Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Efstathios

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Efstathios »

Καλησπερα και απο μενα. Διαβασα οτι μπορεσα απλα εχω μια απορια. Μενω εδω και 1+χρονο Αγγλια και Νοεβρη μπαινω στρατο υποτιθεται. Στο προξενιο στο λονδινο μ ειπαν να ερθω μετα την ημερομηνια παρουσιασης και να καταθεσω κατι χαρτια οτι και καλα μενω εδω και εργαζομαι ωστε να φενομαι σαν ανυποτακτος εξωτερικου. Η ερωτηση μου ειναι οτι αν το κανω αυτο μπορω να πηγαινω ελλαδα 30 μερες το χρονο ΧΩΡΙΣ να πληρωσω το προστιμο των 6000?; Οποιος ξερει ας μου απαντησει το συντομοτερο παρακαλω.
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Mike »

Όχι. Αν κηρυχθεις ανυποτακτος, το πρόστιμο ισχύει, είτε είσαι εξωτερικού είτε εσωτερικου
Ευσταθιος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Ευσταθιος »

Αυτο το καταλαβα. Εννοω πως μολις μου ερθει το προστιμο τι γινεται αν εγω δεν κανω καμμια κινηση να το πληρωσω, μπορω να συνεχισω να πηγαινω ελλαδα 30 μερες; Ηλικρινα δν πιστευω πως θα γυρισω ελλαδα οποτε μετα απο 7 χρονια αυτο θα διαγραφει αλλα δν εχω και την δυνατοτητα να το πληρωσω.
Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

Ναι μπορείς να πηγαινοερχεσαι για 30 μέρες το χρόνο, το τι χρωστάς στην εφορία δεν παίζει ρόλο. Απλώς θα έχεις τις προσαυξήσεις καθε χρονο στο πρόστιμο με ότι άλλες συνέπειες έχει αυτό, πχ δέσμευση περιουσίας. Εκτός βέβαια και αν αλλάξει πάλι κανένας νόμος για προσωποκρατηση για χρέη.
Άβαταρ μέλους
Matina71
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Οκτ 20, 2017 4:31 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Matina71 »

Παιδιά βοήθεια, ο ανεψιός μου γεννήθηκε Αμερική μεγάλωσε εκεί και εδώ ερχόταν καλοκαίρια μόνο εδώ κ έναν χρόνο δεν επικοινωνεί με τον πατέρα του οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε τα χαρτιά του για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού οπότε μέσα στον Νοέμβριο θα έρθει το πρόστιμο ξέρεις κάνεις τι να κάνω; Το πρόστιμο σε ποιον θα πάει; Το παιδί δεν έχει ταυτότητα ούτε ΑΜΚΑ ούτε αφμ μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς από δω;
Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

Matina71 έγραψε:Παιδιά βοήθεια, ο ανεψιός μου γεννήθηκε Αμερική μεγάλωσε εκεί και εδώ ερχόταν καλοκαίρια μόνο εδώ κ έναν χρόνο δεν επικοινωνεί με τον πατέρα του οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε τα χαρτιά του για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού οπότε μέσα στον Νοέμβριο θα έρθει το πρόστιμο ξέρεις κάνεις τι να κάνω; Το πρόστιμο σε ποιον θα πάει; Το παιδί δεν έχει ταυτότητα ούτε ΑΜΚΑ ούτε αφμ μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς από δω;


Μπορείτε να πείτε ότι την επιμέλεια είχε η μάνα του, έτσι χρειάζεστε χαρτιά που να αποδεικνύουν ότι μάνα και παιδι μέναν στο εξωτερικό.

Το προστιμο θα πάει στο παιδί, ΑΦΜ αν δεν υπάρχει το ανοίγει αυτεπαγγελτα η στρατολογια μετά από συνεννόηση με την εφορία. Συνήθως αν μένεις έξω σε δηλώνουν στη ΔΟΥ Εξωτερικου.

Αν δεν έχει περιουσία στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να ανησυχεί και πολύ και μόνιμος κάτοικος εξωτερικού να μην μπορεί να βγει, μπορεί προς στιγμήν να κάνει τα χαρτιά του να βγει ανυπότακτος εξωτερικού. Έτσι θα μπορεί τουλάχιστον να έρχεται 30 μέρες το χρόνο Ελλάδα χωρίς να τον ενοχλούν και χωρίς να συλληφθεί.

Μετά από μερικά χρόνια αν γίνει στρατοδικείο να εξηγήσει την κατάσταση του στο δικαστήριο... αν δεν έχει βγει μόνιμος κάτοικος εξωτερικού μέχρι τότε.

Giannis M.

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Giannis M. »

Καλημερα σας και ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες που διαβασα σε προηγουμενες σελιδες.

εχω διαβασει ολα τα ποστ στο thread αυτο και παρ'ολα αυτα θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με την περιπτωση μου.
η αναβολη μου εληξε 31/12/14 και μετα εκανα τα χαρτια μου και βγηκα ανυποτακτος εξωτερικου καπου τον ιουνιο του 15 (μεχρι και σημερα). Πριν μια βδομαδα ηρθε νεο χαρτι καταταξης στο οποιο δεν θα παω, μιας και ζω μονιμα στο εξωτερικο και δνε εχω σκοπο να γυρισω στην ελλαδα (οχι συντομα τουλαχιστον). Το προβλημα ειναι οτι τις μερες της καταταξης εχω ηδη κλεισει εισιτηρια και θα βρισκομαι στην ελλαδα μεχρι και 4 μερες μετα την ημερα της καταταξης. Πιστευετε οτι αυτο αλλαζει τα δεδομενα και θα επρεπε να αποφυγω να βρισκομαι εκει αυτες τις μερες;

Θυμαμαι να εχει ερθει η αστυνομια 2-3 φορες στο σπιτι οταν δεν ειχα παρουσιαστει την 1η φορα και να με αναζητουν, αλλα δεν ξερω αν αυτο γινεται αμεσως ή παιρνει καποιο χρονο. Επισης δενεχω καταλαβει τι θα γινει αν ερθουν και με βρουν εκει. Υποθετω καποια διασταυρωση στοιχειων στο τμημα (συμφωνα με οσα εχουν αναφερθει) και μετα ειμαι οκ για να φυγω και να επιστρεφω στο εξωτερικο; Γενικα μεχρι τωρα δνε ειχα καποιο θεμα με το να ταξιδευω απλα δεν ξερω αν το 2ο χαρτι καταταξης ειναι κατι ουσιαστικο ή κατι τυπικο το οποιο συνηθιζεται.

Εχω διαβασει κι αλλες περιπτωσεις που τους ηρθε 2ο, αλλα δεν εχω καταλαβει αν ειναι ο κανονας ή η εξαιρεση και κατα ποσο αλλαζει (αν αλλαζει) κατι στην ολη διαδικασια.

ευχαριστω εκ των προτερων

Ιωαννης Δελ

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Ιωαννης Δελ »

Θα μπορουσες να παρεις μια βεβαιωση απο το προξενειο ανυποτακτου εξωτερικου και να την εχεις μαζι σου. Αν δεν εχεις υπερβει τις 30 μερες στην Ελλαδα κατα το τελευταιο έτος και με την βεβαιωση μαζι σου, δεν νομιζω να εχεις προβλημα. Την προηγουμενη εβδομαδα η στρατολογικη υπηρεσια στο προξενειο της πολης μου, με ειπε πως εχει διαρκεια 6 μηνων και πως θα πρεπει να την ανανεωνω καθε φορα που παω στην Ελλαδα (αν εχουν περασει φυσικα οι εξι μηνες).
Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Akira »

Υπάρχει, την σήμερον ημέρα, η δυνατότητα να αποδειχθεί με πρακτικό τρόπο αν ένας (οποιοσδήποτε) Έλληνας πολίτης έμεινε στην Ελλάδα για πάνω από 30 μέρες; Εδώ καλά καλά δεν ξέρει η μητέρα μου πότε ακριβώς και για πόσο έρχομαι Ελλάδα, και το λέω με σοβαρότητα.

Θα το καταλάβαινα αν είχαμε κλειστά σύνορα τύπου Βόρειας Κορέας, όπου γίνεται έλεγχος. Εδώ παίρνω χειραποσκευή, μου σκανάρουν το εισητήριο, και ούτε όνομα δεν κοιτάνε για εντός Σένγκεν.

ΠΝΡ

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από ΠΝΡ »

Akira έγραψε:Υπάρχει, την σήμερον ημέρα, η δυνατότητα να αποδειχθεί με πρακτικό τρόπο αν ένας (οποιοσδήποτε) Έλληνας πολίτης έμεινε στην Ελλάδα για πάνω από 30 μέρες; Εδώ καλά καλά δεν ξέρει η μητέρα μου πότε ακριβώς και για πόσο έρχομαι Ελλάδα, και το λέω με σοβαρότητα.

Θα το καταλάβαινα αν είχαμε κλειστά σύνορα τύπου Βόρειας Κορέας, όπου γίνεται έλεγχος. Εδώ παίρνω χειραποσκευή, μου σκανάρουν το εισητήριο, και ούτε όνομα δεν κοιτάνε για εντός Σένγκεν.



Καλό είναι να μην παροτρύνεις άλλους εφόσον δεν ξέρεις τι ισχύει πλέον. Πλέον η υπηρεσία πληροφοριών της ΓΑΔΑ στο Περιστέρι αποθηκεύει όλα τα PNR που είναι οι πληροφορίες πού έχει η αεροπορική για εσένα και το εισιτήριο που έκλεισες. Αυτό σημαίνει πως και μέσω χώρας Σένγκεν να έρθει κάποιος ξέρουν πότε μπήκε κ πότε βγήκε χωρίς να χρειαστεί να σου κάνουνε κανένα έλεγχο στο αεροδρόμιο.

Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Akira »

ΠΝΡ έγραψε:
Akira έγραψε:Υπάρχει, την σήμερον ημέρα, η δυνατότητα να αποδειχθεί με πρακτικό τρόπο αν ένας (οποιοσδήποτε) Έλληνας πολίτης έμεινε στην Ελλάδα για πάνω από 30 μέρες; Εδώ καλά καλά δεν ξέρει η μητέρα μου πότε ακριβώς και για πόσο έρχομαι Ελλάδα, και το λέω με σοβαρότητα.

Θα το καταλάβαινα αν είχαμε κλειστά σύνορα τύπου Βόρειας Κορέας, όπου γίνεται έλεγχος. Εδώ παίρνω χειραποσκευή, μου σκανάρουν το εισητήριο, και ούτε όνομα δεν κοιτάνε για εντός Σένγκεν.



Καλό είναι να μην παροτρύνεις άλλους εφόσον δεν ξέρεις τι ισχύει πλέον. Πλέον η υπηρεσία πληροφοριών της ΓΑΔΑ στο Περιστέρι αποθηκεύει όλα τα PNR που είναι οι πληροφορίες πού έχει η αεροπορική για εσένα και το εισιτήριο που έκλεισες. Αυτό σημαίνει πως και μέσω χώρας Σένγκεν να έρθει κάποιος ξέρουν πότε μπήκε κ πότε βγήκε χωρίς να χρειαστεί να σου κάνουνε κανένα έλεγχο στο αεροδρόμιο.

Δεν παρότρυνα, απλά το είχα απορία για να μάθω και από εμπειρία άλλων.

Πράγματι δεν μου φαίνεται πως υπάρχει η δυνατότητα, ουδέποτε έκλεισα εισητήριο για εντός Σένγκεν δίνοντας αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου, αυτό απαιτείται μόνο σε πτήσεις εκτός Σένγκεν. Στο αρχείο τους έχουν ένα ονοματεπώνυμο που αντιστοιχεί σε κάποιες 100άδες Ελλήνων. Έπειτα, το αεροπλάνο είναι ένας μόνο τρόπος να φύγεις από τη χώρα.

http://www.economy365.gr/article/48862/etsi-i-elas-tha-fakelonei-ilektronika-oloys-toys-epivates-ptiseon

dusto66
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Απρ 13, 2017 2:39 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από dusto66 »

Akira έγραψε:
ΠΝΡ έγραψε:
Akira έγραψε:Υπάρχει, την σήμερον ημέρα, η δυνατότητα να αποδειχθεί με πρακτικό τρόπο αν ένας (οποιοσδήποτε) Έλληνας πολίτης έμεινε στην Ελλάδα για πάνω από 30 μέρες; Εδώ καλά καλά δεν ξέρει η μητέρα μου πότε ακριβώς και για πόσο έρχομαι Ελλάδα, και το λέω με σοβαρότητα.

Θα το καταλάβαινα αν είχαμε κλειστά σύνορα τύπου Βόρειας Κορέας, όπου γίνεται έλεγχος. Εδώ παίρνω χειραποσκευή, μου σκανάρουν το εισητήριο, και ούτε όνομα δεν κοιτάνε για εντός Σένγκεν.



Καλό είναι να μην παροτρύνεις άλλους εφόσον δεν ξέρεις τι ισχύει πλέον. Πλέον η υπηρεσία πληροφοριών της ΓΑΔΑ στο Περιστέρι αποθηκεύει όλα τα PNR που είναι οι πληροφορίες πού έχει η αεροπορική για εσένα και το εισιτήριο που έκλεισες. Αυτό σημαίνει πως και μέσω χώρας Σένγκεν να έρθει κάποιος ξέρουν πότε μπήκε κ πότε βγήκε χωρίς να χρειαστεί να σου κάνουνε κανένα έλεγχο στο αεροδρόμιο.

Δεν παρότρυνα, απλά το είχα απορία για να μάθω και από εμπειρία άλλων.

Πράγματι δεν μου φαίνεται πως υπάρχει η δυνατότητα, ουδέποτε έκλεισα εισητήριο για εντός Σένγκεν δίνοντας αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου, αυτό απαιτείται μόνο σε πτήσεις εκτός Σένγκεν. Στο αρχείο τους έχουν ένα ονοματεπώνυμο που αντιστοιχεί σε κάποιες 100άδες Ελλήνων. Έπειτα, το αεροπλάνο είναι ένας μόνο τρόπος να φύγεις από τη χώρα.

http://www.economy365.gr/article/48862/etsi-i-elas-tha-fakelonei-ilektronika-oloys-toys-epivates-ptiseon



Ειχα διαβασει καπου, οταν το εψαχνα για να παρω βρετανικη υπηκοοτητα, οτι μπορεις να ζητησεις απ'το προξενειο της χωρας σου (για την ιταλικη πρεσβεια εψαχνα πληροφοριες) να σου δωσουνε ολες τις πληροφοριες για τα ταξιδια που εχεις κανει με το διαβατηριο. Οποτε λογικα και στην Ελλαδα οι αρχες θα μπορουσανε να βρουνε τα ταξιδια που εχει κανει καποιος με το διαβατηριο του. Θα πρεπει να υπαρχει καποια βαση δεδομενων καπου. Τωρα ποσο θα ασχοληθει ο στρατος, που λογικα θα πρεπει να επικοινωνησει με την αστυνομια, ειναι αλλο θεμα.

Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Akira »

dusto66 έγραψε:Ειχα διαβασει καπου, οταν το εψαχνα για να παρω βρετανικη υπηκοοτητα, οτι μπορεις να ζητησεις απ'το προξενειο της χωρας σου (για την ιταλικη πρεσβεια εψαχνα πληροφοριες) να σου δωσουνε ολες τις πληροφοριες για τα ταξιδια που εχεις κανει με το διαβατηριο. Οποτε λογικα και στην Ελλαδα οι αρχες θα μπορουσανε να βρουνε τα ταξιδια που εχει κανει καποιος με το διαβατηριο του. Θα πρεπει να υπαρχει καποια βαση δεδομενων καπου. Τωρα ποσο θα ασχοληθει ο στρατος, που λογικα θα πρεπει να επικοινωνησει με την αστυνομια, ειναι αλλο θεμα.

Ισχύει, κάθε (οργανωμένο) κράτος έχει στοιχεία αφιξοαναχωρήσεων που προκύπτουν από σφράγισμα διαβατηρίου (ηλεκτρονικό ή φυσικό) και από τυχόν υπεύθυνες δηλώσεις που έχεις κάνει ο ίδιος.

Αυτά τα στοιχεία είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθούν από τις αρχές για να δημιουργήσουν ένα χρονοδιάγραμμα για κάποιον που να δείχνει πότε και για πόσο καιρό αυτός ήταν εκτός ΕΕ. Δεν είναι όμως δυνατόν να χρησιμοποιηθούν για να βρεθεί το που ήταν αυτός εντός ΕΕ και για πόσο διάστημα, γιατί τα διαβατήρια εντός ΕΕ δεν σφραγίζονται, ούτε ζητούνται/καταχωρούνται πληροφορίες για αυτά όταν κλείνεις τα εισητήρια.

Δεν προσπαθώ να παραπλανήσω κανέναν, ζητάω πληροφορίες από άλλους και λέω βάσει λογικής και στοιχείων το τι βλέπω να είναι πρακτικό για μένα, και πρακτικά το βρίσκω αδύνατο να αποδειχθεί από τις αρχές ότι ο οποιοσδήποτε Έλληνας πολίτης (όχι κατ'ανάγκη κάποιος του εξωτερικού) έμεινε Ελλάδα για περισσότερες από 30 μέρες το χρόνο.

Κάτι μάλλον ενδιαφέρον. Όταν έκανα το διδακτορικό μου στο εξωτερικό, έδωσα στη Στρατολογία τα χαρτιά εγγραφής στο διδακτορικό, το ενοικιαστήριο, και κάποια ακόμη χαρτούρα. Μου είπανε καλά όλα αυτά, αλλά για να ξέρουμε σίγουρα ότι είσαι στο εξωτερικό και να είμαστε καλυμμένοι εμείς, θέλουμε και μια υπεύθυνη δήλωση από εσένα ότι θα είσαι στο εξωτερικό για όλο το διάστημα του διδακτορικού.

(Μου φάνηκε κάπως άσχετο το αίτημα, καθώς η αναβολή δίνεται είτε κάνεις το διδακτορικό Ελλάδα είτε έξω και δεν θα έπρεπε να τους νοιάζει αν κάνω το διδακτορικό εξ'αποστάσεως, αλλά το ενδιαφέρον είναι πως ο μόνος πρακτικό τρόπος εντός ΕΕ να δουν ότι ήμουν εντός ή εκτός Ελλάδας, ήταν να το δηλώσω ο ίδιος.)

johnys

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από johnys »

παιδιά μένω εξωτερικό έπρεπε να παρουσιαστώ Μάιο τώρα είναι Νοέμβρης και το έχω αφήσει. μόλις τώρα πήρα δικαιολογητικό ότι πάω σχολείο.(Δεν μου έχει έρθει χάρτη για να πάω στρατό το είδα στο ίντερνετ). μια βοήθεια παιδιά τι μπορώ να κάνω και τι γίνεται;
Monimos anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Monimos anypotaktos »

johnys έγραψε: παιδιά μένω εξωτερικό έπρεπε να παρουσιαστώ Μάιο τώρα είναι Νοέμβρης και το έχω αφήσει. μόλις τώρα πήρα δικαιολογητικό ότι πάω σχολείο.(Δεν μου έχει έρθει χάρτη για να πάω στρατό το είδα στο ίντερνετ). μια βοήθεια παιδιά τι μπορώ να κάνω και τι γίνεται;


Να τρέξεις με τα χαρτιά της σχολής σου πριν το τέλος του 2017 να πάρεις αναβολή κατάταξης για να σβήσουν οι τυχόν ποινές και ειδικά το προστιμο, κάνοντας χρήση των ευεργετικών ρυθμίσεων για ανυπότακτους.

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες