Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
alexandridis125
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2012 1:26 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από alexandridis125 »

Γειά σας. Επιθυμώ να με πληροφορήσετε για το πόσο καιρό κάνει να έρθει το χαρτί κατατάξεως απο την στρατολογία στην αστυνομία, γιατί θέλω να πάω στο φρουραρχείο να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους επειδή σύμφωνα με τον ψυχοθεραπευτή του Δρομοκαείτειου ψυχιατρικού νοσοκομείου που με παρακολουθεί πάσχω απο συναισθηματική ψύχωση και δεν έχω την κατάλληλη ψυχολογία να πάω στην κατάταξη. Απο το SITE της στρατολογίας είμαι υπόχρεως για κατάταξη στις 5-11-2012 στο κέντρο εκπαιδεύσεως ανεφοδιασμού και μεταφορών (Σπάρτη). Επίσης ο στρατός μου είχε δώσει αναβολή ψυχικής υγείας για ένα χρόνο η οποία έληξε στήν 1-9-2012. Σύμφωνα με την δική σας προσωπική γνώμη έχω ελπίδες να μου δώσει ο στρατιωτικός γιατρός αναβολή για ένα ακόμη χρόνο?
takis85

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από takis85 »

Παρουσιάζομαι τον Νοέμβρη και θέλω να ξεκινήσω διαδικασίες απαλλαγής για παθολογικούς λόγους μέσω Φρουραρχείου, για να αποφύγω τη μετάβαση στο ΚΕΝ. Αυτή την εποχή ζω στην Αθήνα, αλλά είμαι γραμμένος στη Στρατολογία Μυτιλήνης, αφού η Στρατολογίας Χίου που ήμουνα γραμμένος πριν έχει καταργηθεί. Γνωρίζετε αν μπορώ να ακολουθήσω την προβλεπόμενη διαδικασία από το Φρουραρχείο της Αθήνας ή θα χρειαστεί να τρέχω στη Μυτιλήνη;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Επικοινώνησε με ένα από τα δύο Φρουραρχεία.
Άβαταρ μέλους
ilias_87
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2012 5:49 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από ilias_87 »

takis85 έγραψε:Παρουσιάζομαι τον Νοέμβρη και θέλω να ξεκινήσω διαδικασίες απαλλαγής για παθολογικούς λόγους μέσω Φρουραρχείου, για να αποφύγω τη μετάβαση στο ΚΕΝ. Αυτή την εποχή ζω στην Αθήνα, αλλά είμαι γραμμένος στη Στρατολογία Μυτιλήνης, αφού η Στρατολογίας Χίου που ήμουνα γραμμένος πριν έχει καταργηθεί. Γνωρίζετε αν μπορώ να ακολουθήσω την προβλεπόμενη διαδικασία από το Φρουραρχείο της Αθήνας ή θα χρειαστεί να τρέχω στη Μυτιλήνη;



χρειαζεται να πας στο αστυνομικο σου τμημα και να κανεις μια υπευθυνη δηλωση, οτι εισαι κατοικος αθηνων. Μετα πας Με αυτην φρουραρχειο αθηνας και εισαι ενταξει.

takis85

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από takis85 »

ilias_87 έγραψε:
takis85 έγραψε:Παρουσιάζομαι τον Νοέμβρη και θέλω να ξεκινήσω διαδικασίες απαλλαγής για παθολογικούς λόγους μέσω Φρουραρχείου, για να αποφύγω τη μετάβαση στο ΚΕΝ. Αυτή την εποχή ζω στην Αθήνα, αλλά είμαι γραμμένος στη Στρατολογία Μυτιλήνης, αφού η Στρατολογίας Χίου που ήμουνα γραμμένος πριν έχει καταργηθεί. Γνωρίζετε αν μπορώ να ακολουθήσω την προβλεπόμενη διαδικασία από το Φρουραρχείο της Αθήνας ή θα χρειαστεί να τρέχω στη Μυτιλήνη;



χρειαζεται να πας στο αστυνομικο σου τμημα και να κανεις μια υπευθυνη δηλωση, οτι εισαι κατοικος αθηνων. Μετα πας Με αυτην φρουραρχειο αθηνας και εισαι ενταξει.



Όταν λέμε αστυνομικό τμήμα εννοούμε εκεί που είμαι δημότης ή στην περιοχή που μένω στην Αθήνα;

Άβαταρ μέλους
ilias_87
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2012 5:49 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από ilias_87 »

takis85 έγραψε:Όταν λέμε αστυνομικό τμήμα εννοούμε εκεί που είμαι δημότης ή στην περιοχή που μένω στην Αθήνα;



στην περιοχη που μενεις και θα δηλωσεις ως κατοικια στην υπευθυνη δηλωση.

Άβαταρ μέλους
alexandridis125
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2012 1:26 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από alexandridis125 »

Γεια σας. Μου είρθε το χαρτί κατατάξεως απο την αστυνομία και έκλεισα ραντεβού για φρουραρχείο την παρασκευή 2-11-2012 για να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Επειδή όμως ήταν να παρουσιαστώ στις 5-11-2012 στην Σπάρτη και 3 με 4 του Νοέμβρη πέφτει Σαββατοκύριακο αν δεν προλάβω μετά απο το φρουραρχείο να καταθέσω τα έγγραφα στην στρατολογία πότε θα έχω την δυνατότητα να τα καταθέσω για να μην έχω φόβο να ανακηρηχθώ ανυπότακτος?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν δεν προλάβεις που το θεωρώ απίθανο, παίρνεις τηλέφωνο στην στρατολογία που ανήκεις και τους ενημερώνεις.
Άβαταρ μέλους
ilias_87
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2012 5:49 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από ilias_87 »

alexandridis125 έγραψε:Γεια σας. Μου είρθε το χαρτί κατατάξεως απο την αστυνομία και έκλεισα ραντεβού για φρουραρχείο την παρασκευή 2-11-2012 για να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Επειδή όμως ήταν να παρουσιαστώ στις 5-11-2012 στην Σπάρτη και 3 με 4 του Νοέμβρη πέφτει Σαββατοκύριακο αν δεν προλάβω μετά απο το φρουραρχείο να καταθέσω τα έγγραφα στην στρατολογία πότε θα έχω την δυνατότητα να τα καταθέσω για να μην έχω φόβο να ανακηρηχθώ ανυπότακτος;
εσυ δεν καταθετεις καποιο εγγραφο και δεν ενημερωνεις κανεναν. Υπηρεσιες του στρατου ειναι θα συνενοηθουν μεταξυ τους. Αλλωστε δεν προκειται αν σ δωσουν καποιο χαρτι για να καταθεσεις. Αν ειναι για αναβολη πας φρουραρχειο, σε στελνουν στο νοσοκομειο πεντελης στους γιατρους, γυρνας φρουραρχειο και πηρες την αναβολη σου και τελος. Αν ειναι για απαλλαγη (κοινως εχεις παρει 2 χρονια αναβολης πρωτα), κανεις την ιδια διαδικασια και περιμενεις ειδοποιηση για να περασεις μετα απο κανα μηνα απο την επιτροπη απαλλαγων.

Τουλαχιστον πριν 3-4 χρονια που ειχα παει ε τον αδερφο μου, αυτη ηταν η διαδικασια.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Έχει αλλάξει η διαδικασία, όπως και να έχει σε ευχαριστούμε που δίνεις πληροφορίες Εικόνα

Greek_Army έγραψε:Σε περίπτωση αναβολής/απαλλαγής το Φρουραρχείο θα σου δώσει ένα νέο έγγραφο το οποίο πρέπει να προσκομίσεις στο Στρατολογικό σου Γραφείο



θοδωρης

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από θοδωρης »

Γεια σας,

Σημερα περασα απο την επιτροπη απαλλαγων για την τελικη κριση (ψυχολογικο) Και η απαντηση τους ητανε οτι θα πρεπει να παω στο στρατοπεδο και να νοσηλευτω.

Επειδη παθαινω φοβερες κρισεις πανικου και δεν υπαρχει περιπτωση να παω στο στρατοπεδο μπορω να ξανακανω την διαδικασια φρουραρχειο κτλ; Εχω κανονικα γνωματευση απο ψυχιατρο

geo_r_g_e
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2012 3:32 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από geo_r_g_e »

Τι ακριβώς πρόβλημα έχεις; Παίρνεις κάποια φάρμακα;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από dn24 »

θοδωρης έγραψε:Γεια σας,

Επειδη παθαινω φοβερες κρισεις πανικου και δεν υπαρχει περιπτωση να παω στο στρατοπεδο μπορω να ξανακανω την διαδικασια φρουραρχειο κτλ; Εχω κανονικα γνωματευση απο ψυχιατρο



Ναι μπορείς. Εγώ απορώ όμως γιατί δεν τους το είπες εκείνη την ώρα που πέρασες μέσα στην επιτροπή.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Θοδωρης

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Θοδωρης »

dn24 έγραψε:
θοδωρης έγραψε:Γεια σας,

Επειδη παθαινω φοβερες κρισεις πανικου και δεν υπαρχει περιπτωση να παω στο στρατοπεδο μπορω να ξανακανω την διαδικασια φρουραρχειο κτλ; Εχω κανονικα γνωματευση απο ψυχιατρο



Ναι μπορείς. Εγώ απορώ όμως γιατί δεν τους το είπες εκείνη την ώρα που πέρασες μέσα στην επιτροπή.



Φιλε θα σου πω ακριβως τι εγινε.

Ψυχιατρο παρακολουθω απο το 2009. Η γνωματευση που μου εδωσε γραφει υποτροπιαζουσα μειζων καταθλιψη με κρισεις πανικου και σωματοποιηση με επιδεινωση απο τον Μαιο του 2011.

Φαρμακα παιρνω ζολοτριν, εντακτ, ντεπρεραμ και ταβορ

Λοιπον στην επιτροπη ο τυπας μου ειπε οτι ο ψυχιατρος εκρινε οτι μπορω να μεταβω στο στρατοπαιδο και οτι θα πρεπει να νοσηλευτω σε ψυχιατρικη κλινικη. Σε ενστανσεις μου οτι δεν μπορω και οτι θα επειδινωθει η υγεια μου και οτι με το ζορι βγαινω απο το σπιτι μου ειπανε οτι ετσι λεει ο γιατρος. Τους ειπα οτι στρατοπαιδο και νοσηλεια δεν υπαρχει περιπτωση να παω και οτι θα ξανακανω την διαδικασια του φρουραρχειου.
Μου ελεγε κατηγοριματικα οτι δεν μπορω να ξανακανω την ιδια διαδικασια και οτι η πλεον θα πρεπει να νοσηλευτω. Μου ειπε επισης οτι να παρω την στρατολογια τηλεφωνο για επιβεβαιωσω τα λεγομενα του οτι δεν μπορω να ξανακανω την ιδια διαδικασια και οτι πρεπει να νοσηλευτω.
Μου ειπανε στο τελος οτι σε 20 μερες θα μου ερθει χαρτι.

Βεβαια βλακεια μου που πηγα χωρις συνοδο αλλα πιστευα οτι λογικοι ανθρωποι ειναι και θα δουνε οτι εχω προβλημα.

Για αυτο ρωταω αν μπορω να ξαναπαω μεσω φρουραρχειου

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες