Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Κωστας

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Κωστας »

Την άποψη σας παρακαλώ...Πέρυσι τον Μάρτιο παρουσιάστηκα στο κεντρο και επειδή δεν είχα ολοκληρώσει τις σπουδές μου, έτρεχαν οικογενειακά προβλήματα κλπ πήρα αναβολή για "αγχώδεις" διαταραχές. Εφέτος παρουσιάζομαι τον Μάιο, επειδή τα προβλήματα παραμένουν θέλω άλλο ένα έτος αναβολή για να κάνω τα κουμάντα μου σε οικονομικό επίπεδο. Με συμβουλεύετε να παρουσιαστώ στην βάση όπως πέρυσι ή να πάω μέσω φρουραρχείου; Θα είναι εύκολο; Επειδή θέλω να υπηρετήσω κανονικά, το Ι μου θα επηρεαστεί από την δεύτερη αναβολή; Να σημειωθεί πως πέρυσι καμιά 10ρια άτομα πείραμε αναβολή από Τρίπολη και κανένας δεν είχε χαρτί από γιατρό...

Ευχαριστώ...

Clark6

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Clark6 »

Κώστα, είσαι σίγουρος ότι θα πρέπει να παρουσιαστείς τον Μάιο ήδη; Γιατί εφόσον παρουσιάστηκες τον Μάρτιο του 2016, λογικά και η αναβολή σου θα πρέπει να λίγει επίσημα στις αρχές Μαρτίου 2017. Σύμφωνα με την σελίδα "Κατάταξη στον ελληνικό στρατό" αυτού του σάιτ, όταν δημιουργoύνται λόγοι κατάταξης (λήξη αναβολής) από την 1η Μαρτίου μέχρι και την 30η Απριλίου, τότε η αντίστοιχη σειρά κατάταξης είναι όχι η Γ' (Μάιος) αλλά η Δ΄ (Ιούλιος).
Εάν κάνω λάθος, παρακαλώ να το διευκρινήσει κάποιος.
Κωστας

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Κωστας »

Εδώ είναι παλιές οι πληροφορίες. Μας το είπε και η στρατονόμος τότε και το γράφει στο σάιτ της στρατολογίας. Όταν παίρνεις αναβολή σε μήνα εσσο, μπαίνεις στην επόμενη εσσο. Πήρα αναβολή Μάρτιο, άρα μπαίνω Μάιο. Επί του πρακτέου καμία άποψη; :)
Δημήτρης

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλημέρα ήθελα να ρωτήσω έχω πάρει 2 χρονιές αναβολή για διαφορετικός λόγους αλλά τώρα απέκτησα οσφυοισχιαλγια με νεροπονους άμα πάρω πάλί αναβολή παίρνω και απαλλαγη ; Ευχαριστώ
gr_ar

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από gr_ar »

Δημήτρης έγραψε:Καλημέρα ήθελα να ρωτήσω έχω πάρει 2 χρονιές αναβολή για διαφορετικός λόγους αλλά τώρα απέκτησα οσφυοισχιαλγια με νεροπονους άμα πάρω πάλί αναβολή παίρνω και απαλλαγη ; Ευχαριστώ


Πρέπει να διαβάσεις το ΦΕΚ για να δεις αν η πάθηση που αντιμετωπίζεις δίνει αναβολή, αν δίνει και οι προηγούμενες που πήρες είναι για λόγος υγείας τότε απαλλάσσεσαι.

Christos89a
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2017 10:47 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Christos89a »

Καλημέρα.

Είμαι 27.

Παρουσιάζομαι 16 Μαρτίου καθώς η αναβολή που είχα λόγω σπουδών έληξε στις 31/12/2016.

Το καλοκαίρι η μητέρα μου διαγνώστηκε με καρκίνο του μαστού.
Αυτή την στιγμή βρίσκεται στο στάδιο των ακτινοβολιών και όλα βαίνουν καλώς μέχρι στιγμής.

Επακολουθεί όμως μια διαδικασία μετά, με διάφορα τσεκ απ, γιατρούς κλπ που θα κρατήσει περίπου ένα χρόνο.
Ο πατέρας μου έχει πεθάνει, είμαι μοναχοπαιδί, οπότε για όλα τρέχω εγώ.
Συν την δουλειά μου που δεν μπορώ να αφήσω.

Κι εδώ έρχομαι να ρωτήσω.

Μπορώ μόνο με αυτά τα γεγονότα να πάρω αναβολή για ένα χρόνο ή θα πρέπει να ζητήσω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους;

Ούτως ή άλλως βλέπω έναν ψυχολόγο διότι η όλη κατάσταση με έχει στρεσάρει πάρα πολύ (άγχος, στεναχώρια, αραιές κρίσεις πανικού κ. Ο. Κ.)

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την βοήθεια σας.

Gr_Ar

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Gr_Ar »

Για ψυχολογικούς λόγους μπορείς να πάρεις μόνο , δεν υπάρχει άλλο είδος αναβολή για τέτοιες περιπτώσεις.. Υ. Γ. Καλη δυναμη σε εσένα και την μητέρα σου!
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από gimitrop »

Christos89a έγραψε:Καλημέρα.

Είμαι 27.

Παρουσιάζομαι 16 Μαρτίου καθώς η αναβολή που είχα λόγω σπουδών έληξε στις 31/12/2016.

Το καλοκαίρι η μητέρα μου διαγνώστηκε με καρκίνο του μαστού.
Αυτή την στιγμή βρίσκεται στο στάδιο των ακτινοβολιών και όλα βαίνουν καλώς μέχρι στιγμής.

Επακολουθεί όμως μια διαδικασία μετά, με διάφορα τσεκ απ, γιατρούς κλπ που θα κρατήσει περίπου ένα χρόνο.
Ο πατέρας μου έχει πεθάνει, είμαι μοναχοπαιδί, οπότε για όλα τρέχω εγώ.
Συν την δουλειά μου που δεν μπορώ να αφήσω.

Κι εδώ έρχομαι να ρωτήσω.

Μπορώ μόνο με αυτά τα γεγονότα να πάρω αναβολή για ένα χρόνο ή θα πρέπει να ζητήσω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους;

Ούτως ή άλλως βλέπω έναν ψυχολόγο διότι η όλη κατάσταση με έχει στρεσάρει πάρα πολύ (άγχος, στεναχώρια, αραιές κρίσεις πανικού κ. Ο. Κ.)

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την βοήθεια σας.



Σίγουρα μπορείς να πάρεις αναβολή, είτε λόγω των συνθηκών που περιγράφεις είτε για ψυχολογικούς λόγους και μάλιστα αν προσκομίσεις κάποιο χαρτί που να επιβεβαιώνει ότι όντως βλέπεις ψυχολόγο. Κανείς δεν ρισκάρει να πάρει την ευθύνη για οτιδήποτε συμβεί μέσα στο στρατό, καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Καλό κουράγιο φίλε, ό, τι καλύτερο εύχομαι

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
zachos4

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από zachos4 »

καλησπέρα,
Θεωρώ ότι η προτεραιότητα σου αυτή την στιγμή είναι να κοιτάξεις το θέμα της υγείας της μητέρας σου και να μην σε αγχώνει το θέμα του στρατού.
Πιστεύω ότι εύκολα αν προσκομίσεις μία γνωμάτευση απο την ψυχολόγο σου και περιγράφοντας την κατάσταση
στο σπίτι σου θα είναι αρκετά βέβαιο ότι θα σου δώσουν 1 χρόνο.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά για την μητέρα σου
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Θεωρώ ότι άνετα θα του δώσουν 2ετή αναβολή και το ίδιο εύκολα θα του δώσουν οριστική απαλλαγή μετά τα 2 αυτά χρόνια.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Christos89a
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2017 10:47 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Christos89a »

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας.

Μια τελευταία ερώτηση μιας και δεν είμαι καθόλου σχετικός:

Για πληροφορίες σχετικά με την διαδικασία (που πρέπει να πάω, τι έγγραφα πρέπει να έχω μαζί Μου κ. Ο. Κ.) που θεωρείτε ότι είναι καλύτερα να επικοινωνήσω;

Στο στρατόπεδο (φαντάζομαι αυτό είναι το φρουραρχείο που γράφετε) της πόλης μου ή στην στρατολογική υπηρεσία της περιοχής μου;
gr_ar

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από gr_ar »

Η διαδικασία έχει αναλυθεί σε προηγούμενα μηνύματα από εμπειρίες παιδιών, διάβασε τις προηγούμενες σελίδες και θα σε καλύψουν.
nick28

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από nick28 »

Καλησπερα και απο εμενα παιδια.

Ειμαι 28 χρονων, φοιτητης ΑΕΙ και παραλληλα δουλευω. Ηρθε το χαρτι οτι παρουσιαζομαι μεσα στον Μαρτιο.

Εγω αυτο που θελω ειναι μια 6αμηνη αναβολη γιατι οπου να ναι τελειωνω με τη σχολη, και θελω να μπω Αυγουστο-Σεπτεμβριο.

Απο οτι καταλαβα πρεπει να παρω ενα χαρτι απο γιατρο (ιδιωτη, απο δημισιο δε νομιζω να μπορω) που θα δειχνει οτι εχω καποιου ειδους μικρο ψυχολογικο προβλημα σωστα;

Μετα παω στο φρουραρχειο της περιοχης μου, παιρνω παραπεμπτικο για στρατιωτικο νοσοκομειο, οπου εξεταζομαι και βγαινει η γνωματευση. Με αυτη τη γνωματευση επιστρεφω στο φρουραρχειο οπου παιρνω παραπεμπτικο για επιτροπη απαλλαγων;

Διορθωστε με αν λεω κατι λαθος. Επισης με χαρτι απο ιδιωτη γιατρο δεν υπαρχει προβλημα ετσι;

Ξερω οτι εχουν απαντηθει τα περισσοτερα απο αυτα που ρωταω, αλλα το νημα ειναι τεραστιο με πολλες ερωταπαντησεις και καπου εχω μπερδευτει

Άκης

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Άκης »

Καλησπέρα σας,
Είμαι 27 χρονών και σήμερα (28/2) παρέλαβα το χαρτί για να παρουσιαστώ στις 14/3 και είμαι σε κατάσταση πανικού.
Έχω σοβαρό θέμα με τους θορύβους (κρίσεις πανικού, απώλεια όρασης για μερικά δευτερόλεπτα και σε κάποιες περιπτώσεις και λιποθυμία όταν ακούω δυνατούς και ξαφνικούς θορύβους/κρότους) από τότε που με θυμάμαι και έχω φτάσει ανα καιρούς μέχρι και σε σημείο να σκέφτομαι τα χειρότερα.
Πήρα τηλέφωνο στο ΙΚΑ να κλείσω ραντεβού με ψυχολόγο αλλά μου είπαν σε 2 μήνες (που προφανώς δεν μου κάνει αφού σε περίπου 15 μέρες πρέπει να παρουσιαστώ). Σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού με κάποιον ιδιωτικό ψυχολόγο αλλά ήθελα να ρωτήσω αν θα ήταν καλύτερα να επισκευτώ κάποιο δημόσιο νοσοκομείο (αν με παίρνει από θέμα χρόνου φυσικά).
Θέλω να πάρω αναβολή , δεν με ενδιαφέρει το για πόσο διάστημα, αν και δεν πιστεύω πως μπορεί να περάσει αυτό που έχω από τη στιγμή που είμαι σε αυτή την κατάσταση >23 χρόνια.
Με το χαρτί από κάποιον ψυχολόγο που να επιβεβαιώνει το πρόβλημα που έχω πιστεύετε θα μου δώσουν αναβολή; Αν ναί για πόσο χρονικό διάστημα;
Επίσης είναι πιθανό να μου δώσουν και απαλλαγή;

ΥΓ: Ζητώ συγγνώμη αν το δημοσίευσα σε λάθος topic.
zachos4

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από zachos4 »

Καταρχήν ψυχραιμία,
Εφόσον δεν είσαι σε θέση να υπηρετήσεις δεν πρόκειται να συμβεί οπότε Κούλαρε. Αυτό που έχει σημασία είναι πάνω από όλα η υγεία σου.
Θα σου συνιστούσα να πας σε κάποιον ψυχολόγο η ψυχίατρο για να λύσεις το πρόβλημα σου γιατί τζάμπα ταλαιπωρείσαι.

Τώρα για το θέμα του στρατού. Μπορείς να πας σε ένα δημόσιο νοσοκομείο και να ζητήσεις να εξεταστείς. Να τους πεις ότι χρειάζεσαι γνωμάτευση
για να πάρεις αναβολή. Θα τους πεις την αλήθεια. Έχουνε συναντήσει άπειρες παρόμοιες περιπτώσεις όποτε ξέρουν πολύ καλά.

Θα πάρεις την γνωμάτευση του νοσοκομείου η του ιδιωτικού γιατρού (και αυτό γίνεται) θα πας φρουραρχείο (μέχρι και την ημέρα της κατάταξής σου έως και 5 ημέρες πριν) μαζί με κάποιον απο τους γονείς σου και θα περάσεις την διαδικασία.

Πιστεύω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να πάρεις αναβολή (καλύτερα 1 χρόνου).
Το ζήτημα δεν είναι ο στρατός αλλά να γίνεις καλά και να αρχίσεις να ζεις.

Τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη από την δική μου εμπειρία.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες