Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Peter

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Peter »

Καλησπέρα. Ζω από το 2009 στην Ολλανδία. Πέρυσι μετέπεσα στους ανυπότακτους εξωτερικού (προσκομίζοντας τη σχετική βεβαίωση από το προξενείο) και μου επιβλήθηκε το πρόστιμο, το οποίο πληρώνω σε δόσεις στην εφορία. Σε λίγους μήνες θα πάρω και την ολλανδική υπηκοότητα. Λίγο αργότερα σκοπεύω να κάνω αίτηση για μεταναστευτική βίζα στις ΗΠΑ (είμαι αρραβωνιασμένος με Αμερικανίδα) χρησιμοποιώντας την Ολλανδική υπηκοότητα. Το ζήτημα είναι πως οι Αμερικάνοι ζητούν και πιστοποιητικό ποινικού μητρώου από την Ελλάδα. Επειδή οι απόψεις είναι αντικρουόμενες, τελικά η ανυποταξία "λερώνει" το ποινικό μητρώο ή όχι; Γιατί αν φανεί στο πιστοποιητικό θα έχω θέμα. Ευχαριστώ
Peter

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Peter »

Καλησπέρα. Είμαι από τον Μάρτιο του 2013 ανυπότακτος εξωτερικού. Από τη στρατολογία μου είπαν πως όλες οι περιπτώσεις καταλήγουν σε δίκη στο στρατοδικείο κάποια στιγμή. Πρέπει πάσει θυσία να καθυστερήσω τη διαδικασία για τουλάχιστον 2-3 χρόνια (ιδανικά εως τα 35 για να κάνω αίτηση για πιστοποιητικό ΜΚΕ). Όσοι είστε ανυπότακτοι εξωτερικού, παρακαλώ ας κάνουμε μια λίστα με:

- ημερομηνία που κυρηχθήκατε ανυπότακτοι

- πότε σας ήρθε η πρώτη ειδοποίηση για να παραστείτε σε δίκη

- αν πήρατε αναβολές και πόσες

- πότε τελικά έγινε η δίκη Και πού

- αν κηρυχθήκατε τελεσίδικα ανυπότακτοι και πότε

Νομίζω πως αν έχουμε συγκεντρωμένες τις πληροφορίες, θα έχουμε μια καλύτερη ιδέα σχετικά με το πόσο γρήγορα κινείται η διαδικασία ώστε να πράξουμε αναλόγως.

Ευχαριστώ

Προμηθεας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Προμηθεας »

Λοιπον παιδια εχω το εξης προβλημα ειμαι γεννημενος το 94 και μενω τα τελευταια 2 χρονια μονιμα στο βελγιο αρχες του 13 με κυρηξαν ανυποτακτο και εκανα τα χαρτια μου για να μπω στην ρυθμιση για ανυποτακους εξωτερικου οπου και τα καταφερα ομως η μανα μου πηγε και εκανε τα χαρτια μου για να παρω αναβολη λογο πανελληνιων και ετσι πειρα αναβολη μεχρι το δεκεμβριο του 2014 η απορια μου ειναι η εξης 1 εφοσον πειρα αναβολη ειμαι ακομα στην ρυθμιση για τους ανυποτακτους εξωτερικου;
Προμηθεας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Προμηθεας »

Επισης εαν ταξιδευω με την Βελγικη ταυτοτητα σε ελενχο εαν την παρουσιασω αυτην χωρις να κρατω την ελληνικη μπορουν να μου κανουν κατι;
dimitris

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από dimitris »

Εγω εφαγα προστιμο επειδη περσυ δεν με εβρισκαν για να μ δωσουν το χαρτι καταταξης! Προπερσι ομως με ειχαν βρει! Καποιος αλλαξε τη διευθυνση μου στη στρατολογια κ φυσικα ποτε δεν φταινε αυτοι!εφαγα λοιπον τα 6000 χιλιαρικα. Θελω λοιπον να ρωτησω εαν ισχυει οτι αν εκπληρωσω τις στρατιωτικες μου υποχρεωσεις το προστιμο διαγραφεται; Ρωταω γιατι μου ειπαν στη στρατολογια οτι δεν διαγραφεται! Δηλαδη θα υπηρετω και κατα τη διαρκεια της θητειας μου θα πρεπεει να πληρωνω; Με τι εισοδημα; Του στρατιωτη;

θεωρω οτι στη στρατολογια δεν ξερουν τι τους γινεται αφου υπηρξε και δευτερο συμβαν με τη μη προσκομιση των εγγραφων παρουσιασης μου στο στρατιπεδο! Πηγα και δεν με εβρισκαν οι ανθρωποι!

μπορει καποιος να με βοηθησει;

ευχαριστω

ing_ptr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 17, 2014 10:06 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από ing_ptr »

Καλημέρα σας. Παρακολουθώ χρόνια το forum, αλλά γράφω πρώτη φορά καθώς έως τώρα με κάλυπταν πάντα οι απαντήσεις των μελών. Εν συντομία η ιστορία μου. Ζω και εργάζομαι στη Γερμανία από το Μάρτιο του 2012. Κλήθηκα για στράτευση το Μάρτιο του 2013 (η αναβολή είχε λήξει το Δεκέμβριο του 2012), έκανα όλες τις διαδικασίες που μου υπέδειξε η στρατολογία (Δυτικής Μακεδονίας) και από το Μάιο του 2013 έχω υπαχθεί στους ανυπότακτους εξωτερικού, έχοντας χαρτί από τη στρατολογία που το βεβαιώνει και έχοντας πληρώσει το πρόστιμο των 6000 ευρω. Κλήθηκα να παρουσιαστώ το Σεπτέμβριο του 2014 εκ νέου και έκανα πάλι όσα μου υπέδειξε η στρατολογία, καταθέτοντας χαρτί ότι διαμένω και εργάζομαι στο εξωτερικό καθώς και την απόδειξη ότι έχω πληρώσει το πρόστιμο.

Τον Ιούνιο του 2014 παρουσιάστηκα ενώπιον στρατοδικείου, μέσω του δικηγόρου μου, από το οποίο μάλιστα κρίθηκα αθώος. Προ ολίγων ημερών έλαβα ειδοποίηση από το προξενείο ότι έχουν λάβει ενημέρωση για πρόστιμο που εκκρεμεί λόγω ανυποταξίας. Ο δικηγόρος μου, μου μίλησε για ασάφεια του νόμου. Μίλησα με στρατολογία και μου είπαν να μην ανησυχώ, ότι το πρόστιμο μπορεί από λάθος να επιβληθεί αρκετές φορές αλλά χρειάζεται να πληρωθεί μόνο μία και να μην κάνω κάτι μέχρι την επόμενη φορά που θα με καλέσουν να παρουσιαστώ, οπότε και θα πρέπει να παρουσιάσω την απόδειξη πληρωμής του προστίμου.

Να με συγχωρούν, αλλά με όσα έχω ακούσει δεν τους εμπιστεύομαι πια. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία ή πληροφόρηση και τι έκανε/γίνεται σε αντίθετη περίπτωση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ing_ptr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 17, 2014 10:06 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από ing_ptr »

ing_ptr έγραψε:Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία ή πληροφόρηση και τι έκανε/γίνεται σε αντίστοιχη περίπτωση.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Terminator »

Peter έγραψε:Καλησπέρα. Ζω από το 2009 στην Ολλανδία. Πέρυσι μετέπεσα στους ανυπότακτους εξωτερικού (προσκομίζοντας τη σχετική βεβαίωση από το προξενείο) και μου επιβλήθηκε το πρόστιμο, το οποίο πληρώνω σε δόσεις στην εφορία. Σε λίγους μήνες θα πάρω και την ολλανδική υπηκοότητα. Λίγο αργότερα σκοπεύω να κάνω αίτηση για μεταναστευτική βίζα στις ΗΠΑ (είμαι αρραβωνιασμένος με Αμερικανίδα) χρησιμοποιώντας την Ολλανδική υπηκοότητα. Το ζήτημα είναι πως οι Αμερικάνοι ζητούν και πιστοποιητικό ποινικού μητρώου από την Ελλάδα. Επειδή οι απόψεις είναι αντικρουόμενες, τελικά η ανυποταξία "λερώνει" το ποινικό μητρώο ή όχι; Γιατί αν φανεί στο πιστοποιητικό θα έχω θέμα. Ευχαριστώ


Εφόσων η ανυποταξία είναι πλημμέλημα τότε σε περίπτωσει που καταδικαστείς αμετάκλητα απο στρατοδικείο το ποινικό μητρώο θα ''λερωθεί''. Ο υπεύθυνος που θα ελέγξει την αίτηση σου έχει το δικαίωμα εαν το κρίνει απαραίτητο να αρνηθεί την είσοδο στις ΗΠΑ για το οποιοδήποτε αδίκημα οπότε δεν μπορούμε να το ξέρουμε εμείς οι ίδιοι για το αν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.
Νικος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπέρα σε όλους,2 ερωτήσεις θέλω να κάνω που δεν μπόρεσα να βρώ απάντηση. Θα γίνω ανυπότακτος σε μερικούς μήνες κα θα φέρω χαρτί ότι είμαι κάτοικος εξωτερικού (όχι μονιμος) για να βγω ανυπότακτος εξωτερικού (αν και δεν διαφέρει πρακτικά από το να είσαι απλά ανυπότακτος) Οι ερωτήσεις μου¨ 1) το διαβατήριο μου λήγει σε 4 χρόνια. Εάν ταξιδέψω με το διαβατήριο για οποιαδήποτε χώρα εκτός Ευρώπης για διακοπές θα έχω πρόβλημα; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να ταξιδέψεις και να σε γυρίσουν στην Ελλάδα σαν να είσαι λαθρομετανάστης ουσιαστικά; Μένω Αγγλία οπότε από Αγγλία θα ταξιδεύω).2) ίδια ερώτηση αλλά με ταυτότητα. Πες για παράδειγμα ότι ταξδέψω από Αγγλία Γερμανία για διακοπές με ταυτότητα. Θα έχω πρόβλημα ή θα μπορέσω να τα ταξιδέψω κανονικά; Ελλάδα δεν πρόκειται να έρθω να έρθω οπότε το μόνο που με απασχολεί είναι εάν θα μπορώ να ταξιδέψω κανονικά όπως μπορούσα μέχρι τώρα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
ing_ptr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 17, 2014 10:06 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από ing_ptr »

Είμαι ήδη 3 χρόνια ανυπότακτος εξωτερικού και μπορώ να σου πω με σιγουριά πως δε θα έχεις κανένα πρόβλημα να ταξιδέψεις οπουδήποτε. Δε θα έχεις πρόβλημα ούτε να βγάλεις καινούριο διαβατήριο, ούτε και να ταξιδέψεις προς Ελλάδα. Από Ευρώπη προς Ελλάδα εξάλλου ταξιδεύεις μόνο με ταυτότητα, οπότε εκ των πραγμάτων δεν ελέγχει κανείς. Αυτό που εγώ έχω στο μυαλό μου, είναι να μην ταξιδεύω από χώρα εκτός Σένγκεν, με απευθείας πτήση προς Ελλάδα. Σε τέτοια περίπτωση θα υπήρχε, θεωρητικά, πρόβλημα σε περίπτωση που ξεπερνούσες τον αριθμό των 30 ημερών που έχεις δικαίωμα να περνάς κάθε χρόνο στην Ελλάδα.
ing_ptr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 17, 2014 10:06 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από ing_ptr »

ing_ptr έγραψε:Καλημέρα σας. Παρακολουθώ χρόνια το forum, αλλά γράφω πρώτη φορά καθώς έως τώρα με κάλυπταν πάντα οι απαντήσεις των μελών.Εν συντομία η ιστορία μου. Ζω και εργάζομαι στη Γερμανία από το Μάρτιο του 2012. Κλήθηκα για στράτευση το Μάρτιο του 2013 (η αναβολή είχε λήξει το Δεκέμβριο του 2012), έκανα όλες τις διαδικασίες που μου υπέδειξε η στρατολογία (Δυτικής Μακεδονίας) και από το Μάιο του 2013 έχω υπαχθεί στους ανυπότακτους εξωτερικού, έχοντας χαρτί από τη στρατολογία που το βεβαιώνει και έχοντας πληρώσει το πρόστιμο των 6000 ευρω. Κλήθηκα να παρουσιαστώ το Σεπτέμβριο του 2014 εκ νέου και έκανα πάλι όσα μου υπέδειξε η στρατολογία, καταθέτοντας χαρτί ότι διαμένω και εργάζομαι στο εξωτερικό καθώς και την απόδειξη ότι έχω πληρώσει το πρόστιμο.

Τον Ιούνιο του 2014 παρουσιάστηκα ενώπιον στρατοδικείου, μέσω του δικηγόρου μου, από το οποίο μάλιστα κρίθηκα αθώος. Προ ολίγων ημερών έλαβα ειδοποίηση από το προξενείο ότι έχουν λάβει ενημέρωση για πρόστιμο που εκκρεμεί λόγω ανυποταξίας. Ο δικηγόρος μου, μου μίλησε για ασάφεια του νόμου. Μίλησα με στρατολογία και μου είπαν να μην ανησυχώ, ότι το πρόστιμο μπορεί από λάθος να επιβληθεί αρκετές φορές αλλά χρειάζεται να πληρωθεί μόνο μία και να μην κάνω κάτι μέχρι την επόμενη φορά που θα με καλέσουν να παρουσιαστώ, οπότε και θα πρέπει να παρουσιάσω την απόδειξη πληρωμής του προστίμου.

Να με συγχωρούν, αλλά με όσα έχω ακούσει δεν τους εμπιστεύομαι πια. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία ή πληροφόρηση και τι έκανε/γίνεται σε αντίθετη περίπτωση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Μετά από μικρή αναμονή, ορίστε η επίσημη απάντηση από την Υποδιευθύντρια του Στρατολογικού Γραφείου Δυτικής Μακεδονίας.

Με την εκάστοτε κλήση του καθενός ανυπότακτου σε δίκη, παύει η ανυποταξία, οπότε την επόμενη φορά που θα κληθεί σε στράτευση και δεν παρουσιαστεί, κηρύσσεται και πάλι ανυπότακτος και του επιβάλλεται πρόστιμο 6.000 ευρώ. Αυτό πρακτικά επηρεάζει μόνο άτομα που πρόκειται να επιστρέψουν μόνιμα στην Ελλάδα, πριν βγουν ΜΚΕ, καθώς με το που βγει κάποιος ΜΚΕ διαγράφονται όλα τα πρόστιμα. Όπως μου είπε η ίδια η Υποδιευθύντρια ευθαρσώς, δεν υπάρχει λόγος πληρωμής του προστίμου για κάποιον που ήδη σκοπεύει να μείνει μόνιμα στο εξωτερικό και όπως με νόημα είπε, κακώς πλήρωσα και το πρώτο πρόστιμο των 6.000 ευρώ. Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση σύλληψης για το συγκεκριμένο πρόστιμο, ειδικά εφόσον πρόκειται για χρονικά εξαρτώμενο διαγραφόμενο πρόστιμο. Είναι καλό να έχει ο καθένας μας πάντα μαζί του ταξιδεύονται προς Ελλάδα, μία σχετικά πρόσφατη βεβαίωση από Πρεσβεία/Προξενείο ότι μένει μόνιμα και εργάζεται στο εξωτερικό. Αυτό λαμβάνεται σχετικά εύκολα και για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πώς, καλό θα ήταν ο καθένας να ρωτήσει στην Πρεσβεία/Προξενείο της πόλης όπου κατοικεί. Εγώ προσωπικά βγάζω μία το χρόνο. Στο δικό μου Προξενείο (Μονάχου Γερμανίας) ζητούν το χαρτί εγγραφής στο δήμο (κάτι που είναι στάνταρντ για Γερμανία) και όλες τις αποδείξεις πληρωμής από εργασία (προφανώς όταν έβγαλα δεύτερη φορά, ζητούσαν την προηγούμενη βεβαίωση και τις υπόλοιπες βεβαιώσεις πληρωμής, μέχρι την τότε παρούσα ημέρα).

Συμβουλή επίσης της ιδίας και του δικηγόρου μου, στην εκάστοτε δίκη που καλείται ο καθένας μας, να προσπαθεί να παίρνει όσο το δυνατό περισσότερες αναβολές γίνεται, καθώς δεν πρόκειται να ξανακληθεί κανείς σε δίκη, πριν ολοκληρωθεί η προηγούμενη. Είναι σχετικά εύκολο για το μέσο δικηγόρο να πάρει αναβολή από ένα ως δύο χρόνια. Θέλω 4 χρόνια ακόμα για να βγω ΜΚΕ. Υπολογίζω σύμφωνα με τα λεγόμενα της Υποδιευθύντριας του Στρατολογικού ότι θα κληθώ σε δίκη τουλάχιστον ακόμα μία φορά, οπότε και θα πράξω, μέσω του δικηγόρου μου, αναλόγως. Ελπίζω να κάλυψα αρκετούς.

ing_ptr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 17, 2014 10:06 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από ing_ptr »

Προμηθεας έγραψε:Λοιπον παιδια εχω το εξης προβλημα ειμαι γεννημενος το 94 και μενω τα τελευταια 2 χρονια μονιμα στο βελγιο αρχες του 13 με κυρηξαν ανυποτακτο και εκανα τα χαρτια μου για να μπω στην ρυθμιση για ανυποτακους εξωτερικου οπου και τα καταφερα ομως η μανα μου πηγε και εκανε τα χαρτια μου για να παρω αναβολη λογο πανελληνιων και ετσι πειρα αναβολη μεχρι το δεκεμβριο του 2014 η απορια μου ειναι η εξης 1 εφοσον πειρα αναβολη ειμαι ακομα στην ρυθμιση για τους ανυποτακτους εξωτερικου;


Αυτό το θέμα καλό θα ήταν, πιστεύω, να το συζητήσεις με το Στρατολογικό Γραφείο στο οποίο υπάγεσαι, καθώς αυτοί είναι οι μόνοι που μπορούν να σου πουν ακριβώς πώς σε έχουν καταχωρημένο. Σχετικά με την ταυτότητα, ακόμα και με ελληνική ταυτότητα να ταξιδέψεις είναι υπερβολικά δύσκολο να έχεις πρόβλημα. Δεν υπάρχει καμιά λίστα στα αεροδρόμια με φωτογραφίες μας, τα ονόματά μας και την εντολή σύλληψης δίπλα τους, ώστε να μας ψάχνουν κάθε μέρα, όλη μέρα για να μας συλλάβουν. Πρέπει να κάνεις κάτι άλλο, που ενδεχομένως θα τραβήξει την προσοχή της αστυνομίας και εκεί θα δουν συμπτωματικά ότι είσαι ανυπότακτος, οπότε αν δεν έχεις κάνει τις ρυθμίσεις που πρέπει, ενδέχεται να έχεις πρόβλημα. Κάτι τέτοιο θα ήταν επί παραδείγματι το να προκαλέσεις σοβαρό αυτοκινητιστικό ατύχημα/δυστύχημα.(Ένα μικρό παράδειγμα μόνο, προφανώς κάθε ποινικά κολλάσιμη πράξη που διαπράττουμε στην Ελλάδα, μπορεί να είναι επίκίνδυνη. Αλλά αν το καλοσκεφθούμε, στην περίπτωση ενός χοντρού ποινικού αδικήματος στην Ελλάδα, η ανυποταξία μάλλον θα κατέληγε να είναι υπολεπτομέρεια, μιας και είναι πλημμέλημα).

Εν κατακλείδι, κατά τη γνώμη μου, όντας τρία χρόνια ανυπότακτος εξωτερικού, δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας, όσο έχεις τα πάντα κανονισμένα όπως πρέπει με τη Στρατολογία.

Μηνας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Μηνας »

Γεια σας, βρισκομαι στο εξωτερικο τα τελευταια 2,5 χρονια. Γεννηθηκα στην ωραια μας Ελλαδα αλλα αναγκαστηκαμε να ξενιτευτουμε λογω της καταστασης. Απο την Ελλαδα εφυγα πριν κλεισω τα 18- οποτε δεν προλαβα να αποκτησω ΑΦΜ. Κηρυχτηκα ανυποτακτος εξωτερικου πριν λιγο διαστημα Και σημερα παρελαβα απο το προξενειο της πολης που κατοικω το ειδοποιητηριο για την οφειλη των 6.000 ευρω. Δεν συζητω για το προστιμο που ουτως η αλλως θα πρεπει να αποπληρωθει αλλα μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι ενω δεν ειχα αποκτησει ΑΦΜ η εφορια στο ειδοποιητηριο που εστειλε αναγραφει και το ΑΦΜ που απεκτησα χωρις να υποβαλλω σχετικη αιτηση. Το ερωτημα μου ειναι - αν υπαρχει σχετικος νομος οπου η εφορια αυτοβουλως σου εκδιδει ΑΦΜ- σε κατοικο πλεον του εξωτερικου - με Αυστραλιανο διαβατηριο για να χρεωθει η συγκεκριμενη οφειλη. Ευχαριστω.
hcen
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2014 2:54 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από hcen »

Είμαι στρατεύσιμος κλάσης 2007, παρουσιάστηκα πέρσι τον Σεπτέμβρη, ολοκλήρωσα τη βασική εκπαίδευση και υπηρέτησα συνολικά (περίπου) 3 μήνες (από τους 9 που υποχρεούμαι), μετά τους οποίους και - στα τέλη Νοέμβρη 2013 - πήρα Α' Ετήσια αναβολή, με γνωμάτευση της Επιτροπής Απαλλαγών. Αυτή τη στιγμή - παρ' ότι ακόμα δεν μού έχει έρθει νέο χαρτί να παρουσιαστώ και η ακριβής ημερομηνία δεν είναι γνωστή - γνωρίζω ότι πρέπει να παρουσιαστώ με την Α' ΕΣΣΟ του 2015 (δηλαδή σε 1 περίπου μήνα).

Στο προκείμενο τώρα, να πω ότι δεν έχω καμία απολύτως πρόθεση να το πράξω (ούτε να "κυνηγήσω" κάτι για περαιτέρω αναβολές), αλλά να φύγω στο εξωτερικό - μόνιμα - εντος ΕΕ.

Η ερώτησή μου θα μπορώ να συνοψιστεί στο "Αν δεν ξαναγυρίσω ποτέ, και συν τω χρόνω, κυνηγήσω τα προνόμια των ΜΚΕ, θα έχω κάποια ουσιαστική επίπτωση; ". Για να το "σπάσω" σε υποερωτήματα:

- Αν φύγω μετά την ημερομηνία που οφείλω να παρουσιαστώ, και έχω ήδη κηρυχθεί ανυπότακτος (απ' όσο γνωρίζω), υπάρχει η πιθανότητα σύλληψής μου στο λιμάνι της Ηγουμενίτσας (τυχαίο παράδειγμα!Εικόνα), σε τυχαίο έλεγχο; Κι αν ναι, τότε τι;

- Γνωρίζω ότι υπάρχει πρόστιμο 6000 ευρώ το οποίο πηγαίνει στην εφορία.(Σημειωτέον ότι έχω ΑΦΜ, αλλά δεν έχω υποβάλει ποτέ φορολογική δήλωση, ούτε είχα δηλωθέν επάγγελμα/εισόδημα). Αυτό καταλογίζεται αυτόματα με την κήρυξή μου ως ανυπότακτο; Σε περίπτωση που ξανακληθώ να παρουσιαστώ, θα επαναληφθεί; Τι επιπτώσεις θα έχω σε περίπτωση που δεν το καταβάλω (αλλά είμαι στο εξωτερικό);

- Σε περίπτωση που κληθώ σε στρατοδικείο και δεν παρουσιαστώ, ποιές είναι οι επιπτώσεις;

- Θα ήταν χρήσιμο (όπως έχω διαβάσει) κατά την παραλαβή του σημειώματος κατάταξης, οι γονείς μου να δηλώσουν ότι διαμένω στο εξωτερικό;

- Όντας στο εξωτερικό,(το γνωρίζω ότι η ερώτηση είναι... Παρανοϊκη, απλά διευκρινίζω) : Υπάρχει η πιθανότητα διώξης μου για το συγκεκριμμένο θέμα ή το ενδεχόμενο να αντιμετωπίσω θέμα με τις εκεί αρχές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

---

Υ. Γ. Παρακαλώ να απαντήσει όποιος γνωρίζει με βεβαιότητα.

Nick

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Nick »

Γνωριζοντας απο τη δικη μου περιπτωση, ουτε εγω ειχα ΑΦΜ αλλά στο στρατοδικειο είπαν οτι θα το δημιουργησουν αυτοι αυτεπαγγελτα και με τη σειρα της η εφορια θα μου στειλει το ραβασακι.

Βλεπεις, οταν ειναι να παρουν λεφτα στη μπανανια, ολες οι διαδικασιες ειναι πολυ ευκολες!

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες