Ι5 λόγω ατοπικής δερματίτιδας και αλλεργιών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
BillFou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2022 8:04 pm
Επικοινωνία:

Ι5 λόγω ατοπικής δερματίτιδας και αλλεργιών

Δημοσίευση από BillFou »

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Παρουσιαζομαι την άλλη Δευτέρα 16 Μαΐου στο Λαγό Έβρου 565 ΤΠ. Πριν ένα μήνα περίπου είχα πάει στο φρουραρχειο στο γουδί που είναι κοντά στο σπίτι μου για να κάνω μια αίτηση για απαλλαγή.

Έχω δύο σοβαρά θέματα. Ατοπικη δερματιτιδα απο βρεφική ηλικία και δύο σοβαρές τροφικές αλλεργίες ψάρι, αυγό. Το δερματικο δεν αντιμετωπίζεται όντας αυτοανωσο οπότε δεν συζητάω για αναβολές κλπ. Δεν κάνει έκθεση στον ήλιο, επαφή με σκόνες και εννοείται δεν πρέπει να ιδρώνω καθόλου. Παλιά απο την πολύ έξαρση είχα πάθει αναφιλαξια και φούντωσα ολόκληρος και δεν μπορούσα να πάρω ανάσα. Ευτυχώς δεν το έχω ξαναπάθει απο τότε.

Το θέμα ψάρι αυγό που έχω είναι πολύ σοβαρό γτ αν φάω ή έρθω σε επαφή με άλλο τρόπο πχ λάδι πετσέτα πάγκους μαχαιροπίρουνα παθαίνω αλλεργικό σοκ και φεύγω σφαίρα για αδρεναλίνη και αν δεν με πιάσει τραχιοκτομη και ο Θεός βοηθός. Έχω χαρτί απο το Συγγρο στο δερμστολογικο όπου παρακολουθούμε χρόνια και έχω και φάκελο εκεί. Το χαρτί φέρει υπογραφές απο καθηγητές και τον διευθυντή του νοσοκομείου.

Αυτό το λέω γτ δεν είναι ιδιωτικός γιατρός να τον πληρώσω για να πάρω το χαρτί, καταλαβαίνετε τι θέλω να πω... Παιδιά έχω σοβαρό θέμα όντως! Δεν παω να κοροιδεψω ούτε φοβάμαι να πάω στρατό. Πραγματικά ας μου λύσει κάποιος αυτα που με ταλαιπωρούν μωρό και κάθομαι όσο θέλουν εκεί. Έρχομαι στο σήμερα. Στο φρουραρχειο που πήγα μου είπε ότι με αυτά δεν παίρνω ι5 και πως θα πρέπει να έρθω 5 μέρες πριν παρουσιαστώ για να κάνω την αίτηση.

Νταξει ο τύπος ούτε γιατρός ήταν ούτε κατάλαβε πόσο σοβαρό είναι αυτό που έχω και δεν το πήρα στα σοβαρά αυτό που μου είπε για ι5. Θα πάω αύριο λοιπόν για την αίτηση. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι πιθανότητες έχω να βγω ι5 χωρίς 2 έτη αναβολή και τέτοια. Θα χαιρόμουν να μου απαντήσει κάποιος σύντομα.

Να είστε καλά. Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Μάιος 08, 2022 10:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Str vpv
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:41 pm
Επικοινωνία:

Ι5 λόγω ατοπικής δερματίτιδας και αλλεργιών

Δημοσίευση από Str vpv »

BillFou έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Παρουσιαζομαι την άλλη Δευτέρα 16 Μαΐου στο Λαγό Έβρου 565 ΤΠ. Πριν ένα μήνα περίπου είχα πάει στο φρουραρχειο στο γουδί που είναι κοντά στο σπίτι μου για να κάνω μια αίτηση για απαλλαγή. Έχω δύο σοβαρά θέματα. Ατοπικη δερματιτιδα απο βρεφική ηλικία και δύο σοβαρές τροφικές αλλεργίες ψάρι, αυγό. Το δερματικο δεν αντιμετωπίζεται όντας αυτοανωσο οπότε δεν συζητάω για αναβολές κλπ. Δεν κάνει έκθεση στον ήλιο, επαφή με σκόνες και εννοείται δεν πρέπει να ιδρώνω καθόλου. Παλιά απο την πολύ έξαρση είχα πάθει αναφιλαξια και φούντωσα ολόκληρος και δεν μπορούσα να πάρω ανάσα. Ευτυχώς δεν το έχω ξαναπάθει απο τότε. Το θέμα ψάρι αυγό που έχω είναι πολύ σοβαρό γτ αν φάω ή έρθω σε επαφή με άλλο τρόπο πχ λάδι πετσέτα πάγκους μαχαιροπίρουνα παθαίνω αλλεργικό σοκ και φεύγω σφαίρα για αδρεναλίνη και αν δεν με πιάσει τραχιοκτομη και ο Θεός βοηθός. Έχω χαρτί απο το Συγγρο στο δερμστολογικο όπου παρακολουθούμε χρόνια και έχω και φάκελο εκεί. Το χαρτί φέρει υπογραφές απο καθηγητές και τον διευθυντή του νοσοκομείου. Αυτό το λέω γτ δεν είναι ιδιωτικός γιατρός να τον πληρώσω για να πάρω το χαρτί, καταλαβαίνετε τι θέλω να πω... Παιδιά έχω σοβαρό θέμα όντως! Δεν παω να κοροιδεψω ούτε φοβάμαι να πάω στρατό. Πραγματικά ας μου λύσει κάποιος αυτα που με ταλαιπωρούν μωρό και κάθομαι όσο θέλουν εκεί. Έρχομαι στο σήμερα. Στο φρουραρχειο που πήγα μου είπε ότι με αυτά δεν παίρνω ι5 και πως θα πρέπει να έρθω 5 μέρες πριν παρουσιαστώ για να κάνω την αίτηση. Νταξει ο τύπος ούτε γιατρός ήταν ούτε κατάλαβε πόσο σοβαρό είναι αυτό που έχω και δεν το πήρα στα σοβαρά αυτό που μου είπε για ι5. Θα πάω αύριο λοιπόν για την αίτηση. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι πιθανότητες έχω να βγω ι5 χωρίς 2 έτη αναβολή και τέτοια. Θα χαιρόμουν να μου απαντήσει κάποιος σύντομα. Να είστε καλά. Ευχαριστώ.


Βασικά να σου πω περαστικά για οτι εχεις και όλα θα πάνε καλα μην αγχωνεσαι!

Ο Μ**** που σου είπε οτι δεν δικιαουσαι αναβολή σαφως και τους έχουν πει να λένε σε ολους έτσι... Θα πάρεις το Ι5. Αν παθεις κάτι το λιγοτερο καστελοριζο θα τους πάνε ολους! Προσπάθησε να πάρεις τις γνωματεύσεις απο το δημόσιο νοσοκομειο που πηγες (προτιμάνε δημόσιο απο οτι ιδιωτικό) αλλά και να μην τις πάρεις λογικά θα εχεις κάποιο χαρτί κ. Λ. Π. Που το αποδεικνύει αυτό. Οσο για τον στρατο μην αγχωνεσαι δεν χάνεις τίποτα το ιδιαιτερο.

BillFou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2022 8:04 pm
Επικοινωνία:

Ι5 λόγω ατοπικής δερματίτιδας και αλλεργιών

Δημοσίευση από BillFou »

Έχω το χαρτί απο δημόσιο νοσοκομείο το οποίο λέει ότι η πάθηση είναι χρόνια αυτό άνωση απο την βρεφική ηλικία και δεν αντιμετωπίζεται με κορτικοστεροειδη και άλλες περίεργες λέξεις. Συν ότι έχει το βαθμό αυτου που έχω απο εξέταση στο αίμα, το οποίο είναι 20% δλδ ανεβασμένο. Αυτό μου είπαν θα το δουν οι γιατροί. Αυτό που δεν θεωρώ είναι αν για να πάρεις ι5 παίρνεις υποχρεωτικά αναβολή πρώτα και μετά σε ξανακάνουν. Αν είναι έτσι δυστυχώς θα πρέπει να παρουσιαστώ, να με εξετάσουν οι γιατροί εκεί και ο Θεός βοηθός για μένα και για αυτούς. Το κρίμα στο λαιμό τους. Θα ελπίζω στην μετάθεση μετά.
Άβαταρ μέλους
re pate kala re
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 23, 2020 1:43 pm
Επικοινωνία:

Ι5 λόγω ατοπικής δερματίτιδας και αλλεργιών

Δημοσίευση από re pate kala re »

BillFou έγραψε:Έχω το χαρτί απο δημόσιο νοσοκομείο το οποίο λέει ότι η πάθηση είναι χρόνια αυτό άνωση απο την βρεφική ηλικία και δεν αντιμετωπίζεται με κορτικοστεροειδη και άλλες περίεργες λέξεις. Συν ότι έχει το βαθμό αυτου που έχω απο εξέταση στο αίμα, το οποίο είναι 20% δλδ ανεβασμένο. Αυτό μου είπαν θα το δουν οι γιατροί. Αυτό που δεν θεωρώ είναι αν για να πάρεις ι5 παίρνεις υποχρεωτικά αναβολή πρώτα και μετά σε ξανακάνουν. Αν είναι έτσι δυστυχώς θα πρέπει να παρουσιαστώ, να με εξετάσουν οι γιατροί εκεί και ο Θεός βοηθός για μένα και για αυτούς. Το κρίμα στο λαιμό τους. Θα ελπίζω στην μετάθεση μετά.


Σύμφωνα με το ΦΕΚ Τεύχος Α αρ. Φύλλου 17

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ' ΑΡΙΘΜ.11 Κρίση Σωματικής Ικανότητας των στρατευσίμων

Για την τροφική αλλεργία παίρνεις ετήσια αναβολή ή διετή Βγαίνεις Ι1 Το δηλώνεις και είναι υποχρεωμένη η μονάδα να σου παρέχει ειδικό διαιτολόγιο αν αυτό δεν μπορεί να το κάνει η μονα τότε βγαίνεις ι5

Για την δερματίτιδα δικαιούσαι Ετήσια αναβολή και Σωματική Ικανότητα Ι3-Ι4

BillFou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2022 8:04 pm
Επικοινωνία:

Ι5 λόγω ατοπικής δερματίτιδας και αλλεργιών

Δημοσίευση από BillFou »

Άρα δεν παίρνω ι5 και υπηρετώ κανονικά; Και σε οποιοδήποτε περιστατικό θα ακούσω κάποιο συγνώμη; Τα φάρμακα και οι αλοιφές που με αυτές ζω τόσα χρόνια καλύπτονται τουλάχιστον; Και υπάρχουν στον Έβρο; Ξέρεις τι γίνεται. Δυστυχώς με όλους αυτούς που πάνε για ι5 γιατί φοβούνται να υπηρετήσουν, την πληρώνουμε εμείς που πραγματικά υποφέρουμε απο διάφορες παθήσεις και πρέπει να αποδείξουμε αυτό που έχουμε όλη μας την ζωή και τις δυσκολίες που μας επιφέρει στην καθημερινότητα μας. Τι να πω κρίμα για το κράτος και για τα παιδιά με προβλήματα.
BillFou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2022 8:04 pm
Επικοινωνία:

Ι5 λόγω ατοπικής δερματίτιδας και αλλεργιών

Δημοσίευση από BillFou »

Να συμπληρώσω ότι επειδή το έψαξα με τον πίνακα του ΦΕΚ που λέει το το γιώτα βγαίνεις ανάλογα με την πάθηση. Ι4 και Ι5 αν η μονάδα σου δεν μπορεί να καλύψει τις διατροφικές σου ανάγκες. Και Ι5 και ΜΟΝΟ αν έχεις ατοπικη δερματιτιδα μη αντιμετωπισιμη που συνοδεύεται απο τροφική αλλεργία αυτό ακριβώς που έχω. Αυτό είναι εκεί που λέει αλλεργικές παθήσεις. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το φεκ σε περίπτωση που πουλήσει κάνεις εξυπνάδα;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες