Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
bill-theo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 6:00 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από bill-theo »

KΑλησπερα, εληξε η αναβολη μου στις 31/12/2011 οποτε λογικα θα καταταγω το μαϊο. Δυστυχως, ομως, δεν εχω τελειωσει τις σπουδες μου και θα ηθελα αναβολη ακομη ενα χρονο ωστε να μπορεσω να ολοκληρωσω τη σχολη μου. Αν ζητησω αναβολη για ψυχολογικους λογους, θα καταφερω να την παρω ευκολα; Και ηθελα να ρωτησω αν, πριν παω στο φρουραρχειο για να ζητησω την αναβολη, πρεπει να εχω παρει χαρτι απο καποιον γιατρο/δημοσιο νοσοκομειο ή θα με παραπεμψουν απο εκει σε καποιο στρατιωτικο νοσοκομειο?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Κάνε τον κόπο και διάβασε την προηγούμενη σελίδα τα έχω γράψει όλα αναλυτικά...

καλό θα ήτανε να έχεις ένα χαρτί από δημόσιο γιατρό, ο στρατιωτικός γιατρός απλά αντιγράφει την βεβαίωση του δημόσιου γιατρού που προσκόμισες ως δική του διάγνωση και φεύγεις σε ένα λεπτό. Πάνω στην βεβαίωση, ο στρατιωτικός γιατρός αναγράφει την πάθηση που διέγνωσε και την αναβολή που προτείνει: Εξάμηνη, ετήσια, διετή. Το Προεδρικό Διάταγμα 133/2002 καθορίζει τι αναβολή δίνεται σε κάθε πάθηση. Η διάγνωση του ειδικού στρατιωτικού γιατρού είναι το πιο πολύτιμο χαρτί. Ό, τι γράψει αυτός, αυτό θα γίνει.

bill-theo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 6:00 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από bill-theo »

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Σε περιπτωση, ομως, που δεν μπορεσω να βρω χαρτι απο καποιο δημοσιο νοσοκομειο, δε θα μπορεσω να παρω την αναβολη; Ειναι πολυ βασικο για μενα να καταφερω να την παρω ωστε να τελειωσω τη σχολη μου.
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Mike »

Ενας χρονος ειναι σημαντικη αναβολη και δεν αρκει να πεις οτι εχεις ψυχολογικα προβληματα. Για τριμηνη μπορεις.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

bill-theo έγραψε:Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Σε περιπτωση, ομως, που δεν μπορεσω να βρω χαρτι απο καποιο δημοσιο νοσοκομειο, δε θα μπορεσω να παρω την αναβολη; Ειναι πολυ βασικο για μενα να καταφερω να την παρω ωστε να τελειωσω τη σχολη μου.


μέσω φρουραρχείου και χωρίς χαρτί δεν έχεις πολλές ελπίδες, χωρίς χαρτί θα πρέπει να παρουσιαστείς και εκεί ίσως σου δώσουν 1 χρόνο

Xloup

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Xloup »

iraklis έγραψε:Θελω να ρωτησω κατι για την διαδικασια της ΣΙ. ΑΦου παρουσιαστω στο φρουραρχειο και παω για επιτροπη αλλαγων ποτε συνεδριαζει αυτη η επιτροπη. Χανω δηλαδη την ΕΣΣΟ που πρεπει να παρουσιαστω και παω για την επομενη αν κριθω καταλληλος για στρατευση;



Καλη ερωτηση που δεν εχει απαντηθει. Εαν η επιτροπη τελικα σε κρινει καταλληλο για στατευση, ποτε υποχρεουσαι να παρουσιαστεις; Με την αμεσως επομενη ΕΣΣΟ; Ή την επομενη μερα κιολας;

tiburon_gt

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από tiburon_gt »

Καλησπέρα σε όλο το forum Εικόνα Είμαι αγοραφοβικός από πολύ μικρός και θέλω να αποφύγω το στρατό. Πρόσφατα πήγα σε κρατικό γιατρό ο οποίος με εξέτασε, διέγνωσε την αγοραφοβία και το έγραψε σε χαρτί μαζί με φάρμακα τα οποία παίρνω συχνά πυκνά. Αν ζητήσω παραπεμπτικό για στρατιωτικό γιατρό του δίνω απλά το χαρτί με τη διάγνωση, γράφει και τη γνωμάτευσή του και περνώ απο επιτροπή και παίρνω την αναβολή εύκολα;
neos

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από neos »

Αν η επιτροπή σε κρίνει κατάλληλο για στράτευση (Ι1-Ι4) Παρουσιάζεσαι ΕΚΤΟΣ ΕΣΣΟ, εντός 5 ημερών από την κοινοποίηση τη γνωμάτευσης της ΕΑ στο στρατολογικό γραφείο.

Kwstas

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Kwstas »

Καλησπέρα παιδιά. Μου ήρθε χαρτί κατάταξης πριν λίγες μέρες (για τις 7/4 στο Π. Ν.). Έχω πάρει ήδη 2 χρόνια αναβολή για λόγους υγείας και τώρα επρόκειτο να ζητήσω απαλλαγή.

Το πρόβλημα μου είναι οτι έχω εδώ και καιρό κλείσει αεροπορικό για τις 28 Απριλίου (το ερχόμενο Σάββατο) και δε θα ήθελα να το ακυρώσω, περιμένοντας μέχρι τη βδομάδα των κατατάξεων για να πάω φρουραρχείο.

- Πιστεύετε έχω δικαίωμα να κινήσω Τη διαδικασία φρουραρχείο-401-φρουραρχείο Μέσα στην ερχόμενη Εβδομάδα Και μέχρι παρασκευή να έχω πάρει το ok για να περάσω επιτροπή απαλλαγών, ή πρέπει υποχρεωτικά να περιμένω για να πάω φρουραρχείο 5 μέρες πριν τη κατάταξη;

-ενα άλλο προβλημα είναι οτι ο γιατρός μου θα μπορεί να μου δώσει το χαρτί που χρειάζομαι, την Τετάρτη. Αν πάω τη Δευτέρα στο φρουραρχείο χωρίς το χαρτί του γιατρού μου και ζητήσω παραπεμπτικό για 401, θα μου το δώσουν;(δεδομένου οτι ήδη έχω πάρει 2χρονια αναβολή για λόγους υγείας και ότι θα προσκομίσω το χαρτί του γιατρού μου μόλις το πάρω)

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Και τα 2 ερωτήματα σου έχουνε απαντηθεί σε προηγούμενα μηνύματα
Kwstas

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Kwstas »

Τις διάβασα και τις 4 σελίδες του thread και δε κατάλαβα. Θα δεχτούνε στο φρουραχείο να μου δώσουν αυτή τη βδομάδα Παραπεμπτικο για 401κτλ; Ή θα μου πούνε να ξαναπάω την επόμενη; Αυτό που βλέπω να επαναλαμβάνεται στις προηγούμενες απαντήσεις, είναι πως πρέπει να πάω 5 μέρες πριν τη κατάταξη.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θα σου πούνε να ξανά πας την επόμενη και καλό θα ήτανε να επικοινωνήσεις με το Φρουραρχείο για να κλείσεις ραντεβού
Kwstas

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Kwstas »

Τελικά μου είπαν απο το φρουραρχείο οτι μπορώ να πάω και αυτή τη βδομάδα από τη στιγμή που πρόκειται να εξεταστω στο 401 και να ζητήσω επιτροπή απαλλαγών.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Και με τι χαρτί κατάταξης θα πας; Εγώ πιστεύω ότι τσάμπα θα ταλαιπωρηθείς αλλά οκ!
Alex

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Alex »

Καλησπερα και απο εμενα.Πριν 2 μηνες πηγα στο φρουραρχειο με καποια χαρτια απο εναν γιατρο, με στειλανε 414 στη συνεχεια πισω σε αυτους οπως ειπε και ενα παλικαρι πιο πανω και τελος μου γραψανε 1 χρονο αναβολη. Εκτος αυτου σημειωσανε οτι δεν θα παρουσισατω στην επιτροπη πραγμα το οποιο επισημανα και στη στρατολογια οταν πηγα τελικως τα χαρτια μου. Εκει μου ειπανε οτι αφου δεν θα περασω επιτροπη να περιμενω χαρτι καταταξης του χρονου τετοια εποχη περιπου... Ομως πριν 1 εβδομαδα μου ηθρε χαρτι απο στρατολογια για να παρουσιαστω στην επιτροπη εντος 1 μηνος. Παω παλι στρατολογια για να δω αν εχει γινει καποιο λαθος και μου ειπανε οτι αλλαξε η αποφαση! Και πρεπει να με δουν στην επιτροπη... Μπορει να μου πει καποιος που γνωριζει τι γινεται με αυτο το θεμα; Γινεται να αλλαξουν απο μονοι τους την αποφαση ενω πριν εχουν υπογραψει-σφραγισει την αποφαση;

Επισης υπαρχει περιπτωση η επιτροπη να αλλαξει την αποφαση του γιατρου στο 414 και να ακυρωσει την αναβολη;

Οποιος γνωριζει και εχει το χρονο ας βοηθησει. Ευχαριστω

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης