Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
midian

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από midian »

Mike καλησπέρα και μπράβο για όλες τις αναλυτικές πληροφοριές παραπάνω...
Μια διευκρίνηση για να δω αν καταλαβαίνω καλά την κατάσταση, όντας συντοπίτης εδώ στο Ην. Βασίλειο...

Πρακτικά ανυπότακτος εσωτερικού και εξωτερικού είναι το ίδιο πράγμα, με τη διαφορά ότι ο εξωτερικού είναι λίγο πιο light, έχοντας κάποια δικαιολογία για την ανυποταξία, σωστά; Επίσης σε περίπτωση χωρών από τις οποιες δεν υπάρχει έλεγχος κατά τη είσοδο στη χ'ωρα (πχ. Σέγκεν) τότε τα δύο status συμπίπτοθν, με την μικρή διαφορά ότι τον εξωτερικού δεν παίζει να τον κυνηγήσουν, σωστά;

Μέσα σε όλο αυτό το χαμό, ψάχνω να καταλάβω τί παραπάνω θα κερδίσω, και γιατί αξίζει να τρέχω εγώ και άλλοι για 1002 χαρτιά ώσε να κυρρηχθώ εξωτερικού, αφού όπως και να έχει α) το πρόστιμο θα τ φ'αω και β) Ελλάδα θα μπαινβγαίνω χωρίς πρόβλημα...

Τέλος, έχεις κάποια ιδέα για τη διαδικασία που χρειάζεται ακριβώς ώστε να βγούν τα απαραίτητα έγγραφα από την πρεσβεία στο Λονδίνο πχ; Ευχαριστώ!

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Mike »

Δεν θα το ελεγα 'το ιδιο' και θα σου συνιστουσα να κανεις τις ενεργειες να βγεις ανυποτακτος εξωτερικου, αλλα δικιο εχεις οτι δεν ειναι και τεραστιο το οφελος.

Ο ελεγχος κατα την εξοδο απο τη χωρα, παραμενει και η Αγγλια δεν ειναι Σενγκεν. Σε καθε περιπτωση ενω οι αστυνομικοι στους ελεγχους δεν νοιαζονται και πολυ, μπορει να πεσεις σε εκτατο ελεγχο στρατονομιας. Ουτε μου εχει τυχει, ουτε ξερω καποιον κοντινο που να του εχει τυχει.

Αν εισαι ανυποτακτος εσωτερικου, τυπικα δεν δικαιουσαι διαβατηριο και δεν δικαιουσαι και εξοδο απο τη χωρα.

Επισης θεωρητικα παλι, οι εισαγγελεις που θα παρουν το φακελο σου, ειναι πιο ελαστικοι οταν προκειται για περιπτωσεις ανυποτακτων εξωτερικου και τετοιες υποθεσεις ξεχνιουνται και δεν φτανουν στο στρατοδικειο. Οχι οτι με βοηθησε στη δικη μου περιπτωση.

Τελος, οταν εχεις βγαλει αυτο το πιστοποιητικο μονιμης διαμονης, τοτε οταν συμπληρωσεις τα χρονια ΜΚΕ, μπορεις να πας με την προηγουμενη βεβαιωση και δικαιολογητικα μονο απο την παλια βεβαιωση και περα.

Συνολικα Δεν βρισκω τοσο δυσκολο το να κανεις τα χαρτια σου.

Τα εγγραφα ειναι εγγραφα που αποδεικνυουν οτι μενεις και εργαζεσαι στην Αγγλια (τα εχω γραψει πολλες φορες σε αυτο το νημα) :

Οτι εχεις καλο ειναι.P60,payslips,bank statements,bills,council tax, βεβαιωση εργοδοτη. Δεν τα χρειαζεσαι ολα απαραιτητως, αλλα οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο λεω εγω.

midian

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από midian »

** Λάθος κωδικός ασφαλείας == το μηνυμα που γράφεις, χάνεται Εικόνα

Anyway,Mike σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Πράγματι, είχα ήδη δει τη λίστα σου από την σελίδα 3 ( Εικόνα ) και ευτυχώς έχω κρατήσει αρχείο με όλα τα παραπάνω από τα τελευταία χρόνια.

Με αυτά που αναφέρεις, πράγματι φαίνεται -και με έπεισες- ότι αξίζει να ασχοληθεί κανείς, τόσο για το καθαρό ποινικό μητρώο που είναι απαραίτητο, όσο και για την έυκολη έκδοση διαβατηρίου, κλπ.

Θα έχω παραπάνω ενημέρωση τις επόμενες ημέρες και θα προχωρήσω σε ό, τι κινήσεις χρειάζεται άμεσα, να ξεμπερδεύουμε και με αυτό - μόνο "ζήτημα" ίσως το ραντεβού με την πρεσβειά πλέον... !
Αν μάθω κάτι, θα αναφέρω εκ νέου εδω.

Τέλος, ανέφερα την Αγγλία, καθώς ενώ γνωρίζω πως είναι εκτός Σεγκεν, παρ' όλα αυτά μπορεί κανείς να εισέρχεται μόνο με καινούργια ελληνικη ταυτότητα... Δεν έχω καταλάβει γιατί όμως...

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι, και εύχομαι καλή συνέχεια σε όλα!

Btw, πού βρίσκεσαι; Εικόνα

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Terminator »

Mike ολες οι ποινές μέχρι 3 χρόνια έχουν αυταπαγγέλτως ανασταλτικό αποτέλεσμα οπότε μετά την έκδοση καταδικαστικής απόφασης αφήνεσαι ελεύθερος. Για ποινές απο 3-5 χρόνια αποφασίζει το δικαστήριο για το αν θα έχει ανασταλτικό αποτέλεσμα η όχι (που συνήθως έχει λόγο ελλειψης χώρου στις φυλακές) όμως στην προκειμένη περίπτωση υπάρχουν επαχθέστεροι όροι αναστολής και μάλιστα υπο επιτήρηση.
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Mike »

Δεν ξερω σε τι ακριβως απαντας, γιατι δεν ειπα το αντιθετο, αλλα σωστα ειναι αυτα που λες. Οι ποινες για ανυποτακτους ειναι 3-6 μηνες συνηθως και φυσικα ειναι με αναστολη (με δεδομενο το καθαρο μητρωο ως τοτε). Αλλιμονο αν μας εβαζαν και μεσα
Brighton

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Brighton »

Γεια σας,

Ειμαι 38 χρονων, πατερας 2 παιδιων. Ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου και θελουμε να ερθουμε μονιμα Ελλαδα. Μπορω να παρω αναβολη για αλλα 3 χρονια οπως δικαιουντε οι πατερες 2 ζωντων τεκνων η' οχι; Να γυρισουμε δηλαδη και να κοψω την αναβολη ΜΚΕ και να συνεχισω με αναβολη αλλα 3 χρονια λογω πατροτητας 2 παιδων.

Σας ευχαριστω.

malaganas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2014 11:22 am
Τοποθεσία: Λουφα
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από malaganas »

Καλημέρα,

Μιας και το πρόστιμο έρχεται συστημένο τι γίνεται αν δεν το παραλάβεις και δεν το ανοιξεις ποτε;

Υποθετοντας ότι εισαι κάτοικος εξωτερικου μιλώ

Επίσης διατυπώθηκε καπου παραπάνω οτι το πρόστιμο δεν διαγραφεται αν καταταγείς κάποια στιγμή, το οποίο νομιζω ειναι λάθος αν διαβασει κανεις το σχετικο νομο

Ευχαριστω

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Terminator »

Απο οσο ξέρω πηγαίνει κανονικότατα στην ΔΟΥ και αρχίζει να τοκιζεται.
κώστας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από κώστας »

Καλησπέρα σας,

Μου ήρθε το πρόστιμο για τα 6000 ? και έκανα προσφυγή με τον δικηγόρο μου.

Το πρόστιμο μου ήρθε καθώς δεν είχα λάβει το πρώτο χαρτί κατάταξης.

Η στρατολογία δηλώνει πως τον Μάρτιο του 2013 έστειλαν χαρτί κατάταξης το οποίο δεν έλαβα ποτέ.

Το χαρτί είχε την παλιά διεύθυνση που είχα δώσει το 2002. Έχω μετακομίσει Από το 2006 και είναι ενήμερη η αστυνομική αρχή της περιοχής μου.

Τα τηλέφωνα που είχα δώσει είναι ακόμα τα ίδια από το 2002.

Δεν επικοινώνησε ποτέ μαζί μου η αστυνομία.

Και έτσι έγινα ανυπότακτος.

Εγώ όταν έλαβα το δεύτερο χαρτί κατάταξης πήγα και πήρα αναβολή για ένα χρόνο για ιατρικούς λόγους.

Με αυτόν τον τρόπο δεν έχω τακτοποίηση την ανυποταξία μου; Δεν θα πρέπει να προβούν σε ακύρωση προστίμου;

Σας ευχαριστώ

Κώστας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Κώστας »

Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια απάντηση; Ευχαριστω
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Mike »

Υποθετω πως δεν απαντησε κανεις, γιατι κανεις δεν γνωριζει την απαντηση.

Απ'οσο γνωριζω δεν υπαρχει καποιος στο φορουμ που να ειναι σε υπευθυνη θεση στο στρατο/στρατολογια. Ολοι γραφουν με βαση οσα ξερουμε απο τη δικη μας εμπειρια και οσα εχουμε μαθει μεσω του φορουμ.

Το στρατολογικο σου γραφειο τι λεει πανω στο θεμα; Η' ο δικηγορος σου;

Οταν θα εχεις νεα για την υποθεση σου, καλο θα ηταν να τα μοιραστεις με το φορουμ, ωστε να βοηθησεις τον επομενο που θα βρεθει στην ιδια θεση με εσενα.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σε τι να απαντήσουμε ακριβώς; Την στρατολογία έπρεπε να ενημερώσεις για την αλλαγή διεύθυνσης και όχι την αστυνομία, η αστυνομία απλά παραλαμβάνει χαρτιά κατάταξης.

Παράδειγμα, όταν κάποιος είναι διπλό διπλοεγγεγραμένος και δεν το γνωρίζει αυτό φαίνεται μόνο στα αρχεία του στρατού, η αστυνομία είναι άσχετη με όλα αυτά.
Μάνος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Μάνος »

Καλησπέρα σε ολους. Μόλις μου ήρθε ειδοποίηση από την εφορία για το πρόστιμο ανυποταξιας που μου είχε επιβληθει, αλλά εγώ είχα πάει στο Ρουφ και είχα καταθέσει όλα τα δικαιολογητικα που αποδεικνύαν ππως απουσίαζα κατά την κατάταξη μου το Δεκέμβρη για σοβαρούς ιατρικού λόγους του πατέρα μου στην αμερικη. Το Μάρτιο που με κάλεσε ο στρατός πήγα κανονικά και πήρα ετήσια αναβολη. Το πρόστιμο γίνεται να διαγραφεί τωρα?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μάνος έγραψε:Καλησπέρα σε ολους. Μόλις μου ήρθε ειδοποίηση από την εφορία για το πρόστιμο ανυποταξιας που μου είχε επιβληθει, αλλά εγώ είχα πάει στο Ρουφ και είχα καταθέσει όλα τα δικαιολογητικα που αποδεικνύαν ππως απουσίαζα κατά την κατάταξη μου το Δεκέμβρη για σοβαρούς ιατρικού λόγους του πατέρα μου στην αμερικη. Το Μάρτιο που με κάλεσε ο στρατός πήγα κανονικά και πήρα ετήσια αναβολη. Το πρόστιμο γίνεται να διαγραφεί τωρα;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων



Το πρόστιμο διαγράφεται μόνο αν πάρεις απαλλαγή (Ι5) ή αν βγεις Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού.
harris1986
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 20, 2014 6:54 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από harris1986 »

Καλησπέρα,

είναι να παρουσιαστώ την Τρίτη 27/5, αλλά μέσα στην περίοδο του Πάσχα μου εφανίστηκε μια ευκαιρία μιας υποτροφίας για διδακτορικό στην Κύπρο. Έτσι, αποφάσισα να μην πάω στρατό και να κηρυχθώ ανυπότακτος.

Πήρα σήμερα το προξενείο εδώ στην Κύπρο, ζητάει κάμποσα χαρτιά, ΟΚ, θα τα μαζέψω, το θέμα είναι ότι θέλω να έρθω στην Ελλάδα μέσα στις επόμενες μέρες να δω λίγο τους δικούς μου και τους φίλους μου. Θα έχω πρόβλημα επδ δεν έχω ακόμη το χαρτί που με κηρύσσει ανυπότακτο εξωτερικού;

Και κάτι ακόμη. Το χαρτί κατάταξης δεν το παρέλαβα ποτέ. Υπάρχει πρόβλημα; Πήρανε τη μητέρα μου και της είπαν να πάει εκείνη, αλλά δε θέλω να την μπλέκω, έχει και κάποια αναπηρία.

Ευχαριστώ.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης