Δημογραφικό πρόβλημα στην Ελλάδα

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από MIRAGE »

Όλα αυτά συνδέονται με το μηχανάκι, με το ποδήλατο γενικά με τη νοοτροπία μου μεγαλώνουμε τα παιδιά.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Nassos »

MIRAGE έγραψε:Η υπογεννητικότητα οφείλεται καθαρά στη σκέψη του νεοέλληνα που θέλει όλα τα παιδιά του επιστήμονες σόνι και καλά. Παλιά οι οικογένειες έίχαν το λιγότερο τρία παιδιά και οι συνθήκες ήταν πολύ δυσκολότερες. ΧρειάζεταΙ μια μεγάλη κοινωνική αλλαγή. Η χώρα δεν έχει ανάγκη μόνο από γιατρούς και δικηγόρους αλλά και από πιο "ταπεινά" επαγγέλματα. Έχει παραγίνει αυτό πια. Δεν είμαι υποψήφιος βουλευτής φίλε μου απλώς την πραγματικότητα λέω... Δεν είναι δυναντόν να είμαστε μια χώρα ηλικιωμένων. Ας κάνουμε ο καθένας 5 παιδιά... Έναν γιατρό, έναν δάσκαλο, έναν αστυνομικό, έναν ηλεκτρολόγο και έναν χτίστη. Έλεος πια. Παλιά όλοι σπουδάζανε; Όλοι ξέρανε ξένες γλώσσες; Στις άλλες χώρες δεν σπουδάζουν όλοι. Δεν φοράνε όλοι καινούργια ρούχα στα παιδιά τους, φοράνε πχ Τα πιο παλιά ρούχα Του μεγαλύτερου αδελφού κατά δυο χρονια. Έχουμε καλομάθει σαν λαός και θέλουμε μόνο δικαιώματα. Τις υποχρεώσεις μας προς το έθνος και τη χώρα τις έχουμε ξεχάσει. Η βάση πολλών προβλημάτων της χώρας οφείλεται σε σημαντικό βαθμό στην υπογεννητικότητα.


Παλιά MIRAGE ο κόσμος δεν ήταν μορφωμένος. Έκαναν 3-4-5 παιδιά ήταν η επιβίωση, κοινώς ποίο παιδί θα καταφέρει να αντέξει να ζήσει (κάτι τέτοιο συμβαίνει στην Αφρική). Ένας επίσης λόγος ήταν και η βοήθεια στις αγροτικές εργασίες. Για να μην αναφέρω τα περί "ησυχίας" που ζητάνε οι σημερινοί γονείς.

Νομίζεις είναι εύκολο να μεγαλώσεις τόσα παιδιά; Και να το θέλουν πραγματικά και οι 2 γονείς, το κόστος είναι δυσβάσταχτο, και ας επιβάλλεις "πειθαρχία" στον τρόπο ζωής (περιορισμένες αγορές αγαθών κλπ.).

Με ανύπαρκτο κοινωνικό κράτος, η οικονομική βοήθεια επαφίεται στον οικογενειάκο και ευρύτερο συγγενικό περιβάλλον και, αν και ακραίο, στις τράπεζες (που καταντήσαμε).

Σαν λαός καλομάθαμε με δανεικά, και τώρα ήρθε η ώρα της πληρωμής του δυσβάσταχτου λογαριασμού.

Και η βάση πολλών προβλημάτων της χώρας οφείλεται στον ωχαδελφισμό και στην χαλαρότητα. Εάν είμασταν σοβαροί δεν θα είχαμε π. Χ.2500 νεκρούς και άλλους τόσους σοβαρά τραυματίες σε τροχαία.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από MIRAGE »

Καταλήγουμε πάλι στο εξής. Αλλαγή σκέψης. Αλλιώς θα γίνουμ ένα κράτος γερόντων
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Καλό είναι να το λέμε αλλά όταν ακόμα κι εσύ που λες κάντε 5 παιδιά, λες "αν θα παντρευτώ", μπορείς να καταλάβεις υποθέτω πως είναι πολύ πιο εύκολο να το λες παρά να το κάνεις.

Η υπογεννητικότητα πάντως δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, αλλά γενικά φαινόμενο των πιο εξελιγμένων κοινωνιών.

Σε μια ανεπτυγμένη κοινωνία, η ανατροφή ενός παιδιού με τα δικά της δεδομένα είναι πολύ πιο ψυχοφθόρα και οικονομικά δυσβάσταχτη από ότι σε μια λιγότερο ανεπτυγμένη.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Nassos »

MIRAGE έγραψε:Καταλήγουμε πάλι στο εξής. Αλλαγή σκέψης. Αλλιώς θα γίνουμ ένα κράτος γερόντων


Είμαστε ήδη κράτος γερόντων και κράτος "πρόωρα συνταξιούχων". Εξ'ου και η αιμοραγγία των Ασφαλιστικών Ταμείων.

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Nassos έγραψε:Είμαστε ήδη κράτος γερόντων και κράτος "πρόωρα συνταξιούχων".


Ειδικά αυτό είναι υπερβολικό.
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Καποτε η αναλογια εργαζομενων-συνταξιουχων ηταν 4 προς 1, σημερα ειναι στο 3/1-αν θυμαμαι καλα-χωρια η μαυρη εργασια (η μεγαλυτερη αιμοραγια των ασφαλιστικων ταμιων), ενω σε 25-30 χρονια-με αυτους τους ρυθμους η αναλογια θα γινει 2/1 με οτι αυτο συνεπαγεται...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Nassos »

Σε πολλά Ταμεία η αναλογία είναι είναι 1:1 και στο ΝΑΤ αν δεν κάνω λάθος 1:3 (ναι, ένας εργαζόμενος για 3 συνταξιούχους, στο άλλοτε πάμπλουτο ΝΑΤ).

Όσο για τα περί μαύρης εργασίας, ας θυμηθούμε τι έλεγε ο Γιαννίτσης πριν μερικά χρόνια

Πάταξη της εισφοροδιαφυγής σημαίνει σύγκρουση με μεγάλους ή μικρούς «νταβατζήδες» -λυπάμαι για την καθιέρωση του όρου στην πολιτική ορολογία- σε όλα τα επίπεδα και τις κοινωνικές ομάδες.

Κανείς δεν τη θέλει. Πολιτικές δυνάμεις, επιχειρήσεις, μικρομεσαίοι, εργαζόμενοι, συνδικάτα, νοικοκυριά αναλύονται σε φρικτούς λυγμούς για το φαινόμενο, αλλά κηρύσσουν αμείλικτο υπόγειο πόλεμο σε όποιον τολμήσει να πάρει το θέμα πιο σοβαρά.

Εισφοροδιαφυγή σημαίνει φθηνό κόστος εργασίας, μεγαλύτερα κέρδη για τον εργοδότη και μεγαλύτερο εισόδημα για τον εργαζόμενο.

Το ότι υπονομεύει βαθιά όλο το κοινωνικό σύστημα προστασίας είναι αδιάφορο για τους πάντες -άσχετο για το αν μοιρολογούν και γι' αυτό.


Από το politis-gr

Λόγος: -
Helistas
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 12:24 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Helistas »

Κοιτα να δεις... Κι εγω που νομιζα οτι η μεγαλητερη αιμοραγια των ταμειων εγινε, οταν τα λεφτα των ταμειων, Τα επαιξαν στο χρηματιστηριο για να τσεπωσουν τα παραπανησια, αλλα εχασαν και αυτα που εβαλαν !

Ειδες, οσο ζεις μαθαινεις.

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Jrhellas »

Αντε να πω και εγω την αποψη μου μια και το θεμα ειναι κατα την γνωμη μου εξαιρετικα ενδιαφερον!Εικόνα Κατα αρχην Μαρκο και Μιραζ νομιζω οτι κακως διαφωνειτε αφου στην ουσια νομιζω εχετε παρομοιες αποψεις. Αποψεις που θελω να σας πω οτι σε μεγαλο ποσοστο υιοθετω και εγω!

Η αληθεια ειναι πως το θεμα της υπογεννητικοτητας ειναι ενα γνωρισμα τον "ανεπτυγμενων" κρατων μια και οσο πιο "ανεπτυγμενο" ειναι (η πιστευει πως ειναι) ενα κρατος και μια κοινωνια τοσο περισσοτερο επιρεαζεται απο την καταναλωτικη συνειδηση.

Ειναι σωστο πως ο Ελληνας (και οχι μονο) μενει στο ενα παιδι με κυριαρχο στοχο να του παρεχει "τα παντα"

Τριχες κατσαρες! Και ταυτοχρονα και οι δυο γονεις στην δουλεια για να εξασφαλισουν οσο περισσοτερα γινεται με αποτελεσμα το παιδι να εχει "τα παντα" απο την οικονομικη πλευρα και απο την αλλη να του λειπει το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ... Η ΜΑΝΑ... Εικόνα

Θα μου πειτε ομως αυτο ειναι μια αλλη ιστορια...

Εγω δεν μιλαω με την ιδιοτητα του παιδιου αλλα του γονεα... Και ναι με παρομοιο τροπο σκεφτηκα και εγω ομως αυτο δεν μου στερει το δικαιωμα να κρινω και να λεω πως εκανα και εγω λαθος. Ναι γιατι οχι; Εκανα λαθος...

Ειναι γεγονος πως παλαιοτερα (η ακομα και σημερα στην Αφρικη) οι οικογενειες εκαναν πολλα παιδια για αλλους λογους.(αναγκη διαιωνισης της οικογενειας, ελλειψη τροπων αντισυλληψης, ελλειψη παιδιας κλπ)

Κανεις δεν λεει οτι το να κανουμε 7,8...10 παιδια ειναι σωστο.

Ομως και το να περνας στο αλλο ακρο και να μενεις με το ζορι στο 1 ειναι τραγικο λαθος.

Σαφεστατα και μια μεση οικογενεια μπορει να μεγαλωσει 2 παιδια.

Μεση προς χαμηλομισθη ηταν η δικη μου και μας μεγαλωσε αξιοπρεπεστατα εστω και αν δεν ειχα πολλα παιχνιδια μικρος.

Αρκετα πιο καλα στεκομαι εγω σημερα απο τον πατερα μου και ομως προτιμησα να εχω ενα παιδι.

Αποτελεσμα η κορη μου να ξεχναει μεσα σε μερικες μερες το νεο της παιχνιδι γιατι απλουστατα ξερει οτι λιαν συντομως ερχεται καποιο αλλο...

Και οσο για το αν φταιει αυτο για την καταρευση των Ταμειων σαφως και ναι.

Σε 15-20 χρονια το ΕΝΑ μου παιδι θα εργαζεται για να παρουμε συνταξη οι ΔΥΟ γονεις του.

Αν δεν φταιει ΚΑΙ αυτο λοιπον τι φταιει;

Για να θεωρηθει οριακα υγιες ενα Ταμειο θα πρεπει η σχεση εργαζομενων/συνταξιουχων να ειναι τουλαχιστον 2,6/1.

Σε λιγα χρονια εγω και η οικογενεια μου θα συνεισφερουμε να ειναι 1/2 !

Πολλα Ταμεια τεινουν ηδη εκει (με εξαιρεση καποια ταμεια "επιστημονων" οπως ΤΣΑΙ... ΤΜΕΔΕ κλπ για ευννοητους λογους) τα υπολοιπα καταρρεουν... Και οι λογοι ειναι αυτοι.

Να λοιπον γιατι η υπογεννητικοτητα ειναι τεραστιο προβλημα και να γιατι δεν ειναι καθολου υπερβολη οτι η Ελλαδα ειναι η τεινει να γινει μια Χωρα γεροντων.

Συγνωμη αν σας κουρασα!Εικόνα

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
thrakiotis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 1:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από thrakiotis »

Δωσε μου κινητρα και σου κανω οσα παιδια θες γιατι απο οτι ξερω δεν υπαρχουν και ''πολλα'' και αυτα που υπαρχουν δεν φτανουν ουτε για 5 φρατζολες ψωμι Εικόνα
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Ωραία τα λες Jrhellas, γι'αυτό κάντε ένα αδερφάκι στην κορούλα σου.
Anonymous

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειναι πολυ οι λογοι αλλα κατα την αποψη μου ειναι αυτοι οι βασικοι.

πλεον ειναι το οικονομικο μια και 1 παμπερς εφτασε τα 20 ευρω.

αλλα ειναι και το οτι πλεον η γυναικα που δουλευει οταν κανει παιδι δυσκολα μπωρει να τα φερει βολτα [εκτος δημοσιου που εχουν καποια αδειοδοτηση]τη γινεται οταν δουλευει στον ιδιωτικο τομεα η εχει δικη της δουλεια; Για να βαλεις το παιδακη σου σε π. Σταθμο πρεπει να εχεις βυσμα και αν τα καταφερεις τελικα 10 μερες το μηνα θα ειναι αρρωστο.

για της νεες μητερες δυστηχως δεν υπαρχει καμια μα καμια φροντιδα.

ξερεις τη ειναι να μεγαλvνεις 3 παιδια και να δουλευεις ποιος θα τα προσεχει αν δεν στα παρει ο παιδικος; Απλα παρατας την δουλεια και πεινας γιατι με 1 μισθο και αν εχεις νοικι πεινας πλεον.\

και αν χωρισει τοτε τη κανει η μητερα;

για αυτο λενε ολες 1 παιδι και καριερα η μαλλον δουλιτσα.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης