ΣΒΕΔΜΑ - Εκπαίδευση Διασωστών Μάχης (31 ΜΕΕΔ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Guest

ΣΒΕΔΜΑ - Εκπαίδευση Διασωστών Μάχης (31 ΜΕΕΔ)

Δημοσίευση από Guest »

Στρατεύσιμοι σμηνίτες εξακολουθούν να μην μπορούν να παρακολουθήσουν το ΣΒΕΔΜΑ, έτσι; Πότε ξεκινά το σχολείο το 2021;
Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3253
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

ΣΒΕΔΜΑ - Εκπαίδευση Διασωστών Μάχης (31 ΜΕΕΔ)

Δημοσίευση από Diasostis31 »

Οχι δεν πάνε στρατεύσιμοι. Άνοιξη ξεκινάει συνήθως το σχολείο.

Guest

ΣΒΕΔΜΑ - Εκπαίδευση Διασωστών Μάχης (31 ΜΕΕΔ)

Δημοσίευση από Guest »

1) Το ΣΒΕΔΜΑ Ισχύει ακόμα; Ρωτάω γιατί η τελευταία σχετική δημοσίευση για το σχολείο ή βίντεο που έχει δημοσιευτεί από εκπαίδευσή τους ήταν πριν 6 με 8 χρόνια νομίζω. 2) Επιπλέον συμμετέχουν μόνο ιπτάμενοι ή και μηχανικοί;

3) όσοι αποφοιτούν από το σχολείο τι καθήκοντα μπορούν να αναλάβουν;

4) σε κάποια ιστοσελίδα είχα διαβάσει ότι από τότε που το ΣΒΕΔΜΑ εντάχθηκε στη ΔΑΥ οι απόφοιτοι έχουν καθήκοντα μόνο διασώστη μαχης ενώ θα μπορούσαν να συμμετεχουν και σε ειδικές αποστολές. Ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΣΒΕΔΜΑ - Εκπαίδευση Διασωστών Μάχης (31 ΜΕΕΔ)

Δημοσίευση από Nassos »

1) Συνεχίζει να υπάρχει το ΣΒΕΔΜΑ, απλώς δεν δημοσιεύουν φωτογραφίες για λόγους ασφαλείας. Στην ιστοσελίδα της ΠΑ τελευταία δημοσίευση για το σχολείο είναι του 2016.

2) Δεν γνωρίζω

3) Πλέον αναλαμβάνουν και καθήκοντα JTAC

4) Η 31 ΜΕΕΔ θα ενταχθεί στην Διοίκηση Ειδικού Πολέμου μαζί με τις άλλες μονάδες Ειδικών Επιχειρήσεων.

2 πρόσφατα βίντεο με εκπαίδευση της 31 ΜΕΕΔ


Guest

ΣΒΕΔΜΑ - Εκπαίδευση Διασωστών Μάχης (31 ΜΕΕΔ)

Δημοσίευση από Guest »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα ήθελα όμως κάποιος που να γνωρίζει σίγουρα αν δέχονται μόνο ιπτάμενους ή και μηχανικούς. Και κάτι τελευταίο. Μόλις αποφοιτήσει κάποιος από την σχολή Ικάρων μετά μπορεί αμέσως να εκπαιδευτεί στη ΣΒΕΔΜΑ ή πρέπει να έχει κάποια χρόνια προϋπηρεσία στην ΠΑ;
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

ΣΒΕΔΜΑ - Εκπαίδευση Διασωστών Μάχης (31 ΜΕΕΔ)

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Στο ΣΒΕΔΜΑ μπορούν να πάνε όλοι, από ΣΜΥΑ (πρώην ΣΤΥΑ, ΣΥΔ), από Ικάρων και ΕΠΟΠ. Υπάρχει όριο ηλικίας αλλά όχι κάποιος απαιτούμενος χρόνος προυπηρεσίας στην ΠΑ για να συμμετάσχεις στο Σχολείο.
Πρακτικά, πρέπει να περιμένεις να ξεκινήσει Σχολείο και να είσαι τυχερός στο να μπορεί η υπηρεσία να σε αποδεσμεύσει για να πας στο Σχολείο. Εννοείται η φυσική-σωματική κατάσταση και η ψυχολογική προετοιμασία εξυπακάουντε.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Καταδρομέας την Τετ Ιαν 06, 2021 5:22 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Guest

ΣΒΕΔΜΑ - Εκπαίδευση Διασωστών Μάχης (31 ΜΕΕΔ)

Δημοσίευση από Guest »

Ευχαριστώ πολύ. Εννοείται πως χρειάζεται τόσο ψυχολογική όσο και αθλητική προετοιμασία. Μήπως ξέρετε τις αθλητικές δοκιμασίες που περνούν πριν εισαχθούν στο σχολείο; Επειδή έχω ψάξει έχω βρει ελάχιστες πληροφορίες για το συγκεκριμένο και χίλια συγγνώμη εάν γίνομαι κουραστική. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
fsafsa

ΣΒΕΔΜΑ - Εκπαίδευση Διασωστών Μάχης (31 ΜΕΕΔ)

Δημοσίευση από fsafsa »

Guest έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα ήθελα όμως κάποιος που να γνωρίζει σίγουρα αν δέχονται μόνο ιπτάμενους ή και μηχανικούς. Και κάτι τελευταίο. Μόλις αποφοιτήσει κάποιος από την σχολή Ικάρων μετά μπορεί αμέσως να εκπαιδευτεί στη ΣΒΕΔΜΑ ή πρέπει να έχει κάποια χρόνια προϋπηρεσία στην ΠΑ;


Έλα κάνε και την κλασσική ερώτηση, "έχω μυωπία μπορώ να μπω στην Ικάρων; " Εικόνα

Έχεις καταντήσει κουραστικός, σχολιάζεις το κάθε θέμα λες και έχεις τα προσόντα να εισαχθείς.

θωμας

ΣΒΕΔΜΑ - Εκπαίδευση Διασωστών Μάχης (31 ΜΕΕΔ)

Δημοσίευση από θωμας »

έναν ιπτάμενο μπορούν να τον αφήσουν να πάει εύκολα;
Guest

ΣΒΕΔΜΑ - Εκπαίδευση Διασωστών Μάχης (31 ΜΕΕΔ)

Δημοσίευση από Guest »

Λοιπόν αρχικά έχω ψάξει αρκετά το θέμα για στρατιωτικές σχολές και γενικότερα για τον στρατό γιατί με ενδιαφέρει. Ωστόσο για ορισμένα θέματα έχω βρει ελάχιστες πληροφορίες και φυσικό είναι να θέλω να μάθω παραπάνω εφόσον με απασχολεί η μετέπειτα πορεία μου. Έχω μπει στις ιστοσελίδες της κάθε σχολής και έχω ψάξει αλλά η μόνη που με κάλυψε πλήρως ήταν της σχολής ναυτικών δοκιμων. Είναι άποψή σου αυτή και τη σέβομαι αλλά εφόσον δεν με γνωρίζεις δεν μπορείς να ξέρεις αν έχω τα προσόντα ή όχι να εισαχθω σε οποιαδήποτε στρατιωτική σχολή. Επιπλέον εκτός από το αθλητικό κομμάτι είναι και το ψυχολογικό. Ούτε αυτό γνωρίζεις γιατί δεν ξέρεις την προσωπικότητά μου. Τέλος είναι η πρώτη και τελευταία φορά που απαντάω σε τέτοια σχόλια γιατί πραγματικά με τόσα Σχόλια που έχω διαβάσει είναιανωφελο.
Guest

ΣΒΕΔΜΑ - Εκπαίδευση Διασωστών Μάχης (31 ΜΕΕΔ)

Δημοσίευση από Guest »

Γεια σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αυτοι που μπαίνουν στο σχολείο της 31 μεεδ κάνουν παίρνουν εξόδους ή είναι για 9 μήνες συνεχόμενους μέσα;
Nikos

ΣΒΕΔΜΑ - Εκπαίδευση Διασωστών Μάχης (31 ΜΕΕΔ)

Δημοσίευση από Nikos »

Η εκπαίδευση γίνεται με αρβύλα κανονικά ή μπορούμε να έχουμε και αγορασμενα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες