Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Δημητρης

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από Δημητρης »

AΡα παιδια για να συνοψισω κ γω που εχω αγνοια τα βηματα για αναβολη (χρειαζομαι 6μηνη λογω οικονομικων για να μην χασω σιγουρηδουλεια για σεζον) ειναι...

1. Παω φρουραρχειο χωρις κανενα χαρτι γιατρου ιδιωτικου ή μη

2. Με παραπεμπουν αλου για τυπικη ''εξεταση''

3. Επιστρεφω με την γνωματευση

4. Επικυρωνουν κ τελος

Αυτη ειναι δηλαδη η ολη διαδικασια η χανω κατι; Μου φενεται υπερβολικα απλο.

Κ κατι αλλο το φρουραρχειο επειδη μεσω google δεν βγαζει κατι ειναι κοντα στο γηπεδο του μπατμιντον οπως λεει ο Νασος λιγα μηνυματα πιο κατω;

GIORGOS

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από GIORGOS »

Γεια σας! Ηθελα να υποβαλω ενα ερωτημα. Εχω κανει προσφατα τη διαδικασια μεσω φρουραρχειου και ο γιατρος στο νοσοκομειο εγραψε ι5 ακαταλληλος, λογω κιλων. Σημερα μου ηρθε το χαρτι απο τη στρατολογια για να κλεισω ραντεβου με την επιτροπη απαλλαγων. Εκεί εγώ τι θα κάνω δεν έχω καταλάβει. Αυτοί θα με ξανα εξετάσουν; Τελικά θα μπορέσω να πάρω την απαλλαγή; Έχω αγχωθεί περιμένω τις απαντήσεις; Σας ευχαριστώ!
GIORGOS

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από GIORGOS »

Παιδια κανεις απαντηση!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αυτοί απλά θα επικυρώσουν την απόφαση του γιατρού κατά 99%. Συνήθως έτσι γίνεται.

Φυσικά αν έχεις χάσει αρκετά κιλά από εκείνο το διάστημα μην περιμένεις να απαλλαγείς από την θητεία.

Μπορείς να υπηρετήσεις και ως Ι4 άοπλο.

GIORGOS

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από GIORGOS »

Τελικα περασα απο την επιτροπη και μου ειπαν πως θα σε επικυρωσουμε το ι5 αρα εχω απαλαχθει!
J4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2015 1:54 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από J4 »

Καλησπέρα σε όλους!

Πέρυσι τον Μάρτιο είχα πάρει ετήσια αναβολή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους και απ΄ οτι καταλαβαίνω θα πρέπει να περιμένω να με καλέσουν στην ΕΣΣΟ του Μαϊου (εφόσον η αναβολή λήγει 10 Μαρτίου θα με καλέσουν Μάιο με την Γ' ΕΣΣΟ λογικά) για να ξανακάνω την διαδικασία αιτησης αναβολής (χαρτί γιατρού - φρουραρχείο - νοσοκομείο - ΣΥ) .

Απο 2 Απρίλίου όμως θα βρισκομαι Μαδρίτη για μόνιμη εργασία και δεν μου είναι εύκολο να παίρνω άδειες τόσο συντομα στο ξεκίνημα της δουλειάς μου για να γυρίσω Αθήνα να ξαναπάρω την αναβολή 5 μέρες πριν μπω τον Μάιο. Υπάρχει τρόπος να κάνω την όλη διαδικασία της αιτησης αναβολής νωρίτερα;

Ιωάννης

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από Ιωάννης »

Καλησπέρα. Είμαι γραμμένος στη Ρόδο και με καλούν να παρουσιαστώ 10/3. Αντιμετωπίζω διάφορα ψυχολογικά προβλήματα (κατάθλιψη, κρίσεις πανικού, άγχος, εφιάλτες και γενικότερα διαταραχές ύπνου) και δεν δύναμαι να παρουσιαστώ σε αυτή την κατάσταση.

Δυστυχώς δεν με έχει δει ποτέ ψυχίατρος ή ψυχολόγος. Εφόσον πάρω γνωμάτευση, θα πάω στο Φρουραρχείο Ρόδου 5/3 όπως κατάλαβα. Εδώ όμως έχω πρόβλημα. Το στρατολογικό γραφείο είναι στη Σύρο. Επίσης δεν νομίζω στο 95ο ΤΥΕΘ να υπάρχει ψυχίατρος, όπως λέει και ο φίλος παραπάνω. Άρα θα με στείλουν Αθήνα; Και η επιτροπή είναι επίσης Αθήνα;

Και αν ναι, στην Αθήνα θα ανεβώ με δικά μου έξοδα;

ΑΛΧ

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από ΑΛΧ »

Χαίρετε! Έχω προσπαθήσει να διαβάσω αρκετές αναρτήσεις αλλά επειδή μου έχουν δημιουργηθεί αμφιβολίες θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Η αναβολή μου για σπουδές έχει τελειώσει και πρέπει να καταταγώ τον Μάρτιο. Μπορώ να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους μέσω φρουραρχείου χωρίς χαρτί γιατρού;To πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να εξασφαλίσω έστω και ένα εξάμηνο για τελειώσω το μεταπτυχιακό μου καθότι τον Σεπτέμβριο είναι η καταληκτική ημερομηνία που μπορώ. Ευχαριστώ
cuervo

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από cuervo »

ΑΛΧ έγραψε:Χαίρετε! Έχω προσπαθήσει να διαβάσω αρκετές αναρτήσεις αλλά επειδή μου έχουν δημιουργηθεί αμφιβολίες θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Η αναβολή μου για σπουδές έχει τελειώσει και πρέπει να καταταγώ τον Μάρτιο.Μπορώ να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους μέσω φρουραρχείου χωρίς χαρτί γιατρού;To πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να εξασφαλίσω έστω και ένα εξάμηνο για τελειώσω το μεταπτυχιακό μου καθότι τον Σεπτέμβριο είναι η καταληκτική ημερομηνία που μπορώ. Ευχαριστώ
Xωρίς χαρτί που να εξηγεί πως δεν μπορείς να μεταβείς στο κέντρο λόγω προβλήματος υγείας όχι δεν μπορείς να κάνεις την διαδικασία μέσω φρουραρχείου θα σε στείλει ο γιατρός να παρουσιαστείς στο κέντρο.
Κωστας654

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από Κωστας654 »

Καλησπερα, σημερα περασα επιτροπη απαλλαγων και μου ειπαν οτι απαλασσομαι αλλα δε μου εδωσαν καποιο χαρτι να το αποδεικνυει κι οταν τους εδειξα το χαρτι καταταξης μου ειπαν να το δωσω στο στρατολογικο γραφειο. Η αποφαση της επιτροπης ειναι τελεσιδικη ή πρεπει να δικαιολογησω και στο στρατολογικο γραφειο γιατι θελω να απαλλαγω?
Connos

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από Connos »

Καλησπέρα,

έχω διαβάσει όλες τις διαδικασίες που έχουν γραφεί παραπάνω.

Απλά θα ήθελα να ρωτήσω... Όσον αφορά το "Φρουραρχείο της περιοχής" μου... Επειδή εγώ είμαι από Χαλκίδα, αλλά μένω πλέον Αθήνα, θα μπορούσα να μιλήσω απευθείας με το Φρουραρχείο Αθηνών και να κινηθώ από εκεί για να μην πηγαινοέρχομαι Αθήνα-Χαλκίδα για τις διαδικασίες ή πρέπει οπωσδήποτε να πάω στο πλησιέστερο Φρουραρχείο της πόλης που είμαι δηλωμένος ως δημότης, δλδ της Χαλκίδας;

Ευχαριστώ.

fraf
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 23, 2015 1:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από fraf »

είμαι κάτοικος εξωτερικού αλλά δεν φαίνεται να εργάζομαι πουθενά.

παρουσιάζομαι 10/3 τρίπολη και θέλω να πάρω αναβολή λόγω ψυκολογικών προβλημάτων. Θα πάρω χαρτί από γιατρό.

Ποια είναι η πιο γρήγορη διαδικασία για να πάρω την αναβολή.(πρώτη αναβολή μετά την αναβολή τον σπουδών)

  • παρουσίαση στο κέδρο κατάταξης με το χαρτί και τον σύνοδο μου;
  • η στο φρουραρχείο;


Δεν μπορώ να κάτσω ελλάδα πολύ καιρό λόγω ότι εργάζομαι.

ευχαριστώ και αναμένω

Giorgos27

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από Giorgos27 »

cuervo έγραψε:
ΑΛΧ έγραψε:Χαίρετε! Έχω προσπαθήσει να διαβάσω αρκετές αναρτήσεις αλλά επειδή μου έχουν δημιουργηθεί αμφιβολίες θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Η αναβολή μου για σπουδές έχει τελειώσει και πρέπει να καταταγώ τον Μάρτιο.Μπορώ να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους μέσω φρουραρχείου χωρίς χαρτί γιατρού;To πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να εξασφαλίσω έστω και ένα εξάμηνο για τελειώσω το μεταπτυχιακό μου καθότι τον Σεπτέμβριο είναι η καταληκτική ημερομηνία που μπορώ. Ευχαριστώ
Xωρίς χαρτί που να εξηγεί πως δεν μπορείς να μεταβείς στο κέντρο λόγω προβλήματος υγείας όχι δεν μπορείς να κάνεις την διαδικασία μέσω φρουραρχείου θα σε στείλει ο γιατρός να παρουσιαστείς στο κέντρο.


Το χαρτί που να λέει οτι δεν μπορείς μεταβείς στο ΚΕΝ είναι τυπική υποχρέωση για τον στρατό. Στην πράξη η συντριπτική πλειοψηφία όσων πηγαίνουν φρουραρχείο για αναβολή-απαλλαγή δεν έχουνε τέτοιο χαρτί και κάνουν μια χαρά την δουλειά τους. Κάποιοι δεν πηγαίνουν χωρίς τίποτα αλλά δεν το συνιστώ πρέπει να υπάρχουν γνωματεύσεις με τα προβλήματα υγείας του καθενός.
Άβαταρ μέλους
FreddyK
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2015 12:11 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από FreddyK »

Γεια και χαρά σε όλα τα παιδιά! Όλοι νομίζουμε ότι το πρόβλημά μας είναι το μεγαλύτερο, έτσι κι εγώ. Έχω διαβάσει άπειρες σελίδες σε άπειρα fora, ελπίζω να μην έχει απαντηθεί σε κάποια σελίδα αυτό που θα ρωτήσω. Και είναι και το θέμα ότι απαντήσεις καμιά φορά υπάρχουν σε νήματα του 2010-11-12 ή και πιο παλιά, που μπορεί να μην ισχύουν πια. Συγχωρέστε με για τον μακρύ πρόλογο.
Μου ήρθε σήμερα χαρτί Τετάρτη 25-2 για Τρίτη 3-2. Μεσολαβούν 3 εργάσιμες.

Πρώτη ερώτηση, υπάρχει πρόβλημα αν μέχρι την Τρίτη δεν έχω τελειώσει τα πηγαινέλα και τελειώσω πχ Τετάρτη (μιας και προέρχομαι από 2ετή αναβολή για παθολογικό πρόβλημα και θα πάρω απαλλαγή λογικά) ή θα έχω επιπτώσεις;

Δεύτερη ερώτηση, ισχύει ότι πρέπει να πάω πρώτα στο Φρουραρχείο και να κλείσω ραντεβού για άλλη μέρα (ή να το κάνω τηλεφωνικά) ; Γιατί τσίμα τσίμα ΑΝ θα προλάβω χωρίς να περάσω το όριο της Τρίτης.) Σε πολύ παλιά μηνύματα διάβασα για ραντεβού, στα νεώτερα δεν πήρε κάτι το μάτι μου.

Ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση.

Nίκος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2015)

Δημοσίευση από Nίκος »

Καλησπέρα σε όλους και σύγνωμη αν σας ταλαιπωρήσω με κάτι που έχει ξαναγραφτεί. Έχω σοβαρό θέμα με τα μάτια μου. Εχω σοβαρό πρόβλημα με τα μάτια μου. Αποκόλληση αμφιβλειστροειδούς και στα 2! Σύνολο μέχρι τωρα 4 επεμβάσεις και πρέπει να κάνω άλλες δύο και με οπτική οξύτητα στο ενα μάτι 1/10 και στο άλλο 6-7/10 με διόρθωση. Δεν σας κρύβω ότι πρέπει να είμαι πολύ προσεκτικός θέλω να παω για απαλλαγη αλλα θέώ έστω ενα χρονο αναβολή για να κάνω τις εξτρα επέμβάσεις. Σε αυτή την περίπτωση ακολούθω άλλη διαδικασία για αναβολή και άλλη για απαλλαγη; Επίσης θα κίνηθω μέσω φρουραρχείου την άλλη εβδομάδα γιατί 10/3 παρουσιάζομαι. Η αποφάσεις βγαίνουν αμέσως: Ευχαριστώ για το χρόνο σας
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες