Αναβολή (Ι5) λόγω εγκεφαλικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nektarios23

Αναβολή (Ι5) λόγω εγκεφαλικού

Δημοσίευση από Nektarios23 »

Καλησπέρα παιδιά, Είμαι 23 χρονών και έπαθα εγκεφαλικό. Ευτυχώς δεν μου άφησε κάποιο κουσούρι. Θα μπορούσα να μην πάω στρατό γιατί το άγχος θα μου προκαλούσε και άλλο επεισόδιο; Ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας!
diterman

Re: Αναβολή (Ι5) λόγω εγκεφαλικού

Δημοσίευση από diterman »

Μπορεις να τσεκαρεις αν το εγκεφαλικο καλυπτεται στη λιστα εδω:https://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomo ... 1_2014.htm

Με μια μικρη ερευνα που εκανα δεν βρηκα ξεκαθαρη αναφορα στο εγκεφαλικο αλλα κρινοντας απο την αναφορα εγχειρισμενων ογκων σε Ι4 ειναι αρκετα πιθανο να μην σου δωσουν απαλλαγη απο τη στιγμη που δεν σου εχει αφησει καποιο μονιμο προβλημα. Υποθετω πως θα ειναι πιο ευκολο αν αναφερεις τις ψυχολογικες επιπτωσεις του επεισοδιου και πας για ψυχιατρικο Ι5
noarmy

Re: Αναβολή (Ι5) λόγω εγκεφαλικού

Δημοσίευση από noarmy »

Νεκτάριε αρχικά λυπάμαι πολύ που το πέρασες αυτό, ως παθών και ο ίδιος. Πέρασα εγκεφαλικό στα 19 χωρίς να βρεθεί καθαρή παθολογική αιτία, νοσηλεύτηκα αρκετές μέρες, δεν μου άφησε και εμένα κάποιο κουσούρι, ωστόσο εννοείται πως ψυχολογικά με επηρέασε και είναι ένας απο τους λόγους που δεν θέλω να πάω στρατό (το άγχος, η πίεση που θα φέρει στο σώμα, άγχος για την υγεία κτλ.). Ψάχνοντας το τα προηγούμενα χρόνια είδα και εγώ πως δεν υπάρχουν πιθανότητες να σου δώσουν Ι5 λόγω εγκεφαλικού ειδικά εφόσον δεν σου άφησε κάποια αναπηρία. Καλύτερα βρες ψυχίατρο ώστε να επικαλεστείς ψυχολογικούς λόγους και μέσα στη γνωμάτευση να του πεις να γράψει πως αυτοί προκύπτουν απο το εγκεφαλικό που πέρασες. Και εγώ έτσι το πάω και έχω πάρει 2 αναβολές, φέτος παω για 3η δηλ απαλλαγή.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες