Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Θανος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Θανος »

Γεια σας και καλες γιορτες!Θα ηθελα να μαθω τι συμβαινει αν απλα δεν παρουσιαστεις καθολου στην καταταξη. Θελω να πω οτι μπορεις πολυ ευκολα ειτε να πας εξωτερικο ειτε να μεινεις Ελλαδα σε ενα αλλο σπιτι (οποιοδηποτε εκτος απο το πατρικο σου, το οποιο εχει δηλωθει στη στρατολογια) και εχεις ξεμπερδεψει με το στρατο μια για παντα... Αυτα με το προστιμο 6.000? που λενε, πιο πολυ αποτρεπτικα δουλευει και αμφιβαλω αν εχει εφαρμοστει (εκτος ελαχιστων περιπτωσεων)...

Δεν ειμαι κατα του στρατου. Καθε αλλο. Απλως δεν καταλαβαινω το οτι κανενας δεν τα εχει σκεφτει αυτα...

ΣτέφανοςΝ

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από ΣτέφανοςΝ »

Καλησπέρα,σε ένα μήνα φεύγω για εξωτερικό λόγω δουλειάς με σκοπό να μείνω για μερικά χρόνια.
Η αναβολή μου σταματά τον επόμενο Δεκέμβρη και θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:

1) Ως ανυπότακτος εξωτερικού καλούμε να πληρώσω αμέσως το ποσό των 6000 ευρώ; Και το δικαίωμα 30 ημερών διαμονής τον χρόνο στην Ελλάδα το λαμβάνω εφόσον έχω πληρώσει αυτό το χρηματικό ποσό;

2) Είμαι κάτοχος διπλής υπηκοότητας καθώς και διπλού διαβατηρίου, μπορώ να κινούμε με το διαβατήριο της δεύτερης χώρας και να ξεπεράσω το χρονικό όριο των 30 ημερών, αν δεν γίνω αντιληπτός;

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Terminator »

MΆγκες ψάξτε λιγο το μηνύματα που γράψαν εδώ προηγούμενα μέλη και μην ρωτάτε τα ίδια και τα ίδια έχουμε πολυαναφερθεί στο πότε βεβαιώνεται το πρόστιμο πότε παύει η ανυποταξίας κτλ

Αν θέλεις να έρχεσαι στην Ελλάδα με το δεύτερο διαβατήριο να το κάνεις απλά θα φροντίσεις αν μένεις σε χώρα εκτός Σένγκεν να ταξιδεύεις με ενδιάμεση χώρα Μέλος Σένγκεν π. Χ Αγγλία-Ιταλία-Ελλάδα και αντίστροφα έτσι ώστε να μην ελέγχεται το διαβατήριο στο αεροδρόμιο
Ιασωνας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Ιασωνας »

Καλες γιορτές,Μια απορια εχω, όταν λέμε έλεγχος διαβατηρίων τι εννοούμε; Το σκαναρισμα που γίνεται μερικές φορες του διαβατηρίου κατα την άφιξη η πριν την αναχωριση μιας πτήσης στο αεροδρόμιο?

Έχει σχέση η χώρα προέλευσης; Σε διαβατήρια της ΕΕ και αυτων εκτός ΕΕ δεν χωρίζεται; Απο χώρα της Αφρικής (εκτός Σένγκεν δηλαδη) γυρισα απο ταξίδι πρόσφατα και απλως πήγα στην ουρά για διαβατήρια της ΕΕ και πέρασα χωρίς έλεγχο η τίποτα άλλο.

Ποιος ειναι αυτός έλεγχος?

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Terminator »

Διαβατηριακός έλεγχος είναι οταν περνάνε τα στοιχεία σου στην βάση δεδομένων της ΕΛ. ΑΣ και το σύστημα SIS της europol. Το να μην ελέγξει ο υπάλληλος το διαβατήριο σου εαν έρχεσαι απο χώρα εκτός ΕΕ είναι αμέλεια του υπαλλήλου και δεν έχουμε εμείς καμία ευθύνη για αυτό.
Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

Θανος έγραψε:Γεια σας και καλες γιορτες!Θα ηθελα να μαθω τι συμβαινει αν απλα δεν παρουσιαστεις καθολου στην καταταξη. Θελω να πω οτι μπορεις πολυ ευκολα ειτε να πας εξωτερικο ειτε να μεινεις Ελλαδα σε ενα αλλο σπιτι (οποιοδηποτε εκτος απο το πατρικο σου, το οποιο εχει δηλωθει στη στρατολογια) και εχεις ξεμπερδεψει με το στρατο μια για παντα... Αυτα με το προστιμο 6.000? που λενε, πιο πολυ αποτρεπτικα δουλευει και αμφιβαλω αν εχει εφαρμοστει (εκτος ελαχιστων περιπτωσεων) ...

Δεν ειμαι κατα του στρατου. Καθε αλλο. Απλως δεν καταλαβαινω το οτι κανενας δεν τα εχει σκεφτει αυτα...



Θανο, μην παραπλανεις τον κοσμο. Το προστιμο των 6,000 μπαινει αυτοματως απο την στιγμη που γινεσαι ανυποτακτος και σου το στελνει ραβασακι η εφορια. Μονο στους πιο παλιους ανυποτακτους δεν μπαινει αυτοματως γιατι ειχαν διαπραξει το "αδικημα" πριν ψηφιστει ο νομος για το 6χιλιαρο - σε αυτη την περιπτωση γινεται στρατοδικειο ετσι ωστε να κηρυχθουν εκ νεου ανυποτακτοι και να τους περσουν και το 6χιλιαρο.

Και οχι, αν αλλαξεις σπιτι, δεν ξεμπερδευεις και ποινες φυλακισης θα σου ριχνει το στρατοδικειο και προσαυξησεις θα σου ριχνει η εφορια για το προστιμο αν παραμενει απληρωτο.

marios

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από marios »

Να ρωτησω κατι; Ημουν ΜΚΕ και εμεινα Ελλαδα πανω απο 6 μηνες! Κρινομαι αυτοματα ανυποτακτος; Δεν πρεπει να μου ερθει χαρτι να παω και αν δεν παω τοτε κρινομαι ανυποτακτος και πρεπει να πληρωσω τα 6.000 ευρω; Και αν κριθω ανυποτακτος αν παω μεχρι τελος του 17 δεν παραγραφεται;
marios

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από marios »

marios έγραψε:Να ρωτησω κατι; Ημουν ΜΚΕ και εμεινα Ελλαδα πανω απο 6 μηνες! Κρινομαι αυτοματα ανυποτακτος; Δεν πρεπει να μου ερθει χαρτι να παω και αν δεν παω τοτε κρινομαι ανυποτακτος και πρεπει να πληρωσω τα 6.000 ευρω; Και αν κριθω ανυποτακτος αν παω μεχρι τελος του 17 δεν παραγραφεται;
να πω οτι δεν μου ειχε ερθει ποτε εγγραφο καταταξης γιατι ειμαι απο τα 14 εξωτερικο!
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Terminator »

Εχεις κάποια γνωστή διεύθυνση στην Ελλάδα που να την γνωρίζει η στρατολογική υπηρεσία;
marios

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από marios »

ναι τη διευθυνση του πατερα μου. εγω μεγαλωσα απο τα 15 στο εξωτερικο με τη μητερα μου! λογω ΜΚΕ δεν εχω ημερομηνια καταταξης. αλλα υπαρχουν προβληματα ηγειας του πατερα και πρεπει να λυσω το θεμα του στρατιωτικου γιατι ειναι μονος εδω και δεν μπορω να σκεφτομαι οτι δεν θα μπορω να ερθω Ελλαδα...
Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

marios έγραψε:ναι τη διευθυνση του πατερα μου. εγω μεγαλωσα απο τα 15 στο εξωτερικο με τη μητερα μου! λογω ΜΚΕ δεν εχω ημερομηνια καταταξης. αλλα υπαρχουν προβληματα ηγειας του πατερα και πρεπει να λυσω το θεμα του στρατιωτικου γιατι ειναι μονος εδω και δεν μπορω να σκεφτομαι οτι δεν θα μπορω να ερθω Ελλαδα...


Εγώ φίλε θα έκανα την πάπια, αποκλείεται οι υπηρεσίες να ειναι τόσο οργανωμένες στην Ελλάδα και να καταλάβουν ότι γυρίσες πίσω. Μονο αν πας καρφωτος από καποιον άλλο μπορεί να το κοιτάξουν. Οπως είπες, σε αυτήν την περίπτωση θα σου στείλουν χαρτί να πας φαντάρος.

marios

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από marios »

Και μετά που θα έρθει το χαρτί αν δεν παρουσιαστώ μου χρεώνονται τα 6,000 ευρώ; Και τι παίζει με το τέλος του 2017, μετά δεν ισχύει;
Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

marios έγραψε:Και μετά που θα έρθει το χαρτί αν δεν παρουσιαστώ μου χρεώνονται τα 6,000 ευρώ; Και τι παίζει με το τέλος του 2017, μετά δεν ισχύει;


Πως θα ερθει το χαρτι; Σιγα μην καταλαβουν οτι δεν εισαι ΜΚΕ πια, εκτος και αν χρειαστεις διαφορα εγγραφα του δημοσιου που σε ρωτανε για την στρατολογικη σου κατασταση, τοπο διαμονης κτλ οπως διαβατηριο για παραδειγμα ή για εργασια. Εχεις ακομα την διευθυνση στο εξωτερικο, λογαριασμους κτλ στο ονομα σου εκει; Σε αυτη την περιπτωση δεν νομιζω να καταλάβουν τιποτα. Αστα, μην τα σκαλιζεις τα πραγματα και μην αναφερεις τιποτα στο στενο σου περιβαλλον και περιοχη, ολο και καποιος "καλοθελητης" θα βρεθει να σε καρφωσει.

Και να σε καρφωσουν, αν εσυ εισαι αυτος που προσεχει τον πατερα σου, σε περιπτωση που σε καλεσουν να παρουσιαστεις, δοκιμαζεις να παρεις αναβολη λογω ανωτερας βιας, μετα βλεπεις. Οπως ειπα, κανε την παπια.

russianstudent
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιαν 24, 2017 9:41 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από russianstudent »

Καλησπερα ειμαι φοιτητης εδω και 5 χρονια στο εξωτερικο και για καποιον περιεργο λογο το καλοκαιρι ηρθε γραμμα στο σπιτι πως χρωσταω στην εφορια, μετα απο πολλα τηλεφωνηματα βρηκα ακρη, και το πορβλημα ηταν οτι δεν εγινε δεκτη η αναβολη (αν και ολοι οι αλλοι ελληνες που σπουδαζω εδω πηραν κανονικα αναβολη). Πηρα λοιπον τηλεφωνο στο ρουφ αθηνων και μου ειπαν να Μαζεψω τα απαραιτητα δικαιολογητικα, και να βαλω αποστηλ σε αυτα. Αφου λοιπον τα μαζεψα μου ειπαν εδω (αγια πετρουπολη/ρωσια) οτι δεν βαζουν αποστηλ σε αυτα τα δικαιολογιτικη επειδη δεν ειναι κρατικα εγγραφα δηλαδη πτυχιο η πιστοποιητικο γεννησης κτλ. Δεν ξερω τι να κανω βοηθηστε οποιος ξερει κατι
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Nassos »

Αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει ό, τι έγγραφα έχεις να έχουν μεταφραστεί στην Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών και ύστερα θα μπει apostille.

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες