Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΑΠΟΓΝΩΣΗ

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από ΑΠΟΓΝΩΣΗ »

Χαίρεται, θέλω να αιτηθώ απαλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους Μένω μόνιμα Κόρινθο αλλά το στρατολογικό μου γραφείο είναι στο Μεσολόγγι. Ξέρει κανείς αν μπορώ να πάω στο Φρουραρχείο στην Αθήνα να πάρω παραπεμπτικό για στρατιωτικό νοσοκομείο;

Ευχαριστώ πολύ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΑΠΟΓΝΩΣΗ έγραψε:Χαίρεται, θέλω να αιτηθώ απαλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους Μένω μόνιμα Κόρινθο αλλά το στρατολογικό μου γραφείο είναι στο Μεσολόγγι. Ξέρει κανείς αν μπορώ να πάω στο Φρουραρχείο στην Αθήνα να πάρω παραπεμπτικό για στρατιωτικό νοσοκομείο;

Ευχαριστώ πολύ



καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο στο φρουραρχείο και να ρωτήσεις

Alex

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Alex »

Καλησπερα και απο μενα... Αρχες Μαρτιου ειναι να καταταγω αλλα θελω να αιτηθω για αναβολη για ψυχολογικους λογους. Αυτη τη στιγμη δεν εχω καποιο επισημο εγγραφο που να δειχνει αν πασχω απο κατι. Σκεφτομαι να παω στα εξωτερικα ιατρεια Του ΨΝΑ και να πω διαφορα ωστε να μου δωσουν καποιο χαρτι. Αν και εφοσον το παρω μπορω να το παρουσιασω στο φρουαραρχειο η θα πρεπει να παρουσιαστω κανονικα στο στρατοπεδο; Επισης αν παρω καποιο χαρτι απο ιδιωτη Ψυχιατρο θα Το δεχτουνε; Τελος δεν εχω σκοπο να κανω ουτε τον τρελο ουτε αλλα περιεργα που εχω ακουσει απο πολλους (και να ηθελα δε μου βγαινουν να τα κανω) απλα το μονο που μπορω να πω ειναι οτι αυτη τη στιγμη δε μπορω να υπηρετησω με τπτ για ψυχολογικους και οχι μονο λογους.Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

iraklis

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από iraklis »

Θελω να ρωτησω κατι για την διαδικασια της ΣΙ. ΑΦου παρουσιαστω στο φρουραρχειο και παω για επιτροπη αλλαγων ποτε συνεδριαζει αυτη η επιτροπη. Χανω δηλαδη την ΕΣΣΟ που πρεπει να παρουσιαστω και παω για την επομενη αν κριθω καταλληλος για στρατευση;

shadow
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Φεβ 13, 2012 5:24 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από shadow »

Greek_Army έγραψε:Στο Φρουραρχείο με βάση την πάθησή σου θα σου δώσουν ένα παραπεμπτικό για εξέταση στο πλησιέστερο στρατιωτικό νοσοκομείο από γιατρό ειδικότητας αντίστοιχης με την πάθησή σου. Αφού πάρεις το παραπεμπτικό πηγαίνεις αμέσως μετά στο νοσοκομείο και εκεί ο στρατιωτικός γιατρός που θα σε δει θα κρίνει αν δικαιούσαι αναβολή/απαλλαγή. Γράφει την γνωμάτευσή του σε ένα χαρτί και με το χαρτί αυτό επιστρέφεις πάλι στο Φρουραρχείο την ίδια μέρα. Σε περίπτωση αναβολής/απαλλαγής το Φρουραρχείο θα σου δώσει ένα νέο έγγραφο το οποίο πρέπει να προσκομίσεις στο Στρατολογικό σου Γραφείο (αυτό μπορείς να το κάνεις και την επόμενη μέρα διότι το tour Φρουραρχείο-νοσοκομείο-Φρουραρχείο θα σου φάει όλο το πρωί οπότε δύσκολο να προλάβεις την Στρατολογία την ίδια μέρα). Σε περίπτωση που έχεις κριθεί Ι5-απαλλαγή θα σε καλέσουν μετά από 15-20 ημέρες να παρουσιαστείς στην επιτροπή απαλλαγών για να επικυρωθεί η απαλλαγή σου. Αυτό είναι περισσότερο μια τυπική διαδικασία (δηλαδή άπαξ και σε έκριναν Ι5 στο νοσοκομείο είναι 99,9% βέβαιο ότι και η επιτροπή απαλλαγών θα το επικυρώσει).



Εγώ είναι να περάσω από το φρουραρχείο Πατρών, οπότε το πλησιέστερο στρατιωτικό νοσοκομείο είναι το 409 στη Πάτρα; Έχει γιατρό ψυχιατρικής ειδικότητας που είναι για τη πάθησή μου;
Η επιτροπή απαλλαγών σε ποιο νοσοκομείο βρίσκεται; Ισχύει ότι εξαρτάται από το τόπο γέννησής μου (Αττική) οπότε θα περάσω από το 401 νοσοκομείο στην Αθήνα;
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους σας. Νιώθω υπερβολική πίεση με αυτό το θέμα.

edit: Να προσθέσω πως είμαι εγγεγραμμένος στη στρατολογία πατρών. Από εκεί είχα περάσει περιοδεύων.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Καλύτερα να επικοινωνήσεις με το φρουραρχείο Πάτρας, εκτός και αν βρεθεί κάποιο παιδί που να γνωρίζει
Θοδωρης

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Θοδωρης »

Μπορω να ξεκινησω την διαδικασια αναβολης για ψυχολογικους λογους μεσω φρουραρχιου χωρις να εχω γνωματευση απο γιατρο; Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καποιο ψυχολογικο προβλημα. Το προβλημα μου ειναι οτι διαγραφομαι τον Σεπτεμβρη απο το ΤΕΙ στο οποιο φοιτω και χρειαζομαι 6 μηνες για να κανω την πρακτικη μου. Εχω ελπιδες να παρω την αναβολη χωρις να μπλεχτω με γιατρους του δημοσιου κλπ;
ΝΙΚΟΣ

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

ΚΑλησπέρα και από εμένα. Παιδιά είχα πάρει πριν 2 χρόνια διετή αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Τώρα που η αναβολή έληξε και μου έστειλαν το χαρτί με πετυχαίνει σε πολύ δύσκολη φάση, υποφέρω από κατάθλιψη αλλά δεν έχω πάει σε γιατρό γιατί δεν πιστεύω οτί μπορεί να βοηθηθώ από χάπια κτλ. Τι μπορώ να κάνω για να πάρω απάλλαγη χωρίς να καταταχτώ; Είμαι από Πάτμο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΝΙΚΟΣ έγραψε:ΚΑλησπέρα και από εμένα. Παιδιά είχα πάρει πριν 2 χρόνια διετή αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Τώρα που η αναβολή έληξε και μου έστειλαν το χαρτί με πετυχαίνει σε πολύ δύσκολη φάση, υποφέρω από κατάθλιψη αλλά δεν έχω πάει σε γιατρό γιατί δεν πιστεύω οτί μπορεί να βοηθηθώ από χάπια κτλ. Τι μπορώ να κάνω για να πάρω απάλλαγη χωρίς να καταταχτώ; Είμαι από Πάτμο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...


δεν νομίζω να γλιτώσεις την κατάταξη, εκτός και η Πάτμο έχε στρατολογική υπηρεσία, φρουραρχείο και στρατιωτικό νοσοκομείο

ΝΙΚΟΣ

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

Αν πάω στην Ρόδο όπου έχει; Δηλαδή πως θα παρουσιαστώ κ θα πάρω απαλλαγή;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΝΙΚΟΣ έγραψε:Αν πάω στην Ρόδο όπου έχει; Δηλαδή πως θα παρουσιαστώ κ θα πάρω απαλλαγή;


έχω γράψει την διαδικασία της απαλλαγής σε παλαιότερο ποστ, αν σε συμφέρει να πας στην Ρόδο πήγαινε, εγώ πάντως νομίζω ότι μέσω στρατοπέδου θα σε βολέψει καλύτερα, τώρα για να πάρεις απαλλαγή θα χρειαστείς σίγουρα χαρτί από ψυχίατρο που να αναφέρει την πάθηση που έχεις και ότι είσαι ακατάλληλος για στράτευση

Μελωδός

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Μελωδός »

Καταρχήν συγχαρητήρια στη κοινότητα που ενημερώνει τάχιστα τον οποιοδήποτε χρειάζεται πληροφορίες (συμπεριλαμβανομένου και εμού), παρότι πολλές φορές απαντάει στις ίδιες και ίδιες ερωτήσεις.:D

Είμαι 1.76 μέτρα, ζυγίζω 180 κιλά και παρουσιάζομαι στις 5 Μαρτίου. Για το Ι5 (Κ5 με ΔΑ) που φαίνεται να κατατάσσομαι, μπορώ να ξεμπερδέψω με το θέμα της αναβολής μέσω του φρουραρχίου; Και αν ναι, με τι χαρτιά και μέχρι πότε πρέπει να παραστώ στο φρουραρχίο για πρώτη φορά;

Απ'ότι κατάλαβα από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα, πρέπει να πάρω κάποια γνωμάτευση από γιατρό (δημόσιου ή στρατιωτικού) νοσοκομείου, που να επικυρώνει τη πάθησή μου. Εγώ πέρα από υποθυρεοειδισμό (που έχει ρυθμιστεί με φαρμακευτική αγωγή) και αυξημένη αρτηριακή πίεση, χαίρω άκρας υγείας... Τι ακριβώς πρέπει να ζητήσω από τον γιατρό να εμπεριέχει στη γνωμάτευσή του; Μήπως η καταγραφή ύψους και κιλών αρκεί στη δική μου ακραία περίπτωση;

Αφού τελικά πάρω την γνωμάτευση στα χέρια μου, έχοντας επίσης ταυτότητα και σημείωμα κατάταξης πρέπει να παραστώ στο φρουραρχίο το αργότερο την προηγούμενη από τη μέρα κατάταξης μου (δηλαδή 4 του μηνός) ή κάνω κάπου λάθος; Αυτά τα 3 έγγραφα αρκούν;

Απολογούμαι αν έγινα κουραστικός και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Για την αναβολή / απαλλαγή Μέσω φρουαρχείου έχω γράψει ακριβώς και αναλυτικά την διαδικασία σε προηγούμενο μήνυμα, κάτσε και διάβασε το

2. Ο γιατρός θα πρέπει να σου γράψει το ύψος και το βάρος και δίπλα τον αριθμό πάθησης που υπάρχει στο ΦΕΚ και ότι είσαι ακατάλληλος για στράτευση, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο

Μελωδός

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Μελωδός »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, αλλά μου είναι ακόμα ασαφή η προθεσμία για την αίτηση της αναβολής. Είναι όντως η προηγούμενη της μέρας κατάταξης (δηλαδή στη δική μου περίπτωση η 4η του Μαρτίου ημέρα Κυριακή ή η προηγούμενη εργάσιμη στις 2 Μαρτίου και μέρα Παρασκευή) ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά;

Ως μέρα αίτησης για αναβολή, ισχύει η μέρα που θα πάρω την Γνωμάτευση από το Φρουραρχείο ή η μέρα κατάθεσής της στο στρατολογικό γραφείο (στο Ρουφ) η οποία λογικά θα έιναι η επόμενη εργάσιμη;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Μέχρι την παρασκευή

2. Το δεύτερο, εκεί ο στρατολόγος θα σε ενημερώσει ότι σε περίπου 2 εβδομάδες θα σου έρθει σπίτι ένα γράμμα που θα αναφέρει ότι καλείσαι να περάσεις από επιτροπή αναβολών / απαλλαγών η οποία θα επικυρώσει την αναβολή / απαλλαγή που πρότεινε ο στρατιωτικός γιατρός.

Εννοείται πως στο στρατολογικό γραφείο θα πας με όλα τα χαρτιά που σου δώσανε από φρουραρχείο και νοσοκομείο

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες