Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Billy9898
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2023 4:40 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Billy9898 »

Billy9898 έγραψε: Τετ Ιούλ 19, 2023 4:43 pm Καλησπερα, πέρασα φρουραρχείο πριν 2 μέρες δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με τα χαρτιά μου και την όλα διαδικασία για την αναβολή ! Μπαίνω σήμερα στη σελίδα της στρατολογίας αλλά βλέπω ότι υπάρχει ακόμα το σημείωμα κατάταξης μου ! Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται ; Είμαι φυσιολογικό αυτό ; Ευχαριστώ
Επίσης θέλω να αναφέρω ότι στα χαρτιά που κατέθεσα μου πήραν την γνωμάτευση την πρωτότυπη και μέσα στο άγχος μου δεν έχω αντίγραφο και δεν το έβγαλαν φωτοτυπία ! Όταν θα περάσω από την επιτροπή θα είναι ο φάκελος με τα χαρτιά μου όλα ; Θα έχω πρόβλημα με αυτό ;
Treaties

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Treaties »

Δεν έπρεπε να σου πάρουν την γνωμάτευση. Δες άμα μπορεί να σου βγάλει μια ίδια π γιατρός σου αν έχεις αντίγραφο. Ο φάκελος σου δεν έχει την γνωμάτευση μέσα. Μόνο του γιατρού του φρουραρχείου. Όποτε θα σου έλεγα να κινηθείς γρήγορα και να πας στο γιατρό σου να σου βγάλει μια ακριβώς ίδια. Αν είναι δυνατόν και ίδια ημερομηνία
Billy9898
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2023 4:40 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Billy9898 »

Treaties έγραψε: Πέμ Ιούλ 20, 2023 1:48 pm Δεν έπρεπε να σου πάρουν την γνωμάτευση. Δες άμα μπορεί να σου βγάλει μια ίδια π γιατρός σου αν έχεις αντίγραφο. Ο φάκελος σου δεν έχει την γνωμάτευση μέσα. Μόνο του γιατρού του φρουραρχείου. Όποτε θα σου έλεγα να κινηθείς γρήγορα και να πας στο γιατρό σου να σου βγάλει μια ακριβώς ίδια. Αν είναι δυνατόν και ίδια ημερομηνία
Στο φρουραρχείο μου πήραν την γνωμάτευση του εξωτερικού γιατρού φωτοτυπία και στην στρατολογία όταν κατέθεσα τα χαρτιά μου κράτησαν μαζί με τα υπόλοιπα και την γνωμάτευση την πρωτότυπη ! Δυστυχώς δεν έχω αντίγραφο αρα θα αντιμετωπίσω πρόβλημα όπως φαίνεται …
Billerman

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Billerman »

Καλησπέρα παιδιά,
Έχω πάει και επιτροπή, κανείς ΔΕΝ με ρώτησε τίποτα.
Έχει βγει σε κανέναν στη stratologia η απαλλαγή ή απλά αργούν να το ανεβάσουν;
skroytz

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από skroytz »

Πήγα και εγω για τρίτη φορά φέτος φρουραρχείο. Καμία διαφορά με τις άλλες χρονιές, Όλοι ευγενικοί και να βοηθήσουν. Περιμένω τώρα να έρθει το χαρτί για την επιτροπή. Για την τρίτη φορά πρέπει να κλείσουμε ραντεβού για την απαλλαγή ή απλά πάλι πάμε έτσι το πρωί στο 401 ;
Edwwww

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Edwwww »

skroytz έγραψε: Δευ Ιούλ 24, 2023 7:17 am Πήγα και εγω για τρίτη φορά φέτος φρουραρχείο. Καμία διαφορά με τις άλλες χρονιές, Όλοι ευγενικοί και να βοηθήσουν. Περιμένω τώρα να έρθει το χαρτί για την επιτροπή. Για την τρίτη φορά πρέπει να κλείσουμε ραντεβού για την απαλλαγή ή απλά πάλι πάμε έτσι το πρωί στο 401 ;
Υπάρχει θέμα στο φόρουμ " Επιτροπή Απαλλαγών" εκεί θα βρεις την απάντηση που ψάχνεις.
Kostantinos49
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 01, 2023 9:30 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Kostantinos49 »

Καλημερα παιδια, φτανει και η δικη μου ωρα λοιπον. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι, εγω που ειμαι κατοικος Ζακυνθου και θελω να παρω αναβολη μεσω φρουραρχειου σε ποιο φρουραρχειο πηγαινω; Ειναι μονο ενα που βρισκεται στην Αθηνα η στην ουσια το φρουραρχειο ειναι η στρατολογικη υπηρεσια στην οποια ανηκω οπου στην δικη μου περιπτωση ειναι Δυτικης Ελλαδας;
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Γεια σας παιδιά, θα γράψω κ εγω με την σειρά μου την δίκη μου εμπειρία στο 424 Θεσσαλονίκη (διαδικασία φρουραρχείου)

Έχοντας πάρει 2 χρόνια αναβολών για ψυχιατρικούς λόγους πήγε τελευταία φορά για απαλλαγή. Πήγα πρωί πρωί έκανα ο γιατρός δεν με ρώτησε τίποτα ουσιαστικά απλά μ είπε από ότι φαίνεται όπως έγραψε ο συνάδελφος δεν λαμβάνετε τακτικά την αγωγη σας λέω εγω δεν την έπαιρνα τακτικά αλλά τώρα την λαμβάνω (αυτό έγινε γιατί ο γιατρός είχε γράψει στην γνωμάτευση ότι δεν ειχα καλή συμμόρφωση) αυτό ουσιαστικά διαχωρίζει το ι5 από το ι4 γιατί αν κάποιος έχει καλή συμμόρφωση και καλή λειτουργικότητα υπάρχει πιθανότητα να του πουν μπες με ι4 αλλά αν γράφει επιδείνωση κατάστασης κ όχι καλή συμμόρφωση τότε δεν πας για ι5. Στην συνέχεια μου έδωσε το χαρτί που έγραφε ξεκάθαρα ι5 και βάσει ΦΕΚ 340 κ ότι δεν υπάρχει προβλεπόμενος χρόνος ίασης.

Στην επιτροπή ήταν ένας τύπος είχε όρεξη για κουβέντα. Μ έλεγε σε φάση από ότι βλέπω δεν μπορείτε να υπηρετήσετε, τι θα κάνουμε τώρα ; Να σας απαλλάξουμε του λέω εγω σε φάση ναι, μετά με ρώτησε ξανά τ ίδιο πράμα του είπα ακριβώς την ίδια απάντηση κ μετά μ λέει κάτι τύπου δεν θέλετε να υπηρετήσετε κ του λεω δεν είμαι σε θέση η απλά κούνησα τ κεφάλι δλδ δεν είπα πολλά κ μ λέει έχετε απαλλαχθεί με ι5 καλή συνέχεια.

Ωστόσο να πω εδώ επειδή έχω συζητήσει με αρκετά παιδιά εδώ μέσα αλλά και στην έξω ζωή δεν ξέρω κανέναν που να ήθελε ι5 και να μην πήρε. Επίσης αυτό που θα σας γράψει ο στρατιωτικός ψυχίατρος δλδ πχ ένδειξη για αναβολή 1 έτος, ένδειξη για αναβολή 2 χρόνια και μετά ένδειξη για ι5 βάσει ΦΕΚ 340 αυτό και θα πάρετε. Η επιτροπή απλά επικυρώνει την απόφαση του γιατρού, πολύ δύσκολα την αλλάζουν.
pcope
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2023 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από pcope »

Γεια σας παιδιά, με καλούνε 6.11 Τρίπολη να παρουσιαστώ και θέλω να πάρω αναβολή. Πήρα ήδη για κοινωνικούς λόγους οπότε από όσο γνωρίζω τώρα πρέπει να πάω στο φρουραρχείο. Δεν έχω ψυχολογικά απλά χρειάζομαι άλλον έναν χρόνο για να τελειώσω το μεταπτυχιακό μου το οποίο κάνω στο εξωτερικό και δε μπορώ να διακόψω. Γνωρίζω πως πρέπει να πάω στου φρουραρχείο στην Αθήνα, αλλά πώς ακριβώς είναι η διαδικασία έπειτα;
Οι περισσότερες αναφορές εδώ είναι για ψυχολογικά. Επίσης πρέπει να πάω εντός των 5 ημερών πριν την κατάταξη ή μέχρι 5 μέρες πριν την κατάταξη;
pcope
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2023 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από pcope »

pcope έγραψε: Πέμ Οκτ 19, 2023 1:48 pm Γεια σας παιδιά, με καλούνε 6.11 Τρίπολη να παρουσιαστώ και θέλω να πάρω αναβολή. Πήρα ήδη για κοινωνικούς λόγους οπότε από όσο γνωρίζω τώρα πρέπει να πάω στο φρουραρχείο. Δεν έχω ψυχολογικά απλά χρειάζομαι άλλον έναν χρόνο για να τελειώσω το μεταπτυχιακό μου το οποίο κάνω στο εξωτερικό και δε μπορώ να διακόψω. Γνωρίζω πως πρέπει να πάω στου φρουραρχείο στην Αθήνα, αλλά πώς ακριβώς είναι η διαδικασία έπειτα;
Οι περισσότερες αναφορές εδώ είναι για ψυχολογικά. Επίσης πρέπει να πάω εντός των 5 ημερών πριν την κατάταξη ή μέχρι 5 μέρες πριν την κατάταξη;
Επίσης πρέπει να πάω στο φρουραρχείο Αθήνας ή μπορώ να πάω και στην Πάτρα, έχω καταγωγή από εκεί οπότε με βολεύει πιο πολύ.
w95chris
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2023 10:13 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από w95chris »

pcope έγραψε: Πέμ Οκτ 19, 2023 1:48 pm Γεια σας παιδιά, με καλούνε 6.11 Τρίπολη να παρουσιαστώ και θέλω να πάρω αναβολή. Πήρα ήδη για κοινωνικούς λόγους οπότε από όσο γνωρίζω τώρα πρέπει να πάω στο φρουραρχείο. Δεν έχω ψυχολογικά απλά χρειάζομαι άλλον έναν χρόνο για να τελειώσω το μεταπτυχιακό μου το οποίο κάνω στο εξωτερικό και δε μπορώ να διακόψω. Γνωρίζω πως πρέπει να πάω στου φρουραρχείο στην Αθήνα, αλλά πώς ακριβώς είναι η διαδικασία έπειτα;
Οι περισσότερες αναφορές εδώ είναι για ψυχολογικά. Επίσης πρέπει να πάω εντός των 5 ημερών πριν την κατάταξη ή μέχρι 5 μέρες πριν την κατάταξη;
Αν θες αναβολή πήγαινε δες έναν ψυχίατρο ("μιλημένο" κατά προτίμηση μιας και δεν έχεις κάποιο θέμα) να σου γράψει ένα χαρτί για να πάρεις αναβολή.
Επίσης, εφόσον κάνεις μεταπτυχιακό, για ποιο λόγο δε μπορείς να πάρεις αναβολή λόγω αυτού;
Iso
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2023 8:07 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Iso »

Πριν λίγο καιρό εμαθα οτι λήγει η αναβολή μου τελει Δεκέμβρη ενώ φοιτώ ακόμα και είμαι 27 χρόνων. Ρώτησα παντού και μου είπαν πως δεν δικαιούμαι άλλη αναβολή για κάποιο άγνωστο λόγο. Είχα σκοπό να πάω εξωτερικό και να θεωρηθώ ανυπότακτος αλλά λόγω οικονομικών δεν μπορώ να φύγω ακόμα από Ελλάδα. Θέλω να βγάλω Ι5 αλλά φοβάμαι την περίπτωση να μην το δεχτούν την πρώτη φορά και ας έχω μη διαγνωσμένη κατάθλιψη. Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις περί αυτού:

1. Ποσό σίγουρο είναι το χαρτί γιατρού (τρελόχαρτο) για Ι5; Έχετε ακούσει περιπτώσεις που δεν το εχουν δεχτεί;
2. Εάν πάρω εν τελεί το Ι5 την πρώτη φορά έχω σκοπό να φύγω στο εξωτερικό σε αυτό το διάστημα και να γυρίσω μόνο για να ξανά πάρω αναβολή και μετά την τελική απαλλαγή. Θα υπάρξει πρόβλημα που θα είμαι εξωτερικό άρα όχι κάτοικος Ελλάδας πια; Αξίζει να περάσει από αυτή τη διαδικασία ή να πάω ανυπότακτος;

3. Καθώς "φοβάμαι" πως δεν θα μου δεχτούν το Ι5 χαρτί σκέφτομαι να κάνω στρατό με μέσον για να είμαι στην πόλη μου και να κοιμάμαι σπίτι μου. Αλλα δεν θέλω καθόλου!
Αξίζει λέτε να μπαίνω στη διαδικα του Ι5 και να χρειάζεται να το παιζω άπλυτος με κατάθλιψη που κοιτάει το πάτωμα ;
δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά.
Vdgsjfkri2

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Vdgsjfkri2 »

Πήγα αυτή την βδομάδα μέσω φρουραρχειου 424 για την απαλλαγη μου. Ο γιατρός μου έγραψε στο παραπεμπτικο ακατάλληλος ι5 340. Υπάρχει περίπτωση να μην το δεχτεί η επιτροπή;
edwww

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από edwww »

Έχει ειπωθεί πολλές φορές σε προηγούμενα μηνύματα.

Η επιτροπή θα επικυρώσει την γνωμάτευση του γιατρού.
Hermos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2024 10:28 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Hermos »

Έχω συμπληρώσει δύο χρόνια αναβολών και θέλω να κάνω την διαδικασία για οριστική απαλλαγή μέσω φρουραρχείου. Αφού πάω να με δει ο/η γιατρός του φρουραρχείου, σε πόσες μέρες μπορώ να πάω μετά να με δει η επιτροπή απαλλαγών για την οριστική απαλλαγή; Επίσης, ο ψυχίατρός μου μου έχει γράψει μεταξύ άλλων για κοινωνική απόσυρση, ιδέες περί θανάτου και επιθετικότητα. Επίσης, λαμβάνω ένα αντιψυχωσικό και ένα αντικαταθλιπτικό χάπι εδώ και καιρό. Αρκούν αυτά για να πάρω την οριστική απαλλαγή ή υπάρχει περίπτωση να με κρατήσουν; Να σημειώσω ότι είναι αληθή αυτά που μου έχει γράψει, δεν μου τα έγραψε για να τα γράψει.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες