ΜΚΕ και Θεματα εξωτερικου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
chemeng
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 16, 2024 11:03 am
Επικοινωνία:

ΜΚΕ και Θεματα εξωτερικου

Δημοσίευση από chemeng »

Καλησπερα σε ολους,

Εχω βρει αρκετες πληροφοριες στο ιντερνετ αλλα και στο φορουμ σας οι οποιες με βοηθησαν πολυ για να εισαχθω στο θεμα. Παρολα αυτα η περιπτωση μου να εχει καποιες "ιδιομορφιες", και θα παρακαλουσα αν καποιος γνωριζει να με βοηθησει.
Σπουδες
Η ιστορια μου, ξεκιναει πισω στο 2014 οπου εφυγα για σπουδες στη χωρα Ζ. Εκει εμεινα για 4 χρονια μεχρι το τελος του 2018. Στη συνεχεια γυρισα στην Ελλαδα, για να αποφυγω το υψηλο κοστος ζωης του εξωτερικου. Τον Μαρτιο του 2019 εκανα μια πρακτικη μεσω ενως ακαδημαικου προγραμματος στην Ελλαδα και στη συνεχεια δουλεψα για 3 μηνες σε μια εταιρεια (Ιουλιος μεχρι Σεπτεμβρης 2019),12 ωρες την εβδομαδα (ημιαπασχοληση).

Χωρα Χ
Νοεμβρη του 2019 φευγω απο Ελλαδα και εγκαθισταμαι στην χωρα Χ του εξωτερικου οπου ειχα βρει μια δουλεια για να βγαινουν τα προς το ζειν, δηλαδη ημιαπασχοληση 20-24 ωρες την εβδομαδα και ορισμενου χρονου συμβολαιο, μεχρι να βρω μια δουλεια στο αντικειμενο σπουδων μου.

Να σημειωσω οτι μεχρι στιγμης εχω αναβολη λογω σπουδων η οποια ληγει τον Δεκεμβρη το 2022.

Χωρα Υ
Τον Ιουλιο του 2019 φευγω απο χωρα Χ και πηγαινω στην χωρα Υ για μονιμη δουλεια. Απο τον Ιουλιο του 2020 βρισκομαι εκει. Δεν προβλεπεται στο αμεσο μελλον να γυρισω Ελλαδα και για το λογω αυτο οι συμβουλες που εχω λαβει απο δικηγορους ειναι βασιζομενες σε αυτο.

Αρχιζει το “παρτι”

Τον Μαρτιο του 2023 με καλουν να παραστω στον στρατο. Εχοντας μιλησει με δικηγορους με ειχαν συμβουλεψει να αιτηθω στο προξενειο για την ανυποταξια του εξωτερικου μιας και δεν συμπληρωνα τα χρονια για 11 ή 7 συνεχομενα ετη, το οποιο και εγινε.
Να σημειωσω οτι μιλουσα τακτικα με τη στρατολογια και ειχα συλλεξει τα χαρτια για την ανυποταξια εξωτερικου και εχοντας μιλησει με το προξενειο. Η προθεση μου ηταν να τα στειλω εκ των προτερων για να σιγουρευτω οτι θα αποφευχθει καποιο ενδεχομενο λαθος, και μου ειπαν οτι η διαδικασια ειναι να με καλεσουνε και οταν δεν παραστω τοτε να τα στειλω τα χαρτια (δηλαδη ποσο αναποτελεσματικη η διαδικασια - ειναι να τρελαινεσαι).

Εν παση περιτπωσει, πηρα την ανυποταξια, εφαγα το προστιμο των 6,000 το οποιο πηγε στη ΔΟΥ (εχω κανει εγγραφη στη ΔΟΥ εξωτερικου το 2021 – αλλη διαδικασια) και μετα απο περιπου 6-7 μηνες εγινε κατασχεση Ελληνικου τραπεζικου λογαριασμου.

Τωρα
Αυτη τη στιγμη προετοιμαζομαι να γινω στο ιδιο εργο θεατης μεχρι να κλεισω τα χρονια για να παρω την ΜΚΕ που απο οτι καταλαβαινω ειναι και η μονη λυση για αυτους που μενουν εξω.

Ερωτηση 1 Το προστιμο των 6000 μπαινει ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ μεχρι να κλεισει η 11 ετια ή 7ετια;

Ερωτηση 2
Εχω μιλησει με 3-4 δικηγορους και ακουω μονιμως την λυση του Ι5 και πραγματικα εκπλησσωμαι. Μα καλα τοσο ευκολο ειναι δηλαδη;
Ειχα κανει μια ερωτηση αν μπορω να παρω αναβολη για 1 χρονο (που πολλες φορες μπορει να ειναι 3 μηνες, αλλες 6 κλπ) για κοινωνικους λογους- βιοποριστικους (μιας και για αυτο το λογο βρισκομαι στο εξωτερικο). Και η απαντηση ηταν οτι δεν γινεται διοτι εχω κυρηχθει ανυποτακτος εξωτερικου. Δηλαδη, μπορω να αιτηθω για Ι5 οντας κατοικος του εξωτερικου αλλα δεν μπορω να αιτηθω για αναβολη για κοινωνικους λογους;(παραλογισμος που δεν εχει ταβανι).

Ερωτηση 3
Για το διαστημα που ημουν φοιτητης στο Ζ, διαβαζω οτι η στρατολογια δεν τα λαμβανει υποψη διοτι δεν υπηρχε βιοποριστικος λογος να βρισκομαι εκει. Ισχυει κατι τετοιο απο τη στιγμη που υπαρχουν συμβολαιο σπιτιου και πιστοποιητικα πανεπιστημιου;

Ερωτηση 4
Για το διαστημα που επεστρεψα Ελλαδα, υπαρχει τροπος να αγνωηθει απο την στρατολογια ή ειναι ΑΥΣΤΗΡΑ 11 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ χρονια στο εξωτερικο; Διοτι αυτο το 6 μηνο βρισκομενος στην Ελλαδα, επι της ουσιας μου κοβει την 11ετια στη μεση. Με δικηγορους που μιλησα, μου λενε πως θα δικαιολογησεις κατοικια για τους 6 μηνες που ησουν Ελλαδα.

Ερωτηση 5
Για το διαστημα που δουλευα στο εξωτερικο ημιαπασχολουμενος, υπαρχει περιπτωση να απορριφθει διοτι δεν ημουν σε πληρη εργασια; Καπου διαβασα οτι ΔΕΝ μετραει στην 7 ετια αν ησουν ημιαπασχολουμενος.

Ερωτηση 6
Διαβαζω οτι για αυτους που αποκτουν την ΜΚΕ, εχουν δικαιωμα να κανουν 6 μηνες θητεια.
Δηλαδη σβηνεται το προστιμο απο τη ΔΟΥ, κανεις 6 μηνες και δεν υποχρεουσαι να πληρωσεις τα 810 ευρω το μηνα;

Ερωτηση 7 (μπονους)
Γιατι δηλαδη να ειναι 7 χρονια συνεχομενης βιοποριστικης εργασιας στο εξωτερικο και οχι 2-4; Καταλαβαινω οτι υπαρχουν πολλοι που ειναι εποχιακοι εργαζομενοι, στον τομεα του τουρισμου και γυρνανε μετα το τελος της συμβαση τους. Δηλαδη αν γυρισει καποιος μετα απο αυτα τα χρονια, δεν θα καταλαβει το κρατος οτι γυρισε πισω; Δεν θα κολλαει ενσημα; Δεν θα κανει τραπεζικες συνναλαγες; Δεν θα κανει φορολογικη;
Ποσο πιο ευκολο θα ηταν αν το κανανε 3-6 μηνες για ολους και ο κοσμος δεν θα ταλαιπωρουταν και θα ηταν πραγματικος ΣΤΡΑΤΟΣ;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και με συγχωρειτε για το μακροσκελες κειμενο.

Με εκτιμηση
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες