Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Νίκος Κρήτη

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από Νίκος Κρήτη »

Καλησπέρα παιδιά. Έκοψα την αναβολή μου αν θυμάμαι καλά στις 5 ή 7 Αυγούστου Δηλαδή μια εβδομάδα το πολύ αργότερα Από Την διορία της "31 Ιουλίου" για κατάταξη στην Δ. ΕΣΣΟ. Θέλω να μπω Οπωσδήποτε Νοέμβρη και ρώτησα τον διευθυντή του στρατολογικού στο Ηράκλειο και μου είπε πως θα συμπλήρωνε στην αίτηση ένταξη για Δ' ΕΣΣΟ και θα έπρεπε να περιμένω απάντηση για το αν με Δεχτούν. Έχω ελπίδες; Πότε θα μάθω περίπου το αν με δέχτηκαν στην Δ' ΕΣΣΟ και πότε που και ποια ημερομηνία παρουσιάζομαι;

Τώρα λέει με το νέο σύστημα μπαίνουμε στο stratologia.gr και ενημερωνόμαστε αλλά ρωτάω εσάς τους παλιούς αν ξέρετε στο περίπου για να μην μπαίνω κάθε μέρα στο διαδίκτυο και με τρώει η αγωνία. Και κάτι άλλο, έχω σπουδάσει Νοσηλευτής σε Ι. Ε. Κ. Αλλά λόγω μιας βλακείας του Ο. Ε. Ε. Κ δεν μας βγάλανε ακόμη Πιστοποίηση για να πάρουμε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Οπότε έχω μόνο την Βεβαίωση κατάρτισης την οποία και κατέθεσα στο στρατολογικό με το κόψιμο της αναβολής μου.

Υπάρχει πιθανότητα να πάρω ειδικότητα νοσηλευτή ή β. Νοσηλευτή και αν ναι πως είναι περίπου τα πράγματα σε αυτή την ειδικότητα μέσα στο στρατό; Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και εύχομαι καλό τριήμερο.
1993

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από 1993 »

Για σας του 93 ποτε μπαινουν; Κοντευω να κλεισω τα 18 αμα δηλωσω εθελοντης μετα απο ποσο καιρο θα με παρουν;

Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από kampf »

Νίκος Κρήτη έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Έκοψα την αναβολή μου αν θυμάμαι καλά στις 5 ή 7 Αυγούστου Δηλαδή μια εβδομάδα το πολύ αργότερα Από Την διορία της "31 Ιουλίου" για κατάταξη στην Δ. ΕΣΣΟ. Θέλω να μπω Οπωσδήποτε Νοέμβρη και ρώτησα τον διευθυντή του στρατολογικού στο Ηράκλειο και μου είπε πως θα συμπλήρωνε στην αίτηση ένταξη για Δ' ΕΣΣΟ και θα έπρεπε να περιμένω απάντηση για το αν με Δεχτούν. Έχω ελπίδες; Πότε θα μάθω περίπου το αν με δέχτηκαν στην Δ' ΕΣΣΟ και πότε που και ποια ημερομηνία παρουσιάζομαι;

Τώρα λέει με το νέο σύστημα μπαίνουμε στο stratologia.gr και ενημερωνόμαστε αλλά ρωτάω εσάς τους παλιούς αν ξέρετε στο περίπου για να μην μπαίνω κάθε μέρα στο διαδίκτυο και με τρώει η αγωνία. Και κάτι άλλο, έχω σπουδάσει Νοσηλευτής σε Ι. Ε. Κ. Αλλά λόγω μιας βλακείας του Ο. Ε. Ε. Κ δεν μας βγάλανε ακόμη Πιστοποίηση για να πάρουμε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Οπότε έχω μόνο την Βεβαίωση κατάρτισης την οποία και κατέθεσα στο στρατολογικό με το κόψιμο της αναβολής μου.

Υπάρχει πιθανότητα να πάρω ειδικότητα νοσηλευτή ή β. Νοσηλευτή και αν ναι πως είναι περίπου τα πράγματα σε αυτή την ειδικότητα μέσα στο στρατό; Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και εύχομαι καλό τριήμερο.


Επειδη αργησες λιγο να την κοψεις ειναι 50/50 να μπεις Δ ΕΣΣΟ ή στην επομενη. Για το ποτε παρουσιαζεσαι ενημερωνεσαι 2-3 βδομαδες πριν παρουσιαστεις. Οποτε σε 2μιση μηνες ριξε μια ματια παλι. Οσο για την ειδικοτητα συνηθως δεν παιζει ρολο τι εχεις σπουδασει για να παρεις αρμοδια ειδικοτητα αλλα επειδη εσυ εχεις σπουδασει νοσηλευτης και ειναι κρισιμη ειδικοτητα στο στρατο μπορει να σε χωσουν σε κανα ΣΤΕΠ (ιατρειο).
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Άβαταρ μέλους
AnastasiosS
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 28, 2011 5:28 am
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από AnastasiosS »

1993 έγραψε:Για σας του 93 ποτε μπαινουν; Κοντευω να κλεισω τα 18 αμα δηλωσω εθελοντης μετα απο ποσο καιρο θα με παρουν;


Η κλαση σου (2014) περασε από 3 Ιαν 2011 μέχρι 28 Φεβ 2011 (απογραφη), αμα δηλωσεις εθελοντης σε περνουν στην επομενη ΕΣΣΟ αν και τωρα δεν την προλαβενεις την ΄Δ ΕΣΣΟ του Νοεμβριου επομενως τον φεβρουαριο του 2012 ('Α ΕΣΣΟ 2012)
Ισχύς διά της γνώσεως
Giorgos

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από Giorgos »

Εγώ που είμαι του 92 πότε μπαίνω;

Άβαταρ μέλους
AnastasiosS
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 28, 2011 5:28 am
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από AnastasiosS »

Giorgos έγραψε:Εγώ που είμαι του 92 πότε μπαίνω;


εισαι κλαση 2013 λογικα η θα μπεις τωρα ΄Γ ΕΣΣΟ ή ΄Δ ΕΣΟΟ εκτος αμα εχεις παρει αναβολη.
Γιατι η κλασης που καλαν για στρατευση τωρα ΄Δ και ΄Γ ΕΣΣΟ ειναι 2013 και αυτους απο παλαιοτερες κλασεις που ειχαν αναβολη.
Ισχύς διά της γνώσεως
γιωργος

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από γιωργος »

Κανωνικα παρουσιαζομουνα στις 17-08 πριν 2 χρονια πηρα ομως διετη αναβολη για ι5 και τωρα δε ξερω ποτε θα με ειδοποιησουν για να ειμαι ετοιμος και οπως πρεπει

giwrgos

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από giwrgos »

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ροτισο ποτε μπενει ι γ ΕΣΣΟ γιατη ακουστικε οτι θα μπουνε μιση αυγουστο και μιση σεπτεμβριο αν γινει αφτο και κανω τα χαρτια μου γιρο στις 26 αυγουστου εχο πιθανοτιτες να μπω ι θα περιμενω απο νοεμβριο; περιμενο απαντιση ευχαριστο.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, ισχύει η διάσπαση της Γ ΕΣΣΟ

Όχι δεν προλαβαίνεις. Αν είσαι τυχερός θα πάς Νοέμβριο, γιατί θα έχεις περάσει τη προθεσμία για τη συγκεκριμένη ΕΣΣΟ (1η Μᨴιου με 31 Ιουλίου), διαφορετικά θα μπείς Φλεβάρη.
Άβαταρ μέλους
airblue
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2011 6:25 pm
Ενδιαφέροντα: ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ - ΗΧΟΛΗΨΙΑ - ΜΟΥΣΙΚΗ
Επάγγελμα: ΜΑΓΕΙΡΑΣ
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από airblue »

Καλημερα παιδια... Θελω να ρωτησω κατι...
Εχω αναβολη η οποια ληγει τον δεκεμβριο που μας ερχετε... Πηγα στρατολογια και μου ειπε αν την κοψεις Αυγουστο εως Οκτωμβριο θα μπεις μεσα φλεβαρη... Το χαρτι μου ειναι για αεροπορια... Ισχυει αυτο οτι θα μπω φλεβαρη;

Επισης ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει ποσες μερες ειναι η βασικη στην Τριπολη μεχρι την ορκομοσια;
124ΠΒΕ

Ευχαριστω...

ΧΑΝΔΑΚΑΣ

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από ΧΑΝΔΑΚΑΣ »

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Μάλλον παρουσιάζομαι Νοέμβρη στην Δ. ΕΣΣΟ. Έκοψα την αναβολή μου και κατέθεσα το πτυχίο σπουδών στο στρατολογικό της πόλης μου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε, ο πατέρας μου έχει κάποια αρκετά σοβαρά προβλήματα υγείας,3 ασθένειες (δεν είμαι προστάτης μιας και προστάτης είναι ο Μεγαλύτερος Αδελφός μου (άνεργος)), έχουμε ένα σχετικό μικρό μηνιαίο μισθό (σύνταξη ο πατέρας, η μητέρα οικιακά χωρίς σύνταξη) και είμαστε και πολύτεκνοι. Έβγαλα χαρτιά Από Τον Γιατρό του πατέρα μου που αναγράφονται οι ασθένειες του και λέει Από Κάτω πως είναι έγκυρο έγγραφο και για στρατολογική χρήση, έχω βγάλει πιστοποιητικό οικογενειακής καταστάσεως και ένα έγγραφο με το αιτήσιο ποσό που Παίρνει Ο πατέρας μου από την σύνταξη. Αυτό που θέλω να ρωτήσω καταρχάς είναι:1ον. Τα χαρτιά που προανέφερα των ασθενειών κλπ θα τα καταθέσω στο στρατολογικό γραφείο ή στο κέντρο που θα παρουσιαστώ ή εκεί που θα με στείλουν μετά την Ορκωμοσία;(Έχω κόψει ήδη την αναβολή μου Αλλά Δεν τα είχα έτοιμα να τα καταθέσω τότε),2ον. Δικαιούμε κάποια μείωση θητείας ή "ευνοϊκής Θητείας" με την έννοια να έρθω όσο το δυνατόν πιο κοντά στο σπίτι μου ή να με στείλουν σε ένα μέρος που να είναι πιο Ευνοϊκή Η μετακίνηση μου πχ Αθήνα ή ακόμη και Κύπρος που απλά παίρνεις ένα αεροπλάνο; Είμαι από νησί. Και κάτι άσχετο. Το ΑΜΚΑ και το βιβλιάριο υγείας θα μου χρειαστούν στο στρατό; Τι άλλα έγγραφα θα χρειαστώ από νοσοκομείο και μη; Σας ευχαριστώ πολύ. Αν μπορείτε απαντήστε μου γιατί θα λείψω για σχεδόν 1,5 μήνα για προσωπικούς λόγους και πρέπει να τα ετοιμάσω όλα από τώρα δυστυχώς.

kostas

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από kostas »

Έχεις μόρια για μετάθεση κοντά στο σπίτι. Αναπηρία γονέα άνω του 67% ή αν είσαι δεύτερος γιος πολύτεκνης οικογένειας (4 παιδιά) υπηρετείς 8 μήνες.

Αν είσαι από νησί του Ανατολικού αιγαίου υπηρετείς στον τόπο σου.

Θα χριστείς Ακτινογραφία θώρακα αλλά θα την βγάλεις πριν μπεις, ΑΦΜ και το πτυχίο αν επιλεγείς υεα, το βιβλιάριο υγείας το παίρνεις μαζί σου.

Το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (ισχύει για 2 μήνες μόνο θα πρέπει να βγάλεις άλλο) χρειάζεται να το έχεις και μαζί σου αλλά και να το πάει κάποιος μετά την κατάταξη σου στη στρατολογία λογικά και τα υπόλοιπα που θα σου δικαιολογούν τη μετάθεση και την μειωμένη θητεία

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Τα έγγραφα που χρειάζεσαι τα γράφει πίσω από το σημείωμα κατάταξης οπότε τσάμπα αγχώνεσαι από τώρα.

Όσο για μειωμένη θητεία-ευνοική μετάθεση κτλπ μπορείς να διαβάσεις αυτά που θα σου δώσω

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Κατ'εξαίρεση μετάθεση

billis

Πότε παρουσιάζομαι στο στρατό (2011)

Δημοσίευση από billis »

Αυτοι που ειμαστε για να φιγουμε νοεμβριο, ξερει κανεις ποσο του μινος φευγουμε; Εστο και στο περιπου ειναι επιγον...
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες