Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Νίκος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα πέρασα απο φρουραρχείο από το οποίο τελείωσα σε μίση ώρα από την ώρα που ξεκίνησε η διαδικασία και έφαγα 5 ωραιότατες ώρες στο οφθαλμολογικό στο 401. Θα θέλα να ρωτήσω. Με βγάλανε ενδεικτικό ΕΑ για 2 παραγραφους του ΦΕΚ που κάθε παράγραφος έχει ΕΑ δικό της. Κανονικά δεν θα έπρεπε να πάρω ΕΑ για κάθε παραγραφο ξεχωριστά και να πάω για ΔΑ; Ίσως να φανέι χαζή η ερώτηση αλλά αν μπορούσε να με διαφωτισει κάποιος θα ήμουν υπόχραιος. Ξύπνημα πάλι για φρουραρχειο άυριο και ρουφ μέτα μέχρι το τηλέφωνημα για την επικύρωση απο την επιτροπή (έκτος απροόπτου πάντα). Ευχαριστώ εκ των προταίρων.
stefa191
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Φεβ 11, 2015 3:12 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από stefa191 »

Καλησπερα
Ειμαι για καταταξη θηβα 11/3. Εχω γνωματευση ψυχιατρου και θελω να παω τη δευτερα στη Θεσσαλονικη φρουραρχειο για να παρω αναβολη. Μετα τα τυπικα στο φρουραρχειο με στελνουν αμεσως στο 424 και ξεμπερδευω την ιδια μερα ή μου δινουν διορια και παιρνω τηλεφωνο για ραντεβου μελλοντικα στο 424; Εχω μπερδευτει γιατι νομιζα οτι ετσι ηταν και βλεπω οτι καποιοι γραφουν οτι θελει φρουραρχειο-στρ. Νοσοκομειο-φρουραρχειο-στρατολογια-επιτροπη απαλλαγων.

Να σημειωσω πως ειναι η 1η αναβολη που θελω να παρω.
cuervo

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από cuervo »

Νίκος έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα πέρασα απο φρουραρχείο από το οποίο τελείωσα σε μίση ώρα από την ώρα που ξεκίνησε η διαδικασία και έφαγα 5 ωραιότατες ώρες στο οφθαλμολογικό στο 401. Θα θέλα να ρωτήσω. Με βγάλανε ενδεικτικό ΕΑ για 2 παραγραφους του ΦΕΚ που κάθε παράγραφος έχει ΕΑ δικό της. Κανονικά δεν θα έπρεπε να πάρω ΕΑ για κάθε παραγραφο ξεχωριστά και να πάω για ΔΑ; Ίσως να φανέι χαζή η ερώτηση αλλά αν μπορούσε να με διαφωτισει κάποιος θα ήμουν υπόχραιος. Ξύπνημα πάλι για φρουραρχειο άυριο και ρουφ μέτα μέχρι το τηλέφωνημα για την επικύρωση απο την επιτροπή (έκτος απροόπτου πάντα). Ευχαριστώ εκ των προταίρων.


Όχι μεγάλε, ετήσια θα πάρεις, απλά έχεις ασθένεια που στο ΦΕΚ είναι γραμμένη δύο φορές, αν η μία από αυτές ήτανε για ΔΑ τότε θα έπαιρνες διετή αναβολή καθώς θα μέτραγε η πιο σοβαρή πάθηση, αυτά τα λέει και το ΦΕΚ μέσα.

Γιώργος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από Γιώργος »

Φίλε μου έκανα τη διαδικασία την Δευτέρα στη Θεσσαλονίκη κι εγώ. Το φρουραρχειο λειτουργεί 9:00 - 13:00. Πηγαίνεις με το χαρτί κατάταξης, τους λες τι θέλεις και σου δίνουν παραπεμπτικο για το 424. Αν προλάβεις πηγαίνεις την ιδια μέρα στο 424 για εξέταση. Μέχρι τη 13.00 εχει γιατρό. Αν δε προλάβεις πηγαίνεις την επόμενη. Στο 424 δίνεις τη γνωμάτευση του ψυχιάτρου και ο στρατιωτικός γιατρός προτείνει αναβολη. Σου δίνει ενα χαρτί, το πηγαίνεις στο πρωτοκολλο εκει στο νοσοκομειο και μετά ξαναπηγαινεις φρουραρχειο. Αν δε προλάβεις πηγαίνεις την επόμενη μέρα. Αφου πας και σφο φρουραρχειο ξανά, Πηγαίνεις στη στρατολογια να καταθέσεις ολα τα χαρτιά. Από εκεί θα σου πουνε για το πότε θα περάσεις επιτροπή. Υπομονή, σε ολα αυτά θα έχει κόσμο. Ξεκινα νωρίς και οτι δε προλαβαινεις θα το κάνεις την επόμενη μέρα.

Μην αγχωνεσαι είναι πολυ εξυπηρετικοί.

stefa191
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Φεβ 11, 2015 3:12 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από stefa191 »

Καλησπερα,
Προσπαθω να κανω τη διαδικασια για να παρω αναβολη και λογω αποστασης του φρουραρχειου της περιοχης μου με το 424, ισως δεν προλαβω να παω και απο τη στρατολογια της Θεσσαλονικης. Τι γινεται ς'αυτη τη περιπτωση; Μπορει να με βγαλουν ανυποκτατο;
Αυριο εχω να παω στο 424 και την Τεταρτη ειναι η καταταξη.
cuervo

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από cuervo »

Όχι για μια ημέρα κανείς δεν βγήκε ανυπότακτος.
stefa191
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Φεβ 11, 2015 3:12 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από stefa191 »

Μαλιστα... Ξερει κανεις απο τι ωρα μπορω να παω στον ιατρο με το παραπεμπτικο στο 424; Θελω να παω στις 8 για να προλαβω να φυγω πισω λιτοχωρο φρουραρχειο για επικυρωση και μετα ξανα για στρατολογια.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ε πήγαινε στις 8. Εκεί θα τους βρεις.
ti4ti5
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιαν 28, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από ti4ti5 »

Έκανα και εγώ την διαδικασία για αναβολή για λόγους υγείας.

1) Πήγα στο φρουραρχείο από νωρίς (7:30) και έδωσα το όνομα μου στην λίστα αναμονής.

2) Μετά από 1-2 ώρες μπήκα μέσα όπου ο γιατρός με ρώτησε για ποιον λόγο θέλω αναβολή και του έδωσα την γνωμάτευση από τον γαστρεντερολόγο για την περίπτωσή μου.

3) Με έστειλε στο 401 όπου γαστρεντερολόγο έχει Τρίτη/Παρασκευή

4) Στο 401 άφησα το όνομα μου στην γραμματεία των εξωτερικών ιατρείων και πήγα στο γαστρεντερολογικό για αναμονή

5) Ο γαστρεντερολόγος είδε την γνωμάτευση που είχα και πρότεινε αναβολή και μου έδωσε χαρτί για την ΣΥ

6) Πήγα στην Στρατολογική Υπηρεσία όπου ανήκω και μετά από αναμονή συμπλήρωσα μία αίτηση με τα στοιχεία μου (θέλουν και ΑΦΜ).

7) Μου έδωσαν παραπεμπτικό για την επιτροπή απαλλαγών στο 401 όπου πρέπει να παρευρεθώ εντός ενός μηνός από την ημερομηνία που βγήκε το χαρτί αυτό για να επικυρωθεί η απόφαση και να αρχίσει να ισχύει η αναβολή. Στην περίπτωση που συμπληρωθούν 2 έτη αναβολών μπορούμε να ξαναπεράσουμε από την επιτροπή για οριστική απαλλαγή.

Αν δεν κάνω λάθος αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και δεν μπορείτε να κάνετε την διαδικασία εσείς μπορεί κάποιος συγγενής σας αλλά αυτό καλύτερα να το ρωτήσετε.

Ελπίζω να βοήθησα.

stefa191
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Φεβ 11, 2015 3:12 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από stefa191 »

Ειναι ευκολη διαδικασια και ευκολοτερη για παθολογικους λογους. Για ψυχολογικους που περασα εγω, με δυσκολεψε ιδιαιτερα ο ιατρος και δεν ηταν προθυμος να μου τη δωσει, παρ'ολα αυτα τον επεισα κ πηρα μια 6μηνη. Τωρα απο την επιτροπη απαλλαγων με αγχωδη συνδρομη που εγραψε, δεν ξερω αν θα μου τη δωσουν την αναβολη.
ti4ti5
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιαν 28, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από ti4ti5 »

stefa191 έγραψε:Ειναι ευκολη διαδικασια και ευκολοτερη για παθολογικους λογους. Για ψυχολογικους που περασα εγω, με δυσκολεψε ιδιαιτερα ο ιατρος και δεν ηταν προθυμος να μου τη δωσει, παρ'ολα αυτα τον επεισα κ πηρα μια 6μηνη. Τωρα απο την επιτροπη απαλλαγων με αγχωδη συνδρομη που εγραψε, δεν ξερω αν θα μου τη δωσουν την αναβολη.


Καλή τύχη, αν δεν στην δώσουν φαντάζομαι μπορείς να ζητήσεις επανεξέταση και να ξαναγίνει η διαδικασία;

cuervo

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από cuervo »

Η επιτροπή δεν αλλάζει καμία απόφαση ρε παιδιά, σταματήστε να αγχώνεστε και να κάνετε σενάρια χωρίς λόγο.
stefa191
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Φεβ 11, 2015 3:12 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από stefa191 »

Δε γνωριζω και δεν εχω τα λεφτα για επανεξεταση. Για να παρω γνωματευση ξανα υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια απο το Κεντρο Ψυχικης Υγειας.
Μαλλον θα παρουσιαστω και θα παω στον ψυχολογο/ιατρο της μοναδας να μου δωσει παραπεμπτικο για το εκαστοτε στρατιωτικο νοσοκομειο. Δεν αντεχω εγω εκει μεσα, με τρομαζει η αλληλεπιδραση με τον κοσμο. Αλλα εχεις δεν εχεις προβλημα, και στις 2 περιπτωσεις θα πρεπει να παιξεις θεατρο. Καταντια.
stefa191
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Φεβ 11, 2015 3:12 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από stefa191 »

Πηρα τηλεφωνο να κλεισω ραντεβου στην επιτροπη απαλλαγων και μου εκλεισαν για 1/4. Μου ειπαν να εχω μαζι μου το χαρτι που μου ηρθε, ταυτοτητα αλλα και τη γνωματευση η οποια να γραφει παρακαλω οτι παρακολουθουμαι. Εγω αντιγραφο δεν κρατησα απο τον ψυχιατρο και το ειπα αυτο στη γραμματεα, και μου λεει ε τοτε ελατε χωρις αυτη.
Εαν εγω παω και εχουν χασει τη γνωματευση, τι γινεται ς'αυτη την περιπτωση; Θα με εξετασουν ή θα με στειλουν να παρουσιαστω ;
Τα μονα χαρτια που εχω στα χερια μου ειναι γνωματευση του ψυχολογου που δεν την κρατησε ο ιατρος, και μια συνταγη απο ψυχιατρο που γραφει πανω την παθηση που ειναι απο περυσι.
ti4ti5
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιαν 28, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από ti4ti5 »

Το ότι σήκωσαν τηλέφωνο και σου έκλεισαν και ραντεβού είσαι τυχερός γιατί εγώ που πήρα στην γραμματεία και γενικά έψαξα μου είπαν πως εδώ και 10 χρόνια δεν τα σηκώνουν τα τηλέφωνα και πας έτσι χωρίς ραντεβού.

Μετά διάβασα σε άλλο φόρουμ πως υπάρχει ανακοίνωση έξω από το κτίριο της επιτροπής πως όσοι είναι να περάσουν από την επιτροπή να πάνε εντός 5 ημερών πριν λήξει η προθεσμία...

Θα πάω αύριο και θα ενημερώσω εδώ, γι αυτό που ρώτησες για το χαρτί ας απαντήσει κάποιος που να γνωρίζει καλύτερα αν και από την στρατολογία νομίζω τα στέλνουν τα χαρτιά στην επιτροπή (εννοώ το χαρτί που σου έδωσε ο γιατρός στο 424 το οποίο πήγες στην ΣΥ).

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες