Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Guest

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Guest »

Γεια σας παιδια εχω να κάνω μια ερώτηση αμα παω ειδικες δυνάμεις και κόπο μετα μπορω να ξανα παω ειδικες δυναμεις;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Guest έγραψε:Γεια σας παιδια εχω να κάνω μια ερώτηση αμα παω ειδικες δυνάμεις και κόπο μετα μπορω να ξανα παω ειδικες δυναμεις;


Όχι.

vigi

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από vigi »

Καλησπερα σεπτεμβριο παρουσιαζομαι πευκο ειδικες δυναμεις. Εχω ενα προβλημα κληρονομικο στην καρδια σχετικα με πολυ βαρια βαρη Το οποιο ρωτησα το γιατρο αν θα μ δημιουργισει προβλημα στο στρατο και μ ειπε οχι, ισχυει; Επισης σχετικα με τα αθληματα για να μην ξαναρωταω πηγαινω για τρεξιμο/jogging και τρεχω 45 λεπτα χωρις διάλειμμα το 1χιλιομετρο σε 5 λεπτα που διαβασα πως μπορω να καταλαβω αν μπορω να το βγαλω τωρα που τρεχω. Γιατι για sprint δεν εχω αποκτησει καμια αντοχη και δν θελω να τρεχω τζαμπα και χασω κανα κιλο Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zlatan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2015 3:51 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από zlatan »

Προς του αποπάνω σχετικά με μυωπία και μεταθέσεις:
Στο κέντρο δεν σου εξετάζουν τα μάτια παρά μόνο αν το αναφέρεις. Όταν παρουσιάστηκα εγώ είχαν ρωτήσει ποιος έχει μυωπία πάνω από 2,5.
Για τις μεταθέσεις αυτών που κόβονται αυτό που μπορώ να πω είναι πως σίγουρα δεν είναι άμεσες αλλά θέλουν μερικές εβδομάδες. Αν δηλαδή κοπείς σήμερα δεν θα φύγεις άυριο αλλά θα μείνεις λίγο καιρό ακόμα. Δεν ξέρω πόσο, και πώς καθορίζεται αυτό.

vigi έγραψε:Καλησπερα σεπτεμβριο παρουσιαζομαι πευκο ειδικες δυναμεις. Εχω ενα προβλημα κληρονομικο στην καρδια σχετικα με πολυ βαρια βαρη Το οποιο ρωτησα το γιατρο αν θα μ δημιουργισει προβλημα στο στρατο και μ ειπε οχι, ισχυει; Επισης σχετικα με τα αθληματα για να μην ξαναρωταω πηγαινω για τρεξιμο/jogging και τρεχω 45 λεπτα χωρις διάλειμμα το 1χιλιομετρο σε 5 λεπτα που διαβασα πως μπορω να καταλαβω αν μπορω να το βγαλω τωρα που τρεχω. Γιατι για sprint δεν εχω αποκτησει καμια αντοχη και δν θελω να τρεχω τζαμπα και χασω κανα κιλο Εικόνα

Για τι βάρη μιλάμε;30-40 κιλά θα χρειαστεί να σηκώσεις. Στις πορείες θα κουβαλάς 25-30 κιλά για πολλές ώρες.
Το δεύτερο ερώτημά σου δεν το κατάλαβα.
1 χιλιόμετρο σε 5 λεπτά δεν είναι πολύ καλή επίδοση, αλλά γενικά μην ανησυχείς για τις αθλητικές επιδόσεις. Δεν κόβεται κανείς από κει. Επιπλέον θα βελτιωθείς στην πορεία μέσω της καθημερινής γυμναστικής.
vigi

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από vigi »

Με ειχε ρωτησει ο γιατρος Αμα γυμναζομαι με βαρη οργανα και του λεω ναι και μ απανταει να μην ζοριζομαι πολυ πανω απο 20 κιλα.
Για το δευτερο ερωτημα λεω επειδη πηγαινω για τρεξιμο εντατικα και ειχα διαβασει εδω στο φορουμ οτι σου λενε να κανεις 1 χιλιομετρο σε 5 λεπτα πως μπορω να καταλαβω αν μπορω να το κανω τωρα που πηγαινω για τρεξιμο με καποιο παραδειγμα.
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από anaktas »

vigi έγραψε:Καλησπερα σεπτεμβριο παρουσιαζομαι πευκο ειδικες δυναμεις. Εχω ενα προβλημα κληρονομικο στην καρδια σχετικα με πολυ βαρια βαρη Το οποιο ρωτησα το γιατρο αν θα μ δημιουργισει προβλημα στο στρατο και μ ειπε οχι, ισχυει; Επισης σχετικα με τα αθληματα για να μην ξαναρωταω πηγαινω για τρεξιμο/jogging και τρεχω 45 λεπτα χωρις διάλειμμα το 1χιλιομετρο σε 5 λεπτα που διαβασα πως μπορω να καταλαβω αν μπορω να το βγαλω τωρα που τρεχω. Γιατι για sprint δεν εχω αποκτησει καμια αντοχη και δν θελω να τρεχω τζαμπα και χασω κανα κιλο Εικόνα


Γενικά, προβλήματα με καρδιά και σχετικά να τα προσέχεις. Αν ήμουν στην θέση σου θα το ξανασκεφτόμουν για Ειδ. Δυν. Και ειδικά αν θες αλεξίπτωτα.
Στον γιατρό σου ανέφερες συγκεκριμένα ειδικές δυνάμεις; Και πως αυτός έκρινε ότι δεν θα έχεις πρόβλημα; Από την εμπειρία του όταν έκανε στρατιώτης; Καλό θα ήταν αν μπορούσες να ρωτήσεις στρατιωτικό γιατρό. Πάντως, μην το ρισκάρεις, ξανακοίταξε το θέμα σου, διότι από σήκωμα κιλών στον στρατό άλλο τίποτα, και δεν είναι μόνο μία φορά από 20 25 κιλά το μπέργκιν, αλλά θα γίνεται συνέχεια. Μήπως αυτή η συσσώρευμένη κόπωση από τα βάρη σου δημιουργήσει πρόβλημα;

Όσο για το σπρίντ δεν θα σου χρειαστεί σχεδόν καθόλου, η αντοχή είναι το Α και το Ω.
Amat victoria curam
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

vigi έγραψε:Καλησπερα σεπτεμβριο παρουσιαζομαι πευκο ειδικες δυναμεις. Εχω ενα προβλημα κληρονομικο στην καρδια σχετικα με πολυ βαρια βαρη Το οποιο ρωτησα το γιατρο αν θα μ δημιουργισει προβλημα στο στρατο και μ ειπε οχι, ισχυει; Επισης σχετικα με τα αθληματα για να μην ξαναρωταω πηγαινω για τρεξιμο/jogging και τρεχω 45 λεπτα χωρις διάλειμμα το 1χιλιομετρο σε 5 λεπτα που διαβασα πως μπορω να καταλαβω αν μπορω να το βγαλω τωρα που τρεχω. Γιατι για sprint δεν εχω αποκτησει καμια αντοχη και δν θελω να τρεχω τζαμπα και χασω κανα κιλο Εικόνα


Φιλική συμβουλή από έναν μεγαλύτερο και με σαφώς μεγαλύτερη εμπειρία στον χώρο καλύτερα να αποφύγεις να υπηρετήσεις στις ΕΔ, καθώς με θέματα που επηρεάζουν την καρδιά είτε περισσότερο είτε λιγότερο ΔΕΝ παίζουμε. Άσε τι σου είπε ο γιατρός. Απαντώντας με ένα ξερό όχι χωρίς να έχει προσωπική εμπειρία και καθαρά θεωρητικά δυστυχώς δεν γίνεται δουλειά.

Καλώς ή κακώς κάποιος που υπηρετεί στις καταδρομές σηκώνει βάρη με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο αρκετά συχνά.

Αν θες πάρε γνώμες και από άλλους γιατρούς και κυρίως στρατιωτικούς γιατρούς αλλά εγώ την γνώμη μου σου την είπα. Καλή τύχη Εικόνα

anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από anaktas »

vigi έγραψε:Με ειχε ρωτησει ο γιατρος Αμα γυμναζομαι με βαρη οργανα και του λεω ναι και μ απανταει να μην ζοριζομαι πολυ πανω απο 20 κιλα.
Για το δευτερο ερωτημα λεω επειδη πηγαινω για τρεξιμο εντατικα και ειχα διαβασει εδω στο φορουμ οτι σου λενε να κανεις 1 χιλιομετρο σε 5 λεπτα πως μπορω να καταλαβω αν μπορω να το κανω τωρα που πηγαινω για τρεξιμο με καποιο παραδειγμα.


Αν είναι έτσι, τότε καλύτερα να αφήσεις τις ειδικές δυνάμεις κατά μέρος.Aκολούθα την συμβουλή του DYK στο προηγούμενο post.
Amat victoria curam
vigi

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από vigi »

Ειπα να δοκιμασω 25 κιλα με δισκους που ειχα μπροστα μου σε σχολικη τσαντα την φορεσα και περπατησα περα το τι δεν με βολευε γιατι με χτυπαγανε οι δισκοι μια χαρα ημουν το βαρος πεφτει στην πλατη δν με ζοριζει γενικα οποτε δν νομιζω να εχω προβλημα. Και να πω δεν ειμαι κανας λαπας εχω καποια φυσικη κατασταση.H αληθεια ειναι οτι μ χαντακωσατε τα ονειρα αλλα ευχαριστω για τις απαντησεις Εικόνα
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από anaktas »

vigi έγραψε:Ειπα να δοκιμασω 25 κιλα με δισκους που ειχα μπροστα μου σε σχολικη τσαντα την φορεσα και περπατησα περα το τι δεν με βολευε γιατι με χτυπαγανε οι δισκοι μια χαρα ημουν το βαρος πεφτει στην πλατη δν με ζοριζει γενικα οποτε δν νομιζω να εχω προβλημα. Και να πω δεν ειμαι κανας λαπας εχω καποια φυσικη κατασταση.H αληθεια ειναι οτι μ χαντακωσατε τα ονειρα αλλα ευχαριστω για τις απαντησεις Εικόνα


Καταρχάς, καμία σχέση η σχολική τσάντα με το μπέργκιν. Δεύτερον, στις πορείες δεν θα κουβαλάς μόνο το μπεργκιν σου αλλά και το όπλο σου (πολύ πιθανό και άλλα πράγματα... ) και όχι για πέντε λεπτά μόνο αλλά για ώρες ολόκληρες. Και πέρα από αυτό θα χρειαστεί να κουβαλήσεις πολλά βάρη καθόλη την διάρκεια της θητείας σου.
Τέλος πάντων, το θέμα είναι δικό σου αλλά συμβουλή μου είναι να μην το διακινδυνεύσεις με τις ειδικές δυνάμεις. Πήγαινε αλλού για την δική σου ασφάλεια.
Amat victoria curam
ΔΕΑ_2αμαλ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 12:52 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΔΕΑ_2αμαλ »

Καλυτερα οχι σειρα. Δε μπαινω στη διαδικασια να αξιολογησω το ιατρικο θεμα, αλλα το σκεπτικο οτι φορτωσα μια τσαντα με κιλα και εκανα δυο βολτες - το βαρος πεφτει στην πλατη, κομπλε ημουν μπλα μπλα --> αρα παω ειδικες, εγω το βλεπω επικινδυνο. Παρολα αυτα πραξε κατα συνειδηση και πηγαινε, συντηρητικα ομως, και αν δεις οτι πνευμα προθυμο αλλα σαρκα αδυναμη, στριψε για αλλου. Φιλικα
lazos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 6:59 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από lazos »

Χαιρετε... Διαβαζοντας ολα τα παραπανω posts... Θελω να κανω μια τελευταια ερωτηση :
1) Εγω που τελικα κατα τυχη παρουσιαζομαι Μ. Πευκο και εχω καποια σοβαρα θεματα υγειας (περνωντας απο εξετασεις θα το καταλαβουν οι ιατροι... Και θα με κοψουν) θα δηλωσω απο τις πρωτες μερες οτι δεν θελω να συνεχισω Ε. Δ... Σωστα;
2) Απο εκει και περα ποσο κατσω εκει; Θα κατσω μεχρι την ορκομωσια;(ποσες μερες ειναι; ) Η μηπως λογω των θεματων υγειας θα φυγω απο εκει και θα με στειλουν αλλου; Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
sag.kpdn
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2015 5:01 am
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από sag.kpdn »

Με ρηξη χιαστου συνδεσμου μπορεις να βγεις ι-1 αν η αποκαταστη ειναι σωστη οπως οριζεται απο ΦΕΚ, εφοσον εισαι ι1 γιατι να σε κοψουν απο εκει;

Σας καταθετω και το ΦΕΚ στο οποιο αναφερονται οι ικανοτητες συγκεκριμενα για το θεμα το οποιο με απασχολει αναφερει στην σελιδα 20 αρθρο 322 https://www.stratologia.gr/pdf/pd_11-2014_1.pdf

Χρειαζεται αντιγραφη του συνδεσμου και επικολληση.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μπορείς να υπηρετήσεις κανονικά στις Ειδικές Δυνάμεις πλην των Αλεξιπτώτων. Το θέμα είναι εάν θες να το ρισκάρεις εσύ. Είναι απλά τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
Animus
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2015 4:57 pm
Τοποθεσία: Καταδρομέας
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Animus »

Θέλω να παραιτηθώ από τις Ε. Δ. Για προσωπικούς λόγους (όχι ιατρικούς) και αναρωτιόμουν πόσο περίπου κάνει να έρθει η μετάθεση και τι παίζεται με τις άδειες. Άκουσα ότι μόλις έρθει η μετάθεση και πας πεζικό, παίρνεις κανονικά και τις 30 μέρες άδεια και αν παραδώσεις τον πράσινο μπερέ παίρνεις 15 μέρες ακόμα σαν τιμητική. Αυτό αληθεύει; Επίσης, αν θελήσω να δώσω δοκιμασίες για ΕΠΟΠ μετά την θητεία (σε περίπτωση που βγει προκήρυξη), θα μπορέσω να το κάνω; Εννοείται ότι μιλάω για ΕΠΟΠ στο Πεζικό, όχι σε Ε. Δ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες