Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

@Asumvivastos

Έτσι και έχεις 2 τουλάχιστον χρόνια διαμονής στο εξωτερικό σε βγάζει ανυποτακτο εξωτερικού ή στρατολογια, από που και ως που δεν θα κάνουν δεκτή την αίτηση του. Με το οτι μπορεί να πάρει λίγο χρόνο, ισως, ιδίως τωρα το καλοκαίρι που έχουν όλοι άδειες. Ομως καλύτερα να έχει το χαρτί από το προξενείο έτοιμο, που επιβεβαιώνει ότι ζει στο εξωτερικο τα τελευταία χρόνια παρά να ψάχνει ολη τη χαρτουρα αν τον συλλάβουν στην Ελλάδα.

Είναι και στη Σενγκεν (θεωρητικά λιγοτεροι έλεγχοι) η Γερμανία, και με το διαβατήριο να μην μπορεί να ταξιδέψει, ξαναπροσπαθει να την κανει με την ταυτότητα, έτσι και θέλουν να κάνουν τους δύσκολους και δεν τον βγάλουν ανυποτακτο εξωτερικού ενώ πληρεί τις προϋποθέσεις. Μονο μην ατύχησει και πέσει σε έλεγχο ξανά.

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Mike »

Οκ, δεν γνωρίζω από Σουηδία, μόνο από Ηνωμένο Βασίλειο, και ότι έχω δει ο ίδιος. Σχετικά με τις τιμές, φαντάζομαι ότι κάθε πρεσβεία χρεώνει ότι θέλει.

Εδώ το έγγραφο της πρεσβείας είναι μια βεβαίωση όπου αναφέρει ότι " με βάση τα στοιχεία που είδαν, ο χ ψ, με στρατιωτικό αριθμό ζ, κατοικει και εργάζεται στην Αγγλία από τότε έως σήμερα. Η βεβαίωση εκδίδεται για στρατολογική χρηση."

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Mike »

Α επίσης κατά τη γνώμη μου, το 'ανυποτακτος εξωτερικού' είναι ανεπίσημος τίτλος. Δεν ορίζεται στον νόμο και απλά η στρατολογια δεν ασχολείται τόσο έντονα με το κυνήγι. Οπότε δεν είναι θέμα να αιτηθεις κάτι. Τους δίνεις το χαρτί και το κρίνουν όπως θέλουν.

Στο αεροδρόμιο καλύτερα να έχεις, παρά να μην έχεις χαρτί, αν και τίποτα δεν σου εγγυάται κάτι. Εξαρτάται και σε ποιον θα πέσεις. Ολα στην Ελλάδα

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Mike »

Βαλαντης έγραψε:Δεν εχω ιδεα πως μπορεις να παρεις αναβολη για ιατρικους-ψυχολογικους λογους, και δε θα προλαβω κιολας ως τον Αυγουστο να κανω καποια διαδικασια. Ηταν απλα μια σκεψη, φανταζομαι δεν ειναι καθολου ευκολη υποθεση.
Παντως δεν εχω λαβει καποια ειδοποιηση ακομα για ανυποταξια ουτε καποιος στην Ελλαδα. Κανονικα δεν πρεπει να λαβεις καποιο σημειωμα; Λετε να παρω ενα τηλεφωνο στην στρατολογια;

Την βεβαιωση θα την παρω απο το προξενειο να την εχω, εαν δινουν τετοιο βεβαια.

Θελω αλλα 5 χρονια για να συμπληρωσω τα 7 εργασιακα. Ποσο πιθανοτητα υπαρχει να γινει στρατοδικειο στα χρονια αυτα απο οσα εχετε ακουσει;



Δεν νομιζω να σου ερθει ποτε ειδοποιηση για ανυποταξια. Εμενα δεν ηρθε ποτε, μονο η αστυνομια ηρθε και επισης ενα δευτερο σημειωμα καταταξης.

Σε 5 χρονια ειναι πολυ πιθανο να γινει στρατοδικειο, αλλα οχι τοσο για ανυποτακτο εξωτερικου. Αν δεν χασουν κανενα χαρτι σου και σε καταχωρισουν κανονικα ως εξωτερικου, αμφιβαλλω οτι θα ασχοληθουν παραπανω. Παρε τηλεφωνο και μιλα τους πρωτα. Πες ειμαι εξωτερικου. Θα σου πουν ναι αλλα φερε χαρτι, αλλα μπορει ηδη να το σημειωσουν στο φακελο σου. Φαινεται ρισκο, το ξερω, σε καταλαβαινω

dusto66
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Απρ 13, 2017 2:39 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από dusto66 »

Παντως Βαλαντη μπορεις να παρεις και τηλεφωνο καποιον/α δικηγορο να σου πει την αποψη του/της. Εγω οταν ειχα το θεμα το δικο μου ειχα παρει τηλεφωνο 4-5 δικηγορους και μου δωσανε αρκετες πληροφοριες απ'το τηλεφωνο χωρις να με χρεωσουνε κατι. Αξιζει τον κοπο πιστευω. Κανε ενα google και θα βρεις απειρους δικηγορους!
Βαλαντης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Βαλαντης »

Νομιζω θα παω να κανω για αιτηση ανυποτακτου εξωτερικου και να παρω και μια βεβαιωση οτι διαμενω και εργαζομαι εξωτερικο. Τουλαχιστον σε περιπτωση που γινει στραβη να πω πως εκανα τα χαρτια μου κι απλα δεν περαστηκε στο συστημα.

Εξαλλου επικοινωνησα με ενα αστυνομικο, "γνωστο" μου και μου ειχε ζητησει να του δωσω τα στοιχεια μου και την διευθυνση μου. Αυτος εστειλε πισω το χαρτι καταταξης μου ειπε και δηλωσε οτι μενω εξωτερικο στην ταδε διευθυνση. Τωρα απο κει και περα τι επεγινε δεν εχω ιδεα.

pp85nl
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 05, 2017 7:34 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από pp85nl »

Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού από το 2013 και έχω και δεύτερη υπηκοότητα μέσω πολιτογράφησης.

Τον Σεπτέμβριο θα πετάξω στην Ελλάδα από χώρα της ΕΕ αλλά εκτός ζώνης Schengen. Στην Ελλάδα πάντα ταξιδεύω με το δεύτερο διαβατήριο. Θα έχω πρόβλημα νομίζετε; Πάντα αναρωτιέμαι τί βλέπουν στις οθόνες τους όταν έχουν να κάνουν με ανυπότακτο με διπλή υπηκοότητα.

Επίσης, το status ανυπότακτου εξωτερικού χρειάζεται ανανέωση; Προσπάθησα να ανανεώσω το ελληνικό διαβατήριο αλλά μου ζητούσαν πάλι πιστοποιητικό από το προξενείο εδώ, το οποίο έπρεπε μετά να στείλω στην στρατολογική υπηρεσία προτού κάνω αίτηση για νέο διαβατήριο, οπότε το άφησα.

Ευχαριστώ

giwtas

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από giwtas »

Πλέον με τους νέους ελέγχους μεταξύ χωρών schengen και χωρών Ε. Ε. Εκτός schengen Ενδέχεται να έχεις θέμα. Αν πληκτρολογήσουν τα στοιχεία σου στο σύστημα η σκανάρουν το διαβατήριο σου, δεν έχει σημασία που είναι ξένο ψάχνει με όνομα οπότε θα σε βγάλει. Άλλος με ιταλικό την πάτησε τον Απρίλιο. Το χαρτί της ανυποταξίας εξωτερικού πρέπει να ανανεώνεται κάθε 6 μήνες εφόσον θες να βγάλεις διαβατήριο ή να επισκεφτείς τη χώρα. Πάλι δεν εγγυάται τη θα γίνει αν δούνε αναζήτηση για ανυποταξία μπορεί απλά να δείξεις τη βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού και να σε αφήσου να περάσεις ή να πέσεις σε περίεργο που δεν ξέρει τη νομοθεσία ή δεν τον νοιάζει απλά και να σε τρέχουν στο τμήμα για να μιλήσουν με εισαγγελέα πριν σε αφήσουν με αποτέλεσμα να χάσεις την πτήση σου. Έχω προσπαθήσει και εγώ να βγάλω άκρη με τις 30 μέρες το χρόνο για ανυπότακτους εξωτερικού αλλά η στρατολογία τα ρίχνει στην αστυνομία και η αστυνομία στη στρατολογία.
Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

Η έλεγχοι είναι πιο αυστηροί τώρα για κατόχους διαβατηρίων εκτος της Σενγκεν χωρών αλλά και ταξίδια από/προς αυτες. Αν κι επίσημα, οι έλεγχοι αυτοί θα είναι υποχρεωτικοι για ολους από τον Οκτώβριο, πολλές χώρες τους έχουν αρχίσει ήδη για να είναι έτοιμες όταν λήξει η διορία συμμόρφωσης για όλα τα κράτη μέλη της ΕΕ. Τώρα ο έλεγχος θα γίνεται και κατά την είσοδο αλλά και κατά την έξοδο.

Αν έχεις ήδη βγει ανυποτακτος εξωτερικού κι έτσι σε περάσαν στο σύστημα ελέγχων δεν θα έχεις πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να το ανανεώνεις συνέχεια το χαρτί. Το πολύ πολύ να σου χαλάσουν την μέρα αν κατά τον έλεγχο δεν σε έχουν περάσει ως εξωτερικού. Μετά απλώς θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την στρατολογια για να διευθετηθεί το θέμα και για να μπορέσεις να φύγεις χωρίς πρόβλημα.

Είναι φυσικό όμως να σου το ξαναζητανε το χαρτί για την έκδοση διαβατηριου γιατί είναι μέρος των προϋποθέσεων για την έκδοση διαβατηρίου. Όπως τα πάντα με το ελληνικό δημόσιο, θα πρέπει να είναι "φρεσκο" το χαρτί.

pp85nl
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 05, 2017 7:34 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από pp85nl »

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ο έλεγχος θα γίνει στη Ρουμανία απ'όπου φεύγω ή στην Ελλάδα όταν φτάσω; Κατά την επιστροφή από την Ελλάδα θα πετάξω προς χώρα Schengen οπότε απ'ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Έχω μια βεβαίωση διαμονής στο εξωτερικό από το προξενείο (από το 2013) και μια βεβαίωση από τη στρατολογία πως μετέπεσα στους ανυπότακτους εξωτερικού (επίσης από το 2013). Θα βοηθήσει εαν τις πάρω μαζί μου για παν ενδεχόμενο; Επίσης θα έχω και βεβαίωση απασχόλησης από τον εργοδότη μου για άλλο λόγο, οπότε σκέφτομαι να τους δείξω και αυτή ώστε να δουν οτι κατοικώ ακόμα στο εξωτερικό. Τί άλλο μπορώ να κάνω κατά τη γνώμη σας για να αποφύγω τυχόν προβλήματα;
Τέλος, τί σημαίνει να με έχουν καταχωρήσει ως ανυπότακτο εξωτερικού στο σύστημα; Νόμιζα πως αυτό γίνεται αυτόματα όταν κηρύσσουν κάποιον ανυπότακτο εξωτερικού.

Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

Οι Ρουμανοι θα κάνουν τους δικους τους ελέγχους κατά την έξοδο σου από Ρουμανία αλλά εξαιτίας των καινούργιων κανονισμών θα το κάνει και η Ελλάδα όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο, διασταύρωση με την βαση δεδομένων Σενγκεν, ιντερπολ, για δηλωμενα κλεμμένα/χαμενα ταξιδιωτικά εγγραφα κτλ. Βέβαια όπως είπα, αυτό μπορεί να γίνεται περιστασιακά τώρα γιατί οι κανονισμοί θα ισχύουν για όλους από τον Οκτώβριο, άλλες χώρες το εφάρμοσαν ήδη, άλλες οχι.

Αυτά τα χαρτιά που θα φέρεις μαζι σου απο το 2013 μαζί με πρόσφατα από εργοδότη θα είναι αρκετά. Βάλε αν μπορείς και κανένα πρόσφατο συμβόλαιο ενοικιάσεως σπιτιου. Κράτα και τα εισιτήρια σου και κάρτες επιβίβασης, σε περίπτωση ελέγχου να έχεις αποδείξεις ότι έμεινες για λιγότερο απο 30 μερες.

Το ότι σε έβγαλε η στρατολογια ανυποτακτο εξωτερικού δεν είναι και εγγύηση ότι σε πέρασαν αυτομάτως έτσι και στο σύστημα ελέγχου της αστυνομίας/αεροδρομίου. Είπαμε δημόσιο.

Μην φοβάσαι να πας όμως, είπαμε το πολύ να σου χαλάσουν την μέρα. Ταυτότητα ελληνική δεν έχεις καβατζα; Πέτα με αυτή όταν επιστρέφεις μέσω χώρας Σενγκεν γιατί αν δουν ότι το διαβατήριο σου είναι από χώρα εκτός Σενγκεν μπορεί να θελήσουν να κανουν κανένα έλεγχο πάλι. Αλλά είπα, εδω απλά μειώνεις τις πιθανότητες έλεγχου σου. Από τη στιγμή που στρατολογια σε έχει στο αρχείο της ως ανυποτακτο εξωτερικού θα είσαι οκ.

pp85nl
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 05, 2017 7:34 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από pp85nl »

Κατατοπιστικός, ευχαριστώ. Το δεύτερο μου διαβατήριο είναι χώρας Schengen οπότε όλα καλά. Θα πετάξω και ο Θεός βοηθός... Εικόνα
Apolo Avgerinidis

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Apolo Avgerinidis »

Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος είναι κάτοικος εξωτερικού (από την 1 Δεκέμβρη του 2014) και κάνει κανονικά φορολογική δήλωση στην Αγγλία. Είχα αναβολή μεχρι το τέλος του 17 λόγω σπουδών. Είμαι προστάτης οικογένειας εφόσον ο πατέρας μου έσβησε το 2013. Πάσχω από επιληψία και ορθοπεδικά προβλήματα λόγω των απανωτών επιληπτικών κρίσεων (διάγνωση 2017).

Σε αυτή την περίπτωση τίθεται θέμα απαλλαγής, μειωμένης θητείας η περαιτέρω αναβολής; Θα ήθελα να εξετάσω και τα 3 σενάρια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ηρακλής

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Ηρακλής »

Έχω την εντύπωση πως λόγω της επιληψίας θα βγεις ι5.
Erunaven

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Erunaven »

Παιδιά, εγώ έχω το εξής πρόβλημα. Εργάζομαι στην Αγγλία το τελευταίο 5μηνο και έχω άλλους 9 μήνες που εργάστηκα στη Βόρεια Ιρλανδία (UK πάλι). Τον Mάιο ήρθε το χαρτί κατάταξής μου και δεν μπόρεσα να παρουσιαστώ να πάρω αναβολή για ιατρικούς λόγους επειδή δούλευα. Σκέφτηκα λοιπόν μετά να γίνω ανυπότακτος εξωτερικού.
Το θέμα είναι ότι στο Bristol, επειδή η δουλειά ξεκίνησε αλλά ήταν για μερικούς μήνες μέχρι να μετατεθώ αλλού στο UK, δεν είχα μόνιμη κατοικία και έμενα φιλοξενούμενος σε έναν φίλο. Δεν έχω συμβόλαιο στο όνομά μου. Αν και όλες οι κινήσεις του λογαριασμού τραπέζης στο όνομά μου δείχνουν ξεκάθαρα ότι ήμουν στο Bristol. Δεν το δέχονται.
Οπότε, σκέφτομαι να γυρίσω να πάρω αναβολή. Δεν έχω κυρηχθεί ακόμα ανυπότακτος, απλά έχασα την ημερομηνία κατάταξής μου. Θα κυρηχθώ λογικά τον επόμενο μήνα.
Η ερώτησή μου είναι:
Γίνεται να γυρίσω να πω ότι δεν μπορούσα να παρουσιαστώ τότε (που πραγματικά δεν γινόταν, μόλις έπιασα καινούρια δουλειά και δεν μου δίνανε άδειες); Ή έστω να πω ότι ήρθε το χαρτί και δεν μου το είπαν οι γονείς μου (που έγινε κι αυτό απλά δεν μου το είπαν για κάποιες μέρες); Το θέλω αυτό μόνο και μόνο για να κανονίσω καινούρια ημερομηνία κατάταξης να παρουσιαστώ και να καταφέρω να πάρω κι άλλη αναβολή ώστε
1) σε 1 χρόνο να πάω για απαλλαγή
ή
2) μέχρι να βρω όλο το χαρτομάνι που ζητάει η πρεσβεία και να καθυστερήσω λίγο την ανυποταξία.

Γίνεται λοιπόν; Εκλιπαρώ για οποιαδήποτε βοήθεια, έχω να πάω ενάμιση χρόνο να δω την οικογένειά μου και δεν μπορώ...

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες