Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Νεος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Νεος »

Γεία σας, Παρουσιάζομαι Δευτερα 11/1 Αυλωνα. Εχω πάρει αναβολή 1 χρόνου λόγο ψυχολογικών προβλημάτων (κατάθλιψη). Είχα παρουσιαστεί κανονικά και την επόμενη μέρα πήγα στο στρατιωτικό νοσοκομείο και μετά Λόγο το ότι είμαι απο νησί δεν έχω κάποιο χαρτί απο δημόσιο νοσοκομείο.

1) Μπορώ να πάω με συνοδό στο στρατόπαιδο ή στο φρουραρχείο για να πάρω αναβολή;

2) Αυτο που με προβληματίζει είναι οτι 8/1 εγω έρχομαι Αθήνα με το καράβι μήπως είναι αργά για αναβολή στο φρουραρχείο και αναγκαστώ να παρουσιαστω Κανονικά;

Ευχαριστω πολυ

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από dn24 »

Νεος έγραψε: Γεία σας, Παρουσιάζομαι Δευτερα 11/1 Αυλωνα. Εχω πάρει αναβολή 1 χρόνου λόγο ψυχολογικών προβλημάτων (κατάθλιψη). Είχα παρουσιαστεί κανονικά και την επόμενη μέρα πήγα στο στρατιωτικό νοσοκομείο και μετά Λόγο το ότι είμαι απο νησί δεν έχω κάποιο χαρτί απο δημόσιο νοσοκομείο.

1) Μπορώ να πάω με συνοδό στο στρατόπαιδο ή στο φρουραρχείο για να πάρω αναβολή;

2) Αυτο που με προβληματίζει είναι οτι 8/1 εγω έρχομαι Αθήνα με το καράβι μήπως είναι αργά για αναβολή στο φρουραρχείο και αναγκαστώ να παρουσιαστω Κανονικά;

Ευχαριστω πολυ

1. Είναι πολλάκις απαντημένο, σε διάφορα topic, και κυρίως αυτό για την αναβολή για ψοχολογικούς λόγους.2. Φυσικά και ειναι αργά.5 μέρες εργάσιμες χρειάζεται, τουλάχιστον για να σε δεχθούν να εξετάσουν το αιτημα σου, και να εγκριθεί η αναβολή. Πλέον είσαι υποχρεωμενος να παρουσιαστείς, και να πάρεις ξανά με τον πρώτο σου τροπο την αναβολή. Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα του ρίσκου, το να πας στο φρουραρχείο για να ζητήσεις αναβολή με συνοδό οπως θες, αλλά έχεις λίγες πιθανότητες να εξετασθεί το αιτημά σου λογω της παρέλευσης της προθεσμίας.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Νέος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Νέος »

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!

Θέλω να ρωτήσω άν ισχύει το παρακάτω που διάβασα:

Η άλλη σου επιλογή είναι να πας μέσω στρατοπέδου. Παίρνεις τα χαρτιά από τους ιδιώτες γιατρούς ή τα δημόσια νοσοκομεία που έχεις, το σημείωμα κατάταξης και ένα συνοδό (πατέρα, μητέρα, αδερφό, φίλη, κτλ) και εμφανίζεσαι στο στρατόπεδο τη μέρα που γράφει το χαρτί. Ο συνοδός σου εξηγεί στην πύλη ότι έχετε έρθει για αναβολή/απαλλαγή, μπαίνετε μέσα, καταγράφουν τα στοιχεία σου, περιμένετε, περιμένετε λίγο ακόμα και κάποια στιγμή μετά από αρκετές ώρες είτε περνάς από τους γιατρούς του στρατοπέδου είτε σας πηγαίνουν σε στρατιωτικό νοσοκομείο. Ο συνοδός σου δείχνει τα χαρτιά από τους γιατρούς που έχετε, εξηγεί το πρόβλημα που έχετε συνεννοηθεί από πριν και απαντάει στις ερωτήσεις των γιατρών. Τις περισσότερες φορές οι γιατροί είναι βαριεστημένοι δημόσιοι υπάλληλοι και η κάθε «εξέταση» διαρκεί από μερικά δευτερόλεπτα μέχρι μάξιμουμ τα 3 λεπτά. Υπάρχει βέβαια και η ακραία περίπτωση να πέσετε πάνω σε κάποιον στρατόκαυλο και να σας ζαλίσει. Να θυμάσαι όμως ότι μέσα στο στρατόπεδο δεν μπορεί κανένας να σε κρατήσει με το ζόρι. Μετά από την εξέταση περιμένεις ακόμα μερικές ώρες μέχρι να υπογραφούν/σφραγιστούν τα χαρτιά και μετά παίρνεις την αναβολή/απαλλαγή σου και τέλος!

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν δεν υπάρχει νοσοκομείο μέσα στο στρατόπεδο και έχει πάει αργά μέχρι να εξεταστείς οι καραβανάδες μπορούν να σου πουν ότι θα περάσεις από τους γιατρούς την επόμενη ημέρα. Αν έχεις πάει μόνος σου θα αναγκαστείς να μείνεις ένα βράδυ μέσα στο στρατόπεδο, αν έχεις πάει με συνοδό θα αναλάβει αυτός την ευθύνη της μεταφοράς σου, θα πας σπίτι σου το βράδυ και την επόμενη μέρα θα πας στο νοσοκομείο

Σας ευχαριστώ και πάλι!

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από dn24 »

Νέος έγραψε:Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!

Θέλω να ρωτήσω άν ισχύει το παρακάτω που διάβασα:[... ]

Σας ευχαριστώ και πάλι!



Εγώ σου απάντησα, για το ποιά είναι τα χρονικά όρια που έχεις μέχρι να παρουσιαστείς.

Αυτό ρώτησες, αυτό σου απάντησα φίλε μου. Τώρα για την νέα σου ερώτηση, για το αν μπορείς να την πάρεις οσο είσαι στρατιώτης, έχουμε ξεχωριστό νήμα.

Αναβολή κατά την διάρκεια της θητείας

Εμείς σε ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΒΑΣΙΛΗΣ

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

Καλησπέρα στο φόρουμ.
Ζητώ συγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά το θέμα αλλά όσο έψαξα δε βρήκα παρόμοια περίπτωση.
Τελειώνω τη σχολή μέσα Ιούνη, η αναβολή λόγω σπουδών όμως έληξε και παρουσιάζομαι Μάρτιο.
Υπάρχει περίπτωση για 4μηνη αναβολή; Να μπω δηλαδή με ΕΣΣΟ Ιουλίου;
Είδα ότι η αναβολή κοινωνικών λόγων είναι 2μηνη, για μια ΕΣΣΟ δηλαδή.
Μπορώ να κάνω κάτι επ'αυτου; Υπάρχει ευελιξία για 4μηνο;
Για ιατρικούς λόγους δεν θα ήθελα ούτε για ψυχολογικούς. Απλός να τελειώσω με τη σχολή και να παρουσιαστώ.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από dn24 »

ΒΑΣΙΛΗΣ έγραψε:Καλησπέρα στο φόρουμ.
Ζητώ συγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά το θέμα αλλά όσο έψαξα δε βρήκα παρόμοια περίπτωση.
Τελειώνω τη σχολή μέσα Ιούνη, η αναβολή λόγω σπουδών όμως έληξε και παρουσιάζομαι Μάρτιο.
Υπάρχει περίπτωση για 4μηνη αναβολή; Να μπω δηλαδή με ΕΣΣΟ Ιουλίου;
Είδα ότι η αναβολή κοινωνικών λόγων είναι 2μηνη, για μια ΕΣΣΟ δηλαδή.
Μπορώ να κάνω κάτι επ'αυτου; Υπάρχει ευελιξία για 4μηνο;
Για ιατρικούς λόγους δεν θα ήθελα ούτε για ψυχολογικούς. Απλός να τελειώσω με τη σχολή και να παρουσιαστώ.

Καλησπέρα Βασίλη. Μας λες τι θα ήθελες, όμως δεν μας βοηθάς. Δώσε μας παραπάνω δεδομένα, κι εγω θα σου απαντήσω. Τι ηληκία έχεις, και σε τι σχολή είσαι;

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΒΑΣΙΛΗΣ

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

Σε ευχαριστώ πολύ.
ΑΕΝ μηχανικών είμαι.27 ετών και κλείνω τα 28 Φθινόπωρο (αν μετράει)
Λόγω υποχρεωτικών παρακολουθήσεων (έχουμε απουσίες καθημερινά) πρέπει να είμαι εδώ.
Δεν χρωστάω μαθήματα καθόλου. Θέλω να κάνω το εαρινό εξάμηνο και να τελειώσω Ιούνη που είναι η εξεταστική.
Επίσης δε θέλω να κάνω μετάταξη που δικαιούμαστε. Στρατό ξηράς είμαι και θέλω να παραμείνω.
Υπάρχει κάποιος τρόπος;

Ευχαριστώ για την εξαιρετικά γρήγορη απάντησή σου.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από dn24 »

ΒΑΣΙΛΗΣ έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ.
ΑΕΝ μηχανικών είμαι.27 ετών και κλείνω τα 28 Φθινόπωρο (αν μετράει)
Λόγω υποχρεωτικών παρακολουθήσεων (έχουμε απουσίες καθημερινά) πρέπει να είμαι εδώ.
Δεν χρωστάω μαθήματα καθόλου. Θέλω να κάνω το εαρινό εξάμηνο και να τελειώσω Ιούνη που είναι η εξεταστική.
Επίσης δε θέλω να κάνω μετάταξη που δικαιούμαστε. Στρατό ξηράς είμαι και θέλω να παραμείνω.
Υπάρχει κάποιος τρόπος;

Ευχαριστώ για την εξαιρετικά γρήγορη απάντησή σου.
Ναι μπορείς να υπηρετήσεις στον στρατό ξηράς, παρόλο που θα είσαι κάτοχος του πτυχίου της σχολής μας.(προερχόμενος απο την ίδια σχολή κι εγώ). Στην στρατολογία θα τους το ζητήσεις, πως είσαι στρατό ξηρας και θες να παραμείνεις.

Αναβολή για σπουδές σε σχολές της Τριτοβάθμιας, δικαιούσαι μέχρι την συμπλήρωση του 28ου ετους. Απο την στιγμή λοιπον που το συμπληρώνεις το Φθινόπωρο, θα στην παρατείνουν έως το φθινόπωρο το λιγότερο. Πιθανόν και μέχρι τέλος του χρόνου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΒΑΣΙΛΗΣ

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

Σε ευχαριστώ από καρδιάς πραγματικά γιατί είχα αγχωθεί αρκετά.
Καλά ταξίδια αν ταξιδεύεις! Ξέρεις το άγχος για να αρχίσουμε να δουλεύουμε μπας και προχωρήσουμε στη ζωή μας.

Οπότε μπορώ μέσω στρατολογίας να καταθέσω μια βεβαίωση σπουδών και αναλυτική βαθμολογία;
Λογικά γίνεται και τώρα χωρίς να μου έρθει το χαρτί καταταξης.
Στο Στρατολογικό γραφείο όπου ανήκω.
Δυτικής Αττικής είμαι.

Όσα ευχαριστώ και να σου πω είναι λίγα.

ΒΑΣΙΛΗΣ

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

Όσα ευχαριστώ και να σου πω είναι λίγα.

Καλές θάλασσες πάντα να έχεις.

Τη διαδικασία μπορώ να τη ξεκινήσω άμεσα;
Παίρνω μια βεβαίωση και μια αναλυτική βαθμολογία και τη καταθέτω στο Στρατολογικό Γραφείο όπου ανήκω;
Χαρτί κατάταξης ακόμα δεν έχει έρθει.

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από dn24 »

ΒΑΣΙΛΗΣ έγραψε:Σε ευχαριστώ από καρδιάς πραγματικά γιατί είχα αγχωθεί αρκετά.
Καλά ταξίδια αν ταξιδεύεις! Ξέρεις το άγχος για να αρχίσουμε να δουλεύουμε μπας και προχωρήσουμε στη ζωή μας.

Οπότε μπορώ μέσω στρατολογίας να καταθέσω μια βεβαίωση σπουδών και αναλυτική βαθμολογία;
Λογικά γίνεται και τώρα χωρίς να μου έρθει το χαρτί καταταξης.
Στο Στρατολογικό γραφείο όπου ανήκω.
Δυτικής Αττικής είμαι.

Όσα ευχαριστώ και να σου πω είναι λίγα.

Καλές θάλασσες πάντα να έχεις.

Τη διαδικασία μπορώ να τη ξεκινήσω άμεσα;
Παίρνω μια βεβαίωση και μια αναλυτική βαθμολογία και τη καταθέτω στο Στρατολογικό Γραφείο όπου ανήκω;
Χαρτί κατάταξης ακόμα δεν έχει έρθει.

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου.


Το χαρτί κατάταξης συνάδερφε και συνονόματε δεν πρέπει να σου έρθει καθώς αν σου έρθει, πέταξε το πουλάκι, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Τώρα πρέπει να κινηθείς,άμεσα. Θα πας στην γραμματεία της σχολής μας, και θα ζητήσεις πιστοποιητικό σπουδών. Αναλυτική βαθμολογία δεν νομίζω να σου χρειαστεί, δεν έχει νόημα, εσυ απλά να αποδειξεις ότι ως τέλος Ιουνίου, θα σπουδάζεις ακόμα θες, καλού κακού ζήτα και αναλυτική, αχρείαστη να 'ναι.

Ναι, στο στρατολογικό γραφείο όπου ανήκεις το καταθέτεις.

Πρόσφατα ξέμπαρκος είμαι, καλές θάλασσες και σε εσένα εύχομαι ολόψυχα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΓΙΑΣΕΡ

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από ΓΙΑΣΕΡ »

Καλημερα¨ για να παω φρουραρχειο να ζητησω αναβολη χρειαζεται να κλεισω ραντεβου προηγουμενωσ?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από dn24 »

ΓΙΑΣΕΡ έγραψε:Καλημερα¨ για να παω φρουραρχειο να ζητησω αναβολη χρειαζεται να κλεισω ραντεβου προηγουμενως;


Διάβασε το μήνυμα αυτό εδώ Για να μπείς στο νόημα, και θα καταλάβεις το πότε πρέπει να πας,χωρίς τίποτα παραπάνω απο μεριάς σου. Σε ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Νικος 27

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Νικος 27 »

Καλησπερα παιδια

σχετικα με την διαδικασια μεσω φρουραρχειου για αναβολη στρατευσης (π. Χ για 6 μηνες) θα χρειαστω καλυτερα χαρτι από ιδιωτη ή από δημοσιο γιατρο (ψυχιατρο) ή δεν εχει και τοση σημασια αρκει να είναι μονο καποιο χαρτι γιατρου;

Και κατά ποσο ευκολα μπορω να παρω την σχετικη αναβολη;

Να σημειωσω ότι οντως πασχω από καταθλιψη τους τελευταιους 9 μηνες (εχοντας μια μικρη βοηθεια από ψυχολογο μονο) και προσπαθω να το ξεπερασω σιγα-σιγα Και ότι θελω να υπηρετησω την πατριδα αλλα στην παρουσα φαση μου είναι δυσκολο

Ευχαριστω και πραγματικα ανεκτιμητη η βοηθεια σας από το forum

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από dn24 »

Νικος 27 έγραψε:Καλησπερα παιδια

σχετικα με την διαδικασια μεσω φρουραρχειου για αναβολη στρατευσης (π. Χ για 6 μηνες) θα χρειαστω καλυτερα χαρτι από ιδιωτη ή από δημοσιο γιατρο (ψυχιατρο) ή δεν εχει και τοση σημασια αρκει να είναι μονο καποιο χαρτι γιατρου;

Και κατά ποσο ευκολα μπορω να παρω την σχετικη αναβολη;

Να σημειωσω ότι οντως πασχω από καταθλιψη τους τελευταιους 9 μηνες (εχοντας μια μικρη βοηθεια από ψυχολογο μονο) και προσπαθω να το ξεπερασω σιγα-σιγα Και ότι θελω να υπηρετησω την πατριδα αλλα στην παρουσα φαση μου είναι δυσκολο

Ευχαριστω και πραγματικα ανεκτιμητη η βοηθεια σας από το forum



Καλησπέρα φίλε μου. Εμείς σε ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη όλων σας στο φόρουμ. Εσυ αυτό που χρειάζεσαι, είναι Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους , διαβάζεις τόσο το νήμα αυτό εδώ, όσο και αυτό που σου παράθεσα, και σίγουρα θα βρείς τις απαντήσεις που ζητάς, καθότι έχουν απαντηθεί αυτά φίλε μου, και δεν θα είναι ευανάγνωστα τα θέματα μας, εάν απαντώνται συνέχεια οι ίδιες απορίες. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες