Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Dramedian
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 7:36 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Dramedian »

Αν λείπει ο γιατρός, τότε είτε θα σε δει κάποιος φανταρογιατρός (κι εκείνος θα κάνει τη διαδικασία, όπως έγινε και με εμένα), είτε θα έχουν φροντίσει να υπάρχει γιατρός για να σας δει! Ένα είναι σίγουρο, ότι δε θα σας αφήσουν έτσι, οπότε μην αγχώνεσαι!
Dramedian
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 7:36 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Dramedian »

Το συστημένο γράμμα είναι απλά η επικύρωση της αναβολής που πήρες (μέσα γράφει τις λεπτομέρειες όπως πόσο χρόνο πήρες κλπ.). Δε νομίζω να είναι κάτι άλλο! Αν δεν έχεις πάρει ήδη τηλέφωνο στο στρατολογικό σου γραφείο, πάρε και ρώτα για να μην αγχώνεσαι!
Νικος ρεθ

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Νικος ρεθ »

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. και κατι αλλο. εμενα το χαρτι που λεει απο 16 εως 25 ποτε πρεπει να παω?5 μερες πριν και μεχρι τησ 25 του μηνα?
Clark6

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Clark6 »

Ως κάποιος που πέρασε την πλήρη διαδικασία της αναβολής για λόγους υγείας μέσω του Φρουραρχείου Αθηνών, θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας. Ενδεχομένως κάποιοι την βρούν χρήσιμη για την δικιά τους περίπτωση στο μέλλον και θα ξέρουν τι ακριβώς έχουν να αντιμετωπίσουν.
Πρώτα λίγα πράγματα για εμέναΕίμαι 28 ετών και κάτοικος εξωτερικού. Είχα πάρει ετών 19 αναβολή λόγω σπουδών, αλλά ενδιάμεσα παράτησα τις σπουδές μου, μιας και μου παρουσιάστηκε μία καλή ευκαιρία στο εξωτερικό, όπου και μένω εδώ και 5 χρόνια. Φέτος ήρθε το χαρτί κατάταξης, μιας και η αναβολή λόγω σπουδών έληξε. Μιας και δεν είχα ακόμη συμπληρώσει αρκετά χρόνια στο εξωτερικό για αναβολή ομογενών, υπήρχε η επιλογή μεταξύ ανυποταξίας ή αναβολής για λόγους υγείας. Επειδή έχω ένα ιατρικό ιστορικό κι επειδή η ανυποταξία φέρει περαιτέρω νομικές συνέπειες, ακόμα και για κατοίκους εξωτερικού, προτίμησα την αναβολή.

Τέσσερις μέρες πριν την κατάταξη μου και με την γνωμάτευση δημοσίου γιατρού μαζί μου, παρουσιάστηκα στις 9 το πρωί στο Φρουραρχείο Αθηνών. Πρώτο λάθος, γιατί τότε ήταν ήδη γεμάτο. Έπρεπε να είμαι 7:00 με 7:30 εκεί. Το αποτέλεσμα ήταν ότι πήγε 10:30, όταν και μπήκα στο γραφείο του Φρουραρχείου και υπέβαλα την γνωμάτευση του γιατρού μου, ζητώντας αναβολή για ψυχιατρικούς λόγους. Έλαβα παραπεμπτικό για το 414 στην Πεντέλη και έφυγα με το αυτοκίνητο για εκεί.

Είναι 15 χλμ μεταξύ φρουραρχείου και νοσοκομείου, για τα οποία χρειάστηκα περίπου 30 λεπτά. Ήταν περασμένες 11, όταν έφτασα εκεί και γράφτηκα στον κατάλογο για να με δει ο γιατρός.45 λεπτά αργότερα ήρθε το όνομα μου και μπήκα στο γραφείο. Ο "γιατρός" απλά πήρε το παραπεμπτικό και την γνωμάτευση του γιατρού μου και άρχισε να γράφει τα στοιχεία μου στην δικιά του εκτίμηση. Με ρώτησε μάλιστα "Για ένα χρόνο; ". Αν και εκείνη τη στιγμή σκέφτηκα να έλεγα για 2 χρόνια (για να γλύτωνα την ίδια διαδικασία ένα χρόνο αργότερα), είπα να μην το ρισκάρω, μιας και δεν γνώριζα τι συνέπειες μπορεί να έχει κάτι τέτοιο. Εν τέλει, μπήκαν οι υπογραφές και όλες οι απαραίτητες σφραγίδες, χωρίς περαιτέρω ερωτήσεις.

Πίσω πάλι στο Φρουραρχείο μισή ώρα αργότερα, όπου περίμενε ακόμα περισσότερος κόσμος απ' ότι το πρωί. Εκεί συνειδητοποίησα ότι δεν θα προλάβαινα το Ρουφ την ίδια μέρα, μιας και κλείνει στις 14:00. Ήταν ήδη 12:30, όταν γράφτηκα ξανά στην αναμονή για την επικύρωση των εγγράφων. Στις 14:10 ήρθε η σειρά μου, όπου και ήρθαν οι τελευταίες υπογραφές και σφραγίδες, μαζί με την σημείωση ότι πρέπει να παραδώσω όλα τα έγγραφα στο Ρουφ την επόμενη μέρα.
Την επόμενη μέρα το πρωί, όμως, επέστρεφα στο εξωτερικό. Η λύση: Υπεύθυνη Δήλωση, θεωρημένη με σφραγίδα αστυνομικού τμήματος, όπου εξουσιοδοτώ τον δικηγόρο μου (ή οποιοδήποτε άλλο πρόσωπο εμπιστοσύνης μου, δεν έχει σημασία) να παραδώσει στο όνομα μου όλα τα έγγραφα στο Στρατολογικό Γραφείο Αθηνών/Αττικής. Αυτό είναι και το μόνο από τα προαναφερθέντα βήματα για τα οποίο δεν απαιτείται απαραίτητα η ταυτοπρόσωπη παρουσία στην υπηρεσία. Για το Φρουραρχείο και το Νοσοκομείο, πρέπει ο ενδιαφερόμενος να παρουσιαστεί προσωπικά και σε αυτό δεν πίπτει αντίλογος.

Ένα μήνα αργότερα, έλαβε η μητέρα μου, η οποία κατοικεί Αθήνα, εκ μέρους μου συστημένο, όπου με καλούσαν να περάσω από την Επιτροπή Απαλλαγών στο 401 για οριστική επικύρωση του αιτήματος μου. Και εδώ, αυτό γίνεται μόνο με ταυτοπρόσωπη παρουσία. Οπότε πετάω ξανά δύο εβδομάδες μετά την άφιξη του γράμματος για δύο ημέρες Αθήνα, για να διευθετήσω κι αυτό το θέμα. Στην αρχή παθαίνω ένα μικρό σοκ, μιας και μου λένε πως τα χαρτιά δεν έχουν έρθει από την αρμόδια υπηρεσία (είμαι δηλωμένος κάτοικος Αθηνών, αλλά υπάγομαι στο ΣΥ Πελοποννήσου) και ότι θα πρέπει να περάσω σε δύο εβδομάδες ξανά. Το γράμμα μου έγραφε όμως, ότι πρέπει να περάσω από την Επιτροπή εντός ενός μηνός από την ημερομηνία έκδοσης του, που φυσικά δημιούργησε την αντίφαση. Δεδομένου ότι δεν είχα την χρονική και οικονομική πολυτέλεια να ξανακατέβω Αθήνα για την ίδια υπόθεση και να ξοδεύω ημέρες άδει (... συνεχίζεται ...)
Clark6

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Clark6 »

Δεδομένου, λοιπόν, ότι δεν είχα την χρονική και οικονομική πολυτέλεια να ξανακατέβω Αθήνα για την ίδια υπόθεση και να ξοδεύω ημέρες άδειας για μια υπόθεση 10 λεπτών, σκαρφίστηκα στιγμιαία την δικαιολογία ότι την επόμενη μέρα πετούσα στο εξωτερικό (που ούτως ή άλλως ήταν αλήθεια) για θεραπεία και ότι θα γύρναγα Αθήνα αρκετούς μήνες αργότερα. Επειδή είχα αντίγραφα όλων των χαρτιών από την πρώτη διαδικασία, η γραμματέας ρώτησε την Επιτροπή και ευτυχώς δέχτηκαν να κάνουν μια εξαίρεση για την περίπτωση μου και να με εξετάσουν επί τόπου. Οπότε, μπήκα στο γραφείο της επιτροπής. Ήταν μόνο ένα άτομο (κανονικά είναι τρεις). Ο κύριος έριξε μια γρήγορη ματία στα χαρτιά μου και άρχισε ήδη να σφραγίζει και να υπογράφει όταν μου έκανε δύο τυπικές ερωτήσεις: "Σε βλέπει γιατρός; " και "Ποιά φάρμακα παίρνεις; ". Του απάντησα ειλικρινώς και στις δύο ερωτήσεις, αλλά είχα την εντύπωση ότι δεν τον ενδιέφεραν ιδιαίτερα οι απαντήσεις. Μου εύχεται καλή ανάρρωση, μου δίνει τα χαρτιά και μου λέει να τα παραδώσω στην γραμματέα. Όπερ και εγένετω. Λαμβάνω από την γραμματέα την πληροφορία ότι τελείωσα και ότι θα μου έρθει η επιβεβαίωση αναβολής από την αρμόδια ΣΥ.

Πράγματι, ένα μήνα μετά την επίσκεψη στην Επιτροπή Απαλλαγών, έρχεται νέο συστημένο όπου με ενημερώνουν ότι πήρα αναβολή για ένα χρόνο και ότι πρέπει να έρθω σε επαφή μαζί τους, όταν λήξει.

Συμπέρασμα
Περίμενα ότι μεγάλο μέρος της διαδικασίας θα ήταν γραφειοκρατικό, αλλά όχι ότι στην ούσια είναι καθαρή γραφειοκρατία χωρίς καθόλου εξέταση. Βέβαια, στο Φρουραρχείο και στο Νοσοκομείο γίνεται γρήγορα αντιληπτό γιατί. Είναι εκατοντάδες αιτούντες και το πολύ 3 με 4 υπάλληλοι σε κάθε υπηρεσία για να τους εξυπηρετήσουν όλους την ίδια ημέρα. Με άλλα λόγια, δεν υπάρχει η χρονική πολυτέλεια για να ασχοληθούν σοβαρά και περιορίζονται σε καθαρά γραφειοκρατικές πράξεις.

Συμβουλές για όσους ακολουθήσουν μελλοντικά την διαδικασία μέσω Φρουραρχείου Αθηνών:
- Αν θέλετε να τελειώσετε με το πρώτο σκέλος την ίδια ημέρα, τότε να είστε το αργότερο 7:30 εκεί. Ένα αυτοκίνητο είναι υποχρεωτικό για τα "δρομολόγια" σας. Υπάρχουν και λεωφορεία, αλλά δεν τα συνιστώ για χρονικούς λόγους.
- Μετά την επικύρωση του Φρουραρχείου και πριν καταθέσετε όλα τα χαρτιά στο Ρουφ, να περάσετε από ένα copy shop και να βγάλετε έγχρωμα αντίγραφα όλων των χαρτιών. Αυτό ήταν που με έσωσε στην Επιτροπή, αλλιώς θα έπρεπε να ξαναπάω δύο εβδομάδες αργότερα. Κι αν όχι για την Επιτροπή, τουλάχιστον για το αρχείο σας. Έτσι, στην απίθανη περίπτωση που γίνει κάτι και αμφισβητηθεί η αναβολή σας, εσείς θα έχετε αποδεικτικά.
- Δεν χρειάζεται κάποιος συνοδός στην όλη διαδικασία. Εσείς ζητάτε την αναβολή, εσείς θα καθήσετε ενωπίον των αρμοδίων. Ούτε η μητέρα σας, ούτε ο κολλητός σας. Εκτός κι αν αυτός ο συνοδός έχει και το αυτοκίνητο και προθυμοποιείται να σας κάνει όλη την κούρσα εκείνη την μέρα. Τότε τον κερνάτε αργότερα κι ένα ποτό για την ομολογουμένως μεγάλη διευκόλυνση.
- Στην Επιτροπή Απαλλαγών να πάτε εντός μίας εβδομάδας από την λήξη του συστημένου, κι ας αναφέρει το γράμμα την φράση "εντός μηνός από την έκδοση του εγγράφου". Αυτό το "λάθος" έκανα εγώ και παραλίγο να την πατήσω. Σύμφωνα με την γραμματέα της Επιτροπής, το 90% των αιτήσεων φτάνει την τελευταία εβδομάδα της διορίας, γι' αυτό και δεν είχαν ακόμα την δικιά μου, όταν πήγα.

Αυτά. Ελπίζω να μην σας κούρασα και ότι κάποιοι θα βρούν την εμπειρία μου χρήσιμη για τις δικές τους περιπτώσεις.
μακης

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από μακης »

Υπαρχει περιπτωση να μηνν σου δωσουν αναβολη?
Clark6

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Clark6 »

Δύσκολο, από την στιγμή που υπάρχει γνωμάτευση γιατρού. Ενδεχομένως να ξινίσουν λίγο αν είναι από ιδιωτικό γιατρό, αλλά δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα κατά πόσο επηρεάζονται από αυτό. Εγώ είχα γνωμάτευση δημοσίου γιατρού και ουδέποτε είχα την εντύπωση ότι κάτι δεν τους αρέσει στο χαρτί αυτό.

Και βλέποντας πόσοι Αιτούντες πρέπει να εξυπηρετηθούν μέσα σε μία μέρα/εβδομάδα, αμφιβάλλω αν έχουν Έστω την χρονική πολυτέλεια να ασχοληθούν σοβαρά με κάθε περίπτωση. Στην Επιτροπή Απαλλαγών φαίνονται να έχουν παραπάνω χρόνο στη διάθεση τους, αλλά κι εκεί, πιστεύω πως θα πρέπει να γίνει κάτι πολύ σοβαρό για να μην πάρεις την αναβολή (πχ. Να σου έχει γραφτεί πρόταση αναβολής για 2 χρόνια, ενώ η νόσος σου κανονικά μπορεί να Συνεπάγεται μόνο 6 μήνες ή ένα χρόνο, ή να σου έχει γραφτεί κάτι σαν αγοραφοβία κι εσύ να το παίξεις υπερκοινωνικός και Άνετος ενωπίον της Επιτροπής, αναιρώντας έτσι τα Υποτιθέμενα συμπτώματα Σου).

μακης

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από μακης »

Απο την ημερα που πας φρουραρχιο για να ζητησης αναβολη μετα απο αυτη τη ημερομηνια ποσο καιρο κανει να σου ερθει το γραμμα να πας στο νοσοκομειο; Και ποσο καιρο εχεις περιθωριο να κλεισης ραντεβου να πας?
Clark6

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Clark6 »

Το συστημένο για την κλήση μου στο 401 και την Επιτροπή Απαλλαγών ήρθε περίπου τέσσερις εβδομάδες μετά την κατάθεση των χαρτιών μου στο Ρουφ. Από εκεί φαντάζομαι ότι ενημερώνουν την για εμένα αρμόδια ΣΥ ότι ζήτησα αναβολή, η οποία και έστειλε το συστημένο.
Όπως έγραψα και παραπάνω, το γράμμα αναφέρει την φράση "εντός ενός μηνός από την έκδοση του παρόντος εγγράφου", όμως λόγω γραφειοκρατείας, η Επιτροπή Απαλλαγών λαμβάνει τα απαραίτητα έγγραφα από την αρμόδια ΣΥ προς το τέλος αυτής της διορίας, άρα η λογική "πάω όσο το δυνατόν νωρίτερα για να τελειώσω το συντομότερο" φοβάμαι ότι δεν θα πιάσει εδώ. Και δεν νομίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα να κλείσει κανείς ραντεβού. Απλά παρουσιάζεσαι εντός ωραρίου λειτουργίας και εξυπηρετήσαι κατά προτεραιότητα.

μακης

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από μακης »

Ναι αλλα παρουσιαζεσε στην επιτροπη μετα που θα σου ερηει το γραμμα ετσι; Στην ουσια παμε φρουραρχιο ωστε να μην βγουμε ανυποτακτοι?
Clark6

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Clark6 »

Προφανώς και στην Επιτροπή Απαλλαγών θα πας μόνο Αφού σου έρθει το συστημένο που σε καλούν. Νωρίτερα δεν έχει νόημα, μιας και δεν έχεις κληθεί επίσημα.
Στο Φρουραρχείο πάμε για να ζητήσουμε αναβολή για λόγους υγείας και, ως εκ τούτου, για να πάρουμε παραπεμπτικό για το αντίστοιχο νοσοκομείο, όπου θα κριθεί αν το αίτημα θα γίνει δεκτό ή όχι. Αν δεν γίνει, τότε θα υπάρξει η ενημέρωση ότι δεν συντρέχουν λόγοι να μην παρουσιαστεί κανείς. Το αν μετά την απόρριψη αποφασίσει ο οποιοσδήποτε να μην παρουσιαστεί την προβλεπόμενη ημερομηνία, αυτό είναι άλλο θέμα εντελώς. Και τότε, Η επίσκεψη στο Φρουραρχείο δεν σημαίνει πια κάτι. Σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να έχει κανείς πλήρως υπόψιν του τις νομικές συνέπειες, ώστε να μην βρεθεί προ δυσάρεστης εκπλήξεως.
χρηστος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από χρηστος »

Δλδ φιλαρακι μου η ολη διαδικασια κραταει 1 μηνα περιπου ετσι?
Clark6

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Clark6 »

Δύο μήνες. Ζητάς αναβολή στις αρχές του ενός μηνός, η κλήση στην Επιτροπή Απαλλαγών έρχεται στις αρχές του δεύτερου μήνα και περνάς από την Επιτροπή στο τέλος του δεύτερου μήνα.
Τουλάχιστον έτσι ήταν σε εμένα, που είμαι δηλωμένος κάτοικος Αθηνών, αλλά δημότης Πελοποννήσου, άρα και πρέπει πρώτα όλα τα χαρτιά μου να πάνε στην ΣΥ Πελοποννήσου κι από εκεί να σταλεί η κλήση στην Επιτροπή Απαλλαγών. Φαντάζομαι ότι για κατοίκους Αθωνών που είναι και δημότες Αθηνών και για τους οποίους υπεύθυνο είναι το Ρουφ, η διαδικασία ενδεχομένως να είναι συντομότερη, αλλά δεν μπορώ να πω περισσότερα επί αυτού.
Jacob

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Jacob »

Θα ήθελα να ρωτήσω αν η αναβολή για ψυχολογικούς λόγους γράφει επάνω "για λόγους υγείας" ή αν γράφει "για ψυχολογικούς λόγους" κι ενδεχομένως και την πάθηση.

Επίσης, αν κάποιος είναι ανυπότακτος και κοντά στο όριο των 35, όπου μπορεί να εξαγοράσει, αλλά διακόψει την ανυποταξία του και διαθέτει γνωμάτευση για αναβολή, θα μπορέσει τελικά να πάρει αναβολή?

νικολας

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από νικολας »

Καλησπερα. Ειναι 5 εργασιμες πριν τη καταταξη η 5 μερες πριν?
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης