Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
FireGs
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2023 12:51 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από FireGs »

Μου είχαν πει ότι είχε βγει τροποποίηση της προκήρυξης και την πάγωσε άλλο Τουρνάς. Σε συζητήσεις μετά έψαχναν τρόπο να πάρουν επιλαχόντες έγινε το ίδιο. Εάν άλλαζε τότε το ΠΣ θα ζητούσε τα άτομα. Τώρα που μένει ο ίδιος δεν υπάρχει πρόθεση να προχωρήσει εμένα έτσι μου είπαν. Εάν κάποιος ξέρει κάτι και έχει ακούσει από δικό του έπειτα και από τις εκλογές μπορεί να το πει. Ο πίνακας λήγει σε ένα μήνα ακριβώς. Με το που λήξει μπορούν να βγάλουν όποτε θέλουν να βγάλουν νέο διαγωνισμό. Ανακοίνωσαν 125 οργανικές θέσεις ειδικών μέσα στην 4ετια δεν τους βιάζει τίποτα. Εκεί που θα ρίξουν προσεχή είναι στην προκήρυξη για τους πυροσβέστες.
MESS

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από MESS »

Αυτό που πληροφορήθηκα εγώ από γνωστό μου είναι ότι θέλουν από το ΠΣ να καλυφθούν με τους επιλαχόντες οι θέσεις μέχρι το 150, για τις οποίες υπήρξε σχετική έγκριση από το ΓΛΚ για να προχωρήσει η διαδικασία, μιας και υπάρχει μεγάλο ζήτημα με την υποστελέχωση. Εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει η ανανέωση των πινάκων μετά τις 27/7, για το οποίο δεν έχει ακουστεί κάτι δυστυχώς. Τώρα το τι παίζει στο παρασκήνιο, δεν το ξέρω.
MESS

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από MESS »

Επίσης έχουν προχωρήσει σε προσλήψεις προσωπικού στη ΣΕΜΕΠς, σήμερα βγήκαν και οι επιτροπές. Αν είναι κάποιο από τα παιδιά που μας διαβάζουν στους εισακτέους της 1ης σειράς που πρέπει να κάνουν επαναφοίτηση, ας μας πει αν έχει κληθεί ή αν έχει ακούσει κάτι για το πότε ξεκινάνε.
Zeppelin

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Zeppelin »

Βγήκε κι αυτό χθες για την αναδιοργάνωση του θεσμού των ειδικών καθηκόντων. Μου το έστειλε σήμερα μια επιλαχούσα. Δε μας αφορά άμεσα, αλλά δείχνει ότι ασχολούνται τουλάχιστον. Υπομονή,4 εβδομάδες έμειναν. Πιστεύετε ότι με το που θα περάσει ο Ιούλιος θα ξεκαθαρίσουν 100% τα πράγματα ή ενδέχεται να επαναφέρουν τους πίνακες λίγο μετά τη λήξη τους, δηλ από Σεπτέμβριο;
https://www.e-nomothesia.gr/kat-pyrkagi ... -2023.html
Epilaxonek

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Epilaxonek »

Τι γίνεται βρε παιδιά; Γιατί τόση βουβαμάρα; Σε 2,5 εβδομάδες λήγουν οι πίνακες και δεν ξέρουμε τι θα κάνουν! Λέτε να δούμε ξαφνικά στο σάιτ της πυροσβεστικής καμιά προκήρυξη;
Firedoc
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2022 1:52 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Firedoc »

Θα ξαναγράψω όταν έχω κάτι να σχολιάσω. Προς το παρόν κρείττον το σιγάν. Δε χρειάζεται ν' αγχώσουμε κι άλλο τους υποψήφιους.
FireGs
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2023 12:51 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από FireGs »

Παιδιά εγώ σας ενημέρωσα για ότι μου είπαν δεν ξανά ρώτησα και ουτε είχα κάποια ενημέρωση όποτε δεν βλέπω να κινείται τίποτα.
MESS

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από MESS »

Και εγώ περιμένω απάντηση. Πάντως πιστεύω αυτή την εβδομάδα, το πολύ την επόμενη, θα έχουν ξεκαθαρίσει 100%. Λίγος καιρός έμεινε και εδώ που φτάσαμε ας γίνει ό, τι γίνει. Τουλάχιστον θα ξέρουμε ή που θα μας ανανεώσουν τους πίνακες και κάποια στιγμή ίσως μας καλέσουν ή που θα το αφήσουμε πίσω μας και θα πάμε για άλλα!
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Το νομοσχέδιο του υπουργείου οικονομικών για την ενίσχυση εισοδήματος των μισθωτών και περιέχει σχετικές ρυθμίσεις για τα σώματα ασφαλείας, είναι ίσως η μοναδική ευκαιρία να δοθεί παράταση στους πίνακές μας πριν τη λήξη τους με μια προσθήκη. Διαφορετικά γιοκ. Εκτός αν το κάνουν όπως στους ειρηνοδίκες που έδωσαν την παράταση λίγο μετά τη λήξη. Για νέο διαγωνισμό δεν ακούγεται τίποτα προς το παρόν. Δεν υπάρχει κάποια λογική στο να μην ανανεώσουν τους πίνακες αν δεν κάνουν νέο διαγωνισμό. Τι να πω. Εξωγήινα πράγματα.
FireGs
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2023 12:51 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από FireGs »

Ο νέος διαγωνισμός δεν τους επείγει να γίνει τώρα. Έχουν ανακοινωθεί 125 θέσεις ειδικών καθηκόντων. Ο διαγωνισμός μπορεί να γίνει οποιοδήποτε στιγμή μέσα στην 4ετια. Απλά όλοι υπέθεσαν ότι θα πάρει επιλαχόντες για να παρακολουθήσουν με τα παιδιά που δεν πήγαν. Πράγμα που δεν ισχύει. Το τμήμα θα γίνει κανονικά με όσα όταν είναι και αυτή θα είναι η 2 σειρα εκπαίδευσης.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αυτό σου το είπαν από την πυροσβεστική ή από κάπου αλλού επίσημα; Άρα απλά θα λήξουν οι πίνακες και δεν έχουμε κάτι να περιμένουμε ή κατάλαβα λάθος;
FireGs
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2023 12:51 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από FireGs »

Το είχα γράψει και τις προάλλες την πληροφόρηση που είχα. Απο άτομο στο υπουργείο. Ποτέ μην λες ποτέ. Εάν κάποιος ξέρει κάτι άλλο ας το πει. Σε 2 εβδομάδες θα ξέρουμε. Αλλά αυτο που ρωτησα για τα άτομα που περιμένουν μου ειπα γιατί να μην γίνει για 4 άτομα έχει γίνει και για λιγότερα.
MESS

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από MESS »

Τίποτα δεν είναι επίσημο και συμφωνώ μ' αυτό που είπε ο/η φίλος παραπάνω: Ποτέ μη λες ποτέ. Εξάλλου συμφωνήσαμε παραπάνω να μη γράφουμε αν δεν έχουμε κάτι συγκεκριμένο, ώστε να μη στρεσάρουμε άδικα και τους άλλους επιλαχόντες. Εγώ ως τώρα δεν έχω τίποτα μετεκλογικά νέα, γι αυτό δε γράφω. Άντε παιδιά, πολλά μπανάκια και παγάκια να σωθούμε από αυτή την κόλαση του Δάντη!
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

FireGs έγραψε: Παρ Ιούλ 14, 2023 2:21 pm Το είχα γράψει και τις προάλλες την πληροφόρηση που είχα. Απο άτομο στο υπουργείο. Ποτέ μην λες ποτέ. Εάν κάποιος ξέρει κάτι άλλο ας το πει. Σε 2 εβδομάδες θα ξέρουμε. Αλλά αυτο που ρωτησα για τα άτομα που περιμένουν μου ειπα γιατί να μην γίνει για 4 άτομα έχει γίνει και για λιγότερα.
Γιατί αυτά τα 4 άτομα είναι της 1ης σειράς και ορκίζονται ως πρώτη σειρά. Δεν μπορεί να τα βαφτίσουν 2η, χωρίς τουλάχιστον αλλαγή του κανονισμού εισαγωγής στην ΠΥΡΑ. Ο κανονισμός εισαγωγής λέει ξεκάθαρα ότι καλούνται για επαναφοίτηση με την επόμενη σειρά και ορκίζονται και παίρνουν προαγωγές μαζί με την πρώτη. Έχει γίνει και για λιγότερα άτομα ναι, αλλά εκεί οι θέσεις ήταν τόσες. Ποτέ δεν έχει γίνει να μετονομαστούν άτομα της μιας σειράς σε επόμενη σειρά. Το ΠΔ του είναι ξεκάθαρο. Πώς θα παραβλέψουν τον κανονισμό; Τώρα αν γίνει τροποποίηση του κανονισμού και μπορέσουν να μπουν μόνα τα άτομα της 1ης είναι άλλο θέμα.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πολλά έχουμε ακούσει όλο αυτό το διάστημα είναι η αλήθεια και πολλά αν όχι ολα ήταν απλώς εκτιμήσεις. Σε 12 μέρες λήγουν οι πίνακες οπότε θα προχωρήσουμε κι εμείς εφόσον δεν κινηθεί τίποτα. Δυστυχώς έτυχε σε εμάς η μη απορρόφηση των επιλαχόντων.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Loxagos2k21 και 23 επισκέπτες