Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Panachal

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Panachal »

Rytidas έγραψε: Παρ Μάιος 26, 2023 1:39 pm Πήγα σήμερα στο 251 νοσοκομείο αεροπορίας με το παραπεμπτικο που μου έστειλαν με μέιλ, τη γνωμάτευση, και την ταυτότητα. Τα χαρτιά μου δεν τα κοίταξε κανένας.

Έφτασα περίπου μια ώρα και κάτι νωρίτερα από την ώρα που μου είχαν πει να πάω (12:00) και περίμενα (κάπου τέταρτο με εικοσάλεπτο) δίπλα από την πύλη κάποιον να έρθει να μας οδηγήσει στην Ανωτατη Επιτροπή.

Εκεί μας άφησαν σε ένα γκισέ να δώσουμε τη ταυτότητα μας. Με ενημέρωσαν ότι θα ξεκινήσουμε κάπου στη 13:00 και ότι έχει κυλικείο πάνω στον πρώτο όροφο. Έφαγα ένα μπαγιάτικο σάντουιτς γαλοπούλα με λίγες γουλιτσες νεράκι σιγουλια-σιγουλια, και κατά τις 12:30 άρχισαν να φωνάζουν μέσω μεγαφώνου κάθε παιδί που είχε έρθει για αναβολή. Ήμουν ο μόνος που είχα πάει χωρίς συνοδό και ένιωθα λίγο μοναχούτσικο, αλλά περίπου 12:35 με κάλεσαν και εμένα.

Μπήκα στην αίθουσα που ήταν η επιτροπή (τρία άτομα). Ούτε καρέκλα δεν είχε να κάτσεις. Δεν είδαν ούτε εκεί τίποτα. Μόνο με ρώτησαν το όνομα μου, τι έχω, αν παίρνω φάρμακα, και αν έχω παρει ξανά αναβολή. Μετά μου ανακοίνωσαν ότι θα πάρω ένα χρόνο αναβολή. Λένε σε δύο εργάσιμες θα στείλουν την απόφαση στην στρατολογία. Χαρτί δεν έδωσαν σαν αποδεικτικό. Όλο αυτό δεν ήταν ούτε είκοσι δευτερόλεπτα συνολικά.
Και εμένα φίλε μου την πρώτη φορά που πήγα έτσι έκαναν και τη δεύτερη που ξαναπήγα μου δώσαν ι5 και μου είπαν ότι την πρώτη φορά δεν μου δώσαν για να είναι σίγουρο ότι σε ένα χρόνο δεν άλλαξε κάτι
Panachal

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Panachal »

vangelis έγραψε: Τρί Ιουν 13, 2023 3:40 pm Καλημέρα. Αντιμετωπίζω ένα ορθοπεδικό πρόβλημα και έχω πρόσφατη μαγνητική από ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο. Θα χρειαστεί να υποβληθώ στην ίδια εξέταση και σε στρατιωτικό νοσοκομείο;
Όχι δεν θα χρειαστεί κάτι τέτοιο απλά συνήθως αυτοί ζητάνε για να σε βγάλω κάποια χρόνια πάθηση εκτός και αν είναι κάτι πολύ σοβαρό αν δεν σε βγάλουμε την πρώτη σε επιμένει κι αν δουν ότι δεν αλλάζει η κατάσταση σου θα σε βγάλουν έτσι έγινε και με μένα
Chanapal

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Chanapal »

Πήγα προχθές στο 404 της Λάρισας και μου έδωσαν απαλλαγή ι5 και απλά μου είπαν να φύγω δεν μου έδωσαν κάποιο χαρτί κάποια βεβαίωση γνωρίζει κάποιος αν θα μου δώσουν μπήκα και στρατολογία και όλα ήταν όπως πριν
thanos34
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2023 1:25 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από thanos34 »

Chanapal έγραψε: Πέμ Ιουν 15, 2023 10:48 am Πήγα προχθές στο 404 της Λάρισας και μου έδωσαν απαλλαγή ι5 και απλά μου είπαν να φύγω δεν μου έδωσαν κάποιο χαρτί κάποια βεβαίωση γνωρίζει κάποιος αν θα μου δώσουν μπήκα και στρατολογία και όλα ήταν όπως πριν
Κάνε αίτηση πιστοποιητικού στρατολογικής κατάστασης
Panachal

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Panachal »

thanos34 έγραψε: Σάβ Ιουν 17, 2023 12:32 am
Chanapal έγραψε: Πέμ Ιουν 15, 2023 10:48 am Πήγα προχθές στο 404 της Λάρισας και μου έδωσαν απαλλαγή ι5 και απλά μου είπαν να φύγω δεν μου έδωσαν κάποιο χαρτί κάποια βεβαίωση γνωρίζει κάποιος αν θα μου δώσουν μπήκα και στρατολογία και όλα ήταν όπως πριν
Κάνε αίτηση πιστοποιητικού στρατολογικής κατάστασης
Ευχαριστώ πολύ έκανα την αίτηση την Παρασκευή και σήμερα μπήκα και ήταν έτοιμη
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Καλησπέρα έχω πάρει 2 χρόνια αναβολή κ πάω για απαλλαγή. Παίρνω entact 30 mg και Risperdal 4mg.

Ο γιατρός έχει γράψει ότι κάνω σκέψεις θανάτου, οικογενειακά προβληματα και όλα αυτά για τα οποία έχει βγάλει διάγνωση. Επίσης ότι η κατάσταση μου είναι ιδιαίτερα ασταθής κ ότι δεν είχα καλή συμμόρφωση στην αγωγή.

Υπάρχει περίπτωση να με βάλουν με αγωγή μέσα ;
traveller
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2021 1:01 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από traveller »

Καλησπέρα! Όσοι πήρατε απαλλαγή, στην επιτροπή τι σας ρωτούσαν; Ήταν δύσκολη η διαδικασία μέσω φρουραρχείου;

Και κάτι ακόμη, φάρμακα σας είχαν ζητήσει να τα δουν από κοντά; Όσοι δείξατε φάρμακα, τα είχατε κλειστά συσκευασμένα ή πχ έλειπαν χάπια για δείξετε ότι παίρνετε την αγωγή;

Ευχαριστώ, περιμένω απαντήσεις σας γιατί με έχει κυριεύσει το άγχος
Orion218

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Orion218 »

Καλησπέρα σας,

Συγγνώμη αν έχουν ερωτηθεί ήδη, δεν τα βρίσκω εύκολα:
αφού κάνεις τις διαδικασίες με φρουαρχείο και περάσεις από επιτροπή, σε πόσο καιρό ξέρεις αν πήρες αναβολή; Αν μέχρι να βγει η απόφαση περάσει η ημερομηνία κατάταξης, τι γίνεται; Αν απορριφθεί, έχεις κάποιες μέρες πλαφόν μέχρι να πρέπει να παρουσιαστείς; Το λέω γιατί παρουσιάζομαι Εύρο και έχει ταξίδι.
Rytidas

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Rytidas »

Orion218 έγραψε: Πέμ Ιουν 29, 2023 12:24 pm Καλησπέρα σας,

Συγγνώμη αν έχουν ερωτηθεί ήδη, δεν τα βρίσκω εύκολα:
αφού κάνεις τις διαδικασίες με φρουαρχείο και περάσεις από επιτροπή, σε πόσο καιρό ξέρεις αν πήρες αναβολή; Αν μέχρι να βγει η απόφαση περάσει η ημερομηνία κατάταξης, τι γίνεται; Αν απορριφθεί, έχεις κάποιες μέρες πλαφόν μέχρι να πρέπει να παρουσιαστείς; Το λέω γιατί παρουσιάζομαι Εύρο και έχει ταξίδι.
Εξαρτάται από το πότε θα στείλει η επιτροπή τα χαρτιά και πότε θα μηχανογραφηθεί το αποτέλεσμα. Στην δική μου περίπτωση πήρε περίπου δύο εβδομάδες αν θυμάμαι καλά.

Από τη στιγμή που έκανες αίτηση για αναβολή, η ημερομηνία κατάταξης παύει να ισχύει για εσένα. Για αυτό, αν θυμάσαι, έλεγε το χαρτί που θα σου έδωσαν εκεί ότι έχεις ένα μήνα περιθώριο από την ημέρα που πήγες Φρουραρχείο να κλείσεις ραντεβού για να σε δει η επιτροπή.

Αν απορριφθεί, σου δίνουν κάποιες μέρες περιθώριο μέχρι να πας. Αλλά δεν θα απορριφθεί αν έχεις χαρτί γιατρού. Δεν θα το ρισκάρουν κιόλας.
Andreas401
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2023 1:23 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Andreas401 »

traveller έγραψε: Τετ Ιουν 28, 2023 5:25 pm Καλησπέρα! Όσοι πήρατε απαλλαγή, στην επιτροπή τι σας ρωτούσαν; Ήταν δύσκολη η διαδικασία μέσω φρουραρχείου;

Και κάτι ακόμη, φάρμακα σας είχαν ζητήσει να τα δουν από κοντά; Όσοι δείξατε φάρμακα, τα είχατε κλειστά συσκευασμένα ή πχ έλειπαν χάπια για δείξετε ότι παίρνετε την αγωγή;

Ευχαριστώ, περιμένω απαντήσεις σας γιατί με έχει κυριεύσει το άγχος
Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει ας απαντήσει στην ερώτηση του παιδιού γιατί ενδιαφέρει και εμένα αρκετά. Μου ήρθε χαρτί για 18/7/23 και θα πάω περίπου 10-11 του μηνα φρουραρχείο Αθηνών για την τρίτη αναβολή που θα είναι και η απαλλαγή ουσιαστικά.
Orion218

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Orion218 »

Rytidas έγραψε: Πέμ Ιουν 29, 2023 9:43 pm
Orion218 έγραψε: Πέμ Ιουν 29, 2023 12:24 pm Καλησπέρα σας,

Συγγνώμη αν έχουν ερωτηθεί ήδη, δεν τα βρίσκω εύκολα:
αφού κάνεις τις διαδικασίες με φρουαρχείο και περάσεις από επιτροπή, σε πόσο καιρό ξέρεις αν πήρες αναβολή; Αν μέχρι να βγει η απόφαση περάσει η ημερομηνία κατάταξης, τι γίνεται; Αν απορριφθεί, έχεις κάποιες μέρες πλαφόν μέχρι να πρέπει να παρουσιαστείς; Το λέω γιατί παρουσιάζομαι Εύρο και έχει ταξίδι.
Εξαρτάται από το πότε θα στείλει η επιτροπή τα χαρτιά και πότε θα μηχανογραφηθεί το αποτέλεσμα. Στην δική μου περίπτωση πήρε περίπου δύο εβδομάδες αν θυμάμαι καλά.

Από τη στιγμή που έκανες αίτηση για αναβολή, η ημερομηνία κατάταξης παύει να ισχύει για εσένα. Για αυτό, αν θυμάσαι, έλεγε το χαρτί που θα σου έδωσαν εκεί ότι έχεις ένα μήνα περιθώριο από την ημέρα που πήγες Φρουραρχείο να κλείσεις ραντεβού για να σε δει η επιτροπή.

Αν απορριφθεί, σου δίνουν κάποιες μέρες περιθώριο μέχρι να πας. Αλλά δεν θα απορριφθεί αν έχεις χαρτί γιατρού. Δεν θα το ρισκάρουν κιόλας.
Ευχαριστώ!
traveller
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2021 1:01 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από traveller »

Andreas401 έγραψε: Παρ Ιουν 30, 2023 3:03 am
traveller έγραψε: Τετ Ιουν 28, 2023 5:25 pm Καλησπέρα! Όσοι πήρατε απαλλαγή, στην επιτροπή τι σας ρωτούσαν; Ήταν δύσκολη η διαδικασία μέσω φρουραρχείου;

Και κάτι ακόμη, φάρμακα σας είχαν ζητήσει να τα δουν από κοντά; Όσοι δείξατε φάρμακα, τα είχατε κλειστά συσκευασμένα ή πχ έλειπαν χάπια για δείξετε ότι παίρνετε την αγωγή;

Ευχαριστώ, περιμένω απαντήσεις σας γιατί με έχει κυριεύσει το άγχος
Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει ας απαντήσει στην ερώτηση του παιδιού γιατί ενδιαφέρει και εμένα αρκετά. Μου ήρθε χαρτί για 18/7/23 και θα πάω περίπου 10-11 του μηνα φρουραρχείο Αθηνών για την τρίτη αναβολή που θα είναι και η απαλλαγή ουσιαστικά.
Μάλλον οσοι έχουν πάρει απαλλαγή, δύσκολο να διαβάζουν το φόρουμ πια για να απαντήσουν. Εγώ θα πάω 10 Ιουλίου. Ελπίζω να έχει πολλούς. Μακάρι να πάνε όλα καλα
ZakosGR

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από ZakosGR »

Αδερφέ ανά σου έχει έρθει χαρτί για 18 νομίζω ότι πρέπει να πας στις 11 το νωρίτερο.5 εργάσιμες πιο πριν δηλαδή.
Στις 10 υπάρχει πιθανότητα να σου πουν έλα στις 11.

Τι ώρα πρέπει να σκάσουμε εκει ξέρουμε;
edwww

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από edwww »

ZakosGR έγραψε: Τρί Ιούλ 04, 2023 10:13 am Αδερφέ ανά σου έχει έρθει χαρτί για 18 νομίζω ότι πρέπει να πας στις 11 το νωρίτερο.5 εργάσιμες πιο πριν δηλαδή.
Στις 10 υπάρχει πιθανότητα να σου πουν έλα στις 11.

Τι ώρα πρέπει να σκάσουμε εκει ξέρουμε;
Υπάρχουν παιδιά που έχουν γράψει στις προηγούμενες 3 και 4 σελίδες την εμπειρία τους από την διαδικασία.

Δεν νομίζω να σου πάρει πολύ χρόνο για να διαβάσεις μερικά μηνύματα.
nick77
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2022 1:47 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από nick77 »

Πήγε κανείς φρουραρχείο Αθηνών αυτή την εσσο; Να πει την εμπειρία του; Είμαι για 17/07 και λέω να πάω αύριο αφού άλλαξε από 5 εργάσιμες σε 10 εργάσιμες.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες