Τα χειρότερα είδη Ελλήνων αντρών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Caustic

Τα χειρότερα είδη Ελλήνων αντρών

Δημοσίευση από Caustic »

Ξεκαθαρίζω ότι αυτά που θα γράψω δεν αφορούν ΟΛΟΥΣ τους Έλληνες αλλά ίσως μια μεγάλη μερίδα και μιας και υπάρχουν άπειρα ποστακια στο ίντερνετ για τις Ελληνίδες ίσως πρέπει κι οι άντρες αυτής της χώρας να ακούσουν κάποια πράγματα. Και να "ξεκαβαλησουν" λίγο το καλάμι ;)

1) Ο μαμακομαγκας (Μεγάλη μερίδα Ελλήνων αντρών και μέχρι και πριν κάνα δυο δεκαετίες ίσως και η πλειοψηφία τους δυστυχώς). Το είδος αυτό έχει μια ψυχανωμαλη σχέση με τη μητέρα του, δείχνει σεβασμό μόνο προς εκείνη ενώ κατά βάθος με όλες τις άλλες γυναίκες είναι μισογύνης και κατά κύριο λόγο απείρως κομπλεξικος. Αυτό το είδος άντρα στην Ελλάδα (και σε χώρες των Βαλκανίων γενικά) έχει τη τάση να ψάχνει όχι για σύντροφο αλλά για γυναίκα νταντα-αντικαταστατρια της μητέρας τους. Τρομερά συμπλεγματικο είδος. Ο κλασσικός μίζερος μαλθακός "Ελληναρας" που στην ουσία το μόνο που δεν περιμένει από τη γυναίκα του είναι να του βάζει ακόμα και. Πάνες.

2) Ο "βαρυμαγκας". Ο τυπακος που θεωρεί ότι με το να βγάζει ροχαλες στον δρόμο και με το να φοβεριζει υπαλλήλους και τον κόσμο γύρω του, δείχνει "ανδρισμό". Μακρυά από αυτούς με χίλια, τζάμπα μάγκες μια ζωή και τζάμπα ψώνια.

3) Ο μόνο κατά το σώμα άντρας. Σωματικά μπορεί να είναι ακόμα και 100% θηρίο αλλά δυστυχώς μηδέν προσωπικότητα ή τρομερά επιρρεπής στη γνώμη τρίτων, είτε φίλων είτε γνωστών, κ. Λπ. Το "αντράκι" που θα κάνει ένα σωρό καφριλες και βλακείες ακόμα και στα 60 του γιατί φοβάται ότι αν δεν τα κάνει θα χάσει το "κύρος" του μπροστά σε άλλους. Άντρες με πολύ αδύναμη και ευάλωτη προσωπικότητα και τρομερά ανασφαλείς. Ένας από τους κλασσικούς ανόητους που φοβούνται να έχουν σύντροφο έξυπνη ή πετυχημένη λόγω ανασφάλειας για τη δική τους εικόνα ενώ δεν χάνουν ΠΟΤΕ ευκαιρία να προσβάλλουν τη νοημοσύνη του γυναικείου φύλου γενικά και ειδικότερα αυτών στον κύκλο τους. Επίσης μεγάλη μερίδα στη χώρα μας. Αυτοί οι άντρες σχεδόν πάντα ελκύονται από γυναίκες με πολλή χαμηλή αυτοπεποίθηση και ψυχολογικά θέματα (γιατί άραγε;)

4) Ο ξερολας. Φυσικά ξέρει τα ΠΑΝΤΑ, είναι ο πιο "έξυπνος" όλων και εννοείται δεν σέβεται ποτέ την προσωπικότητα, τις γνώσεις και τις απόψεις της συντρόφου ή των ατόμων γύρω του γενικά. Και εννοείται οι δήθεν γνώσεις του είναι σχεδόν πάντα ημιτελείς και επιφανειακές. Ανοίγει το στοματακι του και νομίζει ότι βγάζει χρυσό. Πιστεύει ότι όλοι γύρω του πρέπει απαραιτήτως να ακούνε και να σέβονται τι λέει ενώ έχει άποψη για τα πάντα χωρίς να ξέρει τίποτα και χωρίς ποτέ να παραδέχεται με ειλικρίνεια το λάθος του.(Όταν το κάνει είναι για λόγους στρατηγικούς και για να το παίξει δήθεν "ταπεινός").

5) Ο "δεν ξέρω τι πιστεύω αλλά το πιστεύω γιατί το πίστευαν οι δικοί μου". Κι αυτό ισχύει για τα πάντα στη ζωή του. Από θρησκεία μέχρι ομάδες. Δεν έχει ιδέα για το τι πιστεύει, αλλά ο, τι κι αν είναι αυτό το πιστεύει σαν άβουλο ον που απλά ακολουθεί τυφλά μια κοινή οικογενειακή γραμμή.0% προσωπικότητα.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Τα χειρότερα είδη Ελλήνων αντρών

Δημοσίευση από yandr »

Για το 1ο βέβαια να πούμε ότι μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν οι γυναίκες (δηλαδή οι μητέρες τους), ιδιαίτερα όσες είναι χωρισμένες και δημιουργούν προσκολλήματα στη σχέση πατέρα - γιου.

Για το 3ο η φράση 'φοβούνται να έχουν σύντροφο έξυπνη ή πετυχημένη λόγω ανασφάλειας για τη δική τους εικόνα' είναι πραγματικά παρεξηγημένη. Δε γνωρίζω κανένα άνδρα που να έχει τέτοιο φόβο, αλλά ξέρω πολλούς (εμού συμπεριλαμβανομένου) που δεν έχουν καμία διάθεση για ανταγωνιστικές γυναίκες μέσα στο σπίτι τους.

Για τα άλλα τρία υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με την παιδεία στη χώρα, η οποία βυθίζεται στο κοινωνικό χάος μέρα με τη μέρα.
Caustic

Re: Τα χειρότερα είδη Ελλήνων αντρών

Δημοσίευση από Caustic »

yandr έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 2:21 pm Για το 1ο βέβαια να πούμε ότι μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν οι γυναίκες (δηλαδή οι μητέρες τους), ιδιαίτερα όσες είναι χωρισμένες και δημιουργούν προσκολλήματα στη σχέση πατέρα - γιου.

Για το 3ο η φράση 'φοβούνται να έχουν σύντροφο έξυπνη ή πετυχημένη λόγω ανασφάλειας για τη δική τους εικόνα' είναι πραγματικά παρεξηγημένη. Δε γνωρίζω κανένα άνδρα που να έχει τέτοιο φόβο, αλλά ξέρω πολλούς (εμού συμπεριλαμβανομένου) που δεν έχουν καμία διάθεση για ανταγωνιστικές γυναίκες μέσα στο σπίτι τους.

Για τα άλλα τρία υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με την παιδεία στη χώρα, η οποία βυθίζεται στο κοινωνικό χάος μέρα με τη μέρα.
Συμφωνώ ότι οι μητέρες τους φταίνε αλλά κάθε άνθρωπος μεγαλώνοντας και ειδικά από μια ηλικία και μετά έχει την αποκλειστική ευθύνη για τον εαυτό του. Η έλλειψη αυτοβελτιωσης και αυτοκριτικής είναι ευθύνη δική τους μεγαλώνοντας και όχι των μητέρων τους όπως και οι γυναίκες που μεγαλώνουν σαν "πριγκίπισσες" έχουν ευθύνη για τον χαρακτήρα τους μεγαλώνοντας. Το σύνδρομο του Αδάμ (άντρες που κατηγορούν τις γυναίκες για τα πάντα και δεν αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους) πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή στη χώρα μας. Κοτζαμ μαντραχαλοι και βλέπεις να φέρονται σαν μπέμπηδες και μετά τους φταίνε οι γυναίκες.

Εξαρτάται τι εννοείς ανταγωνισμό; Ανταγωνισμό στο επάγγελμά τους; Σε τι να είναι ανταγωνιστικές; Αν η γυναίκα είναι πετυχημένη στη ζωή της σε τι πειράζει τον άντρα; Εκτός αν εννοείς τις φεμιναζι που αυτές είναι μια κατηγορία ειδική μόνες τους.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Τα χειρότερα είδη Ελλήνων αντρών

Δημοσίευση από Nassos »

Caustic έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 6:45 pmΕξαρτάται τι εννοείς ανταγωνισμό; Ανταγωνισμό στο επάγγελμά τους; Σε τι να είναι ανταγωνιστικές; Αν η γυναίκα είναι πετυχημένη στη ζωή της σε τι πειράζει τον άντρα; Εκτός αν εννοείς τις φεμιναζι που αυτές είναι μια κατηγορία ειδική μόνες τους.
Όχι τόσο στο επάγγελμα, όσο στο ύψος του μισθού. Αν η γυναίκα βγάζει περισσότερα από τον άνδρα, άθελα της πέφτει στη παγίδα της πατριαρχίας, του στυλ "είσαι τεμπέλης" ή "ΕΓΩ βγάζω περισσότερα, άρα ΕΓΩ ξέρω καλύτερα" ή, χειρότερα "τα λεφτά κάνουν τον άντρα". Και ναι έχει συμβεί, και ναι έχουν διαλυθεί οικογένειες.

Επίσης γυναίκες που έχουν ένα άλφα εισόδημα, δεν θα κοιτάξουν άνδρα κατώτερης εισοδηματικής τάξης. Μετρημένες στα δάχτυλα είναι περιπτώσεις που όντως κοιτάνε τέτοιους, αυτό όμως έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του ανδρός.
Caustic

Re: Τα χειρότερα είδη Ελλήνων αντρών

Δημοσίευση από Caustic »

Nassos έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 7:33 pm
Caustic έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 6:45 pmΕξαρτάται τι εννοείς ανταγωνισμό; Ανταγωνισμό στο επάγγελμά τους; Σε τι να είναι ανταγωνιστικές; Αν η γυναίκα είναι πετυχημένη στη ζωή της σε τι πειράζει τον άντρα; Εκτός αν εννοείς τις φεμιναζι που αυτές είναι μια κατηγορία ειδική μόνες τους.
Όχι τόσο στο επάγγελμα, όσο στο ύψος του μισθού. Αν η γυναίκα βγάζει περισσότερα από τον άνδρα, άθελα της πέφτει στη παγίδα της πατριαρχίας, του στυλ "είσαι τεμπέλης" ή "ΕΓΩ βγάζω περισσότερα, άρα ΕΓΩ ξέρω καλύτερα" ή, χειρότερα "τα λεφτά κάνουν τον άντρα". Και ναι έχει συμβεί, και ναι έχουν διαλυθεί οικογένειες.

Επίσης γυναίκες που έχουν ένα άλφα εισόδημα, δεν θα κοιτάξουν άνδρα κατώτερης εισοδηματικής τάξης. Μετρημένες στα δάχτυλα είναι περιπτώσεις που όντως κοιτάνε τέτοιους, αυτό όμως έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του ανδρός.
Α κατάλαβα. Βέβαια το θέμα του εισοδήματος ή του χρήματος γενικά πάλι εξαρτάται από τον χαρακτήρα. Το χρήμα δεν αλλάζει τον χαρακτήρα, απλα αναδεικνύει ο, τι αρνητικό έχει ήδη. Αν κάποιος είναι δλδ ψώνιο και κομπλεξικος, το χρήμα του απλά θα το δείξει αυτό πιο έντονα.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Τα χειρότερα είδη Ελλήνων αντρών

Δημοσίευση από yandr »

Για εμένα πάντως το σημαντικότερο είναι ότι μια γυναίκα που θεωρεί ότι έχει επιτύχει στον επαγγελματικό τομέα, ακόμη και είναι οικονομικά χαμηλότερα από τον άνδρα, έχει συνήθως κατακτήσει την καριέρα αυτή υιοθετώντας τυπικά ανδρικά χαρακτηριστικά.

Ανταγωνιστικότητα, προβολή ισχύος, στοχοπροσηλωση, σε βάρος των τυπικών γυναικείων χαρακτηριστικών, όπως ευαισθησία, υποστήριξη, ανεκτικότητα.

Προσωπικά δεν θέλω έναν δεύτερο 'ανδρα' στο σπίτι μου.
Caustic

Re: Τα χειρότερα είδη Ελλήνων αντρών

Δημοσίευση από Caustic »

yandr έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 9:35 pm Για εμένα πάντως το σημαντικότερο είναι ότι μια γυναίκα που θεωρεί ότι έχει επιτύχει στον επαγγελματικό τομέα, ακόμη και είναι οικονομικά χαμηλότερα από τον άνδρα, έχει συνήθως κατακτήσει την καριέρα αυτή υιοθετώντας τυπικά ανδρικά χαρακτηριστικά.

Ανταγωνιστικότητα, προβολή ισχύος, στοχοπροσηλωση, σε βάρος των τυπικών γυναικείων χαρακτηριστικών, όπως ευαισθησία, υποστήριξη, ανεκτικότητα.

Προσωπικά δεν θέλω έναν δεύτερο 'ανδρα' στο σπίτι μου.
Άρα δεν έχεις πρόβλημα με γυναίκα που δουλεύει αρκεί να μην έχει πετυχημένη καριέρα :roll: Γιατί γίνεται "άντρας" στη σχέση.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Τα χειρότερα είδη Ελλήνων αντρών

Δημοσίευση από yandr »

Δεν ξέρω αν διάβασες το μήνυμα μου, αλλά πάντως εγώ σε χαρακτήρα αναφέρθηκα και όχι σε καριέρα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Τα χειρότερα είδη Ελλήνων αντρών

Δημοσίευση από Nassos »

yandr έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 9:35 pm Για εμένα πάντως το σημαντικότερο είναι ότι μια γυναίκα που θεωρεί ότι έχει επιτύχει στον επαγγελματικό τομέα, ακόμη και είναι οικονομικά χαμηλότερα από τον άνδρα, έχει συνήθως κατακτήσει την καριέρα αυτή υιοθετώντας τυπικά ανδρικά χαρακτηριστικά.

Ανταγωνιστικότητα, προβολή ισχύος, στοχοπροσηλωση, σε βάρος των τυπικών γυναικείων χαρακτηριστικών, όπως ευαισθησία, υποστήριξη, ανεκτικότητα.
Προσωπικά δεν θέλω έναν δεύτερο 'ανδρα' στο σπίτι μου.
Σε αρκετές περιπτώσεις είναι αναγκασμένη να το κάνει, ειδικά αν είναι σε ανδροκρατούμενο περιβάλλον. Ουε κι'αλλίμονο αν είναι δε νέα, ανύπαντρη και όμορφη, κανονικό οφθαλμόλουτρο στους "παντρεμένους".

Όσο για τον δεύτερο "άντρα", λίγο-πολύ θα ήθελες τέτοιο είδους γυναίκα για να μπορείς να πάρεις μια φορά σαφή απάντηση.:lol:
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Τα χειρότερα είδη Ελλήνων αντρών

Δημοσίευση από yandr »

Αυτό εννοούσα και εγώ, ότι αναγκάζεται να υιοθετήσει μια συμπεριφορά που εκ των πραγμάτων απωθεί τους άνδρες.

Και φυσικά δεν μιλάμε για όλους και για όλες.

Υπάρχουν και άνδρες που τους αρέσουν οι bossy συμπεριφορές βέβαια, γούστα είναι αυτά και ως γνωστόν περί ορεξεως κολοκυθόπιτα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες