Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Μάλιστα, από αυτό που μας είπες δεν φαντάζομαι να περιμένεις κανέναν να σου πει πόσο δίκαιο έχεις σωστά;

Πάντως δεν βλέπω να καταργούνται ποτέ τα κινητά στον στρατό. Πολύ απλά θα τα κρύβουν...

Γιωργος

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από Γιωργος »

Α τοσο σοβαρο περιστατικο ηταν.Τρομερη εκπαιδευση να ξυπνας τον αλλον για να κανει καμψεις με τους μυες και τενοντες σε ακινησια ποση ωρα πριν απο τον υπνο.

Να φανταστω πως σε οσους το εκανες, πριν μαθευτει, εγιναν κομαντα.

Τραγικος Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GIANNIS1995GR
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 5:29 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από GIANNIS1995GR »

Τελικά από ότι κατάλαβα διαβάζοντας τα μηνύματα είναι αρκετά risky να πάρεις κινητό με κάμερα αρχικά στην εκπαίδευση, αλλά μετά μπορείς να το έχεις άνετα.

στην εκπαίδευση να ρισκάρω να το πάρω μήπως και το έχω ή το πολύ πολύ να μου το πάρουν και μπορεί και να μου το ξαναδώσουν σύντομα;

Δεν μου αρέσει η λογική να πάρω μια μπακατελα να δείξω και να έχω και το άλλο πάνω μου, ούτε να πω ψέματα πως δεν έχω. Επίσης κινητό παλιάς τεχνολογίας δεν με εξυπηρετεί, διότι το μόνο που θέλω είναι να βλέπω τα email 5 λεπτά κάθε ημέρα.

ειμαι ΠΝ αν αυτό διαφοροποιεί σε κάτι

Ευχαριστώ
Antasith

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από Antasith »

Καλησπερα.. γνωριζει καποιος να μου πει ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος και αν γινεται φυσικα να περασω το κινητο μου στο στρατοπεδο; (iphone) Μεσολογγι 2/39
KostasHGT
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Οκτ 11, 2017 3:43 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από KostasHGT »

Πως πςρνανε ολοι τα smartphone στο κεντρο;Πανω τους; Σε τσεπη; Δςν υπαρχει σωματικος ελεγχος;

Άβαταρ μέλους
GREEKDIVER
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 12:25 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από GREEKDIVER »

Υπαρχει σωματικος ελεγχος. Σου προτεινω για αρχη να μην το παρεις... Αφου ορκιστεις κανε οτι θες... Καλη θητεια φιλε.
ΕΔ-ΜΑΚ-ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ - ΕΛΛΑΣ - ΧΕΛ -
Άβαταρ μέλους
GREEKDIVER
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 12:25 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από GREEKDIVER »

Και να ξερεις παιζει μεγαλο ρολο το κεν που θα παρουσιαστεις... Εσυ επιλεγεις αν πας ΚΚΕΔ επειδη εκει ορκιστηκα δεν σου το προτεινω... Για αρχη παρε τα προβλεπομενα και μετα βλεπεις
ΕΔ-ΜΑΚ-ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ - ΕΛΛΑΣ - ΧΕΛ -
KostasHGT
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Οκτ 11, 2017 3:43 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από KostasHGT »

Μπαινω Α εσσο 2018 δε ξερω ακομη που θα παρουσιαστωΕυχαριστω πολυ

grekios
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 01, 2017 8:31 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από grekios »

Ξερει κανεις αν στα ΣΠΕΝ σε θεμα κινητων ειναι αυστηρα τα πραγματα; Κανουν δηλαδη ελεγχο;Γιατι στη μοναδα που ειμαι εδω και μία βδομαδα, ολοι εχουν τα κανονικα κινητα τους και δεν υπαρχει κανενα θεμα

giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από giannismar »

Λοιπον γενικα δεν αξιζει να πετατε τα λεφτα σας σε κινητα τυπο ''μπακατελα''. Ηδη μας κοστιζει παρα πολυ ο στρατος, ας μην προσθεσουμε αλλο ενα 20ρικο.

Σχετικα με κετθ αυλωνα: Εκει μολις περασετε την πυλη, σας πανε σε ενα δωματιο διπλα και σας ζητανε να τους δειξετε τα κινητα σας για να δουν αν εχουν καμερα. Αν δουν καποιο με καμερα το κρατανε μεχρι να φυγετε σε αδεια. Βαλτε το κινητο σας μεσα σε μια καλτσα και τελος. Μετα αρκει να ειστε διακριτικοι και να αποφευγεται κανα-δυο κολλημενους που εχουν εμμονη με τα κινητα.

Τωρα σχετικα με ΣΠΕΝ που λεει ο φιλος απο πανω, αν τυχει να σε ριξουν μεσα σε τιποτα λασπες για ερπηση κλπ και εχεις κινητο πανω σου την πατησες :p.

Helias

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από Helias »

BlackKnight έγραψε:Θα σας πω ενα πολυ χαρακτηριστηκο παραδειγμα που μ συνεβη οταν ημουν εκπαιδευτης ΤΠΕΝ σε μια μοιρα καταδρομων (δεν χρειαζεται να σας πω παραπανω λεπτομερειες που κ ποτε). Ειχα υπηρεσια και μολις επεστρεψαν οι εκπαιδευομενοι απο την εξοδο τους, συνενοηθηκα με εναν εκπαιδευτη να τους ξυπνησουμε περιπου στις 12 κ 30 το βραδυ και να τους βαλουμε να κανουν λιγες καμψεις. Ποτε μου δεν καψωναρα κανεναν παρα μονο τους εκανα το λεγομενο ΣΩΒΕ (σωματικη βελτιωση) για να φτιαξουν ενα δυνατο σωμα για να ανταπεξελθουν στις δυσκολιες που ειχε η εκπαιδευση. Ετσι και εγινε λοιπον πηγαμε τους ριξαμε για 5 καμψεις και τους ειπαμε να κοιμηθουν. Πηγα κ γω να κοιμηθω κ το πρωι στις 6 κ μιση φωναξε ο διοικητης εμενα και τον αλλο εκπαιδευτη και ηταν ετοιμος να μας ριξει 5 μερες φυλακη εκαστος γιατι λεει τους καψωναραμε. Με διπλωματικο διαλογο και την φραση κλειδι ''με συγχωρειτε δεν θα ξαναγινει''καταφεραμε να τη γλυτωσουμε. Ωστοσο μ κακοφανηκε ολο αυτο κ εψαξα να μαθω τον τροπο που ενημερωθηκε. Ενα παιδι λοιπον ενοχληθηκε που τον ξυπνησαμε κ με ενα μνμ ενημερωσε η τον διοικητη η καποιον αλλο υψηλοβαθμο. Το ονομα του το θυμαμαι μεχρι και σημερα και σιγουρα δεν θα το ξεχασω ποτε. Ολο αυτο χαλασε την εκπαιδευση των καταδρομων κ αυτο γτ κυκλοφορουσαν τα κινητα ελευθερα ειτε με καμερα ειτε χωρις. Φοβοσουν μην βγεις στη σεντρα απο το διοικητη μη και ''καψωναρεις'' τους εκπαιδευομενους και παρεξηγηθουν. Μπορω να σας αναφερω κ αλλα περιστατικα αν θελετε για να καταλαβετε ποσο μισω αυτη τη συσκευη. Εγω προσωπικα ειχα μια τηλεκαρτα οταν πρωτομπηκα. Κ κατα τη διαρκεια της θητειας μου ειχα ενα κινητο των 20 ευρω το οποιο το εκλεινα οταν εμπαινα στο στρατοπεδο και το ανοιγα μια φορα στο καψιμι.


Με 3 φράσεις μόνο: Επειδή είσαι τόσο κακός επαγγελματίας, χαρακτηρίζεις το κινητό καταστροφή για τον ΕΣ μόνο και μόνο επειδή αυξάνει τις πιθανότητες να μάθουν οι ανώτεροί σου τα ανδραγαθήματά σου. Αυτό και μόνο το γεγονός αποδεικνύει και τον αλγεινό επαγγελματισμό σου και τα συμπλέγματα που σε διακατέχουν. Αν ήσουν σωστός και δίκαιος δεν θα φοβόσουν τη γνώση των ανωτέρων σου για ο, τι κάνεις.
Άβαταρ μέλους
The trooper
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Μαρ 14, 2016 11:28 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από The trooper »

Επίσημα δεν επιτρέπονται κινητά στο στρατό και ιδιαίτερα στα κέντρα κατάταξης. Αλλά κάνουν τα στραβά ματια πλέον και με λίγη διάκριση μπορείς να πάρεις μέσα ακόμη και τάμπλετ!
NEVER GIVE UP NO MATTER WHAT!
vrz
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 03, 2018 4:33 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από vrz »

Δεν ξέρω αν ήταν γιατί είμαστε τα πειραματόζωα του καινούργιου συστήματος, αλλά όταν παρουσιαστήκαμε τον Μάρτιο τουλάχιστον στο δικό μας ΣΥΠΟ ήταν σε φάση "Παιδιά ξέρουμε ότι όλοι έχετε smartphone, είναι 2018 πια, απλά μην βγάζετε φωτογραφίες και μπλέξουμε. "

Βέβαια άκουσα και από αλλά ΣΥΠΟ πως κράτησαν τα κινητά μέχρι να πάνε οι νεοσύλλεκτοι στην μονάδα τοποθέτησης τους (μπορεί την ίδια μέρα, μπορεί και τρεις μέρες αργότερα).

Neos

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από Neos »

Παιδιά, παρουσιάστηκα πριν ένα μήνα και πέρασα από τρία στρατόπεδα. Τώρα πάω για τέταρτο, το γιατί μην το ψάχνεται, θα τα δείτε κι εσείς. Για τα κινητά δεν είπαν τίποτα και πουθενά! Μπροστά στους λοχίες τα βγάζαμε και δεν έλεγαν τίποτα. Το μόνο που θα σας πουν είναι για την φωτογραφίες.
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από gimitrop »

Ναι ρε σεις ολοι εχουν smartphones. Απλα μην ειστε προκλητικοι κι εσεις. Μην σας τσακωσουν να τραβατε βιντεο στην σκοπια ή τον δοικα να μιλαει στο τηλ. Ξερω γω. Και τωρα που ειπα τηλεφωνο... Απαγορευεται να μιλατε για τον στρατο απο το τηλ. Δηλαδη μιλατε αλλα οχι μπροστά στα στελεχη. Ετυχε να μιλαω μια φορα, οχι τιποτα απορρητα μυστικα του ΓΕΣ αλλα τι κανουμε στο στρατόπεδο κτλ. Με τσακωνει ενας λοχιας " πες και το πρόγραμμα της αλλης εβδομάδας". Ευτυχως ηταν καλουλης Εικόνα
Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες