Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ti4ti5
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιαν 28, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από ti4ti5 »

FreddyK έγραψε:Δεύτερη ερώτηση, ισχύει ότι πρέπει να πάω πρώτα στο Φρουραρχείο και να κλείσω ραντεβού για άλλη μέρα (ή να το κάνω τηλεφωνικά) ; Γιατί τσίμα τσίμα ΑΝ θα προλάβω χωρίς να περάσω το όριο της Τρίτης.) Σε πολύ παλιά μηνύματα διάβασα για ραντεβού, στα νεώτερα δεν πήρε κάτι το μάτι μου.Ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση.



Εμένα μου είπαν απλά να είμαι εκεί από νωρίς (7:30) με το δελτίο κατάταξης και τα χαρτιά από γιατρό, οπότε δεν ξέρω αν ισχύει πλέον αυτό με τα ραντεβού.

Έχει γραφτεί και πιο παλιά:

Greek_Army έγραψε:Άσε τα τηλέφωνα και πήγαινε ένα πρωί εκεί χωρίς ραντεβού, θα σε εξυπηρετήσουν.


Άβαταρ μέλους
FreddyK
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2015 12:11 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από FreddyK »

ti4ti5 έγραψε:Εμένα μου είπαν απλά να είμαι εκεί από νωρίς (7:30) με το δελτίο κατάταξης και τα χαρτιά από γιατρό, οπότε δεν ξέρω αν ισχύει πλέον αυτό με τα ραντεβού.



Σε ευχαριστώ, κι εγώ έτσι πιστεύω. Τώρα μένει να απαντήσει κάποιος την άλλη ερώτηση την οποία ξαναθέτω. Την Τρίτη παρουσιάζομαι, αν δεν προλάβω τις διαδικασίες μέχρι την Τρίτη, τι γίνεται; Και υποερώτηση: Αν προλάβω μέχρι την Τρίτη, μετά τι γίνεται; Παγώνει η κατάταξη και δε χρειάζεται να παρουσιαστώ μέχρι να βγει η απόφαση της επιτροπής;

Νίκος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από Νίκος »

Γεια σας και πάλι, έχω και μία δέυτερη ερώτηση. Παρουσιάζομαι 10/3 και θα πάω την δευτλερα στο φρουραρχείο για αίτηση αναβολής/απαλλαγή για λόγους υγείας. Άλλα αν κατάλαβα κάλα πέρα απο αυτή τη διαδικασία μέχρι να με καλέσουν για επιτροπή θα πρέπει να παρουσιαστώ κανονικά. Ανάμενω την απαντηση σας γιατί με ζωσαν τα φίδια γιατι λόγω μεταπτυχιακού (σε ιδιωτική σχολή) αν μου πουν έλα μπες μέχρι την επιτροπή 5000 ευρω πάνε χαμένα. Ευχαριστω και πάλι.
Γιώργος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από Γιώργος »

Νίκο οχι δε χρειάζεται να παρουσιαστεις αν κάνεις τη διαδικασία μέσω φρουραρχειου. Απλά θα περάσεις από επιτροπή οταν σου πουν. Άλλωστε για αυτόν τον λόγο πηγαίνεις στο φρουραρχειο επειδή αδυνατείς να παρουσιαστεις
Κωστας

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από Κωστας »

Απαντηση για οσους ρωτανε
Στο φρουραρχειο πηγαινεις 5 με 10 μερες πριν την καταταξη, υποβαλλεις αιτηση και σε ξαναφωναζουν πριν την καταταξη να σε εξετασει γιατρος. Αν εισαι τυχερος πχ εχεις νευρολογικο προβλημα και ο γιατρος ειναι ορθοπεδικος δεν θα μπορει να γνωματευσει εγκυρα για την περιπτωση σου και θα σε στειλει πακετο στην επιτροπη. Διαφορετικα μπορει να γνωματευσει οτι θες περισσοτερες εξετασεις ακα παρουσιασου και πηγαινε στρατιωτικο νοσοκομειο η παρουσιασου κανονικα. Εξαρταται απο το ατομο βεβαια. Αρα καλυτερα οταν πας να κανεις αιτηση ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ αν δεν σε ρωτησουν. Απο τη στιγμη που εξεταστηκες απο το γιατρο στο φρουραρχειο και σε εστειλε σε επιτροπη, μεσα σε 1 μηνα πρεπει να πας στο στρατιωτικο νοσοκομειο με τηλεφωνημα η χωρις για το στρατιωτικο γιατρο και μετα ξανα για επιτροπη. ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΣΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝ.
Άβαταρ μέλους
FreddyK
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2015 12:11 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από FreddyK »

Απλή ενημέρωση που σήμερα την άκουσα πάνω από 10 φορές live στο φρουραρχείο. Μην πας πριν τις 4 του μήνα γιατί θα σε διώξουνε και λένε το κλασικό ποίημα 1 με 5 μέρες πριν την κατάταξη (όχι 10 όπως ειπώθηκε από πάνω). Όλοι όσοι πάνε πιο νωρίς τρώνε πόρτα και κάνουν τζάμπα κόπο.

Connos

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από Connos »

Connos έγραψε:Καλησπέρα,

έχω διαβάσει όλες τις διαδικασίες που έχουν γραφεί παραπάνω.

Απλά θα ήθελα να ρωτήσω... Όσον αφορά το "Φρουραρχείο της περιοχής" μου... Επειδή εγώ είμαι από Χαλκίδα, αλλά μένω πλέον Αθήνα, θα μπορούσα να μιλήσω απευθείας με το Φρουραρχείο Αθηνών και να κινηθώ από εκεί για να μην πηγαινοέρχομαι Αθήνα-Χαλκίδα για τις διαδικασίες ή πρέπει οπωσδήποτε να πάω στο πλησιέστερο Φρουραρχείο της πόλης που είμαι δηλωμένος ως δημότης, δλδ της Χαλκίδας;

Ευχαριστώ.



Κάποιος κάτι πάνω σε αυτο;

Νίκος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από Νίκος »

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για όσους είμαστε για φρουραρχείο καλά κουράγια και υπομονή θα περάσει. Και πάλι ευχαριστώ κάνετε πολύ καλη δουλειά σαν φόρουμ.
Greco

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από Greco »

Χαίρετε,

Οι απορίες μου έχουν να κάνουν με την επιτροπή απαλλαγών

1) Πρέπει αναγκαστικά να πάει κανείς στην επιτροπή απαλλαγών για να πάρει την αναβολή του, ή είναι δύνατόν να πάει κάποιος άλλος στη θέση του σε κάποοιες περιπτώσεις;

2) Η Επίσκεψη στην Επιτροπή Απαλλαγών πρέπει να γίνει σε συγκεκριμένη ημερομηνία ή μέσα σε ένα διάστημα ημερομηνιών;

3) Πόσο διάστημα Μεσολαβεί συνήθως από την διαδικασία του Φρουραρχείου μέχρι την επίσκεψη στην Επιτροπή Απαλλαγών;

Ευχαριστώ πολύ για την απίστευτη δουλειά που κάνετε εδώ στο Φόρουμ.

αντιφα

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από αντιφα »

Γεια σας κ απο μενα με βοηθησε πολυ το φορουμ... Παρουσιαζομαι θηβα στις 10 μαρτιου εχω χαρτι παρακολουθησης απο ψυχιατρο (ιδιωτη) με καταθλιψη αγοραφοβια διαταραχες υπνου κ σκεψεις θανατου... Θα ακολουθησω την διαδικασια μεσω φρουραρχειου. Κ μονο στην ιδεα να μπω με πιανει κριση... Θα παω με συνοδο κ στο νοσοκομειο κ στο φρουραρχειο... Μπορει να παει ο συνοδος αντι για μενα στο φρουραρχειο να ζητησει αναβολη επειδη δεν μπορω να μετακινηθω; . ακολουθω κ φαρμακευτικη αγωγη
cuervo

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από cuervo »

αντιφα έγραψε:Γεια σας κ απο μενα με βοηθησε πολυ το φορουμ... Παρουσιαζομαι θηβα στις 10 μαρτιου εχω χαρτι παρακολουθησης απο ψυχιατρο (ιδιωτη) με καταθλιψη αγοραφοβια διαταραχες υπνου κ σκεψεις θανατου... Θα ακολουθησω την διαδικασια μεσω φρουραρχειου. Κ μονο στην ιδεα να μπω με πιανει κριση... Θα παω με συνοδο κ στο νοσοκομειο κ στο φρουραρχειο... Μπορει να παει ο συνοδος αντι για μενα στο φρουραρχειο να ζητησει αναβολη επειδη δεν μπορω να μετακινηθω; Ακολουθω κ φαρμακευτικη αγωγη


Εννοείται πως δεν γίνεται, αφού εσύ έχεις το πρόβλημα, εσύ είναι να παρουσιαστείς στο στρατό και εσύ ζητάς αναβολή, ο συνοδός που κολλάει για να τα ζητήσει όλα αυτά;

dimitris91c

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από dimitris91c »

Καλήσπερα εχω διαβασει παρα πολυ καλα και τις 14 σελιδες! Εγω δεν εχω προβλημα ψυχολογικο αλλα καρδιολογικο εκ γεννετης εχω 3 γνωματευσεις απο γιατρους και μια νοσηλεια σε μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο. Με συχνες κρισεις ταχυπλαμιων. Και στο φεκ το προβλημα μου ειναι το 564 με ι5 χαρακτηρισμο. Αλλα δεν γραφει κατι για αναβολη. Παω κατευθειαν για ι5 η θα ακολουθησει η διαδικασια της διετης αναβολης που αναφερετε πιο πανω και μετα η απαλλαγη; Ευχαριστω εκ των πρωτερων για το χρονο σας!
Jimmy

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από Jimmy »

Greek_Army έγραψε:
Guvnor έγραψε:Κάπου άκουσα όμως ότι το παραπεμπτικό δεν το δίνουν αν δεν έχεις χαρτί γιατρού μαζί σου. Ισχύει κάτι τέτοιο;


Iσχύει



Είναι κάτι στανταρ που πρέπει να γράφει το χαρτί; Θα ξέρει ο ψυχολόγος τι να γράψει;

jimmy

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από jimmy »

Jimmy έγραψε:
Greek_Army έγραψε:
Guvnor έγραψε:Κάπου άκουσα όμως ότι το παραπεμπτικό δεν το δίνουν αν δεν έχεις χαρτί γιατρού μαζί σου. Ισχύει κάτι τέτοιο;


Iσχύει



Είναι κάτι στανταρ που πρέπει να γράφει το χαρτί; Θα ξέρει ο ψυχολόγος τι να γράψει;



Επίσης, Ψυχολόγο ή Ψυχίατρο;
cuervo

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από cuervo »

Αν διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα και το θέμα των αναβολών για ψυχολογικούς λόγους θα σου λυθούν οι όποιες απορίες Έχεις, αρκετά παιδιά έχουν γράψει τις εμπειρίες του.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες