Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nick

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Nick »

Νίκος έγραψε:@Nick

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι κάτοχος γερμανικής ταυτότητας λόγο 2ης υπηκοότητας, την οποία μου αναγνώρισαν όταν ήρθα Γερμανία. Αν όλα πάνε κατ' ευχήν, από τον αύγουστο θα δουλεύω κανονικά.1) γνωρίζεις να μου πεις, τι πρέπει να κάνω για να πάρω την αναβολή αορίστου χρόνου;2) τι γίνεται με το πρόστιμο;Εικόνα



Νίκος έγραψε:@Nick

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι κάτοχος γερμανικής ταυτότητας λόγο 2ης υπηκοότητας, την οποία μου αναγνώρισαν όταν ήρθα Γερμανία. Αν όλα πάνε κατ' ευχήν, από τον αύγουστο θα δουλεύω κανονικά.1) γνωρίζεις να μου πεις, τι πρέπει να κάνω για να πάρω την αναβολή αορίστου χρόνου;2) τι γίνεται με το πρόστιμο; Εικόνα



Καλα τωρα, τι να σου πω, καθε υπαλληλος και οργανισμος του δημοσιου εχει και διαφορετικη αποψη ως το πως πρεπει να κινηθεις. Οταν αρχισεις να δουλευεις με το καλο, πηγαινε στο προξενειο για να κανεις τις απαραιτητες κινησεις να επιβεβαιωσουν οτι εισαι κατοχος διπλης υπηκοοτητας ελληνικης/γερμανικης και εκτελεις βιοπορισμο στο εξωτερικο. Μονο αυτο, οχι Μονιμος Κατοικος Εξωτερικου γιατι δεν τηρεις τις προυποθεσεις ακομα. Οταν παρεις αυτα τα χαρτια, μετα κανεις το σταυρο σου, αν εισαι χριστιανος :) και κανεις εξουσιοδοτηση σε κανενα δικο σου ατομο για να πηγαινοερχεται στην στρατολογια της περιοχης σου.

Το παραθυρακι με το να εχεις και Γερμανικη υπηκοοτητα παιζει στη νομοθεσια που λεει οτι, αν εχεις παει φανταρος σε συμμαχικο κρατος τοτε δεν χρειαζεται να πας και στην Ελλαδα, εκτος και αν η θητεια σου ηταν μικροτερη απο αυτης στην Ελλαδα και ετσι πρεπει να εξαγορασεις τους υπολοιπους με 200 ευρω/μηνα. Επειδη στην Γερμανια τον να πας φανταρος πια δεν ειναι υποχρεωτικο, σε γλιτωνει και απο την υποχρεωτικη καταταξη σου στην Ελλαδα.

Για το προστιμο, το επιστρεφουν μονο αν αποδειξεις οτι εισαι ΜΚΕ, γιατι σε αυτη την περιπτωση θεωρεισαι αθωος για το "εγκλημα" της ανυποταξιας, αρα δεν επρεπε να σου ριξουν το 6χιλιαρο. Τωρα, επειδη εσυ εχεις διπλη υπηκοοτητα απο Γερμανια, μπορει να σε θεωρεισουν κι εσενα αθωο ανυποταξιας και οτι δεν επρεπε να σου ριξουν το προστιμο - αλλά αβυσσος το δημοσιο. Ασκησε τους λιγο πιεση αν εχεις ορεξη και χρονο να παρεις το 6χιλιαρο πισω, μπορει να κερδισεις.

Nick

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Nick »

Νίκος έγραψε:@Nick

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι κάτοχος γερμανικής ταυτότητας λόγο 2ης υπηκοότητας, την οποία μου αναγνώρισαν όταν ήρθα Γερμανία. Αν όλα πάνε κατ' ευχήν, από τον αύγουστο θα δουλεύω κανονικά.1) γνωρίζεις να μου πεις, τι πρέπει να κάνω για να πάρω την αναβολή αορίστου χρόνου;2) τι γίνεται με το πρόστιμο;Εικόνα



Κι εδω ενας συνδεσμος απο το προξενειο της Στουτγαρδης, υποθετω πανω κατω και τα υπολοιπα προξενεια τα ιδια θα ζητανε.

http://www.griechisches-konsulat-stuttgart.de/DoppelteStaats.pdf (αγνοησε τον κανονισμο για αυτους που πηγαν φανταροι στην γερμανια)

Κι εδω η νομοθεσια που θα κανεις χρηση για να ζητησεις αναβολη αοριστου χρονου.

https://www.stratologia.gr/enhmervtika_entypa Δεν μπορω να παω απευθειας στον συνδεσμο γιατι οι ελληνικοι χαρακτηρες δεν αντιγραφονται σωστα οταν κανω επικολληση. Απλως πατα στο παραπανω για να ανοιξει η σελιδα και μετα κοιτα στην λιστα για το "Αναβολη καταταξη των εχοντων εκτος της ελληνικης και τη γερμανικη υπηκοοτητα"

Νίκος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Νίκος »

@Nick

το πρόστιμο δεν το έχω πληρώσει ακόμα γιατί τα λεφτά που ζητάνε και με αυτούς τους τόκους, δεν τα έχω πρόχειρα. Περίμενα ότι θα κατάφερνα να πάρω αναβολή τουλάχιστον για όσο σπουδάζω, ελπίζω να ξεκαθαριστεί αυτό και μην είμαι "σημαδεμένος" σε περίπτωση που γυρίσω πίσω. Όσο για να μπαίνει και να βγαίνει κάποιος δικός μου στην στρατολογία, είναι λιγάκη δύσκολο μιας και δεν έχω σχεδόν κανέναν εκεί κοντά, μόνο παππούδες οι οποιοι έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας. Εικόνα

antonis

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από antonis »

Καλησπέρα,

Είμαι ανυπόκτακτος εξωτερικού (Αγγλία) από πέρσι τον Μάρτιο, έχω πληρώσει το πρόστιμο κανονικά και δεν με έχουν καλέσει στρατοδικείο.

Σκεφτόμουν να κάνω αίτηση για αγγλική υπηκότητα / διαβατήριο. Έχει κάνει κανείς άλλος αίτηση για υπηκότητα ενώ ήταν ανυπότακτος εξωτερικού; Αν ναι, ανέφερε στην αίτηση το πρόστιμο ή την πιθανότητα να περάσει στρατοδικείο;

Αντώνης

Nick

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Nick »

antonis έγραψε:Καλησπέρα,

Είμαι ανυπόκτακτος εξωτερικού (Αγγλία) από πέρσι τον Μάρτιο, έχω πληρώσει το πρόστιμο κανονικά και δεν με έχουν καλέσει στρατοδικείο.

Σκεφτόμουν να κάνω αίτηση για αγγλική υπηκότητα / διαβατήριο. Έχει κάνει κανείς άλλος αίτηση για υπηκότητα ενώ ήταν ανυπότακτος εξωτερικού; Αν ναι, ανέφερε στην αίτηση το πρόστιμο ή την πιθανότητα να περάσει στρατοδικείο;

Αντώνης



Οχι βεβαια, σιγα μην κατσει η Αγγλια να βγαζει αιτησεις ειδικες για καθε χωρα. Η ερωτηση ειναι παντα η ιδια, "Αν εχεις καταδικαστει για καποιο αδικημα". Απο τη στιγμη που δεν περασες στρατοδικειο, δεν υπαρχει καμια καταδικη εις βαρους σου - υποθετω οτι εχεις καθαρο ποινικο μητρωο απο άλλα αδικηματα.

Ετσι και αλλιως στην Αγγλια δεν το ψαχνουν καν οσο αφορα τα αδικηματα σου στο εξωτερικο. Μονο το ποινικο μητρωο σου στην Αγγλια κοιτανε και υποθετουν οτι στα άλλα απαντησες ειλικρινως. Μονο αν εχεις τραβηγματα με το νομο στο μελλον και εξετασουν εις βαθος το μητρωο σου το ανακαλυπτουν αυτο. Τοσοι και τοσοι ψυχακηδες και δολοφονοι πηραν υπηκοοτητα στην Αγγλια, απλα και μονο δεν αναφεραν τα εγκληματα τους και τις καταδικες που ειχαν στην χωρα καταγωγη τους και οι Αγγλικες αρχες το ανακαλυψαν μονο οταν καναν παρομοια εγκληματα εδω (Αγγλια).

Nick

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Nick »

Τωρα βεβαια, αν θελεις να εισαι εκατο τις εκατο ειλικρινης πρεπει να αναφερεις αν περιμενεις και μελλοντικη δικη. Ξανα, στην Αγγλια μπορει να το βρισκαν αλλά αν προκειται για δικη στην Ελλαδα, καλη τους τυχη!

Υπαρχει και μια κατηγορια που αν το εγκλημα για το οποιο καταδικαστηκες στο εξωτερικο, δεν υπαρχει αντιστοιχο στην Αγγλια, οπως πχ η ανυποταξια, εκει, αυτος που θα εγκρινει την αιτηση μπορει να σου κανει την χαρη και να σου δωσει υπηκοοτητα, αλλά εξαρταται απο την κριση του καθενος και οχι απο νομο.

Αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και ανακαλυψουν κανενα ψεματακι σου, δηλωσε αγνοια για το θεμα του στρατοδικειου, αν και εδω που τα λεμε μαλλον αληθεια θα λες γιατι σε μενα βγαιναν οι αποφασεις στα στρατοδικεια και το μαθαινα μετα απο κανενα χρονο επισημα, ακομη και για την ημερομηνια του δικαστηριου! Σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να περιμενεις τρια χρονια πριν ξανακανεις αιτηση, αν θυμαμαι καλα.

Nick

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Nick »

Αν εχεις ολα τα κριτηρια για να παρεις την υπηκοοτητα καντο τωρα, ετσι και σου δωσει το στρατοδικειο ποινη φυλακισης πανω απο 12 μηνες, τοτε συνηθως σου απορριπτουν την αιτηση και θα πρεπει να περιμενεις μεχρι να περασουν 15 χρονια απο τοτε που σου ριξαν την ποινη. Κατω απο 12 μηνες, περιμενεις 10 χρονια. Ποινη πανω απο 4 χρονια, χαιρετα μας τον πλατανο... Αν και το βλεπω χλωμο να καταφερεις ποτε να παρεις ποινη απο το στρατοδικειο τοσο μεγαλη.

Μπορεις να το ρισκαρεις βεβαια και να βασιστεις στο οτι ηταν ποινη μονο για ανυποταξια, ελπιζωντας ετσι οτι θα εγκριθει η αιτηση σου ή να κανεις την παπια και να μη το αναφερεις καν... Διαλεξε και παρε.

Σημειωση: Ποινη με αναστολη ή ποινη εκτελεσιμη στην φυλακη, οταν ειναι για αιτηση υπηκοοτητας οι Αγγλοι το θεωρουν το ιδιο πραγμα και ετσι το αποτελεσμα ειναι το ιδιο, απορριψη.

etgre
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2015 3:24 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από etgre »

Γεια σας παιδιά! Σπούδασα 7 χρόνια στο εξωτερικό και τον Μάιο τέλειωσε η αναβολή μου. Παρ όλα αυτά δεν έχω κηρυχτεί επίσημα ανυπότακτος εξωτερικού, κάτι που θα γίνει το Σεπτέμβριο απ ότι μου είπαν.

Απο τη στιγμή που δεν είμαι ανυπότακτος επίσημα, μπορώ να πάρω το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α'; Γιατί μου είναι απαραίτητο για την δήλωση ιατρικής ειδικότητας στην Ελλάδα. Ή πρέπει να δηλώσω ότι θα ξεκινήσω θητεία ας πούμε με την επόμενη ΕΣΣΟ;

Υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσω ιατρική ειδικότητα στο εξωτερικό τον Νοέμβριο. Είναι δυνατόν να καταθέσω τα χαρτιά τότε (αφού όμως έχω κηρυχτεί και επίσημα ανυπότακτος) για να πάρω την αναβολή μέχρι τα 33 μου χρόνια;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

ΓΙΑΝΝΗΣ

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ »

Γνωριζει κανεις αν διαγραφεται το προστιμο με την συμπληρωση των 45 ετων; Εχω ακομα 4 χρονια για να φτασω σε αυτην την ηλικια και μολις φετος εμαθα για το προστιμο. Να συνεχισω να τους αγνοω μεχρι τα 45 μου?
Γιώργος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Γιώργος »

Παιδιά είμαι κάτοικος εξωτερικού (γερμάνια) παίζω ποδόσφαιρο είμαι νέος και θέλω να πάρω απαλλαγή δεν σπουδάζω κάτι τι μπορώ να κάνω για να πάρω αναβολή γιατί είμαι κοντά σε επαγγελματικό συμβόλαιο σε μεγάλο όνομα ποδοσφαίρου βοήθεια λίγο.(18 χρόνων)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ

George1234
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2015 10:23 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από George1234 »

Καλησπέρα σε ολους! Μένω περιπου 4 χρονια στο εξωτερικο (οποτε δεν πληρω τα κριτηρια για ΜΚΕ) και μου εχει ερθει το προστιμο των 6000? για την ανυποταξια, το οποιο δεν εχω ξεκινησει να πληρωνω λογω καποιων προσωπικων προβληματων.

Πριν λιγες μερες ηρθε χαρτι στους δικους μου για κληση σε στρατοδικειο (πραξη: Ανυποταξια σε ειρηνικη περιοδο). Εχει κανεις παρομοια εμπειρια; Τι περιμενω σαν ποινη απο το στρατοδικειο; Θα βοηθησει αν ξεκινησω να πληρωνω το προστιμο; Αν εχω καταλαβει καλα δεν πρεπει να εμφανιστω αυτοπροσωπως γιατι θα κοπει η ανυποταξια μου και θα με ξανακαλεσουν με αποτελεσμα να ξαναλαβω το προστιμο των 6000? αλλα να στειλω ενα μαρτυρα;

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις.

GeneralMatsaplokos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από GeneralMatsaplokos »

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Τον Μάιο 2015 έπρεπε να παρουσιαστώ άλλα λόγο του ότι βρισκόμουν εξωτερικό για σπουδές (Σεπτέμβρη 2014 με Σεπτέμβρη 2015) και δεν μπορούσα να λείψω από την σχολή και τις κλινικές υποχρεώσεις ώστε να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους, πήγα στην στρατολογία αυτοπροσώπως και έληξα την ανυποταξία. Με ενημέρωσαν για το πρόστιμο τον 6000 ευρώ που θα πάει στην εφορία και ότι θα με καλέσουν στο στρατοδικείο κάποια στιγμή τους επόμενους μήνες.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω και αν γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμπειρία είναι αν είναι δυνατόν να μειωθεί το πρόστιμο ή να γίνει η αποπληρωμή του σε δόσεις στην εφορία.

Τέλος, οποιαδήποτε συμβουλή για το στρατοδικείο είναι ευπρόσδεκτη. Ο λόγος που δεν παρουσιάστηκα ή δεν πήγα φαντάρος νωρίτερα ήταν επειδή νόμιζα ότι το 28 έτος που αναγράφεται στην αναβολή είναι ημερολογιακό (δικό μου λάθος) και είχα υποτροφία για αυτό το έτος.

Ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σας και την οποιαδήποτε απάντηση.

cuervo

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από cuervo »

Το πρόστιμο δεν μειώνετε αλλά έχει και προσαυξήσεις, μπορείς να κάνεις αποπληρωμή στη εφορία δεν γνωρίζω όμως σε πόσες δόσεις.

Το στρατοδικείο δεν θα σου επιβάλλει κάτι παραπάνω, πάντως μη πεις αυτό που έγραψες εδώ μέσα, θα γελάνε 10 χρόνια, όταν η στρατολογία μας δίνει αναβολή μας ενημερώνει για το πότε λήγει και άμα δεν ήσουνα σίγουρος θα μπορούσες να είχες επικοινωνήσει κάποια στιγμή.

GeneralMatsaplokos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από GeneralMatsaplokos »

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μπορείτε παρακαλώ να διευκρινίσετε την έκφρασή: "Το στρατοδικείο δεν θα σου επιβάλλει κάτι παραπάνω" ;

Συνήθως δηλαδή σε τέτοιες περιπτώσεις όπου δεν υπάρχει προφανής δόλος, αθωώνεσαι;

Με ενδιαφέρει να μην εμφανιστεί κάτι στο ποινικό μου μητρώο καθώς θέλω να κάνω ειδικότητα σε νοσοκομείο και να αποκτήσω άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος.

Ευχαριστώ για τον χρόνο και την υπομονή σας.

Ozzy1986
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 20, 2015 3:12 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Ozzy1986 »

Καλησπέρα,

Επιπλέον σε αυτά που ρώτησε ο George1234.

Εαν περιμένω να γίνω ΜΚΕ στην 7ετια, το πρόστιμο που μου επιβλήθηκε ενώ ήμουν 4 χρόνια στο εξωτερικό, θα παραγραφεί;

Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο που να το πιστοποιεί;

Ευχαριστώ πολύ!

Συγχαρητήρια για το site!

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες