Αποτελέσματα Υποψηφίων ΟΒΑ (2021)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ΕΛΔΥΚ 16
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2020 11:26 pm
Επικοινωνία:

Αποτελέσματα Υποψηφίων ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από ΕΛΔΥΚ 16 »

Leop έγραψε:Για Ο-Σ παίζει ρόλο ο χρόνος που έχει περάσει από την απόλυση πιο πολύ;


Παίζουν πολλά την ειδηκοτητα το όπλο που ήσουν την συμμετοχή στην ειδικότητα και πολλά άλλα... Είδαμε καί στην αεροπορία δεν κάλεσε άτομα που είχαν ειδηκοτητα αλλά ήταν πολλοί οι υποψήφιοι... Τώρα στο στρατό ξηράς θα δούμε πως θα πάει νομίζω όσους έχει κάλεσει έχουν καλές πιθανότητες... Παίζει καί ρόλο αν έχεις βισμα πάντως να ξέρετε ειδικά σε αυτές τς προκυριξης που είναι υπουργείου

Leop
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2021 3:57 pm
Επικοινωνία:

Αποτελέσματα Υποψηφίων ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από Leop »

Ειδικές είναι βάση αποτελέσματων των αθλημάτων επιδόσεις δλδ
Nikos21
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2021 3:02 am
Επικοινωνία:

Αποτελέσματα Υποψηφίων ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από Nikos21 »

Μάγκες καλησπέρα και καλή επιτυχία σε όλους, για ειδικές δυνάμεις έλεγε η προκήρυξη ότι μπορούν να μπουν και όσοι δεν υπηρέτησαν εκεί σε περίπτωση που δεν συμπληρωθούν οι θέσεις, λέτε να έχουν συμπληρωθεί 220 θέσεις;
Άβαταρ μέλους
G3NERAL
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Αύγ 04, 2021 12:25 am
Τοποθεσία: Έφεδρος
Επικοινωνία:

Αποτελέσματα Υποψηφίων ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από G3NERAL »

Ξέρει κανένας παλαιότερος ΟΒΑ Ειδικών Δυνάμεων με τι μόρια από τα αθλήματα μπαίνεις στο περίπου; Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
ΕΛΔΥΚ 16
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2020 11:26 pm
Επικοινωνία:

Αποτελέσματα Υποψηφίων ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από ΕΛΔΥΚ 16 »

Λίγο δύσκολο τώρα αυτό που ζητάς είναι περίεργα τα πράγματα
ΑΚ-11
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2021 12:54 pm
Επικοινωνία:

Αποτελέσματα Υποψηφίων ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από ΑΚ-11 »

Νεοσύλλεκτη μπαίνουν 15 Νοεμβρίου αεροπορία λέτε να βγει και για Τα ΟΒΑ να μπούμε τότε ;
Άβαταρ μέλους
ΕΛΔΥΚ 16
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2020 11:26 pm
Επικοινωνία:

Αποτελέσματα Υποψηφίων ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από ΕΛΔΥΚ 16 »

Μπάα λογικά γύρω στς 15 θα έχουμε αποτελέσματα κατάταξη Δεκεμβριο
mprasnaris
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Σεπ 21, 2021 11:01 am
Επικοινωνία:

Αποτελέσματα Υποψηφίων ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από mprasnaris »

Μάγκες πρώτα Από όλα ηρεμήστε στην τελευταία προκήρυξη Που έγινε Το Γενάρη Ήμουν Μες την ΔΕΔ και θα σας πω πως πάει.

1.Για να μπεις στις Ειδικές Δυνάμεις Πρέπει Να βγάλεις τα αθλήματα (τους χρόνους Που αναγράφονται Στην προκήρυξη) .

Δεν Χρειάζεται Να κάνεις Χρόνους Τρελούς Απλά να βγάζεις Τα όρια. Από Εκεί Και πέρα αυτοί Με τους καλύτερους Χρόνους Έχουν Απλά ένα Σίν για να περάσουν Στις επίλεκτες Μονάδες Πχ.ΕΤΑ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΒΥΣΜΑ ΦΥΣΙΚΑ.

2.Διάβασα ότι κάποιοι αναφέρθηκαν στο ότι τα αθλήματα ίσως διαρκέσουν 1 με 2 ημέρες αυτό δεν ισχύει λόγω του ότι η κατάσταση με την "ΠΑΝΔΗΜΙΑ" έχει ξεφύγει πιστεύω ότι ίσως διαρκέσει μια εβδομάδα από 1-5 Νοέμβρη και θα καλούν σε γκρουπ τους εξεταζόμενους πχ.50 - 80 άτομα (ανάλογα με τον αριθμό των αιτήσεων). Ελπίζω να έλυσα και αυτό το ερώτημα.

3.Τελευταίο ερώτημα που απασχολεί αρκετούς είναι η κατάταξη (ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΜΟΝΟ).

Όταν με το καλό πάτε για αθλήματα εφόσον εκεί σας κάνουν και ένα rapid θα περάσετε από συνέντευξη στην οποία θα πείτε σε ποια μονάδα θα θέλατε να πάτε.(Εδώ αξίζει να αναφερθούμε στο μεγάλο πλεονέκτημα που έχουν οι αλεξιπτωτιστές γιατί αυτοί μπορούν να καταταγούν στην 2α ΜΑΛ/1η ΜΑΛ και εκεί μπορούν να πάνε μόνο όσοι έβγαλαν αλεξίπτωτα στην θητεία τους).

Όλα Αυτά που έγραψα αναφέρονται ΜΟΝΟ στις ειδικές δυνάμεις. Αυτό που έχω να πω είναι ότι θα μπούνε οι περισσότεροι Και ότι δεν χρειάζονται να αγχώνεστε (αυτοί που πρέπει είναι όσοι είναι από 363 και πίσω) .

Υ. Γ. Όσοι έχετε αμφιβολίες και δεν έχετε βύσμα και δεν θέλετε Νησί ή παραμεθόριο Σας προτείνω Να μην πάτε καθόλου είναι Κρίμα να παίρνεται μια θέση και μετά να βλέπετε ότι δεν μπορείτε να συνεχίσετε και να την "κοπανάτε", διότι οι θέσεις δεν αναπληρώνονται γιατί θυμάμαι στον 2ο Λ/ΒΕΚΕΕΔ στην Ξάνθη μπήκαν 13 ΟΒΑ και έμειναν 4.

Ελπίζω να απάντησα σε αρκετά ερωτήματα πιστεύω ότι εφόσον η προκήρυξη πείρε παράταση ίσως μπούν περισσότερα άτομα από ότι έχουν πει. Σε λίγες εβδομάδες όλα φτάνουν στο Τέλος ελπίζω όλα να πάνε καλά για όλους. Και ας μην ξεχνάμε οτι θέλει και Βύσμα για να μπει κάποιος εκεί που θέλει.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους και διερωτώμαι γιατί να μην μπούμε όλοι; Δεν χρειάζεται άγχος αλλά θετική ενέργεια. Την καλημέρα μου πρως όλους.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mprasnaris την Παρ Οκτ 22, 2021 2:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Pt2021
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τετ Αύγ 04, 2021 11:35 am
Επικοινωνία:

Αποτελέσματα Υποψηφίων ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από Pt2021 »

Φίλε mprasnaris καλημέρα. Περί των επίλεκτων μονάδων εννοείς ότι κάποιος πρέπει να βάλει βύσμα αν θέλει να περάσει την επιλογή της Ζ ΜΑΚ;
Άβαταρ μέλους
ΕΛΔΥΚ 16
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2020 11:26 pm
Επικοινωνία:

Αποτελέσματα Υποψηφίων ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από ΕΛΔΥΚ 16 »



Σύμφωνω απόλυτα με αυτά που είπες και ευτυχώς που μερικοί καταλάβαμε ότι ίσως πάρει παραπάνω από ότι έχει πει για αυτό καλούν και ξανά καλούν άτομα πολλές φορές... Διότι η προσέλευση έιναι μειωμένη και το 90 % θα υπάρξει επιτυχία... Δεν γίνεται να καλείτε συνεχεία κόσμο είναι σαν να παρακαλάς να έρθουν για να καλύψεις τς θέσεις... Τώρα για το εάν παρετηθουν είναι πολύ καλή παρατηρήσει το ότι φεύγουν συνεχεία αλλά πιστεύω ότι αναπληρώνονται από επιλαχών. Το βισμα έχει μεγάλη σημασία το α και το Ω και τελευταίο που έχει σημασία είναι πιστεύω ο τόπος επιλογής που θέλεις να καταταγεις (τα 4 πεδία που είχε από κάτω) παίζουν μεγάλο ρόλο για αυτό και τα έχουν... Αυτό που θέλω να τονίσω καί εγώ είναι το ότι έρχεται χειμώνας καί ο χειμώνας στν Έβρο ειδικά είναι βαρύς και δύσκολος οποίος νομίζει ότι πάει για τα λεφτά θα απογοητευτεί... Αυτά από εμένα όπως είπε καί ο φίλος φτάνουμε σιγά σιγά στις τελευταίες 3 εβδομάδες μετά από πολύ καιρό καλή επιτυχία υπομονή καί νομίζω τα καλύτερα θα έρθουν για όλους... Το ανχος προσκοπικά για εμένα είναι μεγάλο και η ανυπομονησία μεγάλη

mprasnaris
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Σεπ 21, 2021 11:01 am
Επικοινωνία:

Αποτελέσματα Υποψηφίων ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από mprasnaris »

Ναι όπως είπα οι επίλεκτες μονάδες ΜΟΝΟ βύσμα θέλουν δυστυχώς, αλλά υπάρχει και ένα 10 % πιθανότητα να μπεις όπως έγραψα ποιο πάνω στο θέμα των αθλημάτων το μόνο Που χρειάζεται είναι να βγάζεις τα όρια από εκεί και περα θα παιχτεί το βύσμα και η τύχη (ΦΥΣΙΚΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΟΥ).

Αλλά 'βαλε στο μυαλο σου οτι οι επίλεκτες μονάδες έχουν και σχολείο (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΑΡΚΕΤΟΙ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΚ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ) που πρέπει να περάσεις για να μπεις, η Ζ εχει 3 με 3 μισή μήνες σχολείο τα ΕΤΑ γύρω στους 9 μήνες. Από εκεί και περα ελπίζω να σου απάντησα στο ερώτημα σου, αν έχεις άλλες ερωτήσεις (που δεν νομίζω) ρωτα, αλλά πριν ρωτήσεις ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα και αν συνεχίζεις να εχεις ερωτήματα τότε ρωτα.

Pt2021 έγραψε:Φίλε mprasnaris καλημέρα. Περί των επίλεκτων μονάδων εννοείς ότι κάποιος πρέπει να βάλει βύσμα αν θέλει να περάσει την επιλογή της Ζ ΜΑΚ;


Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mprasnaris την Παρ Οκτ 22, 2021 3:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leop
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2021 3:57 pm
Επικοινωνία:

Αποτελέσματα Υποψηφίων ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από Leop »

Φίλε μου καλησπέρα και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Ήθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς με το οι πίσω σειρές από την 363 πρέπει να αγχώνονται για το αν θα τους πάρουν. Οι ειδικές δυνάμεις δεν έχουν κριτήριο εισαγωγής την αθλητική επίδοση άρα τα μόρια που θα βγάλει κάποιος. Υπάρχει περίπτωση ένας που είναι σειρά 355 και κάνει καλύτερα αθλήματα από έναν σειρά 363 να μην πάρουν αυτόν?
Johny2114
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2021 4:09 pm
Επικοινωνία:

Αποτελέσματα Υποψηφίων ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από Johny2114 »

Μάγκες καλησπέρα. Για ΣΞ απλά όχι για ΕΔ που θα χρειαστούν αθλήματα, ξέρετε ο ποτε βγαίνουν τα αποτελέσματα;
mprasnaris
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Σεπ 21, 2021 11:01 am
Επικοινωνία:

Αποτελέσματα Υποψηφίων ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από mprasnaris »

Φιλε μου διότι εχω δει πως βγαίνουν τα αποτελέσματα παίζει μεγάλο ρολο η ΕΣΣΟ. Έχει περισσότερες πιθανότητες ενας που ήταν 365 ή 370 κτλ. Και οπως αναφέρθηκα στα αθλήματα και τις αθλητικές δοκιμασίες το μόνο που ζητάνε είναι να βγάζεις τα όρια από εκει και πέρα αν εσυ τα ξεπερνάς φυσικά και θα έχεις κάποια μόρια παραπάνω αλλά μην ξεχνάμε οτι υπάρχουν και αλλοι παράγοντες που επηρεάζουν την εισαγωγή όπως η ΕΣΣΟ, αν ήσουν Έφεδρος Αξιωματικος, αν είχες 30 μερες φυλακη και πανω, αν ήσουν στα αλεξίπτωτα ή αν ήσουν Δεκανέας Όλα αυτά λαμβάνονται υπόψη απλα δεν τα λένε για αυτό όταν κάνεις την αίτηση στα ρωτάει αν έχεις κάποια κριτήρια από αυτά που ανέφερα. Και όπως είπα εξαρχής οι χρόνοι δεν θα παίξουν ρολό μεγάλο, φυσικά και θα έχεις ένα σιν αλλά δεν είναι το παν. Και τελευταίο πράμα που παίζει σημαντικο ρολο είναι το βύσμα εχω δει ατομο που να μην εβγαλε τα ορια αλλά τον πέρασαν (φυσικά αυτές είναι πολύ ελάχιστες περιπτώσεις) αλλά δεν πρέπει να αγχώνεσε πήγαινε βγαλτα και περίμενε το αποτέλεσμα.

Leop έγραψε:Φίλε μου καλησπέρα και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Ήθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς με το οι πίσω σειρές από την 363 πρέπει να αγχώνονται για το αν θα τους πάρουν. Οι ειδικές δυνάμεις δεν έχουν κριτήριο εισαγωγής την αθλητική επίδοση άρα τα μόρια που θα βγάλει κάποιος. Υπάρχει περίπτωση ένας που είναι σειρά 355 και κάνει καλύτερα αθλήματα από έναν σειρά 363 να μην πάρουν αυτόν;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mprasnaris την Παρ Οκτ 22, 2021 4:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
mprasnaris
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Σεπ 21, 2021 11:01 am
Επικοινωνία:

Αποτελέσματα Υποψηφίων ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από mprasnaris »

Τα αθληματα αναφερονται μονο για τους υποψηφιους για ειδικες δυναμεις αν δεν δηλωσες ειδικες δυναμεις δεν σε αφορουν τα αθληματα

Johny2114 έγραψε:Μάγκες καλησπέρα. Για ΣΞ απλά όχι για ΕΔ που θα χρειαστούν αθλήματα, ξέρετε ο ποτε βγαίνουν τα αποτελέσματα;
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες