Πυροσβεστική Ακαδημία: Σωματική Ικανότητα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Thanos837473
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Σεπ 26, 2022 2:59 am
Επικοινωνία:

Πυροσβεστική Ακαδημία: Σωματική Ικανότητα

Δημοσίευση από Thanos837473 »

Καλησπέρα προ 5ετιας είχα κόψει αναβολή να μπω στρατό Νοέμβρη. Δυστυχώς για κακη μου τύχη είχα ένα τροχαίο ατύχημα Σεπτέμβρη 2 μήνες πριν μπω φανταρος και παρουσιάστηκα στο στρατό μετά από εξέταση στο 401 με έβγαλαν Ι3 ένοπλο όταν έφτασα στην μονάδα με έστειλαν ξανά για επανεξέταση για εκτίμηση προβλήματος. Με έβγαλαν Ι4.

Σήμερα 5 χρόνια αργότερα είμαι χωρίς να εύλογο τα γενιά μου στο τελικό στάδιο απόθεραπείας δεν είχα ούτε σπάσιμο ούτε τίποτα ήταν κακώσεις βαριές που χρειάστηκε πάρα πολύ χρόνο να υποχωρήσει όλο αυτό το κομμάτι του πόνου. Εφόσον αφήσω πίσω αυτό το δύσκολο κομμάτι υγείας και είναι ολα Εντάξει... Διαβαζω για πανελλαδικές διότι θέλω να δωσω για πυροσβεστική.

Θελω να ρωτήσω τι χρειάζεται να κάνω; Εφόσον περάσω μέσω πανελλαδικών πυροσβεστική; Τονιζω ξανά ότι ηταν Ι4 ορθοπεδικό με παρωδικο πρόβλημα υγείας και αποκατάσταση. Ήταν όμως κάτι σημαντικό για μένα να μπω πυροσβεστική και ακόμη είναι αλλά έτυχε να είχα αυτό το δυσάρεστο γεγονός. Χρειάζεται να επανεξέταστω; Και αν ναι τι κάνω; Θα έχω πρόβλημα με την πυροσβεστική;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Σεπ 26, 2022 9:32 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πυροσβεστική Ακαδημία: Σωματική Ικανότητα

Δημοσίευση από Nassos »

Μπορείς να ζητήσεις επανεξέταση. Διάβασε το παρακάτω πληροφοριακό έντυπο.

https://www.stratologia.gr/sites/default/files/plhr_ent/46.pdf

Thanos837473
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Σεπ 26, 2022 2:59 am
Επικοινωνία:

Πυροσβεστική Ακαδημία: Σωματική Ικανότητα

Δημοσίευση από Thanos837473 »

Το μόνο που βλέπω είναι ότι μιλάει για επανεξέταση γενικά όχι μετά στρατού εκτός αν κάνω λάθος... Και σχετικά με την πυροσβεστική είναι το σημαντικότερο μου

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πυροσβεστική Ακαδημία: Σωματική Ικανότητα

Δημοσίευση από Nassos »

Στα Σώματα Ασφαλείας ισχύει ό, τι ισχύει για τις Στρατιωτικές Σχολές όσον αφορά την Σωματική Ικανότητα.

Οι υποψήφιοι παρουσιάζονται, σύμφωνα με το πρόγραμμα των προκαταρκτικών εξετάσεων, ενώπιον της Υγειονομικής Επιτροπής Εξέτασης φέροντας υποχρεωτικά μαζί τους το δελτίο υγειονομικής εξέτασης-παραπεμπτικό συμπληρωμένο με γνωματεύσεις από όλα τα ιατρικά τμήματα-ειδικότητες που αναφέρονται σ' αυτό και με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής των ιατρών από τη Γραμματεία του νοσοκομείου. Η Υγειονομική Επιτροπή Εξέτασης αποφαίνεται για τη σωματική ικανότητα και υγειονομική καταλληλότητα των υποψηφίων, σύμφωνα με τα ισχύοντα για κατάταξη στις παραγωγικές σχολές των Ενόπλων Δυνάμεων, αφού προηγουμένως τους αναστημομετρήσει και μετρήσει το βάρος (χωρίς υποδήματα) για να υπολογίσει το Δείκτη Μάζας Σώματος (ΔΜΣ) και εξετάσει μακροσκοπικά (αρτιμέλεια, όψη, θρέψη, ομιλία, κινητικότητα αρθρώσεων).

Υποψήφιος που δεν προσκομίζει στην Υγειονομική Επιτροπή δελτίο υγειονομικής εξέτασης-παραπεμπτικό ή προσκομίζει αυτό ελλιπώς συμπληρωμένο (ή μη θεωρημένο ως ανωτέρω), δεν εξετάζεται, κρίνεται μη ικανός και αποκλείεται των περαιτέρω εξετάσεων και διαδικασιών.

Η εν λόγω Επιτροπή δύναται να παραγγέλλει την επανεξέταση υποψηφίου από Κρατικό ή Στρατιωτικό Νοσοκομείο, εφόσον προκύπτουν αμφιβολίες για την υγεία και την άρτια σωματική του διάπλαση.
Η Υγειονομική Επιτροπή Εξέτασης αποφαίνεται σε πρώτο και τελευταίο βαθμό. Για τους κρινόμενους μη ικανούς δεν επιτρέπεται επανεξέταση για κανένα λόγο και αποκλείονται των περαιτέρω εξετάσεων και διαδικασιών.

Πηγή

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 38 επισκέπτες