Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Turbo96

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από Turbo96 »

Θες να πεις ότι ακούγεται ότι θα πέσει κάτω των 35 το ηλικιακό όριο; Αν πέσει 30 δεν είναι κομπλέ; Δηλαδή δεν θα έχει και ανταγωνισμό πολύ θέλω να πω.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Εάν αλλάξουν τα όρια ηλικίας, άντε να πάνε 35 οι μάχιμοι και 40 οι οδηγοί, βαριά. Ειδικά οδηγούς θα ψάχνουν με το κιάλι.
niasimas
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από niasimas »

D.Y.K έγραψε: Σάβ Ιαν 13, 2024 11:22 pm Εάν αλλάξουν τα όρια ηλικίας, άντε να πάνε 35 οι μάχιμοι και 40 οι οδηγοί, βαριά. Ειδικά οδηγούς θα ψάχνουν με το κιάλι.
Κάπως έτσι, αν αποφασιστεί αλλαγή. Βέβαια, θεωρώ, ότι πιο πολύ τους ενδιαφέρουν, τα όρια των μονίμων, αλλά αν θελήσουν να μην μπουν σε φασαρίες πάλι με τους εποχικούς, σε μία μελλοντική, πιθανή, προκ, μπορεί να σκεφτούν την αλλαγή. Δεν ξέρω πόσο εύκολα θα περνούσε, από άποψη αντιδράσεων και πάλι, από τα σωματεία των εποχικών, οποιαδήποτε διακύμανση των ορίων, αλλά όλα είναι πιθανά. Αν ακούσεις κάτι σχετικό, ενημέρωσε μας.
RangerTony

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από RangerTony »

Να φανταστώ οι περισσότεροι θέλουν να πάνε οδηγοί για να είναι πιο χαλαρά. Οι θέσεις είναι λιγότερες; Εγώ πχ που έχω ειδικές δυνάμεις και δίπλωμα κατηγορίας Δ' μόνο είμαι μέσα αν βγάλει; Και στην Α κατηγορία και στην Β; Και επίσης γίνεται να κάνω και στις δύο και να διαλέξω σε όποια θέλω σε περίπτωση που με πάρουν ή είναι μόνο μία η δυνατότητα επιλογής με σειρά προτεραιότητας?
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από D.Y.K »

RangerTony έγραψε: Κυρ Ιαν 14, 2024 4:01 am Να φανταστώ οι περισσότεροι θέλουν να πάνε οδηγοί για να είναι πιο χαλαρά. Οι θέσεις είναι λιγότερες; Εγώ πχ που έχω ειδικές δυνάμεις και δίπλωμα κατηγορίας Δ' μόνο είμαι μέσα αν βγάλει; Και στην Α κατηγορία και στην Β; Και επίσης γίνεται να κάνω και στις δύο και να διαλέξω σε όποια θέλω σε περίπτωση που με πάρουν ή είναι μόνο μία η δυνατότητα επιλογής με σειρά προτεραιότητας;
Όλες σου οι απορίες, απαντώνται στο τελευταίο δείγμα που έχουμε, που είναι η προκήρυξη του 2020.

Καλή ανάγνωση.

https://www.fireservice.gr/documents/20 ... 32de224b60
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Υπάρχει περίπτωση να δούμε καμία αύξηση στις θέσεις των εποχικών στο σώμα πχ από 2500 σε 3000 λόγω των έλλειψης προσωπικού και συνδυαστικά με τα παιδιά που πάνε ΕΜΟΔΕ και κάποια κενά να δούμε μια μεγάλη προκήρυξη τύπου 1200 άτομα ή στους 700 καθαρά και αν βγουν και αυτοί; Το λέω γτ είχαν εξαγγείλει και μέτρα ενίσχυσης της εποχικότητας.
niasimas
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από niasimas »

Επισκέπτης έγραψε: Κυρ Ιαν 14, 2024 1:07 pm Υπάρχει περίπτωση να δούμε καμία αύξηση στις θέσεις των εποχικών στο σώμα πχ από 2500 σε 3000 λόγω των έλλειψης προσωπικού και συνδυαστικά με τα παιδιά που πάνε ΕΜΟΔΕ και κάποια κενά να δούμε μια μεγάλη προκήρυξη τύπου 1200 άτομα ή στους 700 καθαρά και αν βγουν και αυτοί; Το λέω γτ είχαν εξαγγείλει και μέτρα ενίσχυσης της εποχικότητας.
ΌΠως είπε και ο ΔΥΚ, η γραμμή είναι για 2500 καθ'έτος. Τώρα να θα αλλάξει, δεν ξέρουμε. Η ενίσχυση της εποχικότητας, που εξήγγειλαν, ήταν για το υπουργείο περιβάλλοντος, λογικά για δασεργάτες.
niasimas
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από niasimas »

Ελπίζω, με τα νεά στελέχη στο Πς, μετά τις κρίσεις, να μην αλλάξει κάτι, ως προς την ενδεχόμενη προκήρυξη. Ο αριθμός θα μείνει 2500. ΜΑκάρι να ζητηθεί να αυξηθεί κιόλας. Κατ'άλλα, να μην γίνουν παρεμβάσεις, από την νέα ηγεσία, που θα είναι κατά των εποχικών.
EricHalland

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από EricHalland »

Niasimas θέλεις να μπεις και εσύ εποχικός αγορίνα ή ΕΠΟΠ και ειδικός φρουρός πιο πολύ?
niasimas
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1008
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από niasimas »

EricHalland έγραψε: Τετ Ιαν 17, 2024 12:06 am Niasimas θέλεις να μπεις και εσύ εποχικός αγορίνα ή ΕΠΟΠ και ειδικός φρουρός πιο πολύ;
ΕΠΟΠ, το προσπάθησα και δεν έκατσε. Το επόμενο, έτσι όπως πάει, είναι εποχικός. Για ΕΦ, όταν και αν, το συζητάμε. Δεν ξέρω, ακόμα.
EricHalland

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από EricHalland »

Για ΕΠΟΠ δεν ξέρω πως είναι τα μόρια σου και που θες αλλά κάνε άλλη μία προσπάθεια δεν έχεις να χάσεις τίποτα αφού θα ξαναβγεί σε λίγους μήνες. Τώρα για εποχικός αξίζει αν βγεί είναι πολύ δελεαστικο. Ειδικούς φρουρούς είναι το ιδανικό αλλά δεν ξέρουμε τίποτα ακόμα.
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εντωμεταξυ έχω την εντύπωση ότι θα πάρει κόσμο μεν αλλά μπορεί να μη πάρει στους μεγάλους σταθμούς και να τούς πάρει σε πιο απομακρυσμένα μέρη όπως του 2019. Επιπλέον τα αερομεταφερόμενα πεζοπόρα παίζει να τα κόψει αφού τώρα έχει ΕΜΟΔΕ και να πάρει μόνο στις υπηρεσίες.
amfivioskatadromeas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 07, 2024 3:15 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από amfivioskatadromeas »

Επειδή πρώτη φορά ασχολούμαι με το θέμα αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει με το αν τους εποχικούς τους κρατάνε στον τόπο που μένουν ή τους πηγαίνουν αλλού
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σύμφωνα με την επίσημη σελίδα των εποχικών πυροσβεστών στο facebook:

Αντιγράφω:

Στα 2.100 με 2.200 θα κυμανθεί η βάση της προκήρυξης της Ειδική Μονάδα Δασικών Επιχειρήσεων-ΕΜΟΔΕ. Υπάρχει καθυστέρηση λόγω των πολλών αιτήσεων και ισοβαθμιών. Τα αποτελέσματα εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα ανακοινωθούν την άλλη εβδομάδα.
📄 Επίσης μετα το τέλος της παραπάνω προκήρυξης, θα ακολουθήσει νέα προκήρυξη Εποχικών Πυροσβεστών με χαμηλότερα όρια ηλικίας, χωρίς αυτά να έχουν γίνει γνωστά έως τώρα.
EricHalland

Re: Προκήρυξη για εποχικούς πυροσβέστες (2024)

Δημοσίευση από EricHalland »

Άρα να την περιμένουμε αρχές Μαρτίου; Τι γνώμη έχεις εσύ D.Y.K?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες