Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
yiankap
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Αύγ 03, 2022 6:06 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από yiankap »

Γερόλυκος έγραψε:
georgekir έγραψε:Η διαφορά στα μόρια οφείλεται και στη διαφορά του αριθμού εισακτέων αλλά γενικά οι συνθήκες στα σώματα είναι καλύτερες από εκείνες στα όπλα. Όσο για τη διαφορά μεταξύ όπλων σωμάτων υπάρχει αναλυτικό νήμα εδώ στο φόρουμ που θα σας λύσει την κάθε σας απορία


Πέραν τον αριθμό εισακτέων βασικό ρόλο παίζει ότι στα μόνο στα Σώματα ΣΜΥ, ΣΣΕ Και όχι στα όπλα μπορούν να εισαχθούν από το 2220 και οι του 4ο πεδίου Επιστήμες οικονομίας πληροφορικής Με ότι συνεπάγεται από αυτό.



ΣΣΕ Σώματα μπορείς μόνο από 2ο πεδίο. Δεν μπορείς από 4ο.

Και εδώ είναι το παράδοξο.

Αξιωματικός ΣΣΕ στα Σώματα του ΣΞ μπορείς να γίνεις μόνο από το 2ο πεδίο και όχι από το 4ο !

ενώ υπαξιωματικός στα Σώματα του ΣΞ και από το 2ο και από το 4ο !

Το λογικό θα ήταν να ήταν η ΣΣΕ Σώματα και στο 4ο πεδίο...

Πάντως αν δεν ρίξουν οι σχολές νερό στο κρασί τους (μείωση συντελεστών) για να γεμίσουν τα επιχειρησιακά κενά (που θα φανούν στο μέλλον), τότε μοναδική λύση για να γεμίσουν οι σχολές είναι οι ΣΣΕ Οπλα και ΣΜΥ Όπλα να μπουν και στο 4ο πεδίο...

M.P.

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από M.P. »

Στην ΣΣΕ (ενδεχομένως και σε κάποιες ειδικότητες των όπλων της ΣΜΥ) υπάρχουν απαιτητικά μαθήματα φυσικής και χημείας στα οποία ενδεχομένως ένας σπουδαστής προερχόμενος από το 4ο ε. Π. Να μην μπορεί να ανταπεξέλθει λόγω έλλειψης των θεμελιωδών γνώσεων περί των μαθημάτων αυτών που θα αποκτούσε απ' το 2ο ε. Π. Τι σημαίνει λοιπόν αυτό;

Ή θα πρέπει να τροποποιηθεί/απλουστευθεί το πρόγραμμα σπουδών της σχολής ή θα δούμε αστρονομικά ποσά σπουδαστών να παραιτούνται ή να κόβονται.

Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από hazardous »

Δεν είναι παράδοξο. Ένας από το 4ο πεδίο δεν θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στα μαθήματα της ΣΣΕ.
georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από georgekir »

Παιδια να ρωτησω αν καποιος εχει παρει αναβολη στρατευσης λογω σπουδων σε πολιτικη σχολη Και στη συνεχεια μπει σε στρατιωτικη σχολη πρεπει να κοψει την αναβολη πριν την καταταξη η θα το αναλαβει η σχολη;
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από hazardous »

Για στρατολογικά θέματα μεριμνεί η σχολή αλλά ρώτα στη στρατολογία για σιγουριά.
Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από Armyforce »

yiankap έγραψε:Πάντως αν δεν ρίξουν οι σχολές νερό στο κρασί τους (μείωση συντελεστών) για να γεμίσουν τα επιχειρησιακά κενά (που θα φανούν στο μέλλον), τότε μοναδική λύση για να γεμίσουν οι σχολές είναι οι ΣΣΕ Οπλα και ΣΜΥ Όπλα να μπουν και στο 4ο πεδίο...


Δεν το βλέπω και όπως το πάνε κάθε χρόνο θα εμφανίζονται και νέα παράδοξα με τις στρατιωτικές σχολές. Αυτό που έγινε φέτος θα το καταλάβουν μετά από χρόνια αλλά θα είναι αργά.

M.P.

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από M.P. »

Πληροφοριακά:
. 2021 με 20 επιλαχόντες (σωμάτων ΓΕΛ ΗΜ. Γεν. Σειρά 90%) ο τελευταίος της ΣΜΥ Σώματα είχε 15.350 (βάση 16.186) (διαφορά 836 μόρια)

. 2020 με 13 επιλαχόντες (σωμάτων ΓΕΛ ΗΜ. Γεν. Σειρά 90%) ο τελευταίος της ΣΜΥ Σώματα είχε 14.425 (βάση 15.825) (διαφορά 1.400 μόρια)

Δεν λένε κάτι αυτά, απλά τα αναφέρω για να μας φύγει έτσι λίγο κάπως το άγχος, γίνονται και "θαύματα" γενικά.

georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από georgekir »

Εννοειται πως δεν χρειαζεται αγχος οτι ειναι να γινει θα γινει τωρα. Παντως αφου εχετε τοσο μικρη μοριακη αποκλιση απο τη βαση οι πιθανοτητες να σας καλεσουν ειναι εξαιρετικα υψηλες.
yiankap
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Αύγ 03, 2022 6:06 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από yiankap »

M.P. έγραψε:Yiankap και εγώ σε Οικονομικό Πανεπιστήμιο έχω περάσει φέτος. Ευτυχώς η οικογένειά μου διατηρεί σπίτι και στην Αθήνα, οπότε δεν θα χρειαστεί κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία στην δική μου περίπτωση. Είμαι από Κυκλαδονήσι, αλλά για ευνόητους λόγους προτιμώ να μην πω ποιο, παρόλα αυτά ελπίζω να περάσουμε και ο γιός σας και εγώ και να βρεθούμε μέσα, ίσως και στην πόλη. Γενικά με τα μόρια θα είναι εύκολο θεωρώ να εντοπιστούμε όντας και οι δύο επιλαχόντες. Εσείς σε τι ειδικότητα είστε εκπαιδευτής; Εγώ στοχεύω για Τεχνικό με απώτερο σκοπό να γίνω μηχανοσυνθέτης. Γνωρίζετε εάν προκύπτουν οπλουργοί απ' την ΣΜΥ ή εάν είναι μόνο ειδικότητα οπλιτών;


Μακάρι να περάσετε. Σας στο εύχομαι. Και εγώ στο Τεχνικό ελπίζω να πάει ο γιός μου και επίσης με ειδικότητα Μηχανοσυνθέτης (λιγότερες μεταθέσεις σε σχέση με ΤΤΟ, ΗΤΟ, Οπλουργούς κλπ), αν και σε οποιαδήποτε άλλη δεν μας χαλάει γιατί στη Θεσσαλία έχουμε 3 Εργοστάσια του ΤΧ και υπάρχουν θέσεις.

Εργάζομαι σε Εργοστάσιο του Τεχνικού, δεν είμαι εκπαιδευτής αλλά στο τμήμα μου έρχονται κάθε χρόνο εκπαιδευόμενοι τόσο του Τεχνικού τόσο και ΛΟΣ (Λοιπών Όπλων Σωμάτων) και στον καφέ συζητάμε.

Ναι υπάρχουν οπλουργοί και τεχνίτες πυροβόλων από ΣΜΥ (δες τον οδηγό σπουδών σελίδα 33 όπου αναφέρει ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΟΠΛΟΥΡΓΟΥ-ΤΕΠ-ΠΥΡΟΤΕΧΝΟΥΡΓΟΥ).

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiankap την Τετ Αύγ 03, 2022 9:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
M.P.

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από M.P. »

Εγώ θέλω Τεχνικό γιατί το θεωρώ απ' τα πιο ενεργά και ενδιαφέροντα σώματα, η Ειδικότητα συγκεκριμένα του μηχανοσυνθέτη λόγω του ότι θα μπορώ να πετάω κι εγώ μέσα σε ελικόπτερα κτλ. Παρόλα αυτά δεν θα ήθελα να είμαι σταθερά κάπου, δηλαδή θα ήθελα να έχω ευελιξία μεταθέσεων ανάλογη του Πεζικού και να μπορώ να εργάζομαι τόσο σε Μεραρχίες όσο και σε Μονάδες όπλων (πεζικού κυρίως, πυροβολικού, τεθωρακισμένων, κτλ).Εάν δεν πάρω τεχνικό παρόλα αυτά, λόγω σειράς αρχαιότητας, θα κοιτάξω για ΣΕΠ με σκοπό το ΤΕΝΕΦ.

Γενικά ένας οπλουργός ασχολείται πχ με την συντήρηση των όπλων που υπάρχουν στο κάθε στρατόπεδο;

Μετά το Τεχνικό ποιο σώμα έχει την μεγαλύτερη ευελιξία μεταθέσεων;

M.P.

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από M.P. »

Τον είδα τον οδηγό σπουδών, τον είχα κιόλας ήδη κατεβασμένο. Απλά δεν ξέρω μήπως αυτές οι κατευθύνσεις αφορούν συγκεκριμένα τα παιδιά των όπλων, γιατί είναι χωρισμένοι σε διοικητικούς και τεχνικούς, που νομίζω αυτός ο διαχωρισμός δεν υφίσταται στα σώματα. Εάν γίνεται όμως να πάρει ο οποιοσδήποτε τέτοιου είδους κατευθύνσεις θα είναι ευχής έργον.

Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από hazardous »

Δεν υφίσταται αυτό που λες γιατί ο διαχωρισμός αυτός γίνεται μόνο στη ΣΜΥ.
M.P.

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από M.P. »

Τον διαχωρισμό διοικητικών/τεχνικών τον κουβαλάς μια (στρατιωτική) ζωή και έξω απ' την σχολή. Έχω γνωστό από ΣΜΥ Όπλα Διοικητικό, αλλά και γνωστή επίσης από ΣΜΥ Όπλα Τεχνικό η οποία πήρε Αεροπορία Στρατού και λόγω του τεχνικού έγινε μηχανοσυνθέτρια εκεί και όχι πιλότος.

Σε όποιο όπλο και να πας, τα καθήκοντα σου θα τα καθορίσει το διοικητικός/τεχνικός.

Τουλάχιστον έτσι ξέρω.

Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από hazardous »

Ναί, συμφωνώ μαζί σου απλά αυτός ο διαχωρισμός γίνεται μόνο στη ΣΜΥ. Έτσι ξέρω τουλάχιστον.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης