Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kostikas1960
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 12, 2014 9:28 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από kostikas1960 »

Καλημέρα σε όλους, Βρήκα αυτό το νήμα και είπα να αναφέρω κι εγώ το δικό μου πρόβλημα. Είμαι ανιπότακτος, έτος γέννησης 1960 (54 ετών) ΄. Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει τι επικρατεί στην δική μου περιπτωση. Υφίσταται το θέμα; Πρέπει να πληρώσω τα 6000 Ε; Τι μέλλει γενέσθαι; Πως μπορώ να απαλλαχθώ; Σας ευχαριστώ
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Terminator »

To αδίκημα της ανυποταξίας παραγράφεται ύστερα απο τη συμπλήρωσει του τεσσαρακοστου πέμπτου έτους της ηλικίας του ανυπότακτου
kostikas1960
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 12, 2014 9:28 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από kostikas1960 »

Τι λες ρε φιλαράκο, δηλαδή μπορώ να πάρω διαβατήριο; Αυτό το πρόστιμο των 6000 Ε που αναφέρεται στο διαδίκτυο ισχύει για μένα; Σε ευχαριστώ Με έκανες ευτυχισμένο.Εικόνα
Stratigos__
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 9:36 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Stratigos__ »

Δηλαδή εσύ ρε φίλε, ήρθε το χαρτί σου μια μέρα πριν χρόνια, δεν πήγες ποτέ, δεν σε κυνήγησε ποτέ κανείς, εκδόθηκε τυπικά ένα πρόστιμο και τώρα μαθαίνεις ότι δεν υπάρχει και αυτό, και όλα καλά; Ισχύει αυτό το πράμα ρε παιδιά;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Terminator »

Το αδίκημα της ανυποταξίας απο το 1974 που έγινε η επιστράτευση λογο της εισβολής στην κύπρο ήταν κακούργημα οπότε όσα άτομα δεν παρουσιάζονταν για να υπηρετήσουν την θητεία Τους δηλώνονταν ως ανυπότακτοι και εκδιδόταν απο τον ανακριτή ένταλμα σύλληψης. Με την ψήφιση του Προεδρικού Διατάγματος 371/13-12-02 η ανυποταξία το 2003 μεταατρεπόταν σε Πλημμέλημα και επειδή τιμωρείται με ελάχιστη ποινή 10 ημερών (το ένταλμα σύλληψης για να εκδοθεί χρειάζεται το αδίκημα να μην τιμωρείται με ποινή μικρότερη των 3 μηνών) η έκδοση εντάλματος έπαψε να ισχύει για ανυπότακτους. Τώρα απο εκεί και πέρα και ένταλμα σύλληψης να εκδόθηκε σε βάρος σου (επειδή πιθανότατα λόγο της ηλικίας σου δηλώθηκες ανυπότακτός πολύ πριν το 2003 όταν ήταν κακούργημα πλέον αυτό δεν ισχύει γιατι με νόμο του 2005 όσοι έχουν συμπληρώσει το 45ο έτος της ηλικίας τους απαλλάσονται απο το αδίκημα. Τώρα για το πρόστιμο δεν γνωρίζω πιθανότατα να έχει παραγραφή και αυτό
kostikas1960
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 12, 2014 9:28 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από kostikas1960 »

Κατ' αρχήν φιλαράκια σας ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση που μου κάνατε. Ναι, φιλαράκο "Stratigos" είχα πάρει αρχικά αναβολή και έκτοτε δεν με ενόχλησαν ούτε κι εγώ. Τώρα πήρα την αντιπροσωπία ενός Λογισμικού και θέλω να βγώ εξωτερικό, δηλαδή να βγάλω διαβατήριο. Φίλε terminator αν Όντος ισχύουν τα παραπάνω με κάνεις τρις ευτυχισμένο. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
midian

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από midian »

midian έγραψε:** Λάθος κωδικός ασφαλείας == το μηνυμα που γράφεις, χάνεται Εικόνα

Anyway,Mike σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Πράγματι, είχα ήδη δει τη λίστα σου από την σελίδα 3 (Εικόνα) και ευτυχώς έχω κρατήσει αρχείο με όλα τα παραπάνω από τα τελευταία χρόνια.

Με αυτά που αναφέρεις, πράγματι φαίνεται -και με έπεισες- ότι αξίζει να ασχοληθεί κανείς, τόσο για το καθαρό ποινικό μητρώο που είναι απαραίτητο, όσο και για την έυκολη έκδοση διαβατηρίου, κλπ.

Θα έχω παραπάνω ενημέρωση τις επόμενες ημέρες και θα προχωρήσω σε ό, τι κινήσεις χρειάζεται άμεσα, να ξεμπερδεύουμε και με αυτό - μόνο "ζήτημα" ίσως το ραντεβού με την πρεσβειά πλέον... !
Αν μάθω κάτι, θα αναφέρω εκ νέου εδω.

Τέλος, ανέφερα την Αγγλία, καθώς ενώ γνωρίζω πως είναι εκτός Σεγκεν, παρ' όλα αυτά μπορεί κανείς να εισέρχεται μόνο με καινούργια ελληνικη ταυτότητα... Δεν έχω καταλάβει γιατί όμως...

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι, και εύχομαι καλή συνέχεια σε όλα!

Btw, πού βρίσκεσαι;Εικόνα



Έχοντας ήδη πλέον κάνει όλα τα απαραίτητα χαρτιά στο προξενείο, τακτοποιώντας όλα τα ζητήματα,

και λαμβάνοντας γνωστοποίηση από τη στρατολογία ότι πληρώ τις προϋποθέσεις και εμπίπτω στην κατηγορία κατοίκων

εξωτερικού... Ήρθε και ένα ωραίο πρωί η ειδοποίηση για το πρόστιμο...

Ασφαλώς θα το τακτοποιήσω σύντομα, καθώς δεν υπάρχει λόγος να έχουμε ιστορίες με την εφορία.

Έμαθα πρόσφατα όμως ότι εάν κανείς έχει κυρρηχθεί ανυπότακτος εξωτερικού, πληρώσει το πρόστιμο, και αργότερα,

ι) είτε επιστρέφει Ελλάδα και κάνει την θητεία του, είτε γίνει εν τω μεταξύ μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, τότε το πρόστιμο

αυτό του επιστρέφεται... ! Μάλιστα, υπάρχει προηγούμενο όπου το πρόστιμο επιστράφει έντοκα...

Πραγματικά ελπίζω να ισχύουν τα παραπάνω, αλλά υπάρχει κανείς που να μπορεί να μας διαφωτίσει περισσότερο για αυτά;

Ευχαριστώ!

harris1986

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από harris1986 »

Παιδιά είμαι ανυπότακτος και κάτοικος εξωτερικού εδώ και σχδ 4 μήνες. Μου ήρθε και το πρόστιμο και τώρα πρέπει να κάνω διακανονισμό. Ωστόσο στο διάστημα αυτό μου ήρθε και δεύτερη κλήση για κατάταξη στις 16 Σεπτέμβρη. Προφανώς και αφού είμαι εξωτερικό δε θα πάω. Θα μου βάλουν και δεύτερο πρόστιμο αν δεν παρουσιαστώ;

Δεν έχω ακόμη κάνει τις διαδικασίες για να υπαγώ στην κατηγορία "ανυπότακτων εξωτερικού" και δεν ξέρω αν θα προλάβω ως την ημερομηνία αυτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
nemesis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 06, 2014 2:59 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από nemesis »

Θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερει κανεις για τις λιστες των ανυποτακτων τις εχει η αστυνομια η ο στρατος

επισης θα ηθελα να ρωτησω καποιον που εχει ταξιδεψει προσφατα ιταλια απο πατρα με καραβι, αληθευει οτι κανουν συστηματικους ελεγχους οι οποιοι παραβιαζουν την συνθηκη της σεγκεν;

στην ηγουμενιτσα γινονται και κει;

Ιόνιος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2014 12:54 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Ιόνιος »

Για Πάτρα δεν γνωρίζω αλλά εγώ ταξιδεύω απο Ηγουμενίτσα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Αν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού, δεν πρέπει να ανησυχείς διότι σύμφωνα με το νόμο έχεις δικαίωμα να έρχεσαι και να φεύγεις από τη χώρα για 30 ημέρες το χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ιόνιος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2014 12:54 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Ιόνιος »

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο. Εγώ έχω γεννηθεί τον Δεκέμβριο του 80. Σύμφωνα με το πρόσφατο νομοσχέδιο οι ανυπότακτοι που συμπληρώνουν το 35ο έτος της ηλικίας τους εξαιρούνται αναδρομικά από τις προσκλήσεις για κατάταξη για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι και εξαλείφεται με παραγραφή το αξιόποινο της ανυποταξίας τους, εφόσον καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις μέχρι 1/1/2016. Σύμφωνα όμως με το άρθρο 3 του νόμου 3421, η 1η Ιανουαρίου του έτους με το οποίο καθένας είναι γραμμένος στο μητρώο αρρένων λογίζεται ως ημερομηνία γέννησης και αρχή του έτους, η δε 31η Δεκεμβρίου ως τέλος αυτού. Με βάση όλα αυτά λοιπόν το έτος γέννησης μου (1980) μετράει ως πρώτο ηλικιακό έτος και στις 31/12/2014 θα έχω συμπληρώσει το 35ο έτος αν δεν κάνω λάθος, άρα από 1/1/2015, μπορώ να υπηρετήσω κανονικά (όπως και επιθυμώ) Δίχως να πληρώσω το πρόστιμο. Έκανα σωστά τους υπολογισμούς; Ευχαριστώ
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Mike »

Σωστα τα λες...

Ιόνιος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2014 12:54 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από Ιόνιος »

Άρα για να το κάνω πιό απλό και να μην κουράζω. Όσοι είναι κλάση 2001 μπορούν να Κάνουν χρήση των όσων προβλέπει ο Ν.4278/2014,(ΦΕΚ Α' 157) στο άρθρο 30, από 1/1/2015 έως 1/1/2016.Σωστά;
midian

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από midian »

Έχοντας ήδη πλέον κάνει όλα τα απαραίτητα χαρτιά στο προξενείο, τακτοποιώντας όλα τα ζητήματα,

και λαμβάνοντας γνωστοποίηση από τη στρατολογία ότι πληρώ τις προϋποθέσεις και εμπίπτω στην κατηγορία κατοίκων

εξωτερικού... Ήρθε και ένα ωραίο πρωί η ειδοποίηση για το πρόστιμο...

Ασφαλώς θα το τακτοποιήσω σύντομα, καθώς δεν υπάρχει λόγος να έχουμε ιστορίες με την εφορία.

Έμαθα πρόσφατα όμως ότι εάν κανείς έχει κυρρηχθεί ανυπότακτος εξωτερικού, πληρώσει το πρόστιμο, και αργότερα,

ι) είτε επιστρέφει Ελλάδα και κάνει την θητεία του, είτε γίνει εν τω μεταξύ μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, τότε το πρόστιμο

αυτό του επιστρέφεται... ! Μάλιστα, υπάρχει προηγούμενο όπου το πρόστιμο επιστράφει έντοκα...

Πραγματικά ελπίζω να ισχύουν τα παραπάνω, αλλά υπάρχει κανείς που να μπορεί να μας διαφωτίσει περισσότερο για αυτά;

Ευχαριστώ!

nemesis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 06, 2014 2:59 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2007-2014)

Δημοσίευση από nemesis »

Ιονιε ποτε ειναι η τελευταια φορα που ταξιδεψες απο ηγουμενιτσα για ιταλια?
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες