Δικαιοδοσία Αστυνομίας σε οπλίτες θητείας

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
VasilisP
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2020 4:36 pm
Επικοινωνία:

Δικαιοδοσία Αστυνομίας σε οπλίτες θητείας

Δημοσίευση από VasilisP »

Καλησπέρα σας παιδιά. 369 είμαι εγώ, ακόμα καινούργιος, αλλά η απορία μου δεν εχει να κάνει άμεσα με τη θητεία μου. Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πει κάποιος που ξέρει, τι εξουσία εχει πανω μας η αστυνομία έξω στον δρόμο; Δηλαδή εχει δικαίωμα να μας ψάξει; Να μας παει κρατητήριο κλπ; Μεσα σε ολα φαντάζομαι έχει το δικαίωμα να μας κρατήσει μεχρι να ερθει στρατονομια αλλά εχω απορία για τα υπόλοιπα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

fsafsa

Δικαιοδοσία Αστυνομίας σε οπλίτες θητείας

Δημοσίευση από fsafsa »

VasilisP έγραψε:Καλησπέρα σας παιδιά.369 είμαι εγώ, ακόμα καινούργιος, αλλά η απορία μου δεν εχει να κάνει άμεσα με τη θητεία μου. Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πει κάποιος που ξέρει, τι εξουσία εχει πανω μας η αστυνομία έξω στον δρόμο; Δηλαδή εχει δικαίωμα να μας ψάξει; Να μας παει κρατητήριο κλπ; Μεσα σε ολα φαντάζομαι έχει το δικαίωμα να μας κρατήσει μεχρι να ερθει στρατονομια αλλά εχω απορία για τα υπόλοιπα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



Για τους αστυνομικούς θεωρείσαι πολίτης, αν σε σταματήσουν με το αμάξι και πχ έχεις πιει και το αλκοτεστ σε βγάλει πάνω από το όριο σε πάνε μέσα και έπειτα σε αναλαμβάνει η στρατονομία, δεν περνάς δικαστήριο αλλά στρατοδικείο.

kon

Δικαιοδοσία Αστυνομίας σε οπλίτες θητείας

Δημοσίευση από kon »

Και τι ποινη μπορει να πεσει;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Δικαιοδοσία Αστυνομίας σε οπλίτες θητείας

Δημοσίευση από Terminator »

Αν μιλάμε για αδίκημα ποινικό τότε Η αστυνομία είναι αυτή που θα σε αναζητήσει θα σε συλλάβει Και θα πρέπει να σχηματίσει δικογραφία. Η δικογραφία σχηματίζεται ΠΑΝΤΑ με βάση το άρθρο 34 του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας απο Ανακριτικούς υπάλληλους γενικών Καθηκόντων (Αστυνομία) ή ειδικών καθηκόντων (λιμενικό, ανακριτικό πυροσβεστικής κτλ) και εν συνεχεία οδηγήσε με βάση την δικογραφία αυτή στον στρατιωτικό εισαγγελέα για ποινική δίωξη. Δεν είναι απαραίτητο οτι θα σε αναλάβει η στρατονομία αλλά σίγουρα θα ενημερωθεί εγγράφως για εσένα απο την αστυνομία.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες