Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Chris

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Chris »

To chek-in μπορεις να το κανει με πολλους τροπους online είτε self-service στο αεροδρόμιο, χωρις επίδειξη ταυτότητας ή διαβατηρίου. Και πάλι αν γίνει στα γκισέ των αεροπορικών εταιριων οι υπάλληλοι κοιτάνε αν αντιστοιχεί το εισιτήριο σε εσένα, δε χτυπανε τον αριθμό του διαβατηρίου καθώς δεν είναι στη δικαιοδοσία τους. Για πτήσεις εκτός σένγκεν οι έλγεχοι γίνονται από την αστυνομία. Νομίζω το σχέδιο νόμου αφορά όλα τα δεδομένα που παραθέτουμε όταν κάνουμε την αγορά των αεροπορικών εισιτήριων. Για αυτό και αναφέρει και καταχώρηση τρόπου πληρωμής, πιστωτικών καρτών κτλ.
Άβαταρ μέλους
Τέο
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2018 11:46 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Τέο »

Chris έγραψε:To chek-in μπορεις να το κανει με πολλους τροπους online είτε self-service στο αεροδρόμιο, χωρις επίδειξη ταυτότητας ή διαβατηρίου. Και πάλι αν γίνει στα γκισέ των αεροπορικών εταιριων οι υπάλληλοι κοιτάνε αν αντιστοιχεί το εισιτήριο σε εσένα, δε χτυπανε τον αριθμό του διαβατηρίου καθώς δεν είναι στη δικαιοδοσία τους. Για πτήσεις εκτός σένγκεν οι έλγεχοι γίνονται από την αστυνομία. Νομίζω το σχέδιο νόμου αφορά όλα τα δεδομένα που παραθέτουμε όταν κάνουμε την αγορά των αεροπορικών εισιτήριων. Για αυτό και αναφέρει και καταχώρηση τρόπου πληρωμής, πιστωτικών καρτών κτλ.


Οκ, μπορεί να είναι ανάλογα την αεροπορική πάντως με την Ραΐανέρ (και άλλες αλλά αυτή θυμάμαι τώρα σίγουρα) δίνεις στοιχεία ταυτότητας/διαβατηρίου και γίνεται διαδικτυακά αλλιώς έχεις κόστος.

Άβαταρ μέλους
Τέο
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2018 11:46 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Τέο »

Τέο έγραψε:
Chris έγραψε:To chek-in μπορεις να το κανει με πολλους τροπους online είτε self-service στο αεροδρόμιο, χωρις επίδειξη ταυτότητας ή διαβατηρίου. Και πάλι αν γίνει στα γκισέ των αεροπορικών εταιριων οι υπάλληλοι κοιτάνε αν αντιστοιχεί το εισιτήριο σε εσένα, δε χτυπανε τον αριθμό του διαβατηρίου καθώς δεν είναι στη δικαιοδοσία τους. Για πτήσεις εκτός σένγκεν οι έλγεχοι γίνονται από την αστυνομία. Νομίζω το σχέδιο νόμου αφορά όλα τα δεδομένα που παραθέτουμε όταν κάνουμε την αγορά των αεροπορικών εισιτήριων. Για αυτό και αναφέρει και καταχώρηση τρόπου πληρωμής, πιστωτικών καρτών κτλ.


Οκ, μπορεί να είναι ανάλογα την αεροπορική πάντως με την Ραΐανέρ (και άλλες αλλά αυτή θυμάμαι τώρα σίγουρα) δίνεις στοιχεία ταυτότητας/διαβατηρίου και γίνεται διαδικτυακά αλλιώς έχεις κόστος.



Και με τα άλλα στοιχεία που είπες θα μπορούν να δουν ποιος είσαι και να γίνει η ανάλογη αντιστοίχηση (θεωρητικά πάντα).

Παύλος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Παύλος »

Καλημέρα παιδιά, έχω κ εγώ μια ερώτηση που δεν βρήκα κάποια απάντηση σε προηγούμενα σχόλια.

Η αναβολή μου που είχα πάρει λόγω σπουδών στην Ελλάδα λήγει το 2020.

Από το 2016 ζω κ εργάζομαι στη Γερμανία.

Για να γίνω ΜΚΕ θα πρέπει ωστόσο από το 2020 να μετράνε τα χρόνια εργασίας; Δηλαδή το 2027 πρώτα ο Θεός θα έχω δικαίωμα για να γίνω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού?

Σε περίπτωση που πάρω βεβαίωση ανυπότακτου εξωτερικού , υπάρχει περίπτωση να μου έρθει κ 2ο πρόστιμο τα επόμενα χρόνια;

Ευχαριστώ για τον χρόνο κ σε όποιον κάνει τον κόπο να απαντήσει.

Άβαταρ μέλους
Τέο
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2018 11:46 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Τέο »

Παύλος έγραψε:Καλημέρα παιδιά, έχω κ εγώ μια ερώτηση που δεν βρήκα κάποια απάντηση σε προηγούμενα σχόλια.

Η αναβολή μου που είχα πάρει λόγω σπουδών στην Ελλάδα λήγει το 2020.

Από το 2016 ζω κ εργάζομαι στη Γερμανία.

Για να γίνω ΜΚΕ θα πρέπει ωστόσο από το 2020 να μετράνε τα χρόνια εργασίας; Δηλαδή το 2027 πρώτα ο Θεός θα έχω δικαίωμα για να γίνω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού;

Σε περίπτωση που πάρω βεβαίωση ανυπότακτου εξωτερικού, υπάρχει περίπτωση να μου έρθει κ 2ο πρόστιμο τα επόμενα χρόνια;

Ευχαριστώ για τον χρόνο κ σε όποιον κάνει τον κόπο να απαντήσει.



Όχι γιατί 2027. Το 2023 θα έχεις 7 χρόνια μόνιμης παρουσίας και εργασίας στο εξωτερικό. Αυτό ζητάνε. Για το δεύτερο πρόστιμο έχω απαντήσει παραπάνω. Δεν μπαίνει δεύτερο πρόστιμο εκτός αν διακοπεί η ανυποταξία σου.

Παύλος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Παύλος »

Τεο Ευχαριστώ,

Από το ελληνικό προξενείο Στουτγκάρδης μου είπε από το τηλέφωνο κάποιος σχετικός με τα στρατολογικά προφανώς ότι από το 2020 θα αρχίσουν να μετράνε τα χρόνια εργασίας διότι μέχρι το 2020 η αναβολή ήταν λόγω σπουδών που έκανα στην Ελλάδα.

SteliosA
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 10:21 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από SteliosA »

Καλησπερα σε ολους. Παρακαλω θερμα για μια απαντηση οποιος γνωριζει!
Μενω εξωτερικο πολλα χρονια (πανω απο 11). Δε μπορω να το αποδειξω/δικαιολογησω ολα τα ετη γιατι εμενα με γονεις και επισης δε μπορω να αποδειξω τα χρονια δουλειας παρα μονο τα τελευταια 5. Εχω το χαρτι απο προξενειο οτι μενω εξω και ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου. Οι ερωτησεις που εχω ειναι:

1. Οταν συμπληρωσω τα 7 χρονια δουλειας ( δηλαδη σε ενα χρονο) μπορω να παω πισω στο προξενειο να μου βγαλουν πιστοποιητικο μκε; αυτο το status απο ανυποτακτος εξωτερικου σε μκε αλλαζει ευκολα;

2. Τωρα μπορω να ερχομαι ελλαδα μεχρι 30 μερες το χρονο. Θα ερθω του χρονου και επειδη εχω καποιες δουλειες, να φτιαξω και το σπιτι που εχουμε, να παω και σε 2-3 μερη να δω συγγενεις που εχω χρονια να δω κτλ 30 μερες δε φτανουν. Θα ηθελα να κατσω τουλαχιστον 2 μηνες να προλαβω να κανω κανα μπανιο κτλ Αν ερθω μεσο χωρας σενγκεν υπαρχει προβλημα; Μπορει πχ στη Γερμανια οταν φευγω να με συλλαβουν και να με στειλουν πισω;

3. Αμερικανικη υπηκοοτητα δεν εχω ακομα αλλα εχω στειλει τα χαρτια. Λογικα μεχρι του χρονου θα ειμαι αμερικανος και με αμερικανικο διαβατηριο. Με ξενο διαβατηριο λοιπον εχω να φοβαμαι κατι η παλι μπορει να δουν το ονομα; με ξενο διαβατηριο ΚΑΙ μεσο ευρωπαικης χωρας τι πιθανοτητες εχω να υπαρξει προβλημα;

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Τέο
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2018 11:46 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Τέο »

Παύλος έγραψε:Τεο Ευχαριστώ,

Από το ελληνικό προξενείο Στουτγκάρδης μου είπε από το τηλέφωνο κάποιος σχετικός με τα στρατολογικά προφανώς ότι από το 2020 θα αρχίσουν να μετράνε τα χρόνια εργασίας διότι μέχρι το 2020 η αναβολή ήταν λόγω σπουδών που έκανα στην Ελλάδα.



Δεν ξέρω φίλε, όταν πας και κάνεις αίτηση για ΜΚΕ σου ζητάνε κάποια συγκεκριμένα χαρτιά. Αν τα έχεις βγαίνεις ΜΚΕ. Έχεις δει τι χαρτιά χεριάζονται; Δηλαδή δεν μπορεί να εργάζεται κάποιος και να κάνει και σπουδές;

Παύλος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Παύλος »

Τα χαρτιά που ζητάνε είναι συμβόλαιο εργασίας, φορολογική δήλωση, απόδειξη ότι είσαι ασφαλισμένος , βεβαίωση κατοικίας για όλα τα χρόνια που είσαι στο εξωτερικό . Τα χαρτιά αυτά δεν είναι πρόβλημα γιατί από τώρα τα έχω κ τα μαζεύω.

Το θέμα είναι ότι το κράτος στην Ελλάδα μου έδωσε αναβολή μέχρι το 2020 λόγω σπουδών. Και σου λέει μετά, εγώ φίλε σου έδωσα για σπουδές. Δεν σου έδωσα την αναβολή για να δουλεύεις ενώ έχεις τελειώσει την σχολή στην Ελλάδα το 2014.

Πιστεύω ότι από το 2020 θα αρχίσουν να μετράνε τα χρόνια για ΜΚΕ. Δηλ όταν τελειώνει η αναβολή.

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Mike »

Δεν ισχύει αυτό φίλε μου.

Τα χρόνια εργασίας μετράνε κανονικα από όταν ξεκίνησες να εργάζεσαι. Για την ακρίβεια για τον στρατό αυτό που μετράει είναι η μόνιμη εγκατάσταση, οι σπουδές θεωρούνται προσωρινές.

Η αναβολή λόγω σπουδών έχει μέγιστη διάρκεια Χ. Αυτό που μετράει είναι όντως να σπουδασες στη διάρκεια της αναβολής. Αν δεν σπουδασες, τότε έχεις κάνει κακή χρήση της αναβολής.

Αλλά δεν έχει κάποια σχέση με την μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό.

Παύλος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Παύλος »

Mike και Τεο ,

Σας ευχαριστώ εκατέρωθεν,

μίλησα με την στρατολογία στην Αθήνα κ μου είπαν ακριβώς τα ίδια που απαντήσατε εσείς.

ΥΓ. Το πτυχίο το πήρα ;)

Λεωνίδας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Λεωνίδας »

Καλησπέρα σε όλους,Γνωρίζω μια περίπτωση επιστροφής του προστίμου των 6,000 ευρώ, για την ακρίβεια του ποσού που έχει ήδη πληρωθεί. Η περίπτωση αυτή είναι των Μονίμων Κατοίκων Εξωτερικού. Αν δηλαδή ένας Έλληνας κάτοικος εξωτερικού πληρώνει το πρόστιμο σε δόσεις, όταν φτάσει στα πολυπόθητα εφτά συνεχόμενα χρόνια βιοπορισμού στο εξωτερικό (ή στα έντεκα χρόνια απλής συνεχούς διαβίωσης στο εξωτερικό) θα καταφέρει να κηρυχθεί Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού. Τότε λοιπόν, ακυρώνεται το πρόστιμο: Ό, τι ποσό έχει ήδη πληρωθεί, επιστρέφεται (σε περίπτωση που έχει πληρωθεί όλο το ποσό, επιστρέφεται ολόκληρο). Άλλα δύο πλεονεκτήματα του στάτους των Μονίμων Κατοίκων Εξωτερικού: Η θητεία πέφτει στους 6 μήνες, υπάρχει δυνατότητα εξαγοράς της θητείας ακόμα κι αν οι ενδιαφερόμενοι είναι μικρότεροι απ'το όριο των 33 ετών (που ο νόμος ορίζει για την εξαγορά).

Stelios007

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Stelios007 »

Καλησπερα σε ολους,
Προσφατα πηρα το χαρτι κατοικου εξωτερικου-και απο ανυποτακτος εσωτερικου τωρα ειμαι εξωτερικου. Αν και μενω 11 χρονια εξω, και δουλευω πανω απο 7, δε μπορεσα να το αποδειξω γιατι δουλευω σαν ελευθερος επαγγελματιας τα τελευταια 5 χρονια, και αρχικα εμενα με συγκατοικους και δεν ειχα συμβολαιο στο ονομα μου. Πριν αλλαξω δουλεια, ειχα μαγαζι με τον αδερφο μου και το λογαριασμο της δεη στο ονομα μου. Δηλαδη μπορω να αποδειξω οτι ειχα αυτον το λογαριασμο σε μαγαζι αρα δουλευα (δε θυμαμαι αν το συμβολαιο του ενοικιου ηταν και στο δικο μου ονομα, και δεν το εχω ουτος η αλλως). Η ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης:

1. Αν παω πισω στο προξενειο με το λογαριασμο απο τη δεη, και αν το δεχτουν, μπορει να γινει αλλαγη απο ανυποτακτος εξωτερικου σε μκε; η ειναι τωρα αργα και θα πρεπει να περιμενω 2 χρονια; δε μου κοψε οταν πηγα τα χαρτια να παω και το λογαριασμο της δεη..

2. Με αμερικανικη υπηκοοτητα και διαβατηριο, αν κατσω πανω απο 30 μερες θα υπαρχει θεμα; αν υποθεσουμε οτι δε μπορω να βγω μκε τωρα. Εχω να κανω καποιες δουλειες οταν ερθω και 30 μερες δε ξερω αν μου φτανουν.. αυτα τα περι μεσω χωρων σεγκεν ισχυει ακομα;

3. Αφμ δεν εχω καθως εφυγα μικρος. Προστιμο υπαρχει; και αν ναι, σβηνετε με το που γινω μκε; (ειμαι 99% σιγουρος πως ναι, πιο πολυ με ενδιαφερει να μαθω τι γινετε απο τη στιγμη που δεν εχω αφμ).

Ευχαριστω

takis2851
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 16, 2018 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από takis2851 »

Καλησπέρα, Γνωρίζει κανείς αν( λόγω εκλογών το 2019) πρόκειται να ξαναδωθει νομοθετικά η δυνατότητα διαγραφής του προστίμου των 6000 ευρώ σε περιπτωσης κατάταξης των ανυποτακτων;

Comonos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2018)

Δημοσίευση από Comonos »

delay έγραψε: Παιδια καλημερα απο Ιρλανδια!

Ειμαι και εγω ανυποτακτος εξωτερικου. Διαβασα γυρω στις 20 σελιδες του φορουμ. Εχω δυο αποριες για τις 30 μερες.

1) ξερει κανεις να μας πει 100% πως τις μετρανε; Ακομα και για το PNR γραφτηκε οτι τελικα ισχυει για τρομοκρατες ή ατομα που καθιστουν σοβαρη απειλη.

2) Εχει τυχει σε καποιον να τον πιασουν ενω ταξιδευε με ταυτοτητα και ειχε περασει τις 30 μερες; Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;

3) Ακομα και αν υποθεσουμε οτι τις μετρανε ολες, ξερει κανεις αν οι μερες του ταξιδιου μετρανει στις 30 μερες; Πχ για ενα αλλο λογο που μετραγα τις ημερες παραμονης μου στην Αγγλια, η μερα που εμπαινες δε μετραγε σα μερα παραμονης στην αγγλια.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να απαντήσει στην ερώτηση του συντρόφου;
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης