Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kital
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από kital »

dio25 έγραψε:Καλησπερα σας, μου εχει ερθει χαρτι για τις 10 μαιου να παρουσιαστω, προλαβαινω να παω μεχρι και την παρασκευη 6 του μηνα; Η ειναι μεχρι 5 εργασιμες ημερες πριν την ημερομνια παρουαιασης; Σας παρακαλω αν ξερει καποιος ας απαντησει εχω αγχωθει


5 εργασιμες πριν την ημερομηνία είναι, αν πήγαινες πριν τις 3 του μηνα θα ειχες πρόβλημα, αλλά και στις 10 που παρουσιαζεσε να πας είσαι οκ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kital την Τετ Μάιος 04, 2022 2:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Savvas Kavvadas

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Savvas Kavvadas »

Γεια σας έχω συμπληρώσει 2 χρόνια αναβολών για ψυχολογικούς λόγους. Μπορώ να πάρω αυτή για κοινωνικούς λόγους?
kotsostns
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:33 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από kotsostns »

Αύριο θα περάσω απο το Φρουραρχειο για να παρω τη δεύτερη αναβολή μου.Έχω γνωμάτευση απο ψυχιατρο και θα παρω μαζι και τα χαπια που ''παιρνω'' σε περιπτωση που χρειαστει να τα δειξω.

Έχει κάποιος να μου δωσει καποια συμβουλη οσον αφορα τη διαδικασια;

Πραγματικα εχω παρα πολυ αγχος οσον αφορα τι να πω και αν θα παρω οντως την αναβολη.

Κωστης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Κωστης »

Σημερα περασα απο φρουραρχειο. Ειχα παρει χαρτι προτεραιοτητας απο χθες γιατι δε προλαβανε να μας βαλουν (παρολο που εγω περιμενα 1 τεταρτο) . Σημερα η ουρα στις 7΄30 που πηγα ηταν γυρω στα 150-200 μετρα. Με το χαρτακι μου πηγα στο πρωτο γκρουπ που μπηκε μεσα, οποτε γυρω στις 9΄30 ημουν σπιτι μου. Αμα εχεις χαρτι γιατρου δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.
no_army

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από no_army »

Παιδιά σος! Επειδή αύριο περνάω φρουραρχείο, όσοι το κάνατε πρόσφατα, σας στέλνουν και στο νοσοκομείο να περάσετε απο γιατρό ή γίνονται όλα στο φρουραρχείο όπως πέρσι; Αν περάσατε απο γιατρό τι ερωτήσεις έκανε; Ευχαριστώ!
Δημήτρης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Λογικά μπορείς, αλλά ακόμα κι αν την πάρεις δεν θα προσμετρηθεί για απαλλαγή. Για απαλλαγή θες 2 χρόνια αναβολών υγείας + την οριστική απαλλαγή πάλι για λόγους υγείας. Οποιαδήποτε άλλη αναβολή απλώς θα καθυστερήσει την κατάταξή σου, δεν θα σε απαλάξει.
Δημήτρης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Δυστυχώς, δεν γίνονται όλα στο φρουραρχείο αυτή τη φορά. Θα πας εκεί για τα χαρτιά, ακριβώς όπως πέρσι, αλλά σε 10-20 μέρες θα σού στείλουν email να περάσεις από την επιτροπή Απαλαγών στο αρμόδιο νοσοκομείο (το 414, αν μιλάμε για ψυχολογικούς λόγους). Εκεί, αν παρουσιάσεις δικό σου χαρτί (το ίδιο που πας και στο φρουραρχείο), δεν θα σε ρωτήσουν πολλά, ίσως και τίποτα. Αν όμως πας χωρίς καμία γνωμάτευση ιδιώτη, πιθανόν να σε πρήξουν. Εξαρτάται βέβαια από τα μέλη της επιτροπής. Αν πας για πρώτη ή δεύτερη ετήσια ή εξαμηνιαία αναβολή (κι όχι για οριστική απαλλαγή ακόμα), δεν θα ασχοληθούν καθόλου, είναι όλα τυπικά.
Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από BigSoldier »

Δημήτρης έγραψε:Δυστυχώς, δεν γίνονται όλα στο φρουραρχείο αυτή τη φορά. Θα πας εκεί για τα χαρτιά, ακριβώς όπως πέρσι, αλλά σε 10-20 μέρες θα σού στείλουν email να περάσεις από την επιτροπή Απαλαγών στο αρμόδιο νοσοκομείο (το 414, αν μιλάμε για ψυχολογικούς λόγους). Εκεί, αν παρουσιάσεις δικό σου χαρτί (το ίδιο που πας και στο φρουραρχείο), δεν θα σε ρωτήσουν πολλά, ίσως και τίποτα. Αν όμως πας χωρίς καμία γνωμάτευση ιδιώτη, πιθανόν να σε πρήξουν. Εξαρτάται βέβαια από τα μέλη της επιτροπής. Αν πας για πρώτη ή δεύτερη ετήσια ή εξαμηνιαία αναβολή (κι όχι για οριστική απαλλαγή ακόμα), δεν θα ασχοληθούν καθόλου, είναι όλα τυπικά.
Δεν βρίσκεται γιατρός στο φρουραρχείο αυτή την φορά (ψυχιατρος) ; Πας και 414 ή 401; Στο 401 δεν είναι η επιτροπή απαλλαγών;

dio25

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από dio25 »

Καλησπερα παιδια πηγα σημερα στις 12 και μιση το μεσημερι γινονταν χαμος και μου ειπαν οτι δεν θα δεχτουν αλλους και οτι θα τους διωξουν, οποτε εφυγα και μου ειπαν να παω απο δευτερα, πηγε και κανενας αλλος και επαθε το ιδιο?
Str vpv
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:41 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Str vpv »

dio25 έγραψε:Καλησπερα παιδια πηγα σημερα στις 12 και μιση το μεσημερι γινονταν χαμος και μου ειπαν οτι δεν θα δεχτουν αλλους και οτι θα τους διωξουν, οποτε εφυγα και μου ειπαν να παω απο δευτερα, πηγε και κανενας αλλος και επαθε το ιδιο;


Λογικό αμα πηγες τόσο αργά να έχει κόσμο. Αμα είσαι απο τις 8:30 εκεί θα τελειωσεις γρηγορα

κωστης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από κωστης »

BigSoldier έγραψε:Δεν βρίσκεται γιατρός στο φρουραρχείο αυτή την φορά (ψυχιατρος) ; Πας και 414 ή 401; Στο 401 δεν είναι η επιτροπή απαλλαγών;


Βρισκεται κανονικα ψυχιατρος στο φρουραρχειο. Και η επιτροπη απαλλαγων ειναι στο 401, δεν ξερω τι λεει ο φιλος.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Σάβ Μάιος 07, 2022 8:28 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
no_army

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από no_army »

Καλησπέρα παιδιά, γράφω προς ενημέρωση για όσους αναρωτιούνται

Εγώ πέρασα χθες Παρασκευή απο Φρουραρχείο, η διαδικασία είναι ίδια με πέρσι, μόνο που φέτος είχε πολύ περισσότερο κόσμο και επίσης θα περάσουμε σε δεύτερο στάδιο απο επιτροπή σε στρατιωτικο νοσοκομείο.
Εγώ έφτασα φρουραρχείο 8.15 και τελειώσα 13:00, ενώ πολλούς απο τις 11.30-12 και μετά τους έδιωχναν και τους έδιναν χαρτάκι προτεραιότητας για Δευτέρα. Φέτος περιμέναμε πρώτα έξω απ το στρατόπεδο, μετά όταν φτάναμε στην πόρτα μας έδιναν χαρτάκι και μπαίναμε μέσα και περιμέναμε και εκεί (σκεφτείτε εγώ πήγα 8.15 όπως είπα και ημουν ο 279ος για την ημέρα... )

Η διαδικασία απ όταν αρχίσεις να εξυπηρετείσαι είναι απλή - περνάς απο 4 τραπεζάκια όπου καταγράφουν τα στοιχεία σου (θα χρειαστείς σημείωμα κατάταξης, ταυτότητα και χαρτί γιατρού - επίσης να ξέρεις το ΑΦΜ και τον ΑΜΚΑ σου γιατί τα συμπληρώνεις στο τέλος). Το 2ο τραπεζάκι είναι ο ψυχίατρος που σε ρωτάει πολύ απλά τι έχεις (γιατί προφανώς δεν μπορεί να διαβάσει κάθε σημείωμα ολόκληρο) ώστε να γράψει μια διάγνωση στο χαρτί που σου δίνει και την προτεινόμενη αναβολή.

Τέλος σου δίνουν ένα χαρτί που λέει πως εντός 10 ημερών θα λάβεις mail και τότε θα κλείσεις ραντεβού με την επιτροπή, ενώ αν δεν γίνει αυτό θα πρέπει να πάρεις ο ίδιος στην υπηρεσία και να τους το πεις προκειμένου να σου κλείσουν ραντεβου. Αυτά! Πηγαίντε νωρίς, έχει απίστευτα πολύ κόσμο, πέρσι είχα τελειώσει σε 2 ώρες φέτος σε σχεδόν 5!
tastas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2022 11:39 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από tastas »

Καλησπέρα,

ξέρει τελικά κανένας αν για ναυτικό η διαδικασία αναβολής για λόγους υγείας μπορεί να γίνει και μέσα από το φρουραρχείο φέτος;

Ευχαριστώ

droy
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2022 1:13 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από droy »

Εμένα που το φετινό (πέρσι είχα λάβει μονοετή αναβολή) σημείωμα κατάταξης με καλεί να παρουσιαστώ στο «Στρατόπεδο 251 Γενικό Νοσοκομείο Αεροπορίας» να πάω παρόλα αυτά στο Φρουραρχείο;
Η ο τόπος αυτός σχετίζεται με το ότι είχα πάρει πέρσι αναβολή, και τώρα αλλάζει κάπως η διαδικασία;

kital
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από kital »

tastas έγραψε:Καλησπέρα,

ξέρει τελικά κανένας αν για ναυτικό η διαδικασία αναβολής για λόγους υγείας μπορεί να γίνει και μέσα από το φρουραρχείο φέτος;

Ευχαριστώ



Σίγουρα μπορεί, μόνο ίσως να σε στείλουν σε άλλη επιτροπή.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες