Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Giorgos

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Giorgos »

Καλησπέρα. Το Δεκέμβριο 2020 έληξε η αναβολή μου για διδακτορικές σπουδές. Θέλω να πάρω αναβολή για ψυχιατρικούς λόγους.

Έχω 3 απορίες:
(1) Μου ήρθε email που ζητάει πιστοποιητικό σπουδών. Εγώ δεν ολοκλήρωσα τις διδακτορικές μου σπουδές. Αυτό απλά έχει ένα πρόστιμο;
(2) Στο ίδιο email ζητάει να στείλω κάποια πράμματα στον στρατό ξηράς για κατάταξη σε μονάδα και ειδικότητα. Αν θέλω να πάρω αναβολή πρέπει να τα στείλω αυτά;
(3) Τέλος, που μπορώ να δω αν είναι να μπω στην Β ΕΣΣΟ; Στο στρατολογια. Γρ δε βρίσκω κάτι.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων και σόρρυ για την νουμποσύνη.
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Όσον αφορά το 2ο, δεν είναι απαραίτητο. Εγώ πχ το έκανα χωρίς να ήξερα αλλά οκ δεν έγινε κάτι.

3ο στην σελίδα της στρατολογιας έχει επιλογή που λέει "η κατάταξη μου" εκεί το Βλέπεις.

Τον Μάρτιο θα παρουσιαστω και εγώ για τη πρώτη αναβολή για ψυχιατρικους λόγους, δεν έχει έρθει ακόμα ακριβής ημερομηνία κατάταξης.

Είδα προηγούμενες ΕΣΣΟ Μαρτίου και ήταν την 2η-3η εβδομάδα του Μαρτίου.

dimos

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από dimos »

Giorgos έγραψε:Καλησπέρα. Το Δεκέμβριο 2020 έληξε η αναβολή μου για διδακτορικές σπουδές. Θέλω να πάρω αναβολή για ψυχιατρικούς λόγους.

Έχω 3 απορίες:
(1) Μου ήρθε email που ζητάει πιστοποιητικό σπουδών. Εγώ δεν ολοκλήρωσα τις διδακτορικές μου σπουδές. Αυτό απλά έχει ένα πρόστιμο;
(2) Στο ίδιο email ζητάει να στείλω κάποια πράμματα στον στρατό ξηράς για κατάταξη σε μονάδα και ειδικότητα. Αν θέλω να πάρω αναβολή πρέπει να τα στείλω αυτά;
(3) Τέλος, που μπορώ να δω αν είναι να μπω στην Β ΕΣΣΟ; Στο στρατολογια. Γρ δε βρίσκω κάτι.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων και σόρρυ για την νουμποσύνη.


για το 1, αν εισαι ακόμα διδακτορικός τότε πήγαινε μια βεβαίωση από την σχολή οτι ακόμα κάνεις διδακτορικό και είσαι οκ. Ειδάλλως είναι ενα μήνα επιπρόσθετη θητεία που την πληρώνεις με 90 ευρώ. Στα αλλα δυο σου απάντησς ο φίλος απο πάνω.

DimiK
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Οκτ 05, 2020 10:44 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από DimiK »

stelios έγραψε:Καλημερα σας, ηταν να παρουσιαστω στην α εσσο, εκανα τα χαρτια στο φρουραρχειο για αναβολη λογω ψυχιατρικων λογων και μου ηρθε το εμαιλ για να κλεισω ραντεβου στο 401. Οταν καταφερα και επιασα γραμμη μου ειπαν απο το 401 οτι δεν χρειαζεται να κλεισω ραντεβου και να εξεταστω, οπως και οτι δεν ισχυουν αυτα που μου ειπαν στο φρουραρχειο (ΠΡΟΣΤΙΜΑ, ΕΞΕΤΑΣΗ) επειδη ειναι για αναβολη και οχι για απαλλαγη. Κρατησαν το ονομα μου και το τηλεφωνο μου σε περιπτωση που αλλαξει κατι για να με καλεσουν.Ειχε κανεις αλλος παρομοια εμπειρια, Ισχυουν αυτα που μου ειπαν ή θα βρεθω ανυποτακτος σε κανα μηνα;



Καλησπέρα, η διαδικασία γίνεται όπως αναφέρεις χωρίς εξέταση στο 401 λόγω covid, για τη περίπτωση που αφορά αναβολή και όχι απαλλαγή. Πήρα αναβολή ακριβώς με αυτό το τρόπο.

Στελιος

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Στελιος »

DimiK έγραψε:

Καλησπέρα, η διαδικασία γίνεται όπως αναφέρεις χωρίς εξέταση στο 401 λόγω covid, για τη περίπτωση που αφορά αναβολή και όχι απαλλαγή. Πήρα αναβολή ακριβώς με αυτό το τρόπο.


Σε ευχαριστώ πολύ.

foiththz
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2021 11:12 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από foiththz »

Καλημερα, αν θελω να παω για αναβολη μεσω φρουραρχειου κανω κανονικα τη συμπληρωση στοιχειων για την καταταξη;
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Αυτό δεν επηρεάζει την διαδικασία της αναβολης.
Velenic

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Velenic »

Καλησπέρα! Κι εμένα μου έστειλαν sms από στρατολογία για να συμπληρώσω την αίτηση στο parousiasi.army.gr και να καταθέσω το πτυχίο. Οπότε τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι η "ποινή" αν δε το καταθέσω είναι 1μήνας έξτρα (εξαγοράσιμη 90ε). Το θέμα είναι ότι είμαι και εγώ για ΕΣΣΟ Μαρτίου. Είμαι για απαλλαγή με ψ-υγεία. Ωστόσο, μένω και εργάζομαι Αθήνα, αλλά η στρατολογία μου είναι στη Λάρισα. Πώς θα γίνει να κάνω όλη τη διαδικασία από Αθήνα; Στην αίτηση στο parousiasi.army μου δίνει στο τέλος ένα "επέλεξε σημείο υποδοχής οπλιτών" και είναι όλα από Θεσσαλία- Β. Ελλάδα κλπ και πάνω. Δηλαδή πώς θα γίνει να πάω φρουραρχείο,401 κλπ. Για απαλλαγή, χωρίς να περάσω ούτε έξω από το στρατόπεδο;
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Αν έχεις μισθωτηριο συμβόλαιο ή κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει ότι άλλαξες κατοικία. Όλες τις αναβολές μέσω Φρουραρχειου τις πήρες;

Δεν σ δίνουν την δυνατότητα να παρουσιαστεις Θήβα;

Velenic

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Velenic »

Έχω πάρει μια αναβολή, λόγω σπουδών, η οποία έληξε τώρα τον Δεκέμβρη του '20. Δεν έχω δικαίωμα για άλλη αναβολή λόγω σπουδών κλπ. Επίσης, όχι, δε μου δίνουν δυνατότητα για Θήβα.
Ναι, έχω μισθωτήριο. Αυτό που το προσκομίζω και πότε;
Ευχαριστώ για την απάντησηΕικόνα
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Τότε είσαι για αναβολή όχι για απαλλαγή. Πρέπει να παρεις αλλα δυο χρόνια αναβολη για ψυχιατρικους λόγους. Το καταθέτεις ηλεκτρονικά στη στρατολογια της Λάρισας. Πάρε τηλέφωνο να σου πουν την διαδικασία. Θυμάμαι ότι πρεπει να συμπληρώσεις ένα αρχείο word.
foiththz
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2021 11:12 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από foiththz »

Καλησπερα, οσοι μενουμε Αθηνα και ειμαστε στα μητρωα αρρενων Σε αλλο νομο, μπορουμε για αναβολη να παμε στο φρουραρχειο αθηνων;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foiththz την Πέμ Φεβ 04, 2021 3:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Από αυτα που ξέρω μέχρι τώρα θα πρέπει να αλλάξεις στρατολογια δλδ να μεταφέρεις τα χαρτιά σου. Διαφορετικά μπορείς με το χαρτί κατάταξης να πας στον νομό που είσαι εγγεγραμμένος για να κάνεις την διαδικασία μέσω Φρουραρχειου είτε να πας μέσω μονάδας.

Επαμεινωνδας

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

Παιδια μπαινω στην Εσσο Μαρτιου και δεν εχει ερθει ακομη το χαρτι καταταξης. Ξερουμε περιπου ποτε ερχεται και αν δεν το εχω δει ακομη που μπορω να παρω τηλεφωνο για να το παρω ;
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Μίλησα με στρατολογια κ μου είπαν για 16/3. Θα κάνεις την διαδικασία μέσω Φρουραρχειου;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες