Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Φίλε σπλζ, για κοινωνικούς η αναβολή είναι 4 μήνες οπότε δεν τον καλυπτει.

Προτείνω να παει στο φρουραρχειο της περιοχής του με γνωμάτευση και να ζητήσει αναβολή. Δηλαδή να κάνει την γνωστή διαδικασία, να παει 5 μέρες πριν την ημερομηνία κατάταξης στο φρουραρχειο για αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Σε αυτή την περίπτωση είτε Θα του δώσουν 6 μήνες είτε παραπάνω.

Αν του δώσουν ετήσια μπορεί να την κόψει μετά τους 6 μήνες, να περάσει Επιτροπή απαλλαγών για να δουν ότι "έγινε καλά" Και να μπει Νοέμβριο.

Γενικότερα αν έχεις αναβολή ετήσια ή δυο χρόνια αν θες μπορείς να την κόψεις μετά τους 6 μήνες.

papapaparaskevas

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από papapaparaskevas »

DimiK έγραψε:Καλησπέρα, η διαδικασία γίνεται όπως αναφέρεις χωρίς εξέταση στο 401 λόγω covid, για τη περίπτωση που αφορά αναβολή και όχι απαλλαγή. Πήρα αναβολή ακριβώς με αυτό το τρόπο.


Δηλαδη η διαδικασια ειναι φρουραρχειο και περιμενεις μετα απο 20 μερες αντι να πας επιτροπη τι γινεται σου λενε αν την πηρες η οχι; Κατι δεν καταλαβα σωστα; Επισης αν σου ειναι ευκολο αυα που ρωταει ο γιατρος στο φρουραρχειο ειναι πολλα γιατι εχω διαβασει οτι απλα αντιγραφει το χαρτι και φευγεις.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Φεβ 28, 2021 2:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Απλά αντιγράφει το χαρτί κ φευγεις στις περισσότερες περιπτώσεις. Η Επιτροπή αναβολων ίσως ρωτήσει απλά δεν ξέρω κατά ποσο μπορεί η Επιτροπή να μην σου δώσει αναβολή ενώ ο στρατιωτικός γιατρός έχει προτείνει αναβολή. Εχω την εντυπωση οτι δεν μπορει η Επιτροπή να απορρίψει την αναβολή του στρατιωτικου γιατρου

papapaparaskevas

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από papapaparaskevas »

Ναι αλλα καποιος σε προηγουμενη σελιδα ειπε οτι δεν περνας επιτροπη τωρα λογω covid
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Έτσι είχαν παρει κ κάποια παιδια. Εγώ θα πάω 424 Θεσσαλονίκη. Αν έχει παει κανεις ας μου στείλει

papapaparaskevas

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από papapaparaskevas »

Τη διαδικασια φρουραρχειου την εκανες και τωρα εισαι για επιτροπη;
foiththz
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2021 11:12 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από foiththz »

Καλησπερα, ανηκω Στη Στρατολογικη υπηρεσια Πελοποννησου αλλα μενω μονιμα Αθηνα Και ειμαι στη β εσσο μαρτιουκαι θελω να μαθω σχετικα με το Φρουραρχειο αν πρεπει να αλλαξω στρατολογια για να παω φρουραρχειο Αθηνων

επειδη στο τηλεφωνο δεν εχω μπορεσει να τους βρω να στειλω mail;

επισης αν γνωριζετε που βρισκεται το φρουραρχειο για οσους ανηκουν ΣΥ Πελοποννησου

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foiththz την Δευ Μαρ 01, 2021 6:21 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Mavrimera

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Mavrimera »

Εγώ πέρασα πέρυσι από την επιτροπή στο 424! Όλοι στην επιτροπή ήταν πολύ ευγενικοί, με ρώτησαν πως νιώθω κι τι θεραπεία παίρνω. Μου είπαν πάρε ένα χρόνο αναβολή και έλα του χρόνου να σε ξαναδούμε. Έχω ρευματοειδή αρθρίτιδα και στο ΦΕΚ των παθήσεων δίνει Ι/5 με διετή αναβολή. Να αναφέρω ότι ο ρευματολογος ήταν αγενεστατος και προσπάθησε να με ψαρωσει λέγοντας μου πως με αυτό που έχω ξεχνάω την απαλλαγή. Φυσικά πιο πριν με ρώτησε πόσα χρόνια αναβολής πήρα για λόγους υγείας. Άρα φαντάζομαι αν είχα δύο χρόνια αναβολών μάλλον θα μου έδινε την απαλλαγή! Τώρα παρουσιάζομαι 9 Μαρτίου στον τόπο κατοικίας μου και σκέφτομαι να πάω μέσω στρατοπέδου αυτή τη φορά μήπως και γλιτώσω άλλον έναν χρόνο αναβολής. Αν όμως μου πουν για αναβολή σκέφτομαι να υπηρετήσω κανονικά με Ι/4 γιατί δεν θέλω να το ρισκάρω. Θέλω να τελειώνω με αυτόν τον Γολγοθά! Μεσα σε όλα υποφέρω και από χρόνια κοινωνική αγχωδη διαταραχή, παθαίνω κρίσεις πανικού που τις ελέγχω όσο μπορώ, αλλά δεν έχω καμια γνωμάτευση και δεν έχω πάρει καμία θεραπεία, οπότε ποντάρω στο να με πιστέψει ο ψυχίατρος του στρατοπέδου και να αντιληφθεί πως έχοντας ένα αυτοάνοσο που το έχω ρυθμίσει κάπως το άγχος θα λειτουργήσει μόνο επιβαρυντικά για την υγεία μου. Είμαι σε απόγνωση! Θέλω να τελειώνω!

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Φίλε τα δυο χρόνια της αναβολής τα δικαιούσαι. Μπορείς να πάρεις και ένα χαρτί απο ψυχίατρο που ενδεχομένως να βοηθήσει να πάρεις άλλο ένα έτος αναβολή.

Η Επιτροπή απαλλαγών στο 424 από ποσα άτομα αποτελούταν;

papaparaskevas

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από papaparaskevas »

Έχει καταφέρει κανείς να τους πιάσει στο τηλεφωνο
Επαμεινωνδας

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

Σημερα που πηγε φιλςο για την Αεροπορια στο Φρουραρχειο Αθηνων δεν ειχε επιτροπη μεσα. Πηρε Το παρεπεμπτικο, πηγε στο 401, ξαναγυρισε στο φρουραρχειο και του ειπνα εντος 10 ημερων θα του στειλουν για να κλεισει ραντεβου για να περασει απο επιτροπη. chrome-extension://bpggmmljdiliancllaapiggllnkbjocb/logo/16.png

Mavrimera

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Mavrimera »

Μπα δεν θέλω άλλη αναβολή. Θα πάω να τελειώνω γιατί αλλιώς είναι ρίσκο. Είναι και τελευταίο 9μηνο και σε σύγκριση με το να κάνω ένα χρόνο κι εκτός του τόπου κατοικίας μου το προτιμώ έτσι. Αυτό που ξέρω είναι πως η σωματική μου κατάσταση δεν είναι για πολλά και χωρίς τις ανέσεις μου και το χρόνο που χρειάζομαι τα πρωινά απ' τις δυσκαμψίες και τις φλεγμονές που με ταλαιπωρούν, υποφέρω. Επίσης με ταλαιπωρεί πολύ και η υγρασία άλλα όλα αυτά δεν νοιάζουν κανέναν. Έχω συνειδητοποιήσει πως δεν βγάζεις εύκολα άκρη με την πολιτική του στρατού! Γνωρίζω ήδη τρία άτομα που σωματικά βάσει κινητικότητας είναι γέρα (βαρυκοΐα, διαβήτη και καρδιακό πρόβλημα που έχει ξεπεραστεί εδώ και χρόνια) και πήραν απευθείας απαλλαγή και αντιλαμβάνομαι πως κάποιοι όπως εγώ που έχουμε ουσιαστικό πρόβλημα και στο ΦΕΚ ανήκουμε στη κατηγορία Ι/5 θα υπηρετήσουμε κανονικά ως Ι/4 ή θα μας έχουν στο αβέβαιο με ετήσιες αναβολές.

Οπότε απ' το να καθίσω άπραγος άλλον ένα χρόνο με τη ψυχή στο στόμα, προτιμώ να κάνω υπομονή και να περάσει κι αυτό όπως όλα!

Η επιτροπή αποτελούνταν από 4 άτομα. Ήμασταν γύρω στα 20 άτομα, δύο ήμασταν για ορθοπεδικό και ρευματολογικό και οι υπόλοιποι για ψυχιατρικό.

Η διαδικασία ήταν πολύ τυπική. Μπήκα, μου μίλησε πολύ όμορφα και με χαμόγελο ένας απ' τους τέσσερις κυρίους και μου είπε έλα ξανά του χρόνου να σε δούμε.

Καλό κουράγιο και καλή δύναμη εύχομαι σε όλους και να σκέφτεστε πως όλα περνάνε αργά ή γρήγορα!

papaparaskevas

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από papaparaskevas »

Μόλις γύρισα από το φρουραρχείο. Λοιπόν η διαδικασία για τις αναβολές για ψυχολογικούς λόγους γίνεται εντός του φρουράρχειου χωρίς να χρειαστεί νοσοκομείο κλπ υπήρχε εκεί γιατρός ψυχολογος Τουλαχιστον σμρ. Για την αεροπορία χρειάστηκε να πάνε 251 τα παιδιά και από τι μου παν ήταν πολύ χαλαρά. Η όλη διαδικασία διήρκησε καμια ώρα. Προτεινω οπότε είναι να πάτε από νωρίς το πρωί ακόμα κι όταν ανοίγει. Καλή συνέχεια σε όλους και οδεύουμε ολοταχώς γα το 2ο βήμα της επιτροπής
Giorgos52

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Giorgos52 »

Παιδιά εγώ είναι να καταταγώ 18/03 στην Χίο.

Υπάγομαι στην Στρατολογική Υπηρεσία Αττικής.

Σε ποιο φρουραρχείο πρέπει να πάω, που είναι αυτό;

Πρέπει να πάω την επόμενη βδομάδα;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες