Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Υπάρχει σχετικό άρθρο στο site για τις ειδικές δυνάμεις και θα σου λύσει πολλές απορίες.
Anonymous

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδια, σκεφτομαι να κοψω την αναβολη και θα δηλωσω ειδικες δυναμεις. Τελικα τι επιλογες υπαρχουν; Μονο ορεινος ή αμφιβιος; Μπορει καποιος να απαντησει με βεβαιοτητα; Ευχαριστω εκ των προτερων.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Υπάρχουν οι αλεξιπτωτιστές και οι πεζοναύτες, αν και για τους τελευταίους δες καλύτερα την σχετική συζήτηση.
TASOS

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από TASOS »

chemical war έγραψε:γεια σας παιδια, σκεφτομαι να κοψω την αναβολη και θα δηλωσω ειδικες δυναμεις. τελικα τι επιλογες υπαρχουν; μονο ορεινος ή αμφιβιος; μπορει καποιος να απαντησει με βεβαιοτητα; ευχαριστω εκ των προτερων.
οταν πας να συμπληρωσεις το χαρτι στην στρατολογια θα δεις οτι στη στηλη για ειδικες δυναμεις λεει:1) λοκατζης,2) πεζοναυτης,3) αλεξιπτωτιστης. απο κει και περα διαλεγεις και παιρνεις. το που θα σε παρουν ομως ειναι αλλο θεμα.

nikos vmk93e
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 29, 2008 1:38 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikos vmk93e »

καλησπερα και απο εμενα ειμαι νεος στο forum και δεν γνωριζω τι ακριβως γινεται στο forum, απλα υπηρετησα στην β μοιρα το 1993. θα ηθελα να μαθω απο καποιον τι ακριβως μπωρο να κανω μεσα απο αυτο το forum
nikos vmk93e
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 29, 2008 1:38 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikos vmk93e »

και θα ηθελα αν τυχον υπαρχουν καταδρομης της 93 ε μεσα στο φορουμ να πουν ενα παρον μπας και βρω καμεια σειρουλα, ευχαριστω εκ το προτερον
Anonymous

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδια εγω δεν το εχω δηλωσει οταν ημουν περιοδευων, τι μπορω να κανω για να με παρουν λοκ; Ξερετε αν υπαρχει σωμα με εμφαση στις πολεμικες τεχνες; Σχολεια περνανε οι 12μηνητες η μονο οι μοινιμοι; Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις ευχαριστω εκ των προτερων!

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Ως προς την πρώτη ερώτηση, θα το ξαναδηλώσεις την ημέρα της κατάταξής σου στο Κέντρο Εκπαίδευσης.

35ΜΚ/41ΛΚ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιουν 30, 2008 7:43 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 35ΜΚ/41ΛΚ »

Κωστας έγραψε:Γεια σας παιδια εγω δεν το εχω δηλωσει οταν ημουν περιοδευων, τι μπορω να κανω για να με παρουν λοκ; Ξερετε αν υπαρχει σωμα με εμφαση στις πολεμικες τεχνες; Σχολεια περνανε οι 12μηνητες η μονο οι μοινιμοι; Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις ευχαριστω εκ των προτερων!

Σώμα με έμφαση τις πολεμικές τέχνες αν εννοείς στις ΕΔ απ'ότι ξέρω δεν υπάρχει. Πάντως είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα περάσεις στίβο λογχομαχίας σε κάποια μοίρα, Το οποίο είναι κοντά σαυτό που ψάχνεις.

Όσο για τα σχολεία, μπορείς να περάσεις εφόσον αποφασίσεις να γίνεις ΔΕΑ οπότε και περνάς στη 17μηνη θητεία σου απο Ρεντίνα - ΚΕΑΠ (Κέντρο Εκπαιδεύσεως Ανορθοδόξου Πολέμου) και απο κάποια άλλα τα οποία δεν γνωρίζω. Και Προφανώς μπορείς να περάσεις σχολεία αν είσαι ΕΠΟΠ ή ΟΒΑ. Στην 12μηνη Θητεία σου ως έφεδρος στις ΕΔ ΔΕΝ μπορείς να περάσεις κάποιο σχολείο. Αν σε καλύπτει όμως, Η 35ΜΚ είναι η μόνη μοίρα που κάνει στελεχικές ασκήσεις σε εφέδρους, σε περίπτωση που πας.

Ελπίζω να βοήθησα και για οποιαδήποτε άλλη απορία εδώ είμαστε.

Δεν είναι τυχαίο ότι αυτό που επιδοκιμάζεται σήμερα είναι η «ειρήνη» και όχι η «ελευθερία». Διότι η ελευθερία θέλει «αρετή και τόλμη».

Κωστας

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Κωστας »

35ΜΚ/41ΛΚ έγραψε:
Κωστας έγραψε:Γεια σας παιδια εγω δεν το εχω δηλωσει οταν ημουν περιοδευων, τι μπορω να κανω για να με παρουν λοκ; Ξερετε αν υπαρχει σωμα με εμφαση στις πολεμικες τεχνες; Σχολεια περνανε οι 12μηνητες η μονο οι μοινιμοι; Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις ευχαριστω εκ των προτερων!

Σώμα με έμφαση τις πολεμικές τέχνες αν εννοείς στις ΕΔ απ'ότι ξέρω δεν υπάρχει. Πάντως είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα περάσεις στίβο λογχομαχίας σε κάποια μοίρα, Το οποίο είναι κοντά σαυτό που ψάχνεις.

Όσο για τα σχολεία, μπορείς να περάσεις εφόσον αποφασίσεις να γίνεις ΔΕΑ οπότε και περνάς στη 17μηνη θητεία σου απο Ρεντίνα - ΚΕΑΠ (Κέντρο Εκπαιδεύσεως Ανορθοδόξου Πολέμου) και απο κάποια άλλα τα οποία δεν γνωρίζω. Και Προφανώς μπορείς να περάσεις σχολεία αν είσαι ΕΠΟΠ ή ΟΒΑ. Στην 12μηνη Θητεία σου ως έφεδρος στις ΕΔ ΔΕΝ μπορείς να περάσεις κάποιο σχολείο. Αν σε καλύπτει όμως, Η 35ΜΚ είναι η μόνη μοίρα που κάνει στελεχικές ασκήσεις σε εφέδρους, σε περίπτωση που πας.

Ελπίζω να βοήθησα και για οποιαδήποτε άλλη απορία εδώ είμαστε.

Δεν είναι τυχαίο ότι αυτό που επιδοκιμάζεται σήμερα είναι η «ειρήνη» και όχι η «ελευθερία». Διότι η ελευθερία θέλει «αρετή και τόλμη».



Ναι ευχαριστω με βοηθησες πολυ, το κακο ειναι οτι λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων δεν μπορω να κανω 17μηνο! Βασικα αυτο που θελω ειναι για τους 12μηνες να μαθω οσο πιο πολλα μπορω και οσο το δυνατον καλυτερη εκγυμναση! Εχω ακουσει οτι μετα το 7μηνο χαλαρωνουν πολυ τα πραγματα κ οτι ακομα κ οι ειδικες δυναμεις κανουν < Μπακα> Δεν ξερω ισως ειναι ραδιοαρβυλα...
Γιώργος

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιώργος »

παίδες ευχαριστώ και εγω για την ενημέρωση... και εγω μεσολόγγι παρουσιάζομαι τον αύγουστο και θέλω να δηλώσω ειδικές δυνάμεις... !! έχει κανείς απο εσάς πληροφορίες για τους αλεξιπτωτιστές; ή είναι καλύτερα να δηλώσω ΛΟΚ.. τι λέτε;
Anonymous

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Γιώργος έγραψε:παίδες ευχαριστώ και εγω για την ενημέρωση... και εγω μεσολόγγι παρουσιάζομαι τον αύγουστο και θέλω να δηλώσω ειδικές δυνάμεις... !! έχει κανείς απο εσάς πληροφορίες για τους αλεξιπτωτιστές; ή είναι καλύτερα να δηλώσω ΛΟΚ.. τι λέτε;


Λοκ καλυτερα. η αμφιβιος.
Τα αλεξιπτωτα ειναι πολυ αγγαρεια κ μερικα αλματα
Anonymous

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Εγω σαν οριμο ατομο, πιστευω οτι πραγματικες ειδικες διναμεις πλεον υπαρχουν μονο στιν κιπρο. Εκει γινεσε σωστος αντρασ.

chemical war
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Μάιος 12, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από chemical war »

Ρε παιδες να ρωτησω κατι, απο μεγαλο πευκο μπορει να σε πανε πεζοναυτη;
οι πεζοναυτες δε παρουσιαζονται μονο Βολο;
και τελικα με ποια κρητιρια θα μας χωρισουν στο πευκο σε ορεινους, αμφιβιους κτλ.
Καλη θητεια σε οσους παρουσιαζονται την ερχομενη εβδομαδα!
mikeGR
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Αύγ 08, 2008 5:56 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από mikeGR »

chemical ολοι οσοι πανε εδ παρουσιαζονται μεγαλο πευκο και οι πεζοναυτεσ. Μετα τιν ορκομοσια χοριζομαστε σε ειδικοτιτεσ, και λαρισα και βολο δν παρουσιαζονται οι πεζοναυτες απλα εκει πανε μετα απο πευκο.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες