Νομική προσφυγή για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Thyreyths
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 1:39 pm
Επικοινωνία:

Νομική προσφυγή για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Thyreyths »

Είναι πολύ απλό εφόσον θέλουμε να κινητοποιηθούμε. Ως μονάδες, μια τρύπα στο νερό θα κάνουμε με δικηγόρους, εξάλλου μη λέμε ότι να ναι, τι είμαστε ζάμπλουτοι να τζογάρουμε στα δικαστήρια;

1. Βρίσκουμε άτομα με μέσα (ενημέρωσης/ διαδικτύου και νομικούς, σε μερικές περιπτώσεις και πολιτικά πρόσωπα).

2. Ετοιμάζουν οι ειδικότεροι της συνολικής προσπάθειας, μια επιστολή στην οποία περιγράφουμε α) γιατί οφείλει ν' αλλάξει το όριο ηλικίας β) ποιο πρέπει να είναι με βάση τα στοιχεία και του εξωτερικού γ) προτάσεις για το δήθεν πρόβλημα περί ηλικίας συνταξιοδοτήσεως.

3. Το ψηφίζουμε ηλεκτρονικά/ διαδικτυακά, συμπληρώνοντας τα αληθινά μας στοιχεία, αριθμός ταυτότητας κλπ. Κλπ.

4. Συντάσσεται το έγγραφο/ επιστολή από τους εκπροσώπους μας και πάει στην βουλή, αφού βομβαρδίσουμε τα διαδικτυακά μέσα ενημέρωσης για το θέμα πρώτα, ότι πήγε στην βουλή και φυσικά τα πολιτικά πρόσωπα που αντιπροσωπεύουν το ζήτημα, το φέρνουν και προς συζήτηση.

Ο μόνος τρόπος να μην πετύχει, είναι να επιμείνουν στην ξεροκεφαλιά τους και να μας πουν ''Ε παιδιά βαριόμαστε να το αλλάξουμε με μια τροπολογία που παίρνει 1 ώρα συζήτησης και μερικές μέρες τυπικών διαδικασιών γραφειοκρατίας, παρά το γεγονός ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να το αλλάξουμε, καθώς εκσυγχρονιζόμαστε όπως στο εξωτερικό''

Αυτά.

Μακάρι να χα όλα τα μέσα ο ίδιος να το κανα αλλά είμαι η τελευταία τρύπα του ζουρνά... Κι αυτοί που τα χουν, δεν κάνουν για τίποτα. Αλλιώς θα το χαν ξεκινήσει, το μυαλό να στροφάρει φτάνει.

Οπότε; Λύση; Γνωστοί με μέσα; Κάποιος;Εικόνα

Έτσι είναι, όταν δεν έχεις μηχανισμούς άμεσης δημοκρατίας, δημόσιας διαβούλευσης, στους οποίους δύναται μέρος των πολιτών να συντάξει και να φέρει προς συζήτηση το Χ-Ψ θέμα. Μια αρχαία Αθήνα την είχαμε κι αυτό ήταν όλο. Προεδρευόμενη κοινοβουλευτική ολιγαρχία.

Τέλοσπάντων. Εγώ έκανα την πρότασή μου, θα στηρίξω έμπρακτα όποιον μπορεί. Περιττό ν' αναφέρω ότι έτσι και ξεκινούσε, θα παιρνε μήνες η διαδικασία και το λέω από εμπειρία, το πόσο δύσκολο είναι να μαζέψεις πέντε άτομα για να πάτε να κάνετε μια καταγγελία στον δήμο και ν' ασχοληθεί κάποιος μαζί σας... Συνεπώς, σκούρα τα πράγματα.

Αν και θέλω να πιστεύω σε θαύματα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Thyreyths την Τετ Δεκ 30, 2020 7:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Thalassa
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2020 11:18 am
Επικοινωνία:

Νομική προσφυγή για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Thalassa »

Thyreyths έγραψε:Είναι πολύ απλό εφόσον θέλουμε να κινητοποιηθούμε. Ως μονάδες, μια τρύπα στο νερό θα κάνουμε με δικηγόρους, εξάλλου μη λέμε ότι να ναι, τι είμαστε ζάμπλουτοι να τζογάρουμε στα δικαστήρια;

1. Βρίσκουμε άτομα με μέσα (ενημέρωσης/ διαδικτύου και νομικούς, σε μερικές περιπτώσεις και πολιτικά πρόσωπα).

2. Ετοιμάζουν οι ειδικότεροι της συνολικής προσπάθειας, μια επιστολή στην οποία περιγράφουμε α) γιατί οφείλει ν' αλλάξει το όριο ηλικίας β) ποιο πρέπει να είναι με βάση τα στοιχεία και του εξωτερικού γ) προτάσεις για το δήθεν πρόβλημα περί ηλικίας συνταξιοδοτήσεως.

3. Το ψηφίζουμε ηλεκτρονικά/ διαδικτυακά, συμπληρώνοντας τα αληθινά μας στοιχεία, αριθμός ταυτότητας κλπ. Κλπ.

4. Συντάσσεται το έγγραφο/ επιστολή από τους εκπροσώπους μας και πάει στην βουλή, αφού βομβαρδίσουμε τα διαδικτυακά μέσα ενημέρωσης για το θέμα πρώτα, ότι πήγε στην βουλή και φυσικά τα πολιτικά πρόσωπα που αντιπροσωπεύουν το ζήτημα, το φέρνουν και προς συζήτηση.

Ο μόνος τρόπος να μην πετύχει, είναι να επιμείνουν στην ξεροκεφαλιά τους και να μας πουν ''Ε παιδιά βαριόμαστε να το αλλάξουμε με μια τροπολογία που παίρνει 1 ώρα συζήτησης και μερικές μέρες τυπικών διαδικασιών γραφειοκρατίας, παρά το γεγονός ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να το αλλάξουμε, καθώς εκσυγχρονιζόμαστε όπως στο εξωτερικό''

Αυτά.

Μακάρι να χα όλα τα μέσα ο ίδιος να το κανα αλλά είμαι η τελευταία τρύπα του ζουρνά... Κι αυτοί που τα χουν, δεν κάνουν για τίποτα. Αλλιώς θα το χαν ξεκινήσει, το μυαλό να στροφάρει φτάνει.

Οπότε; Λύση; Γνωστοί με μέσα; Κάποιος;Εικόνα

Έτσι είναι, όταν δεν έχεις μηχανισμούς άμεσης δημοκρατίας, δημόσιας διαβούλευσης, στους οποίους δύναται μέρος των πολιτών να συντάξει και να φέρει προς συζήτηση το Χ-Ψ θέμα. Μια αρχαία Αθήνα την είχαμε κι αυτό ήταν όλο. Προεδρευόμενη κοινοβουλευτική ολιγαρχία.

Τέλοσπάντων. Εγώ έκανα την πρότασή μου, θα στηρίξω έμπρακτα όποιον μπορεί. Περιττό ν' αναφέρω ότι έτσι και ξεκινούσε, θα παιρνε μήνες η διαδικασία και το λέω από εμπειρία, το πόσο δύσκολο είναι να μαζέψεις πέντε άτομα για να πάτε να κάνετε μια καταγγελία στον δήμο και ν' ασχοληθεί κάποιος μαζί σας... Συνεπώς, σκούρα τα πράγματα.

Αν και θέλω να πιστεύω σε θαύματα.



Όλοι μαζί πρέπει να κινηθούμε.

Είναι πάρα πολύ άδικο αυτό που συμβαίνει.

Μόρια πολλά εγώ δεν έχω και ένας οβα άνετα με τρώει αλλά δεν δίνεται ίση ευκαιρία σε όλους.

Συλλογική προσπάθεια χρειάζεται αλλά δεν βλέπω κανέναν πραγματικά να έχει όρεξη να κινηθεί.

Εμείς που δεν μας πιάνει το ηλικιακό φτιάξαμε ομάδα στο viber έχουμε μιλήσει με δικηγόρο κα ο ππεριμενουμε τις εξελίξεις.

Γνωριστήκαμε εδώ στο φόρουμ και μιλάμε Με τον αριθμό του κινητού μας την φωτογραφία μας και το όνομα μας.

Ξέρουμε στο περίπου με ποιον μιλάμε.

Μου έχουν στείλει πολλοί που ενδιαφέρονται αλλά όταν τους λέω να μου δώσουν το κινητό τους για να τους προσθέσω εξαφανίζονται.

Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Νομική προσφυγή για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Θαλασσα,

Καλυτερα να φτιαξεις ενα νημα εδω στο φορουμ με το συγκεκριμενο θεμα.
Πολλα παιδια ισως να θελουν αλλα δεν γραφεις και συχνα ή αν γραψεις θα ειναι για το ηλικιακο οποτε ο νεος αναγνωστης δεν καταλαβαινει τι ακριβως γινεται.

Μετα, θα ανταλλαξετε facebook οπως κανουν ολοι οι λογικοι ανθρωποι ωστε να αρχισετε να γνωριζεστε και οταν εχετε καταληξει σε μια κοινη λογικη αποφαση ολοι τοτε θα ανταλλαξετε αριθμους.

Μη ξεχνας, ζητας απο καποιους αγνωστους σε ενα ανωνυμο φορουμ, να σου δωσουν τον αριθμο τους απτη πρωτη μερα.

Ειτε μιλας απτο βαιμπερ ειτε απτο φεισμπουκ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ειναι το ιδιο.
Ετσι κι αλλιως διαλεξες εναν πολυ δυσκολο και χρονοβορο δρομο που οπως ολοι γνωριζουν και ειπε και ο παικτης πιο πανω, θα παρει πολλους μηνες.
Άβαταρ μέλους
Scott1926
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2020 12:35 am
Επικοινωνία:

Νομική προσφυγή για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Scott1926 »

Lefteris 2αμαλ έγραψε:Θαλασσα,

Καλυτερα να φτιαξεις ενα νημα εδω στο φορουμ με το συγκεκριμενο θεμα.
Πολλα παιδια ισως να θελουν αλλα δεν γραφεις και συχνα ή αν γραψεις θα ειναι για το ηλικιακο οποτε ο νεος αναγνωστης δεν καταλαβαινει τι ακριβως γινεται.

Μετα, θα ανταλλαξετε facebook οπως κανουν ολοι οι λογικοι ανθρωποι ωστε να αρχισετε να γνωριζεστε και οταν εχετε καταληξει σε μια κοινη λογικη αποφαση ολοι τοτε θα ανταλλαξετε αριθμους.

Μη ξεχνας, ζητας απο καποιους αγνωστους σε ενα ανωνυμο φορουμ, να σου δωσουν τον αριθμο τους απτη πρωτη μερα.

Ειτε μιλας απτο βαιμπερ ειτε απτο φεισμπουκ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ειναι το ιδιο.
Ετσι κι αλλιως διαλεξες εναν πολυ δυσκολο και χρονοβορο δρομο που οπως ολοι γνωριζουν και ειπε και ο παικτης πιο πανω, θα παρει πολλους μηνες.


Γεια σου ρε Λευτέρη γίγαντα για άλλη μια φορά σωστοτατος φίλε... Θάλασσα έχει δίκιο ο Λευτέρης κάτι πρακτικό ψάχνουμε και όχι θεωρίες... Και το λέω από τώρα... Μην απαντήσετε σε κανέναν που θα σχολιάσει οτιδήποτε άσχετο... Μην χαλάσει το νήμα αρκετά χάλασε το άλλο...

Thalassa
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2020 11:18 am
Επικοινωνία:

Νομική προσφυγή για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Thalassa »

Ενήλικες άνθρωποι ήμαστε.Δηλαδή αν έχεις τον αριθμό μου τι θα τον κάνεις; Θα τον φας;

Δεν νομίζω πως αυτό είναι το πρόβλημα.

Είπα μια φορά ότι κάνουμε μια συλλογική προσπάθεια.

Δεν θα λέμε τα ίδια πράγματα κάθε μέρα.

Φτιάξαμε μια ομάδα όλοι μαζι για να ανταλλάσσουμε τις απόψεις μας και όταν μιλήσαμε με τον δικηγόρο γράφτηκε τι Ειπώθηκε και τέλος.

Ήθελα όλοι να μιλάνε με όλους και όλοι να γνωρίζουν με ποιον μιλάνε.

Pztl
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ Δεκ 21, 2020 10:42 pm
Επικοινωνία:

Νομική προσφυγή για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Pztl »

Παιδια καλο αυτο που κάνετε καλη η προσπάθεια αλλα μεγάλη προσοχή γιατι πολ δικηγορο τώρα αυτα περιμένουν για να τσεπώνουν χρήμα και στο τέλος μετα απο 2 χρόνια στο δικαστήριο να σου πει δεν καταφέραμε κάτι... Επίσης μια ενημέρωση ο στρατός και ο νομοθέτης που βγάζει τν ηλικία για παράδειγμα 28 και δεν βάζει τους 93 καπου πατάει και το κάνει δεν το κάνει ο στρατός απο το μυαλο του ούτε θέλει ο στρατός να τους αφήσει απο εξω... Καλη δύναμη και καλη προσπάθεια
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Νομική προσφυγή για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Thalassa έγραψε:Ενήλικες άνθρωποι ήμαστε.Δηλαδή αν έχεις τον αριθμό μου τι θα τον κάνεις; Θα τον φας;

Δεν νομίζω πως αυτό είναι το πρόβλημα.

Είπα μια φορά ότι κάνουμε μια συλλογική προσπάθεια.

Δεν θα λέμε τα ίδια πράγματα κάθε μέρα.

Φτιάξαμε μια ομάδα όλοι μαζι για να ανταλλάσσουμε τις απόψεις μας και όταν μιλήσαμε με τον δικηγόρο γράφτηκε τι Ειπώθηκε και τέλος.

Ήθελα όλοι να μιλάνε με όλους και όλοι να γνωρίζουν με ποιον μιλάνε.



Το οτι εισαι ενηλικας δεν σημαινει πως χρειαζεται να εχεις τον αριθμο καποιου απτη πρωτη στιγμη.
Στο 2020 ειμαστε, Υπαρχουν πολλες πλατφορμες που μπορεις να ανταλλαξεις αποψεις, γνωμες και να γνωρισεις ατομα και οταν φτασεις σε σημειο να εμπιστευεσαι το ατομο, τοτε τον δινεις.

Τελοςπαντω, εμενα δεν με ενδιαφερει καν αυτο το νημα, απλα σου ειπα 2-3 πραγματα διοτι υπαρχουν και μικρα παιδια εδω μεσα που πρεπει να τους παρεις απτο χερι αν θελησεις να εχεις " οπαδους " στη προσπαθεια σου, διοτι χρειαζεσαι κοσμο για κατι τετοιο.

Καλη Χρονια και καλη επιτυχια.
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Νομική προσφυγή για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Scott1926 έγραψε:
Lefteris 2αμαλ έγραψε:Θαλασσα,

Καλυτερα να φτιαξεις ενα νημα εδω στο φορουμ με το συγκεκριμενο θεμα.
Πολλα παιδια ισως να θελουν αλλα δεν γραφεις και συχνα ή αν γραψεις θα ειναι για το ηλικιακο οποτε ο νεος αναγνωστης δεν καταλαβαινει τι ακριβως γινεται.

Μετα, θα ανταλλαξετε facebook οπως κανουν ολοι οι λογικοι ανθρωποι ωστε να αρχισετε να γνωριζεστε και οταν εχετε καταληξει σε μια κοινη λογικη αποφαση ολοι τοτε θα ανταλλαξετε αριθμους.

Μη ξεχνας, ζητας απο καποιους αγνωστους σε ενα ανωνυμο φορουμ, να σου δωσουν τον αριθμο τους απτη πρωτη μερα.

Ειτε μιλας απτο βαιμπερ ειτε απτο φεισμπουκ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ειναι το ιδιο.
Ετσι κι αλλιως διαλεξες εναν πολυ δυσκολο και χρονοβορο δρομο που οπως ολοι γνωριζουν και ειπε και ο παικτης πιο πανω, θα παρει πολλους μηνες.


Γεια σου ρε Λευτέρη γίγαντα για άλλη μια φορά σωστοτατος φίλε... Θάλασσα έχει δίκιο ο Λευτέρης κάτι πρακτικό ψάχνουμε και όχι θεωρίες... Και το λέω από τώρα... Μην απαντήσετε σε κανέναν που θα σχολιάσει οτιδήποτε άσχετο... Μην χαλάσει το νήμα αρκετά χάλασε το άλλο...



Γεια σου ρε παλικαρε Σκοτ ! Εικόνα
Thalassa
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2020 11:18 am
Επικοινωνία:

Νομική προσφυγή για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Thalassa »

Lefteris 2αμαλ έγραψε:Το οτι εισαι ενηλικας δεν σημαινει πως χρειαζεται να εχεις τον αριθμο καποιου απτη πρωτη στιγμη.
Στο 2020 ειμαστε, Υπαρχουν πολλες πλατφορμες που μπορεις να ανταλλαξεις αποψεις, γνωμες και να γνωρισεις ατομα και οταν φτασεις σε σημειο να εμπιστευεσαι το ατομο, τοτε τον δινεις.

Τελοςπαντω, εμενα δεν με ενδιαφερει καν αυτο το νημα, απλα σου ειπα 2-3 πραγματα διοτι υπαρχουν και μικρα παιδια εδω μεσα που πρεπει να τους παρεις απτο χερι αν θελησεις να εχεις " οπαδους " στη προσπαθεια σου, διοτι χρειαζεσαι κοσμο για κατι τετοιο.

Καλη Χρονια και καλη επιτυχια.
Οπαδούς δεν βλέπω να έχω διότι όλοι στην ομάδα μας ενδιαφέρονται για στρατό ξηράς.

Μόνη μου θα μείνω για το ναυτικό.

Μέχρι τώρα δηλαδή δεν μου έχει στείλει κάποιος που να ψήνεται.

Facebook Και messenger δυστυχώς Δεν έχουν όλοι.

Καλή χρονιά!

Να έχουμε όλοι υγεία και ευτυχία στα σπίτια μας!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Δεκ 31, 2020 4:40 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ramb0 No8
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2020 7:17 pm
Επικοινωνία:

Νομική προσφυγή για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Ramb0 No8 »

Μα γιατί Ναυτικό; Θα σε φάει το καράβι... Τουλάχιστον να σε πάνε σε καμία φρεγάτα... Αν είναι κανονιοφόρος η κάτι άλλο θα είναι δύσκολα τα πράγματα
Ramb0 No8
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2020 7:17 pm
Επικοινωνία:

Νομική προσφυγή για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Ramb0 No8 »

Σήμερα η τελευταία μέρα για την προκήρυξη που πιάνει τα παιδιά του 93. Ας ευχηθούμε να βγει σήμερα και χρόνια πολλά!
Άβαταρ μέλους
Scott1926
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2020 12:35 am
Επικοινωνία:

Νομική προσφυγή για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Scott1926 »

Ramb0 No8 έγραψε:Σήμερα η τελευταία μέρα για την προκήρυξη που πιάνει τα παιδιά του 93. Ας ευχηθούμε να βγει σήμερα και χρόνια πολλά!
Ράμπο μην αγχώνεσαι δεν βγήκε ίσως χαρείς λίγο παραπάνω σήμερ... Καλή χρονιά με υγεια

Ramb0 No8
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2020 7:17 pm
Επικοινωνία:

Νομική προσφυγή για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Ramb0 No8 »

Scott για πες μου ποιος ο λόγος να χαρώ; Δεν έχω να κερδίσω κάτι... Απλά γουσταρα να έχω συναδέλφους πιο κοντά στην ηλικία μου... Κι αν θες λεπτομέρειες σου στέλνω και προσωπικό... Καλή χρονιά επίσης!
Άβαταρ μέλους
Designer92
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2021 2:35 pm
Επικοινωνία:

Νομική προσφυγή για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Designer92 »

Καλησπέρα, είμαι γεννημένος το 1992 οπότε σίγουρα είμαι καμένο χαρτί, χρήματα για να τρέχω σε δικηγόρους δεν έχω οπότε με ενδιαφέρει εάν υπάρχει κάποιος συλλογικός δρόμος να πετύχουμε την δυνατότητα να διαγωνιστούμε και εμείς οι "γέροντες" Εικόνα
Thalassa
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2020 11:18 am
Επικοινωνία:

Νομική προσφυγή για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Thalassa »

Καλή χρονιά!Θα κινηθούμε με δικηγόρο ιδιωτικά οπότε χρήματα θα χρειαστούμε.

Αν θα είναι 500-1000-2000 δεν μπορώ να σου το πω με σιγουριά πάντως θα πληρώνουμε ανάλογα τις κινήσεις μας.

Δεν τα δώσουμε όλα μαζί πάντως.

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες