Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Pyr
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2020 11:01 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Pyr »

epoxikosbmk έγραψε: Πέμ Ιουν 15, 2023 2:11 pm Ναι ναι να μπλοκαριστεί να χαθεί άλλη μια χρονιά από μικρότερους ηλικιακα συναδέλφους... Δεν περίμενα και κάτι άλλο από μερικούς
το νόμισμα δεν εχει 1 πλευρά ομως... Εχει 2 παντα... Ναι μεν θα γινει ζημιά στους μικρούς ηλικιακά αλλα σκέφτηκε κανένας τους μεγαλύτερους ηλικιακά εδώ μιλάμε για την αλλη πλευρά που δεν αναφέρθηκες ... (ούτε κάποιος πρώην εποχικός που πέρασε ΕΜΟΔΕ κοίταξε πίσω στους πρώην συναδέλφους ΕΠΟΧΙΚΟΥΣ) με αυτον τον τρόπο αυτοί οι μεγάλη ηλικιακά που δεν ξέρω καν ποιους θεωρούν μεγάλους ηλικιακά τους άνω των 31; Ανώ των 35; Ανω των 40; Θανε πάντα εποχικοί ή μια μέρα στο τέλος μιας πενταετίας πει κάποιος δεν σε ανανεώνω... Δεν ακουω κανένας να λεει κατι για αυτους, ας μη ξεχνάμε οτι κ αυτοι ειναι άνθρωποι και έχουν οικογένειες κατα το Μ. Ο.(ανάγκες) χρήσιμοι το καλοκαίρι στα κόκκινα άχρηστοι το χειμώνα στα ΠΡΑΣΙΝΑ...

Ας τα βλέπουμε ολα απο τις 2 όψεις όχι οτι κάθε φορά μας βολεύει τον καθένα...
epoxikosbmk
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Μάιος 22, 2023 12:13 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επάγγελμα: Εποχικοα
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από epoxikosbmk »

Αρχικά είμαι χρόνια στο φόρουμ και σε εκτιμώ κ κάνουμε συζήτηση. Το νόμισμα έχει ομως 3 όψεις ... Η 3η είναι ότι η δική μ η γενιά πέτυχε σε 1 δεκαετία που βγήκε 1 μόνο προκήρυξη για σώματα ασφαλείας. Ενώ υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι όχι απλά μπαινανε παλιά αλλά θα ήταν κ από τους 1ους καθώς ξέρω σειρές ΕΦ που μπαινανε με ένα απολυτήριο. Στη εμοδε δεν άνοιξε ρουθούνι γτ ο πρόεδρος σου κάπου βολεύτηκε. Καλά είναι να τ λέμε όλα.
Άβαταρ μέλους
lazarus
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 14, 2021 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από lazarus »

Δεν θα αποφασίσουμε εμείς αν θα μπλοκαριστεί η όχι αλλά οι δικηγόροι οι νόμοι και τα δικαστήρια. Αυτό θα είχε γίνει πολύ ποιο πριν αλλά κάποια σωματεία που μας «εκπροσωπούν» (ονόματα δεν λέμε) που τα είχαν κάνει πλακάκια με την κυβέρνηση οπως φάνηκε μας κρατούσαν και μας κρατάνε σε καταστολή για να μην κατέβουμε στους δρόμους. Δίνοντας ψεύτικες υποσχέσεις μέσω παραπληροφόρησης. Ακόμη και ο Τουρνάς είπε θα απορροφούμε 500 άτομα από τους εποχικούς κάθε χρόνο μιας και είναι ήδη έμπειροι. Όταν ρωτήθηκε ομως παμπολες φορές στο βήμα της Βουλής αν θα βάλουν κόφτη-όριο ηλικίας για τους εποχικούς έκανε κωλοτούμπες μη απαντώντας και έριχνε το μπαλάκι στο ΠΣ λέγοντας ότι μας πει το ΠΣ θα πράξουμε δεν είμαστε αρμόδιοι εμείς! Και στείλανε προκήρυξη στον πρώην αρχηγό να την υπογράψει κύριο Ράπανο με όριο ηλικίας τα 31 έτη! Εννοειτε ο κ Ράπανος δεν την υπέγραψε γιατί μας στηρίζει. Όποτε την άλλη μέρα τον αποστράτευσαν! Η νομική οδος πλέον είναι μονόδρομος. Παλιά περνανε στην Ελλάς ειδ φρουρους με τατουάζ. Και μετά τα απαγόρευσαν και κόβανε κόσμο! Οσοι πήγαν δικαστικά μπήκαν στο σώμα ακόμη και μετά από 5 χρόνια. Και πήρανε και όλους τους μισθούς αναδρομικά! Δεν έχει να κάνει με αντιπαλότητα και έχθρα έναντι των πολιτών. Έχει να κάνει με το εργασιακό μέλλον 2500 οικογενειών που έχουν παιδιά και υποχρεώσεις! Και ειναι ηδη υπάλληλοι του σώματος. Αυτα! Καλο μεσημέρι.
Άβαταρ μέλους
Straw Hat
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 16, 2022 9:04 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Straw Hat »

Δεν μπορώ να καταλάβω σε τι κόσμο ζουν ορισμένοι άνθρωποι, λες και είπε κανείς στους εποχιακούς ότι θα μονιμοποιηθουν, ΙΣΧΎΕΙ ΟΤΙ ΥΠΈΓΡΑΨΕς, διαβάστε τη ρημάδα την προκήρυξη που υπογράψετε και καταλάβετε επιτέλους ότι δε σας χρωστάει κάνεις τίποτα. Αυτό μας έφαγε στην Ελλάδα "παλιά ήταν έτσι, εμένα με βολεύει αυτό που ίσχυε πριν 10 χρόνια άρα θα το κάνω να ισχύει και τώρα". Δεν λέω να μην είναι σεβαστή η προϋπηρεσία και η εμπειρία, καλά κάνουν και την μοριοδοτουν αλλά μέχρι εκεί. Το πυροσβεστικο σώμα έχει μέσο όρο 49 έτη, άμα δώσουν όριο για εποχιακούς 45 ώστε να μπούνε όλοι ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΉ θα λυθεί το πρόβλημα; Ξαναλέω ΌΛΟΙ θέλουν να βολευτούν αλλα μη τα λεμε οπως τα θέλουμε. Μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλο λόγο μη πεις, το ποιος βγάζει κομπλεξ και χολή φαίνεται, άμα πεις σε εποχικό για ποσοστοση ανάμεσα σε πολίτες και εποχικούς θα πέσει να σε φάει λες και οι 40ριδες δεν είχαν τις ευκαιρίες τους να μπούνε σε προκηρύξεις. Σε όσα δικαστήρια και να πας το άσπρο μαύρο δεν γίνεται τόσο απλά είναι τα πράγματα.
predatorr

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από predatorr »

Παιδιά δυστυχώς και εγώ συμφωνώ να μπει ο κόφτης της ηλικίας από τη μία γιατί το πρόβλημα του πυροσβεστικού σώματος είναι ότι ο μέσος όρος είναι 50 χρονών και αυτό ρε φίλε δε γίνεται είσαι πυροσβέστης και καλώς ή κακώς την Ελλάδα η πενηντάρηδες και σαρανταπεντάρηδες δεν είναι σε τόσο φυσική κατάσταση που αρμόζει για ένα σώμα σαν την πυροσβεστική. Αλλά να λέμε και του στραβού το δίκιο κανονικά θα έπρεπε το κράτος να μεριμνεί για αυτούς τους ανθρώπους γιατί τους έβαλε σε μία διαδικασία στα 40 τους χρονιά να κάνουν χαρτιά για μία προκήρυξη, εννοείται ότι ξέρουν τι υπογράψανε δεν έγραφε πουθενά στην εφημερίδα της κυβέρνησης ότι θα γίνουνε μόνιμοι. Ομως Εγώ είμαι υπέρ να βοηθήσει πολύ τους εποχικούς και τους εθελοντές γιατί και οι εθελοντές έχουν αριθμό μητρώου και πυροσβεστική ταυτότητα και κάνουνε τρεις υπηρεσίες κάθε μήνα αναγκαστικά όλο το χρόνο και υπάρχουν και πολλοί σαν κι εμένα που κάνω παραπάνω από τρεις μπορώ να χτυπήσω και 15 το μήνα πιο παλιά που είχα πιο πολύ χρόνο το έκανα αλλά να μην ξεχνάμε ότι ναι μεν οι σαραντάρηδες είχανε κι άλλες ευκαιρίες παλαιότερα αλλά καλώς η κακώς τα τελευταία έξι χρόνια βγαίνουν πιο συχνά προκηρύξεις και αυτοί οι άνθρωποι είναι λίγο αδικημένοι. Βέβαια δυστυχώς είδα και το είχαν πει ότι αυτή η κυβέρνηση δεν είναι τόσο υπέρ σε μονιμοποιήσεις για έναν άγνωστη λόγο και απορώ με τόσα
προβλήματα που υπάρχουν … χαντακώνει όμως 2500 οικογένειες …. Ας τους έλεγε από την αρχή τι θα τους έκανε κ όχι αυτό το ψέμα που τπυς λένε κάθε χρόνο για προκήρυξη για ν μην παραιτούνται
Άβαταρ μέλους
Pyr
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2020 11:01 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Pyr »

Straw Hat έγραψε: Πέμ Ιουν 15, 2023 3:25 pm Δεν μπορώ να καταλάβω σε τι κόσμο ζουν ορισμένοι άνθρωποι, λες και είπε κανείς στους εποχιακούς ότι θα μονιμοποιηθουν, ΙΣΧΎΕΙ ΟΤΙ ΥΠΈΓΡΑΨΕς, διαβάστε τη ρημάδα την προκήρυξη που υπογράψετε και καταλάβετε επιτέλους ότι δε σας χρωστάει κάνεις τίποτα. Αυτό μας έφαγε στην Ελλάδα "παλιά ήταν έτσι, εμένα με βολεύει αυτό που ίσχυε πριν 10 χρόνια άρα θα το κάνω να ισχύει και τώρα". Δεν λέω να μην είναι σεβαστή η προϋπηρεσία και η εμπειρία, καλά κάνουν και την μοριοδοτουν αλλά μέχρι εκεί. Το πυροσβεστικο σώμα έχει μέσο όρο 49 έτη, άμα δώσουν όριο για εποχιακούς 45 ώστε να μπούνε όλοι ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΉ θα λυθεί το πρόβλημα; Ξαναλέω ΌΛΟΙ θέλουν να βολευτούν αλλα μη τα λεμε οπως τα θέλουμε. Μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλο λόγο μη πεις, το ποιος βγάζει κομπλεξ και χολή φαίνεται, άμα πεις σε εποχικό για ποσοστοση ανάμεσα σε πολίτες και εποχικούς θα πέσει να σε φάει λες και οι 40ριδες δεν είχαν τις ευκαιρίες τους να μπούνε σε προκηρύξεις. Σε όσα δικαστήρια και να πας το άσπρο μαύρο δεν γίνεται τόσο απλά είναι τα πράγματα.
τι βλακείες λές; Και πόσες... ;

1) ισχύει οτι υπέγραψε ενας εποχικός, του χρόνου ομως που θα ξανα καλέσουν και πέραν της πενταετίας τον ίδιο εποχικό που υπέγραψε για 5 επαναπροσλήψεις απο το 2019, δεν ειναι πάγιες και διαρκείς ανάγκες κατα τον νόμο; Πώς το κόβεις εσυ; Γιατι πίστεψε με αν δε ειχε ανάγκη δε θα τον ξανα έπερνε... (λεγόμενα τουρνά δημόσια... Οι εποχικοί ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟΙ)

2) το τι ευκαιρία είχε κάποιος τα προηγούμενα χρόνια ειναι προσωπικό του θέμα οχι δικό σου και δικαίωμα του το τι θα επέλεγε...

3) το μονιμο προσωπικό εχει Μ. Ο.49 έτοι και το εποχικό προσωπικό εχει 37 έτοι ... Άρα το μέσο όρο πέφτει κατα πολύ με ήδη έμπειρο προσωπικό.

4) τα δικαστήρια έχουν κάνει αορίστου χρόνου πολύ κόσμο με απλά 8μηνα ... Στη περίπτωση που κινηθούν νομικά οι εποχικοί πυροσβέστες λές να κρίνει οτι δεν καλύπτουν πάγιες κ διαρκείς ανάγκες απο την στιγμή που αν δεν πάνε μια αντιπυρική να υπογράψουν 6μηνο θα κλείσουν ολα τα εποχικά κλιμάκια τουλάχιστον; Και απο την στιγμή που δεν έμεινε ποτέ ουτε ενας εποχικός εκτός μονιμότητας ή 5ετίας;(πλην ελαχίστων εξαιρέσεων που δεν ειχαν τα βασικά προσόντα που πλέον με τις σειρές 19 και 20 δε μπορεί να συμβεί γιατι δεν θα έμπαινε κάποιος εκ των προτέρων εποχικός.)

5) κ δεν ειναι βόλεμα για εναν εποχικό να γινει μόνιμος αλλα δικαίωμα όπως σε όλες τις προκηρύξεις του δημοσίου προηγούνται οι έμπειροι.
Άβαταρ μέλους
lazarus
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 14, 2021 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από lazarus »

Αν από αύριο το πρωί δεν πάνε για δουλειά οι εποχικοί υπάλληλοι δεν θα είναι έξω ούτε το 20% των περιπολικών όλης της Ελλάδα μεγάλε μιας και αποτελούνται από εποχικούς υπαλλήλους οδηγούς αλλά και μάχιμους! Το τι θα γίνει σε περίπτωση δικαστηρίων θα σε εκπλήξει! Ακου εκεί βόλεμα λέει! Το δικαίωμα επέκτασης εργασίας από 6 μήνες σε 12 τη στιγμη που το σώμα έχει 3500++ κενά! Εχοντας 2500 έτοιμους εκπαιδευμενους υπαλληλους σε δασικά αλλά και σε αστικά πλέον συμβάντα! Φτανει να απορροφήσει και να αξιοποιήσει ολους τους υπαλληλους του σε 12 μηνη εργασία και πάλι δεν φτάνουν. Θα μπουνε και αβέρτα πολιτες. Ρε είστε θεοί ορισμένοι! Δεν κάθομαι να ξανά γράψω και να ασχοληθώ σε ένα ανώνυμο φορούν με ανθρώπους που φέρουν για όλα άποψη σε ένα άγνωστο αντικείμενο για αυτούς!
Kakol

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Kakol »

Predator εδώ και 50 χρόνια είναι γερασμένο το προσωπικό όχι τώρα που έχουμε 45 ετών συναδέλφους ... Μάλλον εσύ είσαι μικρός και θες να μπεις στο σώμα γι'αυτό σε βολεύει να μπει κόφτης. Και κόφτης να μπει όλοι οι συνάδελφοι θα ενταχθούμε στο σώμα αργά η γρήγορα η με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλον δεν βγάζω κακία για κανέναν είτε εποχικό που είναι 45 είτε για κάποιον πολίτη που θέλει να μπει στο σώμα αλλά λίγο χαλαρώστε πολύ ξυνηλα βγάζετε για τους εποχικούς
niasimas
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1013
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από niasimas »

Πρώτον, είστε γιατροί όλοι εσείς που λέτε, ότι ένας 45αρης δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στα καθήκοντα της πυροσβεστικής; Ο πατέρας μου αθλείται καθημερινά και έχει μεγαλύτερη αντοχή από εμένα! Και είναι πάνω από 45! Να σου δείξω εγώ κάτι παληκαράκια 25χρονα, που αράζουν στις καφετέριες όλη μέρα. Αν προσέχεις το σώμα σου, αντέχεις! Εξάλλου, υπάρχουν αθλήματα, ώστε να υπάρχει εξέταση για το ποιος μπορεί ή όχι. Αρκεί να είναι αξιοκρατικά.
Δεύτερον, εποχικοί με συνεχόμενες αντιπυρικές, που κλείνουν πενταετία, πρέπει να μονιμοποιηθούν! Άσχετα με τι έχουν υπογράψει. Εφόσον τα κενά υπάρχουν, είναι ηθικά σωστό, μιας και έχουν και εμπειρία, να απορροφηθούν όλοι, ανεξαρτήτως ηλικίας. Ότι κενά απομείνουν, για μόνιμους, βγάζεις προκήρυξη για πολίτες, όπως και για εποχικούς, αφού θα ανοίξουν οι θέσεις. Έτσι θα είναι όλοι ικανοποιημένοι.
maluel86
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2022 11:36 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από maluel86 »

Καταρχάς είμαστε σίγουροι ότι το δίδυμο Στυλιανίδης-Τουρνάς θα συνεχίσει στο πολιτικής προστασίας; Πώς ξέρετε αν μπει νέος υπουργός ότι δε θα θέλει να χειριστεί αλλιώς τα θέματα; Εκτός αν οι αποφάσεις για όρια ηλικίας και χρόνο έκδοσης προκήρυξης έρχονται από τον ίδιο τον πρωθυπουργό.
predatorr

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από predatorr »

Είμαι εθελοντής 7 χρονια και βαράω πολλές υπηρεσίας σε κλιμάκιο με παρα παρά πολ δουλειά όλο το χρόνο…. Όπως ο εποχικός δικαιούται (που δικαιούται να αποκατασταθεί) έτσι κ εγώ και όσοι εθελοντές είναι μάχιμοι και όχι αυτά τα χαϊβάνια που έχω συναντήσει αξίζουμε να μπούμε ! Έχω και εγώ ΑΜ και πλούσια υπηρεσία και πολύ καλή φυσική κατάσταση απλα δν έχω ειδική κατηγορία κ πάω μ τ σταυρό στο χέρι δυστυχώς …. Μια ερώτηση θα κάνω όμως χωρίς καμία κακια γιατί εγώ προσωπικά δν γουστάρω να μπουν πολίτες … απο πολλές απόψεις …. Πόσους ας πούμε άνω των 40 έχεις δει να είμαι καλή φυσική κατάσταση ;
από τους 10 ζήτημα
να είναι οι 3-4; Και μη μου πείτε λέω βλακείες … τέλος πάντων εγω θα πω ένα πράγμα … ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ ΑΤΟΜΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΕΠΟΧΙΚΟΥΣ… μα τόσο βλάκες να είναι; Απλα παιδιά τα όρια ηλικίας θα κυμανθούν κάτω από 35 κατά 95% το λένε και το ξαναλένε
predatorr

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από predatorr »

Προσωπικά θα βγάλω ξινίλα για τον εποχικό που μπήκε με 0 μόρια, άνω των 40 με κιλά που δεν μπορεί να βγάλει υπηρεσία… και χαντακώνει άλλους. Ξινίλα θα βγάλω για αυτόν που περιέγραψα από πάνω και μου κουνιέται ότι είναι καλύτερος από μένα και δουλεύει σύνολο σε μήνες 1 χρόνο και έχω υπηρεσία 7 χρόνια σε δασικά φουλ…. Γιατί να μπει κάποιος σαν εμενα και με φυσική κατάσταση ; Είναι πυροσβεστική όχι το τσιφλίκι του καθενός που βρήκε το παράθυρο που λέγεται εποχικός γιατί δεν είχε στον ήλιο μοίρα. Και όλοι σας είτε είστε εποχικοί και έχετε τα προσόντα να συνεχίσετε θα έπρεπε να βγάζετε ξινίλα
Yank

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Yank »

Δεν φταίει ο 40ρις ο χοντρός φταίει η πυροσβεστικη που τον πήρε μην βγάζεις κακία στον εποχικο ο άνθρωπος δουλειά θέλει
epoxikosbmk
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Μάιος 22, 2023 12:13 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επάγγελμα: Εποχικοα
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από epoxikosbmk »

Το Σεπτέμβριο μας δε μας συμφέρει η προκήρυξη έχει κόφτη η όχι θα είμαστε απαντες στο δρόμο για την απορρόφηση όλων. Κανένας συνάδελφος εξω.
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πηγή: Wikipedia με τονισμένη την ουσία
Ο όρος εθελοντισμός αναφέρεται στην ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ παροχή υπηρεσιών ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ της υλικής ανταμοιβής, προς όφελος της κοινωνίας. Ο εθελοντισμός ΔΕΝ είναι υποχρεωτικός, δηλαδή στηρίζεται στην ΑΥΤΟΒΟΥΛΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ του ενεργού πολίτη. Όμως, εθελοντής χαρακτηρίζεται και εκείνος που συνεισφέρει υλικά αγαθά σε καταστάσεις που αυτά θεωρούνται αναγκαία για την κάλυψη ανθρωπίνων αναγκών, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ.
Χωρίς περαιτέρω σχόλια!
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες