Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άκης

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Άκης »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα πάω άμεσα νοσοκομείο να πάρω το χαρτί.
Θα δοκιμάσω και έναν ψυχολόγο μήπως μπορέσει να με βοηθήσει πέρα από αυτό, δυσκολό μεν αλλά ποτέ δεν ξέρεις, μακάρι.
Είχες και εσύ παρόμοιο πρόβλημα?
Zachoa4

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Zachoa4 »

Δεν ειναι καθόλου δύσκολο, πάνε σε κάπιον ειδικό να θεραπευτείς. Ειχα έντονες κρίσεις πανικού και τώρα είμΑι πολύ καλύετρα μετα από συνεδρίες σε ψυχολόγο.Μην ταλαιπωρήσε άλλο.

απών

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από απών »

Παιδιά καλησπέρα,

Ψάχνω να βρω τη διεύθυνση του φρουραρχείου Χαλκίδας, αλλά δεν υπάρχει καμία σχετική πληροφορία. Κατάφερα να βρω μόνο ένα τηλέφωνο και θα καλέσω αύριο ελπίζοντας ότι ισχύει. Γνωρίζει κανείς τη διεύθυνση ή που μπορώ να την ψάξω; Δε θα έπρεπε να υπάρχει σελίδα που να έχει μια λίστα με όλα τα φρουραρχεία κλπ; Ευχαριστώ

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Nassos »

Το Φρουραρχείο Χαλκίδας είναι στη Σχολή Πεζικού και το τηλέφωνο είναι το 22210-67198
cfm
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2017 10:03 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από cfm »

Καλημερα παιδια μια βοηθεια γιατι ειναι πολυ επειγον, μου ηρθε το χαρτι για καταταξη την επομενη Δευτερα 13/3, το οποιο μου παρεδωσαν μολις χθες το απογευμα ημερα Τεταρτη.Αρχικα το πρωτο που θελω να ρωτησω, παρουσιαζομαι Μεσολογγι, ειμαι κατοικος Αθηνων αλλα γραμμενος στα εκει μητρωα, μπορω να απευθυνθω στο φρουραρχειο Αθηνων για τη διαδιασια αναβολης;

Κατα δευτερον, η αναβολη μου θα ειναι για σοβαρους λογους υγειας των μελων της οικογενειας μου (πατερας με ποσοστο αναπηριας 80% και αδερφος μικροτερος με ποσοστο 70%) αλλα και οικονομικους λογους που μου καθιστουν πραγματικα αδυνατο να φυγω αυτη τη στιγμη. Για αυτους τους λογους, παω για αναβολη για ψυχολογικους; Και αν ναι, απ ο, τι καταλαβα χρειαζομαι και χαρτι απο γιατρο για να παω στο φρουραρχειο, το οποιο ομως πως το παιρνω; Παω σε εναν ψυχιατρο αναφερω τους λογους και του λεω να μου δωσει βεβαιωση για αναβολη στρατου; Θα μου δωσει κανεις τετοιο χαρτι για τετοιους λογους; Συγγνωμη εχω διαβασει ολες τις σελιδες αλλα αυτη τη στιγμη επικρατει μια τεραστια συγχηση γιατι πρεπει ολα να γινουν μεσα σε 2 μερες και χρειαζομαι βοηθεια.

Clark6

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Clark6 »

Όντας κάτοικος Αθηνών, μπορείς να απευθυνθείς απευθείας στο Φρουραρχείο Αθηνών. Από εκεί, και εφόσον έχεις γνωμάτευση γιατρού (κατά προτίμηση δημοσίου), θα λάβεις παραπεμπτικό σε ένα στρατιωτικό νοσοκομείο (συνήθως 401 ή 414), όπου ο στρατιωτικός γιατρός θα γράψει την δικιά του πρόταση για αναβολή. Με αυτήν επιστρέφεις στο Φρουραρχείο για τις υπογραφές και μετά πας στο Ρουφ για κατάθεση όλων των εγγράφων (αφού πρώτα περάσεις από ένα copy shop για να βγάλεις αντίγραφα όλων των χαρτιών για το αρχείο σου).
Όσον αφορά το χαρτί του γιατρού, αυτό είναι ένα ζήτημα, τόσο βραχυπρόθεσμα. Θα πρέπει να αναζητήσεις έναν ψυχίατρο συντόμως και να του εξηγήσεις την κατάσταση σου, ώστε να σου γράψει μια κατάλληλη γνωμάτευση. Εν ανάγκη θα πρέπει να πας σε ιδιωτικό γιατρό, γιατί χαρτί ιδιωτικού γιατρού είναι καλύτερο από το να παρουσιαστείς στο Φρουραρχείο χωρίς οτιδήποτε. Χωρίς ένα χαρτί, δεν θα λάβεις παραπεμπτικό για το στρατιωτικό νοσοκομείο.
cfm
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2017 10:03 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από cfm »

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Αυτο με το χαρτι γιατρου δεν εχω καταλαβει καλα. Καταρχας, να υποθεσω παω στα επειγοντα της ψυχιατρικης καποιου νοσοκομειου που εφημερευει, σωστα; Και εκει τι κανω; Λεω στον ψυχιατρο οτι θελω για αναβολη στρατου; Η δεν το αναφερω;
sil

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από sil »

Καλησπέρα, πήγα σήμερα φρουραρχείο και πήρα παραπεμπτικό για ψυχολικούς λόγους για το 414. Το θέμα είναι ότι δν μπορούσα να πάω σήμερα. Μπορώ να πάω αύριο στο 414, με το ίδιο παραπεμπτικό με τη σημερινη ημερομηνία ή θα έχω θέμα.Γιατί όταν τους ζήτησα να πάω αύριο, μου το αρνήθηκαν και είπαν πήγαινε τώρα.

Clark6

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Clark6 »

Δεν νομίζω ότι τα επείγοντα της Ψυχιατρικής να σε δεχτεί για κάτι τέτοιο. Στο κάτω κάτω, δεν είναι κάτι που σου έτυχε τώρα ξαφνικά, με την έννοια ότι ήξερες περίπου πότε θα σου έρθει η κλήση στο στρατό.

Το πρόβλημα σου είναι ότι δεν έχεις πλέον καμία χρονική πολυτέλεια. Με άλλα λόγια, ίσως πρέπει να αναζητήσεις σήμερα κιόλας κάποιον ιδιωτικό ειδικό και να πάρεις την απαραίτητη γνωμάτευση. Γιατί αύριο στις 7 το πρωί πρέπει να είσαι στο Φρουραρχείο για να ξεκινήσεις την προαναφερθείσα διαδικασία. Μπορείς να την κάνεις και την Δευτέρα, αλλά πολύ πιθανόν να σε αναζητήσει η Αστυνομία για την μη κατάταξη σου.

cfm
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2017 10:03 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από cfm »

Ξεχασα να αναφερω οτι χθες με το που μου ηρθε το χαρτι, εστειλα αιτημα (με τα απαιραιτητα δικαιολογητικα δηλ. Γνωματευσεις και ποσοστα αναπηριας του πατερα μου και του αδερφου μου) για τη 2μηνη αναβολη για κοινωνικους λογους, αναφερομενος δηλαδη στην αδυναμια μου να καταταγω τη δεδομενη χρονικη στιγμη λογω σοβαρων προβληματων υγειας στην οικογενεια. Και αυτο διοτι μου ανεφεραν απ την στρατολογικη υπηρεσια οτι μονο αυτο μπορω να κανω για αναβολη (δεν ειχα προλαβει να ενημερωθω για την αναβολη για ψυχολογικους λογους, αλλιως θα πηγαινα γι αυτην). Μεχρι στιγμης δεν εχει βγει η αποφαση αν θα την παρω η οχι αυτη την 2μηνη, μου ειπαν μαλλον αυριο θα ξερουν. Οποτε αυτο που με απασχολει τωρα ειναι το εξης:

μιας και δεν εχω καθολου χρονικα περιθωρια και τυπικα μεχρι στιγμης δευτερα παρουσιαζομαι, να παω καλου κακου σημερα σε ενα ιδιωτη ψυχιατρο για μια γνωματευση, σε περιπτωση που μου απποριφθει αυριο η 2μηνη (αν και μου ειπαν συνηθως δε τις απορριπτουν) ;

απ την αλλη, πες οτι παιρνω και την 2μηνη αυριο και θελω να κυνηγησω τον Μαιο που θα μπαινω την 6μηνη για ψυχολογικους, η γνωματευση που θα εχω η σημερινη απ τον ιδιωτη, θα μετραει, η θα πρεπει να εχω μια πιο κοντα σε εκεινη την ημερομηνια του Μαιου;

zachos4

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από zachos4 »

Φίλε μπορείς να περάσεις την διαδικασία του Φρουραρχείου ακόμη και την ημέρα που παρουσιάζεσαι. Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα είναι να πάρεις μία γνωμάτευση από κάποιον ιδιωτικό ψυχίατρο στην οποία θα αναφέρει ότι αδυνατείς να παρουσιαστείς αυτό το διάστημα και πας με κάποιον συνοδό την Δευτέρα να περάσεις την διαδικασία. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Καλύτερα ζήτησε 1 χρόνο αναβολή.
cfm
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2017 10:03 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από cfm »

Αρα καλου κακου ειτε παρω αυριο τη 2μηνη για κοινωνικους λογους ειτε οχι, να παρω προς το παρον γνωματευση ιδιωτικου γιατρου στη περιπτωση που τη χρειαστω αμεσα για δευτερα, αλλιως τη κραταω για τον Μαιο και αν ειναι μεχρι τοτε προσπαθω να παρω και μια απο δημοσιο (γιατι σιγουρα ουτε τον Μαιο θα ειμαι σε θεση να μπω)
Βασίλης

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Βασίλης »

Καλησπέρα!Πέρυσι για οικογενειακούς και οικονομικούς λόγους ζήτησα αναβολή με το που παρουσιάστηκα στο ΚΕΝ. Φέτος παραμενουν κάποιες δυσκολίες και δεν μπορώ καν να πάω στο ΚΕΝ. Μπορώ να κάνω την διαδικασία από το φρουραρχείο για να γλιτώσω τα ταξίδια; Ή με δεσμεύει το ότι πέρυσι πέρασα απο ΚΕΝ για αναβολή; Έχω καταλάβει φυσικά ότι πρέπει να έχω χαρτί από ψυχίατρο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

camper13
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Απρ 18, 2017 3:38 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από camper13 »



Καλησπέρα με καλέσανε για τις 10/5 αλλά πάω για τρίτη απαλλαγή.

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να παρουσιαστώ στο φρουραρχείο πέντε Ημέρες πριν αυστηρά η μπορώ και αργότερα πχ 2-3-4 πριν;

επίσης μέτρα και την 10/5 (Τετάρτη) ως μέρα;

η πάω για παρασκευη;(Π-Σ-Κ-Δ-Τ) 5 του μηνα;

zachos4

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από zachos4 »

Μπορεις μεχρι και 5 ημερες πριν, ακομη και την ιδια μερα καταξης σου μπορεις να περασεις την διαδικασια του φρουραρχειου.
Για το δευτερο που ρωτας δεν είμαι σιγουρος. Ισως μετραν οι εργάσιμες.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες