Επιτυχόντες ΕΠΟΠ Στρατού Ξηράς (2021)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Bodyguard
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Ιαν 06, 2020 10:23 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΕΠΟΠ Στρατού Ξηράς (2021)

Δημοσίευση από Bodyguard »

Nickolas24 έγραψε:Η υπεύθυνη δήλωση που δηλώνουμε ότι δεν διωκομαστε για αξιόποινες πράξεις και ότι δεχόμαστε να υποβληθούμε σε εξετάσεις χρειάζεται και γνήσιο υπογραφής;


Εγώ πηγα στην αστυνομία για γνήσιο υπογραφής Καλου κακου

Άβαταρ μέλους
troupakhs
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τρί Οκτ 20, 2020 1:04 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΕΠΟΠ Στρατού Ξηράς (2021)

Δημοσίευση από troupakhs »

Bodyguard έγραψε:
Nickolas24 έγραψε:Η υπεύθυνη δήλωση που δηλώνουμε ότι δεν διωκομαστε για αξιόποινες πράξεις και ότι δεχόμαστε να υποβληθούμε σε εξετάσεις χρειάζεται και γνήσιο υπογραφής;


Εγώ πηγα στην αστυνομία για γνήσιο υπογραφής Καλου κακου

Εφόσον είναι μέσω e-gov δεν είναι απαραίτητο

GSK
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 21, 2021 10:15 am
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΕΠΟΠ Στρατού Ξηράς (2021)

Δημοσίευση από GSK »

Ρε παιδια στο ΚΕΤΘ στον Αυλωνα θα μας παρουν τα κινητα ξερει κανεις;
Άβαταρ μέλους
troupakhs
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τρί Οκτ 20, 2020 1:04 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΕΠΟΠ Στρατού Ξηράς (2021)

Δημοσίευση από troupakhs »

GSK έγραψε:Ρε παιδια στο ΚΕΤΘ στον Αυλωνα θα μας παρουν τα κινητα ξερει κανεις;
Δεν χρειάζεται να το έχεις και φόρα παρτίδα

Nickolas24
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 20, 2021 6:46 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΕΠΟΠ Στρατού Ξηράς (2021)

Δημοσίευση από Nickolas24 »

Στην Αυλώνα πιστεύετε ότι θα μας μετρήσουν ξανά ΔΜΣ?
Άβαταρ μέλους
troupakhs
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τρί Οκτ 20, 2020 1:04 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΕΠΟΠ Στρατού Ξηράς (2021)

Δημοσίευση από troupakhs »

Nickolas24 έγραψε:Στην Αυλώνα πιστεύετε ότι θα μας μετρήσουν ξανά ΔΜΣ;
Δύσκολο έως απίθανο

Flawless
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Πέμ Απρ 29, 2021 1:44 am
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΕΠΟΠ Στρατού Ξηράς (2021)

Δημοσίευση από Flawless »

Έχετε ιδέα από τί γιατρούς θα περάσουμε ξανά πέρα από τον έλεγχο χρήσης παράνομων ουσιών;
Άβαταρ μέλους
troupakhs
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τρί Οκτ 20, 2020 1:04 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΕΠΟΠ Στρατού Ξηράς (2021)

Δημοσίευση από troupakhs »

Flawless έγραψε:Έχετε ιδέα από τί γιατρούς θα περάσουμε ξανά πέρα από τον έλεγχο χρήσης παράνομων ουσιών;
Δε νομίζω να περάσουμε κάτι άλλο εκτός από αυτό.

Επίσης ερώτηση, για να παρουσιαστεις αυλωνα θες PCR ; Γιατί από την υπηρεσία δεν μου είπαν κάτι

XristosMP
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2020 1:44 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΕΠΟΠ Στρατού Ξηράς (2021)

Δημοσίευση από XristosMP »

) Τα αρμόδια υγειονομικά όργανα, να υποβάλλουν τους/τις καταταγέντες/είσες ΕΠ. ΟΠ. σε έλεγχο για χρήση παράνομων εξαρτησιογόνων ουσιών, αφού ληφθούν υπόψη οι ισχύουσες διατάξεις περί προστασίας του ατόμου από την επεξεργασία των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα. Επίσης, μετά την κατάταξη είναι δυνατή, η επανεξέταση της σωματικής τους ικανότητας, σύμφωνα με τα εδάφια (3) και (5) της υποπαραγράφου 3α του (β) σχετικού και τις διατάξεις που ισχύουν για την εξέταση της σωματικής ικανότητας των στρατευσίμων (ΠΔ 11/2014 «Περί Κρίσης Σωματικής Ικανότητας Στρατεύσιμων και Στρατιωτικού Προσωπικού») και εφόσον διαπιστωθεί διαφοροποίηση αυτών από την αρχική απόφαση να απολύονται και να ενημερώνεται άμεσα το ΓΕΝ/Β3.

Το ιδιο θα ισχυει και για τον Σ. Ξ.

Nickolas24
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 20, 2021 6:46 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΕΠΟΠ Στρατού Ξηράς (2021)

Δημοσίευση από Nickolas24 »

XristosMP έγραψε:) Τα αρμόδια υγειονομικά όργανα, να υποβάλλουν τους/τις καταταγέντες/είσες ΕΠ. ΟΠ. Σε έλεγχο για χρήση παράνομων εξαρτησιογόνων ουσιών, αφού ληφθούν υπόψη οι ισχύουσες διατάξεις περί προστασίας του ατόμου από την επεξεργασία των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα. Επίσης, μετά την κατάταξη είναι δυνατή, η επανεξέταση της σωματικής τους ικανότητας, σύμφωνα με τα εδάφια (3) και (5) της υποπαραγράφου 3α του (β) σχετικού και τις διατάξεις που ισχύουν για την εξέταση της σωματικής ικανότητας των στρατευσίμων (ΠΔ 11/2014 «Περί Κρίσης Σωματικής Ικανότητας Στρατεύσιμων και Στρατιωτικού Προσωπικού») και εφόσον διαπιστωθεί διαφοροποίηση αυτών από την αρχική απόφαση να απολύονται και να ενημερώνεται άμεσα το ΓΕΝ/Β3.

Το ιδιο θα ισχυει και για τον Σ. Ξ.

Όταν μου μέτρησαν ΔΜΣ με βρήκαν οριακά εκτός των ορίων, με έβγαλαν 27,1 ενώ το όριο είναι 27. Έτσι έπρεπε να με μετρήσουν και στην περιφέρεια μέσης. Με έβγαλαν 90 εκατοστά και το όριο είναι 102 εκ. Όταν λέει ότι διαπιστωθεί διαφοροποίηση τι εννοεί; Έχω παχυνει λίγο και έχω πάει 95 εκατοστά αλλά το όριο είναι 102 εκ. Να φανταστώ δεν κόβομαι.
Nickolas24
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 20, 2021 6:46 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΕΠΟΠ Στρατού Ξηράς (2021)

Δημοσίευση από Nickolas24 »

troupakhs έγραψε:
Flawless έγραψε:Έχετε ιδέα από τί γιατρούς θα περάσουμε ξανά πέρα από τον έλεγχο χρήσης παράνομων ουσιών;
Δε νομίζω να περάσουμε κάτι άλλο εκτός από αυτό.

Επίσης ερώτηση, για να παρουσιαστεις αυλωνα θες PCR ; Γιατί από την υπηρεσία δεν μου είπαν κάτι

Εννοείται θες. Ρώτησα στο ΓΕΣ. Θα πας σε δημόσιο νοσοκομείο και θα τους επιδείξεις το σημείωμα κατάταξης. Δεν χρειάζεται να πληρώσεις να 60? σε ιδιωτικό.
XristosMP
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2020 1:44 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΕΠΟΠ Στρατού Ξηράς (2021)

Δημοσίευση από XristosMP »

Νικο, απλα να εισαι μεσα στον ΔΜΣ που πρεπει. Αν εσυ πηρες 5 κιλα αλλα εισαι παλι μεσα στον επιτρεπτο ΔΜς, ολα καλα.

Nickolas24
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 20, 2021 6:46 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΕΠΟΠ Στρατού Ξηράς (2021)

Δημοσίευση από Nickolas24 »

XristosMP έγραψε: Νικο, απλα να εισαι μεσα στον ΔΜΣ που πρεπει.Αν εσυ πηρες 5 κιλα αλλα εισαι παλι μεσα στον επιτρεπτο ΔΜς, ολα καλα.

Μα σου λέω ότι και τότε στις ΠΚΕ ήμουν στο 27,1, δηλαδή οριακά εκτός ορίου, οπότε μου μέτρησαν περιφέρεια μέσης. Τώρα που πήρα 3 κιλά είμαι 28,4. Αλλά η περιφέρεια μέσης είναι στα επιτρεπτά όρια. Δεν νομίζω να χω πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
Genova
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 6:29 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΕΠΟΠ Στρατού Ξηράς (2021)

Δημοσίευση από Genova »

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω για όποιον ξέρει. Οσοι από εμάς τους οβα περάσαμε εποπ παίρνουμε κάποιου είδους αποζημίωση ή όχι;
Άβαταρ μέλους
xAnimus
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Παρ Απρ 28, 2017 12:04 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΕΠΟΠ Στρατού Ξηράς (2021)

Δημοσίευση από xAnimus »

Καλησπέρα. Μια ερώτηση θέλω να κάνω μπας και ξέρει κανείς διότι στην υπηρεσία κανείς δεν ξέρει (κλασικά.).

Είμαι ΟΒΑ και πέρασα ΕΠΟΠ, αλλά λόγω σοβαρών προσωπικών λόγων θα δηλώσω παραίτηση την ημέρα κατάταξης (Δευτέρα) για να μην χαθεί η θέση. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Παραίτηση πριν την ορκομωσία υπολογίζεται ως μη κατάταξη (με βάση την προκήρυξη), άρα από ότι καταλαβαίνω θα μπορέσω να ξανάδηλώσω μελλοντικά αν είναι εφικτό. Αυτό που δεν ξέρω είναι το εξής. Θα συνεχίσω ως ΟΒΑ μέχρι τη λήξη της σύμβασης μου ή στην ουσία υποβάλλω παραίτηση γενικά; Στην μονάδα με λένε το δεύτερο.

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες