Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2013)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αρης

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2013)

Δημοσίευση από Αρης »

Σημερα περασα απο επιτροπη και παρα τα χαρτια τπυ γιατρου που ειχα μου ειπαν οτι θα μου δωσουν ι4 για να παρουσιαστω. Εγω δεν μπορω να παρουσιαστω γιατι εχω χρονιες κρισεις πανικου και μεταιχμιακες κρισεις. Τι διαδικασια θα πρεπει να ακολουθησω οταν θα μου ερθει το χαρτι; Ευχαριστω πολυ
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2013)

Δημοσίευση από dn24 »

Αρης έγραψε:Θοδωρη μπορεις να μου πεις τι ακριβως εκανες γιατι θελω να κανω την ιδια διαδικασια;


Από την στιγμή που πέρασες από την αρμόδια υγειονομική επιτροπή, και δεν σου έδωσαν απαλλαγή (δεν γνωρίζω αν είχες συμπληρώσει 2ετής αναβολή για ψυχολογικούς λόγους που είναι υποχρεωτικό πριν πάρεις την απαλλαγή) όταν μάθεις που παρουσιάζεσαι, θα μεριμνήσεις να έχεις μαζί σου την βεβαίωση της επιτροπής που πήγες, και χαρτί από ψυχίατρο το οποίο να γνωματεύει αυτό το πρόβλημα που αναφέρεις πως έχεις. Όταν παρουσιαστείς, θα πας στον Ιατρό μονάδας και θα του τα επιδόσεις αυτά, θα του πεις τι έχεις, αν παίρνεις κάποια φαρμακευτική αγωγή καλό θα είναι να έχεις μαζί σου και τα φάρμακα, και εκείνος θα κρίνει αν σε στείλει για επανεξέταση εκ΄νέου.

Αυτό που γνωρίζω με ασφάλεια να σου πω, πως όσοι ακολουθούν την συνήθη οδό ->2 ετής αναβολή -> Απαλλαγή μετά την κατάταξη, εντός 2 ημερών το αργότερο παίρνουν την απαλλαγή μέσω στρατοπέδου, και αν πάνε και με συνοδό στο στρατόπεδο την παίρνουν την ίδια μέρα την απαλλαγή.

Επίσης δες και το ανάλογο θέμα Απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους

Ελπίζω να βοήθησα, όλα θα πάνε καλα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Κωνσταντινος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2013)

Δημοσίευση από Κωνσταντινος »

Δεν υπαρχει λογος να ντρεπομαστε, στις εποχες που ζουμε. Ονομαζομαι Κωνσταντινος και ειμαι προς το παρον πολιτης.
Παρουσιαζομαι μεσολογγι ενω ειχα δηλωσει εθελοντικα Ειδικες Δυναμεις μιας και ολοι στην οικογενια μου ηταν στα Λοκ, ετσι ειπα να παω και γω. Στο μεσοδιαστημα των σπουδων μου και της πρωτης αναβολης χρεωκοπησε ο πατερας μου, τον χτυπησε καρδιακο και τωρα παλευει με καρκινο, εχω τα χαρτια απο τις εξετασεις και θα τα παρω μαζι μου στο στρατοπεδο. Πηγα πρωτα στο φρουραρχιο Αθηνων, εξηγησα στον επιλοχια οτι ειμαι ο μονος που εργαζεται και πως δεν καλυπτει το Τεβε πλεον εξετασεις και θεραπειες, και πως αν παρουσιαστω πρωτον η γυναικα μου που δουλευει αναγκαστικα εξωτερικο (ειμαι παντρεμενος στα 28 μου) δε θα εχει επικοινωνια μαζι μου, ο πατερας μου δε θα μπορει να πληρωσει θεραπειες και εξετασεις, θα πρεπει να ξενοικιασω το σπιτι στο οποιο μενω, και πως με λιγα λογια μου καταστρεφεται η ζωη. Το φρουραρχιο μου ειπε να παρω χαρτι απο εξωτερικο γιατρο, πραγμα που δεν δεχεται κανενας να μου δωσει, πως εχω ψυχολογικα για να με στειλουν στο στρατιωτικο νοσοκομειο, ενω επρεπε να παρω παραπεμπτικο κατευθειαν απο αυτους, με λιγα λογια πανε να ριξουν την ευθυνη αλλου. Κανενας ψυχιατρος δεν ειναι λαλακας για να το κανει αυτο, οποτε πρεπει να παρουσιαστω και να δημιουργησω προβλημα σε ενα λοχαγο που δεν μου φταιει τιποτα. Τι μπορω να κανω; Δεν ειμαι τρελος ουτε θελω να βγω τρελος. Στην Ελλαδα των 380 ευρω βασικης μισθοδοσιας δεν υπαρχουν φτωχοι ανθρωποι; Μονο τρελοι αναγνωριζονται απο τον Ελληνικο στρατο;
Ειναι τραγικο μονο που το λεμε.

Παρακαλω μια ιδεα για το τι μπορω να κανω... Ξαναλεω, δεν ειμαι ουτε αναρχικος, ουτε τρελος. Με αξιοπρεπεια θελω να ζησω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2013)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Χωρίς χαρτί από γιατρό δεν μπορείς να κάνεις την διαδικασία μέσω φρουραρχείου, αναγκαστικά θα παρουσιαστείς στο κέντρο και θα πάρεις από εκεί αναβολή, για περισσότερες λεπτομέρειες διάβασε το παρακάτω θέμα.

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
Κωνσταντινος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2013)

Δημοσίευση από Κωνσταντινος »

Βρε ναι, οκ πες οτι παιρνω την αναβολη. Γιατι να βγω τρελος; Δεν το καταλαβαινω. Επειδη θελω να ζω αξιοπρεπως και γω και η οικογενια μου; Γιατι να στιγματιστω; Ειμαι πιο ικανος απο τους μισους φανταρους που παρουσιαζονται σε φυσικη κατασταση μιας και ειμαι πρωην αθλητης. Γιατι να κριθω ανικανος; Ντρεπομαι για τον εαυτο μου.

Ειναι δυνατον να μην υπαρχουν φτωχοι ανθρωποι; Δε το καταλαβαινω πραγματικα. Ντρεπομαι.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2013)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Τα παράπονα σου σε αυτούς που έχουνε φτιάξει τις σχετικές νομοθεσίες, από τον στρατό απαλλάσσονται όσοι έχουνε ψυχικές παθήσεις η παθολογικές.
Anonymus

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2013)

Δημοσίευση από Anonymus »

Παιδια εγω εχω χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο αλλα δεν ειναι διαγνωση ειναι η συνταγη για τα φαρμακα. Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση; Δεν το δεχοντε και θελουν διαγνωση αλλα για να παρεις διαγνωση θελει καιρο. Αλλα εχω κανει 2 επισκεψεις και εχω 2 συνταγες οτι η θεραπεια δηλαδη συνεχιζει κανονικα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2013)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Από την στιγμή που δεν το δέχονται θα πας να πάρεις αναβολή μέσω στρατοπέδου.
Άβαταρ μέλους
Ilias1985
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μαρ 08, 2013 4:28 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2013)

Δημοσίευση από Ilias1985 »

Καλησπέρα σε όλους Εξετάστικα απο τον αρμόδιο ψυχίατρο στο στρατιωτικό νοσοκομείο, αφου πήγα πρώτα στο Φρουραρχείο. Ο αρμόδιος επίατρος μου έγραψε αναβολή για 1 έτος, στο σχετικό έγγραφο της εξέτασης και με παραπέμπει για εξέταση απο την επιτροπή απαλλαγών.

Ερώτηση 1: Ποσο καιρο θα κανει να μου έρθει η σχετική ειδοποίηση για την εξέταση απο την επιτροπή απαλλαγών ;

Ερώτηση 2: εξέταση απο την επιτροπή απαλλαγών,δηλαδη θα πρέπει να ξαναεξεταστώ; Γνωρίζεται την διαδικασία εκεί ;

Σας ευχαριστώ

mikearmp
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Απρ 16, 2013 9:16 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2013)

Δημοσίευση από mikearmp »

Καλησπέρα

Έχω πρόβλημα με διαταραχές ύπνου πολύ σοβαρό (υπνοβασία, παραμηλητό, κραυγές γενικα βίαιη συμπεριφορά κατά τη διάρκεια του ύπνου), έχω τραυματιστεί επίσης πολλές φορές και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορώ να παρω απαλακτηκο στράτευσης (Ι5) . Πήγα σε ιδιωτικό γιατρό πολυ γνωστό και δυστηχώς μου ανέφερε πως η περιπτώση μου έχει να κάνει σχέση με επιλιπτικές κρίσεις κατά τη διάρκεια του ύπνου οι οποίες έχουν και κληρονομικό χαρακτήρα. Είμαι παντρεμένος με παίδι ανήλικο που όπως διαπιστώσαμε έχει εδώ και 2 μήνες τα ίδια συμπτώματα με εμένα. Τι πρέπει να κάνω; Παροθσιάζομαι στην Γ'ΕΣΣΟ.

Ευχαριστώ παρα πολυ τα θερμά μου συγχαρητήρια για το έργο σας.

Ακόμη μια ερωτηση.

Μπορώ να πάω στο φρουραρχείο να ζητήσω παραπεμπτικό για το νοσοκομείο του στρατού χωρίς να έχω το χαρτί κατάταξης;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2013)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Άμα είχες διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα θα είχες καταλάβει ότι χωρίς χαρτί κατάταξης δεν γίνεται να ξεκινήσεις την διαδικασία μέσω φρουραρχείου, στην σελίδα 3 αναφέρω όλες τις λεπτομέρειες.

Όσο για το αν δικαιούσαι Ι5 θα πρέπει να διαβάσεις το ΦΕΚ , εκεί μέσα αναφέρονται όλες οι παθήσεις που δίνουν Ι5.
Άβαταρ μέλους
LEO1987
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Απρ 20, 2013 11:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2013)

Δημοσίευση από LEO1987 »

Καλησπέρα. Παρουσιάζομαι Γ' ΕΣΣΟ 23 Μαΐου. Έχω τον πατέρα μου άρρωστο με βαριά κατάθλιψη και την μητέρα άνεργη και πολύ στριμωγμένοι οικονομικά. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να μου πει αν μπορώ να ζητήσω αναβολή που και πως και αν θα δεχτούν τους συγκριμένους λογούς
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2013)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στο φόρουμ έχουμε αρκετά θέματα και άρθρα, αν τα διαβάσεις θα καταλάνεις, έχουνε αναφερθεί παρόμοια περιστατικά στο παρελθόν, δεν θα λέμε τα ίδια πράγματα, ψάξεις και μαθαίνεις, δεν ψάχνεις δεν μαθαίνεις είναι απλό.
Άβαταρ μέλους
LEO1987
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Απρ 20, 2013 11:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2013)

Δημοσίευση από LEO1987 »

Καταρχας ευχαρισω πολυ και ζητω σηγνωμη δεν ειχα ψαξει οσο επρεπε τελικα εβγαλα ακρη. Μια ερωτηση τελευταια τι ειναι προτιμοτερο να Ζητησω αναβολη μεσω φρουραχειου η Οταν παρουσιαστω
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης