Απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
panos

Απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας

Δημοσίευση από panos »

Παιδια καλησπεραΓνωριζετε ποτε καποιος θεωρειται 45 ετων και απαλλασσεται απο στρατευση;

θεωρειτε 45 την 1/1 του έτους που τα συμληρωνει;

δηλαδη την 1/1./21 συμπληρωνουν και απαλλασσονται οσοι γεννηθηκαν το 76;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας

Δημοσίευση από Nassos »

Σωστά, και η στρατολογία αναφέρει συγκεκριμένα στο Πληροφοριακό Έγγραφο :
Για τον υπολογισμό της ηλικίας στρατολογικά ως ημερομηνία γέννησης λογίζεται η 1η Ιανουαρίου του έτους εγγραφής στα μητρώα αρρένων.
panos

Απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας

Δημοσίευση από panos »

Απλα μπερδευομαι που ο νομος λεει μεχρι την 31 δεκεμβριου του ετους που συμπληρωνουν τα 45 ετη.Οποτε;

panospanos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2020 9:22 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας

Δημοσίευση από panospanos »

Αυτο ξερω και εγω αλλα με μπερδευει που ο νομος λεει οτι καποιος εχει στρατιωτικη υποχρεωση μεχρι 31 δεκεμβριου του ετους που συμπληρωνει τα 45
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panospanos την Κυρ Δεκ 20, 2020 9:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας

Δημοσίευση από Terminator »

Η υποχρέωση στράτευσης πιάνει και το έτος ολόκληρο που έκλεισες εσύ τα 45 σου. Δηλαδή αν Είσαι του 1976 τότε μέχρι 31/12/2021 εισαι υπόχρεωος στράτευσης. Σταματάει η υποχρέωση αυτή απο 1/1/2022 και μετά.
panospanos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2020 9:22 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας

Δημοσίευση από panospanos »

Μα ειναι αληθεια ετσι; Γιατι και η ιδια η στρατολογια λεει μεχρι 1/1 του ετους που το συμπληρωννεις
Στρατής Ταϊλάνδη

Απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας

Δημοσίευση από Στρατής Ταϊλάνδη »

Καλησπέρα από Μπανγκόκ,

Γεννημένος το 1975, πριν από 2 εβδομάδες ζήτησα από την στρατολογια Πάτρας μέσω εμαιλ για Αίτηση έκδοσης πιστοποιητικού στρατολογικής κατάστασης.

Στην απάντησή στο πιστοποιητικό, γράφει τα ακόλουθα :

2020 01 Ιαν Δεν υπέχει υποχρέωση στράτευσης, επειδή συμπλήρωσε το

τεσσαρακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας του. Άρθρο 1 παρ.1 Ν.

3421/05

Άρα ισχύει ότι δεν υπάρχει υποχρεωτική στράτευση από την 01 Ιανουαρίου την χρονιά που κλείνεις τα 45!

Ελπίζω να βοήθησα,

Φιλικά,

Στρατής Ταϊλάνδη μόνιμος κάτοικος της Ταϊλάνδης από το 2006 και φανατικός Παναιγιάλειος

jm1980
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιαν 04, 2022 7:56 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας

Δημοσίευση από jm1980 »

Παιδια εχει παρει καποιος ανυποτακτος εσωτερικου απαλλαγη λογω ηλικιας; Το ρωταω γιατι ειμαι 42 ηδη κ μεχρι τωρα δεν ειχα ιδιαιτερες ενοχλησεις
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

jm1980 έγραψε:Παιδια εχει παρει καποιος ανυποτακτος εσωτερικου απαλλαγη λογω ηλικιας; Το ρωταω γιατι ειμαι 42 ηδη κ μεχρι τωρα δεν ειχα ιδιαιτερες ενοχλησεις


Δεν υπάρχει απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας. Απλά από 1 Ιανουαρίου του έτους που συμπληρώνεις το 45ο έτος της ηλικίας σου, δεν υπέχεις υποχρέωση στράτευσης.

jm1980
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιαν 04, 2022 7:56 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας

Δημοσίευση από jm1980 »

Εστω ξερεις να εχει φτασει καποιος ανυποτακτος εσωτερικου στα 45 ετη χωρις Πολλα προβληματα κ κυνηγητο; Γιατι ειμαι 42 κ εχω κ ενα μωρακι κ μ ειναι αδυνατο να παω αυτη τη στιγμη!

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας

Δημοσίευση από Liapunov13 »

jm1980 έγραψε:Εστω ξερεις να εχει φτασει καποιος ανυποτακτος εσωτερικου στα 45 ετη χωρις Πολλα προβληματα κ κυνηγητο; Γιατι ειμαι 42 κ εχω κ ενα μωρακι κ μ ειναι αδυνατο να παω αυτη τη στιγμη!


δε θα εχεις προβλημα σε αυτην την ηλικια. Και να σε καλεσουνε, απλα παρουσιαζεσαι και ζητας αναβολη, δε θα ειναι δυσκολο να την παρεις.

αν σε καλεσουνε στρατοδικειο, να ζητησεις βοηθεια απο στρατιωτικο δικηγορο, εχει 2-3 στην Αθηνα για αυτα τα θεματα.

jm1980
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιαν 04, 2022 7:56 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας

Δημοσίευση από jm1980 »

Liapunov13 έγραψε:
jm1980 έγραψε:Εστω ξερεις να εχει φτασει καποιος ανυποτακτος εσωτερικου στα 45 ετη χωρις Πολλα προβληματα κ κυνηγητο; Γιατι ειμαι 42 κ εχω κ ενα μωρακι κ μ ειναι αδυνατο να παω αυτη τη στιγμη!


δε θα εχεις προβλημα σε αυτην την ηλικια. Και να σε καλεσουνε, απλα παρουσιαζεσαι και ζητας αναβολη, δε θα ειναι δυσκολο να την παρεις.

αν σε καλεσουνε στρατοδικειο, να ζητησεις βοηθεια απο στρατιωτικο δικηγορο, εχει 2-3 στην Αθηνα για αυτα τα θεματα.



ευχαριστω για την απαντηση. Μου ηρθε χαρτι κ μαλιστα για πρωτη φορα επρεπε να παω ο ιδιος στην αστυνομια να το παραλαβω ενω αλλες φορες συνηθως εστελνα τον αδερφο μου κ τα επαιρνε. Δεν εχω σκοπο να παρουσιαστω καθολου κ να ζητησω αναβολη ασε π μου ηρθε Λημνο. Απλα φοβαμαι μην ερθουν σπιτι κ με συλλαβουν η δε παιζει κατι τετοιο; Να ζητησω συμβουλη δικηγορου η να παριμενω αν τυχον με καλεσουνε στρατοδικιο;

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας

Δημοσίευση από Liapunov13 »

jm1980 έγραψε:ευχαριστω για την απαντηση. Μου ηρθε χαρτι κ μαλιστα για πρωτη φορα επρεπε να παω ο ιδιος στην αστυνομια να το παραλαβω ενω αλλες φορες συνηθως εστελνα τον αδερφο μου κ τα επαιρνε. Δεν εχω σκοπο να παρουσιαστω καθολου κ να ζητησω αναβολη ασε π μου ηρθε Λημνο. Απλα φοβαμαι μην ερθουν σπιτι κ με συλλαβουν η δε παιζει κατι τετοιο; Να ζητησω συμβουλη δικηγορου η να παριμενω αν τυχον με καλεσουνε στρατοδικιο;



δεν χρειαζεται να πας Λημνο, μπορεις να πας στο Φρουραρχειο 5 μερες πριν την καταταξη και σου δινουν αναβολη απο εκει (πρωτα φρουραρχειο, μετα επιτροπη στην κατεχακη).

Οχι δε θα σε συλλαβουν, απλα θα σου στειλουν προστιμο ανυποταξιας 6,000 ευρω στο ΑΦΜ σου στην εφορια και ενδεχεται να σε καλεσουν καποια στιγμη σε στρατοδικειο. Η συμβουλη μου ειναι να κανεις τη διαδικασια αναβολης απο Φρουραρχειο να ξεμπερδευεις.

Διαβασε το αντιστοιχο τοπικ του φορουμ:

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/αναβολή-απαλλαγή-μέσω-φρουραρχείου_topic20988_page30.html

jm1980
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιαν 04, 2022 7:56 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας

Δημοσίευση από jm1980 »

Liapunov13 έγραψε:δεν χρειαζεται να πας Λημνο, μπορεις να πας στο Φρουραρχειο 5 μερες πριν την καταταξη και σου δινουν αναβολη απο εκει (πρωτα φρουραρχειο, μετα επιτροπη στην κατεχακη).

Οχι δε θα σε συλλαβουν, απλα θα σου στειλουν προστιμο ανυποταξιας 6,000 ευρω στο ΑΦΜ σου στην εφορια και ενδεχεται να σε καλεσουν καποια στιγμη σε στρατοδικειο. Η συμβουλη μου ειναι να κανεις τη διαδικασια αναβολης απο Φρουραρχειο να ξεμπερδευεις.

Διαβασε το αντιστοιχο τοπικ του φορουμ:

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/αναβολή-απαλλαγή-μέσω-φρουραρχείου_topic20988_page30.html



πιστευεις θα μου τη δωσουν την αναβολη μονο κ μονο λογω ηλικιας και παιδιου;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Ιαν 18, 2022 10:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή στράτευσης λόγω ηλικίας

Δημοσίευση από Liapunov13 »

jm1980 έγραψε:πιστευεις θα μου τη δωσουν την αναβολη μονο κ μονο λογω ηλικιας και παιδιου;



ναι. Οταν παρουσιαστηκα για αναβολη/απαλλαγη τοσοι και τοσοι ζητουσαν αναβολες για χιλιους δυο λογους. Ολοι πηρανε. Απλα αν εχεις και καποια γνωματευση ψυχιατρου τους βοηθας να σου τη δωσουν ακομα πιο ευκολα.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης