Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
000
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2021 12:06 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από 000 »

Παιδια ξερετε αν απο πεζικο κανεις τα χαρτια για οβα ειδικων δυναμεων και σε παρουν τι εκπαιδευση κανεις και τι διαδικασια γινεται για να παρεις μπερε κτλ?
XristosMP
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2020 1:44 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από XristosMP »

Πρεπει να ησουν ειδικοδυναμιτης και στη θητεια σου φιλε. Ησουν;
000
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2021 12:06 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από 000 »

Οχι φιλε απλα μας ειπαν οτι γινεται οποιος θελει να δηλωσει για ειδικες δυναμεις δεν ξερω αν αληθευει
Cozmos99
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 3:13 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από Cozmos99 »

Καλησπέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι για οβα τωρα το 2021 και συγκεκριμένα στις ειδικες δυνάμεις, απολύθηκα 10 Δεκέμβρη απου τους καταδρομείς της Α'μακ και μου εχει λείψει πολύ. Δυστυχώς απο τοτε ενω ήμουν σε παρα πολύ καλή κατάσταση λογο καραντινας και χρόνου εχω παχύνει, βρήκα την ευκαιρία και τα παρατησα ολα για να προπονησω τον εαυτο μου για να ετοιμαστώ αν εχω 3-4 μήνες καλός. Γνωρίζει κανείς πόσο απαιτητική ειναι στα αθληματα για οβα; Θυμάμαι για εφεδρους χάριζαν πολλά στο κεεδ οταν παρουσιάστηκα αλλα εχω αγχωθεί παρα πολύ γιατι εαν δεν περάσω τέλος για μένα παω 25 τον Σεπτέμβρη. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει.
Petros4
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2020 12:01 am
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από Petros4 »

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι οβα και θα ήθελα να ρωτήσω, είμαι στους πρώτους 3 μήνες, εάν βάλω κάποιο βύσμα μέσα από το ΓΕΣ για μονιμοποίηση έχω ελπίδες; Στην προκήρυξη εποπ δεν έχω πιθανότητες να με πάρουν και σκέφτηκα πως αφού είμαι ήδη μέσα μπορώ με κάποιο βύσμα μέσα από το ΓΕΣ να μείνω μόνιμος ως οβα; Ευχαριστώ πολύ.
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Καλησπερα Πετρο,

Αυτο που λες ειναι πασης φυσεως αδυνατο.

Για να γινεις μονιμος, πρεπει να βγει σχετικη προκηρυξη ΕΠΟΠ (βλεπε τωρα) , να κανεις τα χαρτια σου και αν εισαι επιτυχων να μπεις, ειδαλλως και τον Θεο τον ιδιο να εχεις βυσμα, δεν γινεται απο ΟΒΑ να κατσεις ετσι απλα μονιμος.

Ειναι αντισυνταγματικο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefteris 2αμαλ την Τρί Μαρ 23, 2021 2:06 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Petros4
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2020 12:01 am
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από Petros4 »

Σε ευχαριστώ πολύ φιλαράκι μου! Καλό βράδυ.
Άβαταρ μέλους
Apostolis368
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2020 12:29 am
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από Apostolis368 »

Έχουμε κανένα νεότερο σχετικά με την προκήρυξη ΟΒΑ προβλέπεται να βγαίνει φέτος ή πάμε για του χρόνου;

Nif
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2021 11:24 am
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από Nif »

Ποιο θα είναι τη όριο ηλικίας για οβα στην επόμενη προκυρηξη; Γνωρίζει κάποιος;
SGT Folley
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2021 11:32 am
Τοποθεσία: Seargeant
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από SGT Folley »

Apostolis368 έγραψε:Έχουμε κανένα νεότερο σχετικά με την προκήρυξη ΟΒΑ προβλέπεται να βγαίνει φέτος ή πάμε για του χρόνου;

Πιστεύω θα βγει μόλις τελειώσει η διαδικασία Με τους ΕΠΟΠ.

Politis1994
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 5:24 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από Politis1994 »

Ακριβως υμθα αργήσει λίγο αλλα θα βγει.
Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από Tanto »

Παίδες καλησπέρα. Έχει κανείς γνώση από μέσα για το πότε θα βγει προκύρηξη ΟΒΑ; Μιλάμε για σεπτέμβρη οκτώβρη όπως πέρσυ η θα βγει και το καλοκαίρι πιστεύετε;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tanto την Τρί Απρ 27, 2021 7:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
theodoros
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2021 11:39 am
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από theodoros »

Tanto έγραψε:Παίδες καλησπέρα. Έχει κανείς γνώση από μέσα για το πότε θα βγει προκύρηξη ΟΒΑ; Μιλάμε για σεπτέμβρη οκτώμβρη όπως πέρσυ η θα βγει και το καλοκαίρι πιστεύετε;


τι σημασια εχει το ποτε θα βγει το θεμα είναι ότι λενε ότι θα βγει και λογικα μετα των εποπ

αυτά δεν τα ξερει κανεις από την μια στιγμη στην άλλη μπορει να βγει

DimS94
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Απρ 01, 2021 9:02 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από DimS94 »

Αφορά φίλο που δυστυχώς δεν πρόλαβε την προκύρηξη ΕΠΟΠ (δεν το είχε σκεφτεί καλά το όλο θέμα).
Είναι 27 ετών, οπότε αν γίνει νέα προκύρηξη ΕΠΟΠ του χρόνου δεν θα μπορεί να δηλώσει.
Από όσο γνωρίζω για να γίνει κάποιος ΟΒΑ πρέπει να υπηρετεί ήδη ή να μην έχουν περάσει 3 χρόνια από την οριστική απόλυση του. Αυτά τα 3 χρόνια όμως, πως "μεταφράζονται";
Πάνε με την χρονιά (πχ αν κάποιος έχει απολυθεί 20 Ιουνίου του 2018 θα έχει προθεσμία μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2021 επειδή 2018+3=2021) ή "ούτε μέρα παραπάνω" (πχ το ίδιο άτομο θα μπορεί να δηλώσει αν βγει προκύρηξη ΟΒΑ μέχρι 20 Ιουνίου 2021 αλλά από τις 21 Ιουνίου 2021 και μετά που θα έχουν συμπληρωθεί 3 χρόνια και 1 μέρα δεν θα μπορεί να δηλώσει καν) ;
Ρωτάω εκ μέρους του γιατί σκέφτεται να δηλώσει ΟΒΑ και να μπει του χρόνου ΕΠΟΠ σαν ΟΒΑ, αν γίνεται βέβαια.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Άβαταρ μέλους
MAYROS.ODERPAS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 06, 2021 6:39 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2021)

Δημοσίευση από MAYROS.ODERPAS »

Για να πας ΟΒΑ πρεπει να εισαι στο τελευταιο 4μηνω της θητεια σου, και εχεις δικαιωμα μεχρι και 5χρονια απο το τελος της θητεια σου.Εχει ακουσει καποιος ποτε θα πουν για ΟΒΑ;

Αποφασισα να παρω μερος μετα την τελευταια προκηρυξη ΕΠΟΠ που εγινε το ελα να δεις...

Λεω να παρω μερος και στην προκηρυξη για ΟΒΑ μιας και ειμαι ιδη στης ΕΔ.

Αμα κανενα παλικαρι εχει ακουσει κατι το λεει αν θελει βεβαιαΕικόνα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MAYROS.ODERPAS την Τετ Ιουν 09, 2021 4:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες