Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
AntonisR
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 6:40 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από AntonisR »

Γεια σας.Σπουδαζω στο τμημα μηχανολογων μηχανικων. Του χρονου τον Ιουνιο θα τελειωσω, και απο κει και περα θελω να βγω εξω να κανω πρακτικη και να βρω δουλεια κανοντας μεταπτυχιακο. Δεν εχω καμια ορεξη να παω στρατο, ειμαι τελειως αντιθετος με την ολη νοοτροπια του στρατου.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

αν βγω ανυποτακτος εξωτερικου, αυτο τι συνεπεια μπορει να εχει;

ισχυει αυτο, οτι μπορει να λαβω προστιμο 6000 ευρω;

το να κανω συνεχως αναβολές ειναι επισης δυνατον;

ευχαριστω πολυ, Βοηθηστε με, γιατι προσπαθω να σχεδιασω τη ζωη μου με το βελτιστο δυνατο τροπο και δεν μπορω, οταν στεκονται τοσο καφκικα εμποδια στο δρομο μου.

PostgradUK
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 5:15 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από PostgradUK »

Καλησπέρα, είμαι περίπου Στην ίδια βάση με σένα γιατί έφυγα εφόσον ίσχυε η αναβολή για το μεταπτυχιακό μου στο εξωτερικό, και αυτή τη στιγμή που η αναβολή μου λήγει σκέφτομαι αν αξίζει να γυρίσω. Το πρόστιμο ισχύει και πηγαίνει στην εφορία, επίσης για τους ανυπότακτους εξωτερικού με βοήθησε αυτό το Link:http://www.greekembassy.org.uk/el-gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1/%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%B1

Από τη στιγμή που είσαι ακόμα φοιτητής συγκεντρώσου στη σχολή σου ώστε να βγάλεις όσο το δυνατό καλύτερο βαθμό διότι εδώ (UK) η αγορά εργασίας είναι παρά πολύ ανταγωνιστική και χρειάζεται υπομονή και πολύ χρόνο για να βρεις κάτι.

Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

AntonisR έγραψε:Γεια σας.Σπουδαζω στο τμημα μηχανολογων μηχανικων. Του χρονου τον Ιουνιο θα τελειωσω, και απο κει και περα θελω να βγω εξω να κανω πρακτικη και να βρω δουλεια κανοντας μεταπτυχιακο. Δεν εχω καμια ορεξη να παω στρατο, ειμαι τελειως αντιθετος με την ολη νοοτροπια του στρατου.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

αν βγω ανυποτακτος εξωτερικου, αυτο τι συνεπεια μπορει να εχει;

ισχυει αυτο, οτι μπορει να λαβω προστιμο 6000 ευρω;

το να κανω συνεχως αναβολές ειναι επισης δυνατον;

ευχαριστω πολυ, Βοηθηστε με, γιατι προσπαθω να σχεδιασω τη ζωη μου με το βελτιστο δυνατο τροπο και δεν μπορω, οταν στεκονται τοσο καφκικα εμποδια στο δρομο μου.



Οπως ειπε και ο παραπανω, το 6χιλιαρο πεφτει στανταρτ. Οπως και καποια στιγμη θα πεσει και το στρατοδικειο και το λερωμενο ποινικο μητρωο, αν και συνηθως παιρνει χρονια πολλα να περασεις στρατοδικειο. Μαλλον θα εχεις βγει μονιμος κατοικος εξωτερικου μεχρι τοτε και θα εχεις ξεμπερδεψει. Αυτο να το προσεξεις γιατι μπορει να σου αφαιρεσει την δυνατοτητα να παρεις δευτερη υπηκοοτητα (αν καποτε θελησεις) ή να σου στερησει συγκεκριμενες θεσεις εργασιας.

Καλυτερα να το πας για αναβολη για σπουδες, δεν ξερω και σε ποια χωρα σκεφτεσαι να πας. Αν πας Αγγλια θα σου προτεινα να κοιταξεις για EngD που εχει διαρκεια χρονων (4), και την πρακτικη σου θα κανεις, και εργοδοτη θα εχεις, και μισθο καλυτερο απο PhD, και θα εισαι καποιες μερες στον εργοδοτη σου κανοντας πιο πρακτικα πραγματα, οχι ολη την ωρα σε πανεπιστημιο. Μετα απο λιγα χρονια θα κοντευεις τα 33 για εξαγορα, ετσι αποφευγεις πολυ πιθανον και το στρατοδικειο.

George

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από George »

Παιδιά, αφήστε τα μεταπτυχιακά, τα διδακτορικά και τον στρατό. Τελειώνετε Ελληνικό Πανεπιστήμιο, ΑΕΙ ή ΤΕΙ και τα δύο καλά είναι, όσο πιο πολλά μάθετε τόσο το καλύτερο, και φύγετε από Ελλάδα (και από Ευρώπη ακόμα καλύτερα). Στις σοβαρές δουλειές δεν ασχολούνται με τι πτυχία έχεις, αλλά με τι ξέρεις. Πριν τα 30 πρέπει να έχετε φύγει από Ελλάδα και μετά όλα θα πάρουν τον δρόμο τους. Σε 3 χρόνια μαξ στο εξωτερικό θα έχετε βρει τον εαυτό σας. Λες και άμα έχεις υπερβολικά πολλά λεφτά από την σοβαρή δουλειά σου 5.000 χιλιόμετρα μακριά από την Ελλάδα, θα σε νοιάζει τι γίνεται στα νότια βαλκάνια και κάτι θα τρέχει στα γύφτικα άμα εκεί σε λένε ανυπότακτο.
Άβαταρ μέλους
Xaiko
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 02, 2017 2:17 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Xaiko »

Γεια σας ευχαριστω για ολες τις πλιροφοριες. Διαβασα και εμαθα αρκετα απο αυτες!

θα ηθελα παρακαλω να με επιβεβεωσετε αν εχω καταλαβει σωστα τι παιζει...

σημερα πειρα αναβολη λογο φιτισης εως τον μαρτιο του 2020,
μετα θα πρεπει να καταταχθω κανονικα.
Σκευτωμε να φυγω για εξωτερικο με σκοπο την συνεχιση των σπουδων μου στην Γαλλια, και να εργαστω ταυτοχρονα.

Οταν λοιπον με το καλο ερθει η ωρα της καταταξης σκοπεβω να μην δοσω παρων.
Κατα συνεπια θα εχω 6 χιλιαρικα στην πλατη μου, τα οποια μπενουν εφορια και εχουν και προσαυξιση 1% καθε μηνα.+αστυνομιες σπιτι μου κτλπ.

Οταν μπορεσω να προσκομισω τα απαρετιτα εγγραφα στην Ελληνικη πρεσβια στη Γαλλια διλαδη (οτιδιποτε μου ζητιθει για να αποδιξω οτι ζω μονιμα εκει) ωστε να μου δωσουνε την Βεβαιωση για να την στειλω μαζι με Υπεθινη διλωση στην Στρατολογια της Ελλαδας ωστε και αυτοι με βαφτισουνε Ανυποτακτο Εξωτερικου και να εχω την Ανεση να βρισκωμε 30 μερες τον χρονο στην Ελλαδα + θα μπορω να εχω διαβαρηριο.

Επιτα θα περιμενω να συμπλιρωσω 7 εργασιμα χρονια ωστε να θεωριθω Κατοικος εξωτερικο και να εποφελιθω απτις ευκολιες που συνιπαγοντε με αυτο. Εως οτου να φτασω 35 ετων και ειτε να εξαγωρασω τη θυτια μου + 45 μερες ειτε να περιμενω να παω 45 ετων ωστε απλα να απαλαγω απτα 6000+τις προσαυξισεις και απτη θιτεια μια και καλη.

ειναι σωστη αυτη η σειρα γεγονοτων που αναφερω;

αν ολα πανε καλα ειναι πραγματοπιησιμη;

παντος τωρα ειμαι 25 ετων και σε ενα τοσο μικρο κειμενο αναφερθικα για σχεδια 20 ετων πανω κατω... (Αν με ρωτισετε προκιτε για ενα χαζο σκεπτικο) αλλα δυστιχος μιλισα συμφωνα με τα δεδομενα που μας αναγκαζει ο Ελληνικος νομος περι ανυποτακτων.

Επισης θα ηθελα να πω πραγματικα θα με ενδιεφερε να μπω στις ειδικες δυναμεις (στους αμφιβιους καταδρομεις) Αλλα δυστιχος η οικονομικη κριση εναι που με επιρεαζει να σκευτω την μεταναστευση και το μελλον μου και επισης απαξ και φαω το 6000ρο δεν υπαρχει επιστροφη.

η αλλη λυση ειναι απλα να υπηρετισω 9 μηνες και να μην μπω στους παραπανω μπελαδες.

απλα θελω να με επιβεβαιωστε στις 2 παραπανω ερωτισεις. Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο κειμενο και την Ορθογραφια.

Monimos anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Monimos anypotaktos »

Σε γενικές γραμμές, σωστά τα είπες, αλλά η εξαγορά έχει πέσει στις 20 μέρες θητείας τώρα απο 40 κατι που ηταν. Κάτι πήρε το μάτι μου η ηλικία εξαγοράς να πάει στα 33 απο 35 αλλά δεν ξέρω αν ψηφίστηκε και αν πέρασε ατην εφημερίδα της κυβερνησεως ακόμα. Το βλέπω μέχρι να πας εσύ φαντάρος να κάνεις κατευθείαν εξαγορά.

Σωστος είσαι και για το ανυπότακτος εξωτερικού και 30 μέρες το χρόνο Ελλάδα.

Ναι στα 7 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό βγαίνεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού ή στα 11 χρόνια αν προσθέσεις σπουδές ή απλά διαμονή αν θέλεις.

Αυτή την ιδιότητα θα την έχεις αν παραμένεις στο εξωτερικό και δεν κάθεσαι Ελλάδα πάνω από έξι μήνες το χρόνο. Έτσι δεν θα χρειαστεί να κάνεις καμιά εξαγορά θητειας στα 35, απλά θα πάρεις μια αόριστη αναβολή κατάταξης ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Εκτός και αν θέλησεις να έρθεις μόνιμα στην Ελλάδα πριν τα 35 σου.

Ανυπότακτος Λονδίνου

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Ανυπότακτος Λονδίνου »

Καλησπέρα σε όλους κ ευχαριστουμε πολύ για τις απαντήσεις σας.

Εγώ έχω μια πολύ γρήγορη ερώτηση , είμαι δηλωμένος ανυπότακτος εξωτερικού επίσημα από την ελληνική πρεσβεία στο Λονδίνο , έχω ξεκινήσει να πληρώνω τις δόσεις του προστίμου στην εφορία κανονικά αλλά θα υπερβω κατά 2 μέρες το όριο των 30 ημερών, μετά το πέρας των καλοκαιρινών διακοπών, άρα υπάρχει κάποιο προβλήμα ; Σε περίπτωση ελέγχου τι μπορούν να κάνουν ; Δεν έχω ακούσει κάποια αντίστοιχη περίπτωση κ δεν ξέρω τι γίνεται , αν κ υποθέτω ότι δεν θα έχω κάποιο προβλήμα λόγω όλων των παραπάνω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

Ανυπότακτος Λονδίνου έγραψε:Καλησπέρα σε όλους κ ευχαριστουμε πολύ για τις απαντήσεις σας.

Εγώ έχω μια πολύ γρήγορη ερώτηση , είμαι δηλωμένος ανυπότακτος εξωτερικού επίσημα από την ελληνική πρεσβεία στο Λονδίνο , έχω ξεκινήσει να πληρώνω τις δόσεις του προστίμου στην εφορία κανονικά αλλά θα υπερβω κατά 2 μέρες το όριο των 30 ημερών, μετά το πέρας των καλοκαιρινών διακοπών, άρα υπάρχει κάποιο προβλήμα ; Σε περίπτωση ελέγχου τι μπορούν να κάνουν ; Δεν έχω ακούσει κάποια αντίστοιχη περίπτωση κ δεν ξέρω τι γίνεται , αν κ υποθέτω ότι δεν θα έχω κάποιο προβλήμα λόγω όλων των παραπάνω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!



Παίρνεις ρίσκο τώρα για δυο μέρες. Πριν λίγο καιρό δεν θα είχες πρόβλημα γιατί δεν θα ξέραν καν πότε μπήκες και πότε βγήκες. Τώρα ακόμη και σε χώρες Σενγκεν κάνουν έλεγχο και διασταύρωση στοιχείων κατά την είσοδο αλλά και κατά την έξοδο, άρα θα ξέρουν και πόσο έμεινες, πόσο μάλλον για Αγγλία που δεν είναι στη Σενγκεν.

Ο νόμος δεν είναι συγκεκριμένος για το τι γίνεται αν μείνεις πάνω απο 30 μέρες. Άρα ολα εξαρτωνται από το άτομο που θα προσέξει ότι έμεινες παραπάνω μέρες στην Ελλάδα, αν το προσέξει και αν του νοιάξει φυσικά. Το μονο που λέει ο νόμος ειναι οτι αν μένεις μέχρι 30 μέρες δεν κανουν έλεγχο στην στρατολογική σου κατάσταση, επομένως δεν αναφέρονται καν στην ανυποταξία σου κατά τον έλεγχο. Άρα αν μείνεις παραπάνω μπορεί να κανουν έλεγχο και να σου χαλάσουν την μέρα και να αρχίσουν να σου ζητάνε πάλι χαρτιά και αποδείξεις ότι είσαι ακόμα ανυπότακτος εξωτερικού πριν σε αφήσουν να φύγεις.

Ανυπότακτος Λονδίνου

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Ανυπότακτος Λονδίνου »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση , έτσι το είχα κ εγώ στο μυαλό μου ! Τα χαρτιά κ τις βεβαιώσεις τις έχω μαζί μου , άρα σε περίπτωση που θέλουν κάποια διασταύρωση ξανά , θα τους τα παρουσιάσω ξανά.

Γι'αυτό θα πάω νωρίς στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζελος για κάθε ενδεχόμενο έτσι ώστε να είμαι στην ώρα μου για την πτήση μου.

Ευχαριστώ κ πάλι για την βοήθεια, αν κάποιος έχει ακούσει κάτι άλλο για κάτι αντίστοιχο, ας διατυπώσει την απάντηση του.

Ιωαννης Δ

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Ιωαννης Δ »

Καλησπέρα,

διάβασα και τις 37 σελίδες και τους νόμους, αλλά ακόμη έχω την εξής απορία:

Πώς γίνεται να σε ξανακαλούνε για δεύτερη και τρίτη φορά ενώ έχεις ήδη κυρηχθεί ανυπότακτος εξωτερικού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

PostgradUK
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 5:15 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από PostgradUK »

Έχω ακούσει ότι την πρώτη μέρα που παρουσιάζεσαι μπορείς να ζητήσεις αναβολή ένα χρόνο για διάφορους λόγους ή χωρίς απαραίτητη δικαιολογία. Ισχύει;
Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

Ιωαννης Δ έγραψε:Καλησπέρα,

διάβασα και τις 37 σελίδες και τους νόμους, αλλά ακόμη έχω την εξής απορία:

Πώς γίνεται να σε ξανακαλούνε για δεύτερη και τρίτη φορά ενώ έχεις ήδη κυρηχθεί ανυπότακτος εξωτερικού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Όταν είσαι ανυποτακτος εξωτερικού δεν σημαίνει ότι θα πάψουν να σε καλουνε να πας φαντάρος. Πολλές φορές γιαν να σε δελεάσουν σε στέλνουν και σε πιο αραχτη ειδικότητα και κεντρο, πχ σε μένα στην αρχή με στελναν Θήβα, την δεύτερη φορά μου στειλαν χαρτι για Υλικου Πολέμου στη Λαμία. Μόνο όταν αποκτήσεις την ιδιότητα του μόνιμου κατοικου εξωτερικού σε αφήνουν στην ησυχία σου.

Το ίδιο γίνεται και όταν γίνει στρατοδικείο, σε κάθε δίκη που σε καλουν σημαίνει ότι διακόπτεται η ανυποταξία σου και αρχίζει καινούργια.

Τώρα, αν αναφέρεσαι στο πρόστιμο και καινουργιο 6χιλιαρο κάθε φορά που ξαναβγαίνεις ανυπότακτος, η κυβέρνηση είπε ότι θα το αλλάξει αυτό και και το 6χιλιαρο θα πέφτει μόνο μια φορά. Μένει να δούμε αν θα το πράξει.

Ιωαννης Δ

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Ιωαννης Δ »

Ευχαριστώ @Μονιμος Ανυπότακτος για την απάντηση.

Κάθε κλήση για κατάταξη επιφέρει ακολούθως και πρόστιμο 6000 Ευρώ. Αν σε καλέσουν δεύτερη φορα (6000) και περάσεις απο στρατοδικείο (6000 απο την τρίτη ανυποταξία συν ενδεχόμενη εξαγοράσιμη ποινή φυλάκισης), τότε συνολικά κοστίζει περίπου (κατ ελάχιστον) περίπου 20.000.

Έχεις κάποιο λινκ για την πρόθεση της κυβέρνησης να θεσπίσει νέα τροπολογία;

Ευχαριστώ

Ιωάννης Δ

Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

Ιωαννης Δ έγραψε:Ευχαριστώ @Μονιμος Ανυπότακτος για την απάντηση.

Κάθε κλήση για κατάταξη επιφέρει ακολούθως και πρόστιμο 6000 Ευρώ. Αν σε καλέσουν δεύτερη φορα (6000) και περάσεις απο στρατοδικείο (6000 απο την τρίτη ανυποταξία συν ενδεχόμενη εξαγοράσιμη ποινή φυλάκισης), τότε συνολικά κοστίζει περίπου (κατ ελάχιστον) περίπου 20.000.

Έχεις κάποιο λινκ για την πρόθεση της κυβέρνησης να θεσπίσει νέα τροπολογία;

Ευχαριστώ

Ιωάννης Δ



Το παρακάτω, τώρα για την πρόθεση και τι θα γίνει στην πραγματικότητα, είναι άλλο θέμα Εικόνα

http://www.newsbomb.gr/ellada/amyna/story/784385/aytes-einai-oi-megales-allages-sti-stratiotiki-thiteia

pp85nl
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 05, 2017 7:34 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από pp85nl »

Καλησπέρα,

Από το 2013 είμαι ανυπότακτος εξωτερικού. Μένω στο εξωτερικό (χώρα ΕΕ) εδώ και λίγο παραπάνω από 8 χρόνια (εργασία 1 χρόνο - σπουδές 4 χρόνια - εργασία 3 χρόνια, με αυτή τη σειρά) και θέλω άλλα 3 χρόνια μέχρι να μπορέσω να κάνω αίτηση για πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου εξωτερικού. Σε 1-1,5 χρόνο όμως είναι αρκετά πιθανό να μετακομίσω σε άλλη χώρα εκτός ΕΕ.

Σκέφτηκα λίγο πριν φύγω από εδώ να καταθέσω δικαιολογητικά στο προξενείο για να μου σώσουν βεβαίωση που θα αναφέρει οτι έζησα εδώ για 9-10 χρόνια. Στη συνέχεια θα ζητήσω βεβαίωση από το προξενείο στην άλλη χώρα και θα τους παρουσιάσω και τη βεβαίωση από το προξενείο εδώ ώστε να συμπληρώνονται 11 χρόνια και να μου δώσουν το πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου εξωτερικού. Είναι καλή μέθοδος αυτή ή μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο;

Ευχαριστώ

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες