Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Και στα δύο ναι, καλώς ήρθες στην λογική του ελληνικού στρατού
neos

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από neos »

Η μόνη επιτροπή που κρίνει τη σωματική ικανότητα είναι η Επιτροπή Απαλλαγών και ΠΟΤΕ το Φρουραρχείο. Το μόνο που κρίνει το Φρουραρχείο είναι αν μπορείς να μεταβείς στο Κέντρο κατάταξης και αν μπορείς να μεταβείς στην ΕΑ. Τίποτε άλλο. Ο 1 χρόνος αναβολής που έγραφε η γνωμάτευση του Φρουραρχείου Είναι μία απλή ανούσια ένδειξη. Προφανώς στη δική σου περίπωση το Φρουραρχείο έκρινε ότι δεν μπορείς να καταταγείς και ούτε να παρουσιαστείς στην ΕΑ. Έτσι η ΕΑ έπρεπε να εκδόσει γνωμάτευση χωρίς την αυτοπροσωπη παρουσία σου. Όμως η ΕΑ ως ανώτερη αρχή από το Φρουραρχείο Έχει το δικαίωμα να σε καλέσει για αυτοπρόσωπη εξέταση.
Alex

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Alex »

Φιλε μου το φρουραρχειο με εστειλε στο 414 οπου περασα απο γιατρο και εγραψε στη γνωματευση του οτι προτινει 1 χρονο αναβολη για αυτον και αυτον το λογο. Στη συνεχεια πηγα τη γνωματευση πισω στο φρουραρχειο οπου και γραψανε να μην μεταβω ουτε στο κεντρο καταταξης αλλα ουτε και στην επιτροπη. Ελπιζω να εγινα σαφης
Άβαταρ μέλους
nmech1984
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιουν 26, 2012 2:05 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από nmech1984 »

Καλημέρα σε όλους! Ρε παιδιά έχω πάρει τηλέφωνο το στρατολογικό μου γραφείο στην Τρίπολη, έχω πάρει και το φρουραρχείο της Αθήνας και δεν έχω βγάει ακόμα άκρη. Δηλαδή ήμαρτον.

Έχω πάρει ήδη 2 ετήσιες αναβολές για λόγους υγείας, Αυτές τις 2 φορές μου είχε έρθει κατάταξη για Τρίπολη αλλά δεν πήγαν στο κέντρο και πήγα τη μία φορά 3 μέρες πριν και την άλλη φορά την ίδια τη μέρα στο φρουραρχείο στην Κατεχάκη.

Τώρα λήγει η 2η αναβολή 15 Ιουλίου, πάω για τελική κρίση και είναι άγνωστο αν θα πάρω Ι5 ή όχι. Όταν έρθει το χαρτί κατάταξης πως θα λειτουργήσω; Θα πάω φρουραρχείο πάλι; Αν όχι κτλβνω ότι θα πάω στο μέρος κατάταξης. Αν πάω φρουραρχείο θα με δεχτούν; Και εν τέλει την ΕΣΣΟ του Σεπτ θα τη χάσω αν πάω φρουραρχείο ανεξαρτήτου απόφασης; Τι γίνεται δηλαδή;

Αν μπορείτε να με διαφωτίσετε λίγο, ευχαριστώ!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Φιλαράκι μπες στο κόπο να διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα, έχουμε γράψει αναλυτικά την διαδικασία μέσω Φρουραρχείου
Άβαταρ μέλους
nmech1984
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιουν 26, 2012 2:05 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από nmech1984 »

Την έχω κάνει τη διαδικασία ήδη 2 φορές. Δηλαδή θέλω να πω τη γνωρίζω τη διαδικασία. Αλλά δεν ξέρω τώρα που είναι τελική απόφαση αν θα με δεχτούν στο φρουραρχείο και κατ αυτόν τον τρόπο ανεξαρτήτου απάντησησς από επιτροπή χάσω την ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου και πάω τεςλικά Νοέμβριο σε περίπτωση που δε δεχτούν απαλλαγή. Αν μπορείτε να βοηθήσετε είμαι ευγνώμων.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μα το έχω γράψει σε προηγούμενο μήνυμα/σελίδα τι γίνεται, αν το διάβαζες θα είχες καταλάβει ότι θα σε δεχτούν, αν δεν σου δώσουν Ι5 δεν θα χάσεις καμία εσσό απλά θα μπεις Εκτός ΕΣΣΟ
Άβαταρ μέλους
nmech1984
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιουν 26, 2012 2:05 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από nmech1984 »

Greek_Army έγραψε:Μα το έχω γράψει σε προηγούμενο μήνυμα/σελίδα τι γίνεται, αν το διάβαζες θα είχες καταλάβει ότι θα σε δεχτούν, αν δεν σου δώσουν Ι5 δεν θα χάσεις καμία εσσό απλά θα μπεις Εκτός ΕΣΣΟ


Δηλαδή θα χάσω την βασική εκπαίδευση και δε θα πάω κέντρο; Έχ ωδιαβάσει όλο το νήμα και έχω μπερδευτεί ακόμα περισσότερο!
Είδα ότι οι εξ αναβολής για λόγους υγείας παρουσιάζονται περίπου καμια εβδομάδα νωρίτερα σε συγκεκριμένες ημερομηνίες που βγαίνουν μαζί με τις κανονικές.

Θα πάω λοιπόν 1 εβδομάδα νωρίτερα που μου λέει να πάω στο κέντρο και αντί του κέντρου θα πάω στο φρουραρχείο-νοσοκομ-φρουραρχείο; Και θα περιμένω μετά ΕΑ;

Δηλαδή απότι καταλαβαίνω με καλούν νωρίτερα ώστε με τη διαδικασία της ΕΑ να προλάβω τους νεοσσύλεκτους κανονικής κατάταξης στο κέντρο;

Σόρρυ που κουράζω αλλά έχω μπερεδευτεί πλήρως και ρωτάω γιατί πρέπει να μιλή σω στη δουλειά που είμαι. Ευχαριστώ και πάλι.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μα σε αυτό το θέμα δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη για την κατάταξη, εδώ γράφουμε για άλλο πράγμα

Τι σημαίνει στράτευση εκτός ΕΣΣΟ;

nmech1984 έγραψε:
Θα πάω λοιπόν 1 εβδομάδα νωρίτερα που μου λέει να πάω στο κέντρο και αντί του κέντρου θα πάω στο φρουραρχείο-νοσοκομ-φρουραρχείο; Και θα περιμένω μετά ΕΑ;

Δηλαδή απότι καταλαβαίνω με καλούν νωρίτερα ώστε με τη διαδικασία της ΕΑ να προλάβω τους νεοσσύλεκτους κανονικής κατάταξης στο κέντρο;



όλοι όσοι προέρχονται από αναβολές για λόγους υγείας καλούνται νωρίτερα, το αν θα προλάβεις τους νεοσσύλεκτος δεν έχει σημασία

Άβαταρ μέλους
nmech1984
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιουν 26, 2012 2:05 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από nmech1984 »

Άρα θα με καλέσουν νωρίτερα και κάνοντας τη διαδικασία με φρουραρχείο αναμένοντας την ΕΑ, αν κριθώ στρατεύσιμος, παίζει τελικά να μπώ αργότερα και από τους κανονικούς, σωστά;

Ξέρω ότι κουράζω αλλά δουλεύω σε ξένη εταιρία και πρέπει αν τα έχω πολύ καλα οργανωμένα στο μυαλό μου γτ δνε κλβνουν το τι γίνεται στον ελληνικό στρατό. Συτγνώμη και ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου.
Άβαταρ μέλους
nmech1984
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιουν 26, 2012 2:05 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από nmech1984 »

Greek_Army έγραψε:Σωστά
1000 Ευχαριστώ!:)
guest

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από guest »

Συμφέρει να κάνεις τη διαδικασία για απαλλαγή μέσω φρουραρχείου ή να πας στο κέντρο κατάταξης;

geo_r_g_e
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2012 3:32 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από geo_r_g_e »

Μένω Αθήνα, έχω αναβολή λόγω σπουδών μέχρι 31-12-2012.την διαδικασία αναβολής (για ψυχολογικούς λόγους) την ξεκινάω όταν μου έρθει το χαρτί κατάταξης;(από το νέο έτος δηλαδή.) ή πρέπει να κάνω κάτι μέχρι τις 31-12-2012 που λήγει η αναβολή μου; Ευχαριστώ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στο φρουραρχείο θα πας 5 ημέρες πριν την κατάταξη σου
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες