Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Korcari

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Korcari »

Παιδιά όσοι έχετε αποδεδειγμένο πρόβλημα (παθολογικό πχ όπως είχα εγώ) και λαμβάβετε φάρμακα μην αγχώνεστε καθόλου. Στηρίζονται στο προεδρικό διάταγμα απλά και δεν ασχολούνται καθόλου. Εγώ πήγα με ένα σωρό χαρτιά και γνωματεύσεις και δεν τα κοίταξαν καν στην επιτρποή απαλλαγών. Ούτε λέξη βασικά δεν έβγαλε απο το στόμα του. Έγραψε Ι5 πίσω απο τα χαρτιά του και άντε γεια.2 λεπτά και αν με κράτησε.
Hermos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2024 10:28 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Hermos »

Να κάνω και μια ερώτηση ακόμα (ελπίζω να μην είναι off-topic). Όσοι έχουν αναβολή για ψυχολογικούς λόγους η οποία τελειώνει τον Μάρτιο και περιμένουν νέα αναβολή ή οριστική απαλλαγή, σε ποια ΕΣΣΟ παρουσιάζονται;
Επισκέπτης

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα. Μπαίνω στρατό τον Μάρτιο αλλά έχω θέμα παθολογικό με την καρδιά μου έχω πάθει 2 φορές κολπική μαρμαρυγή και έχω κάνει 2 επεμβάσεις και ακόμα έχω θέμα και πρέπει να μην έχω άγχος και να ξεκουράζομαι και να κοιμάμαι καλά και πως ακόμα παίρνω χάπια. Πήρα τηλέφωνο την στρατολογία και μου ειπε ότι πριν μπω πρέπει να πάω στο φρουραρχείο ώστε να μου κάνουν εξετάσεις και αυτοί θα κρίνουν εάν θα μπω. Μήπως ξέρει κανενας εάν θα μου δωσουν ι5 η θα υπηρετήσω κανονικά;
Ευχαριστώ!
rickprime
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Φεβ 02, 2024 3:12 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από rickprime »

Ξεκίνησα και εγώ πριν μήνες διαδικασία απαλλαγής για ψυχολογικούς λόγους από φρουραρχείο. Η υγειονομικη επιτροπή εξέτασε την περίπτωση από απόσταση, έστειλα γνωμάτευση και ιστορικό ταχυδρομικά. Τελικά πήρα την απαλλαγή.
rickprime
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Φεβ 02, 2024 3:12 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από rickprime »

Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Ιαν 25, 2024 6:39 pm Καλησπέρα. Μπαίνω στρατό τον Μάρτιο αλλά έχω θέμα παθολογικό με την καρδιά μου έχω πάθει 2 φορές κολπική μαρμαρυγή και έχω κάνει 2 επεμβάσεις και ακόμα έχω θέμα και πρέπει να μην έχω άγχος και να ξεκουράζομαι και να κοιμάμαι καλά και πως ακόμα παίρνω χάπια. Πήρα τηλέφωνο την στρατολογία και μου ειπε ότι πριν μπω πρέπει να πάω στο φρουραρχείο ώστε να μου κάνουν εξετάσεις και αυτοί θα κρίνουν εάν θα μπω. Μήπως ξέρει κανενας εάν θα μου δωσουν ι5 η θα υπηρετήσω κανονικά;
Ευχαριστώ!
Εδώ έχει παθήσεις και κατηγορίες ικανότητας https://www.odigostoupoliti.eu/wp-conte ... /A17_2.pdf

Έψαξα να βρω για κολπική μαρμαρυγή. Νομίζω μόνο αυτό έχει στην κατηγορία ΚΑΡΔΙΑ- ΑΓΓΕΙΑ αν δεν μου ξέφυγε κάτι

"Παροξυσμική κολπική μαρμαρυγή με αραιές κρίσεις ή κολπικός πτερυγισμός αν έλεγχεται φαρμακευτικά
ή χειρουργικά:I2/14"

Από ότι καταλαβαίνω στην δική σου περίπτωση δεν ελέγχεται αφού μετά από δύο επεμβάσεις και ενώ παίρνεις αγωγή έχεις θέματα και ο γιατρός σου είπε να αποφεύγεις τις αγχώδεις καταστάσεις. Όπως και να 'χει καλή τύχη ελπίζω να πάνε όλα καλά, αν θες ενημέρωσε μας πως πήγε όταν τελειώσεις.
jjokotsos

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από jjokotsos »

Η όλη διαδικασία για αναβολή στο φρουραρχείο πρέπει να γίνει συγκεκριμένα στο φρουραρχείο του τόπου κατοικίας ή μπορούμε να πάμε σε όποιο φρουραρχείο θέλουμε;
Chris0001
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2024 4:50 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Chris0001 »

Καλησπερα
Να κανω και εγω την ερωτηση μου και να σας πω για την περιπτωση μου. Αν καποιος εχει εμπειρια οι γνωσεις παρακαλω απαντηστε μου.

Ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου σε χωρα της ΕΕ. Εφυγα απο την Ελλαδα λογω ανεργιας πριν 4 χρονια περιπου. Στην Ελλαδα εχω παρει μονο μια αναβολη την κλασικη λογω σπουδων. Εδω και χρονια (αν οχι απο παντα) εχω προβληματα ψυχικης υγειας. Καταθιψη, διαταραχες και κρισεις πανικου. Εδω που ειμαι λαμβανω αγωγη περιπου 2.5 χρονια με μερικες περιοδους παυσης.
Θελω πια να επιστρεψω στην Ελλαδα και να κανω καποια πραγματα αλλα η θητεια ειναι μεγαλο αγκαθι. Η σκεψη και μονο υποτροπιαζει την κατασταση μου και τα αγχωλιτικα ειναι τα μονα που καπως με ηρεμουν. Θελω να παρω τις αναβολες για τους λογους αυτους. Ηδη εχω ξεκονησει να μιλαω και με ελληνα ψυχιατρο γιατι δεν μπορω να παρακολουθουμαι απο την ιδια γιατρο που εχω τωρα αφου φυγω.

Ξερετε αν θα πρεπει να σπασω την ανυποταξια αφου επιστρεψω και μετα να κανω κανονικα ολη την γνωστη διαδικασια της αναβολης;

Εχετε μηπως παρομοια εμπειρια η συμβουλες;

Ευχαριστω πολυ

Κρις
wofedsw

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από wofedsw »

Chris0001 έγραψε: Σάβ Φεβ 24, 2024 5:04 pm Καλησπερα
Να κανω και εγω την ερωτηση μου και να σας πω για την περιπτωση μου. Αν καποιος εχει εμπειρια οι γνωσεις παρακαλω απαντηστε μου.

Ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου σε χωρα της ΕΕ. Εφυγα απο την Ελλαδα λογω ανεργιας πριν 4 χρονια περιπου. Στην Ελλαδα εχω παρει μονο μια αναβολη την κλασικη λογω σπουδων. Εδω και χρονια (αν οχι απο παντα) εχω προβληματα ψυχικης υγειας. Καταθιψη, διαταραχες και κρισεις πανικου. Εδω που ειμαι λαμβανω αγωγη περιπου 2.5 χρονια με μερικες περιοδους παυσης.
Θελω πια να επιστρεψω στην Ελλαδα και να κανω καποια πραγματα αλλα η θητεια ειναι μεγαλο αγκαθι. Η σκεψη και μονο υποτροπιαζει την κατασταση μου και τα αγχωλιτικα ειναι τα μονα που καπως με ηρεμουν. Θελω να παρω τις αναβολες για τους λογους αυτους. Ηδη εχω ξεκονησει να μιλαω και με ελληνα ψυχιατρο γιατι δεν μπορω να παρακολουθουμαι απο την ιδια γιατρο που εχω τωρα αφου φυγω.

Ξερετε αν θα πρεπει να σπασω την ανυποταξια αφου επιστρεψω και μετα να κανω κανονικα ολη την γνωστη διαδικασια της αναβολης;

Εχετε μηπως παρομοια εμπειρια η συμβουλες;

Ευχαριστω πολυ

Κρις
Στειλε ενα μηνυμα η γενικα μιλα με την πρεσβεια για να εισαι καλυμενος και πες μας τι σου ειπαν εαν μπορεις.
Asdxd123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Φεβ 23, 2024 11:06 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Asdxd123 »

Καλησπέρα
Σε λίγες μέρες παρουσιάζομαι ξανά 2 πριν 2 χρόνια Μ είχαν δώσει αναβολή 2 χρόνια λόγο κιλό και μεγάλου MBI 1,75 160kg παίζει να με κρατήσουν με Ι4; Η να με βγάλουν Ι5 και αν ναι πόσο σίγουρο είναι; Επίσης αν με κρατήσουν με Ι4 μπορώ να πάρω κ άλλη αναβολή από το στρατόπεδο που θα παρουσιαστώ;

Ευχαριστώ και συγνώμη για της πολλές ερωτήσεις
Pepekid

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Pepekid »

Καλησπέρα σας. Παρουσιάζομαι σε λίγες μέρες και θέλω να κάνω την διαδικασία για αναβολή λόγω ψυχολογικών λόγων μέσω φρουραρχειου για πρώτη φορά. Έχω και χαρτί από ψυχίατρο με γνωμάτευση αλλά δεν μου έχει γράψει κάποια αγωγή. Μόνο για την αγχωτική διαταραχή και τις κρίσεις πανικού που όντως αντιμετωπίζω. Λέτε να έχω θέμα για την πρώτη αναβολή;
Chris0001
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2024 4:50 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Chris0001 »

Μηπως εχει λυσει κανεις θεματα αναβολης-απαλλαγης με βοηθεια δικηγορου για να μας πει εμπειριες;
pepekid

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από pepekid »

Καλησπερα. Διαβασα οτι σε καποια ατομα εχουν κρατησει το χαρτι του γιατρου. Για να μην γινει αυτο, προτεινετε να εχω φωτοτυπια του χαρτιου του γιατρου για να μην το κρατησουν;
savvas2
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 1:40 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από savvas2 »

pepekid έγραψε: Τρί Φεβ 27, 2024 11:25 pm Καλησπερα. Διαβασα οτι σε καποια ατομα εχουν κρατησει το χαρτι του γιατρου. Για να μην γινει αυτο, προτεινετε να εχω φωτοτυπια του χαρτιου του γιατρου για να μην το κρατησουν;
Καλό θα είναι να το βγάλεις μια φωτοτυπία αλλά και να το κρατήσουν, ούτως ή άλλως, θα χρειαστεί να εκδόσεις καινούρια γνωμάτευση από τον γιατρό.
savvas2
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 1:40 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από savvas2 »

Chris0001 έγραψε: Κυρ Φεβ 25, 2024 4:00 pm Μηπως εχει λυσει κανεις θεματα αναβολης-απαλλαγης με βοηθεια δικηγορου για να μας πει εμπειριες;
Εμένα με προσέγγισαν μέσω instagram αλλά ζήτάνε πολλά λεφτά ενώ η διαδικασία είναι απλή και μπορείς να τη κάνεις μόνος σου με το 1/10 του ποσού που ζητάνε οι δικηγόροι. Δε θα κάνουν κάτι διαφορετικά από εσένα. Καλύτερα να βρεις γιατρό να το κάνεις μόνος.
Palitaidia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Φεβ 13, 2023 9:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Palitaidia »

Καλησπερα, γνωριζετε εαν μετα την πρωτη αναβολη απο φρουραρχειο παρουσιαζεσαι με την επομενη ΕΣΣΟ απο αυτην που ησουν κανονικα; Δηλαδη εγώ πέρσυ παρουσιαζομουν 25 μαιου, πηρα αναβολη ενα χρονο η οποια λήγει 25 μαιου, αρα λογικα θα με καλεσουν με την εσσο του Ιουλίου κ οχι του μαιου σωστα?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες