Βάσεις - Μόρια για ΕΠΟΠ (2020)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
TRK
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2020 6:02 pm
Τοποθεσία: 12
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από TRK »

Γνωρίζετε πάνω κάτω αν οι ΕΔ θα έχουν όριο ηληκιας τα 25 όπως στους ΟΒΑ;
Άβαταρ μέλους
M.A.R.C.H.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 29, 2020 3:36 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από M.A.R.C.H. »

Για τους ΕΠΟΠ το οριο ειναι τα 28 ετη σε ολες τις προκηρύξεις
kavourakos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2020 11:40 am
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από kavourakos »

Καλημέρα σας

Είμαι απόφοιτος Γεωλόγος ΑΕΙ με μεταπτυχιακό σε αντίστοιχη ειδικότητα (Περιβαλλοντική Γεωγραφία). Κατέχω Proficiency στην Αγγλική, άδεια οδήγησης Β, Α1, απολυτήριο Γενικού Λυκείου 16,9, και τέλος έχω υπηρετήσει στο Μηχανικό 9 μήνες θητείας ως Δεκανέας.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν πιστεύτετε ότι έχω ελπίδες και εάν ναι σε τι ειδικότητα πιστεύετε;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
M.A.R.C.H.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 29, 2020 3:36 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από M.A.R.C.H. »

Με βαση την προκηρυξη του 09 είχες 655 μορια γ οποια ειδικοτητα εκτος μηχανικου κ αν επιλεξεις τν ειδικοτητα π ειχες στη θητεία σου 705 μορια αρκετα καλα.

Απο κει κ περα πες μας π εχεις κλήση η τι θα σου αρεσε ν ακολουθηαεις γτ παιζει μεγαλο ρολο

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ας ελπίσουμε ότι η αδικία με την μοριοδότηση των ΟΒΑ θα αποκατασταθεί επιτέλους. Τα 100 μόρια που λαμβάνουν μέχρι τώρα είναι ελάχιστα για την προσφορά τους στο στράτευμα.

100 μόρια για κάθε πλήρες έτος υπηρεσίας και μέχρι τα 600 θα ήταν το σωστό ειδάλλως ειδική κατηγορία στην οποία να διαγωνίζονται μεταξύ τους ή ποσοστό επί του συνόλου των θέσεων μόνο γι'αυτούς.

Οτιδήποτε άλλο είναι κοροϊδία.

Adreaskila
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 10, 2020 3:47 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Adreaskila »

Καλησπερα επειδη εχω μπερδευτει με τοσα που διαβαζω... ενδιαφερομαι για εποπ (οπλα). μπορουμε να επιλεξουμε οσες ειδικοτητες θελουμε καθως λαμβανοημε συμμετοχη στην προκυρηξη και οπου μπουνε; και δευτερον για ειδικες δυναμεις δεν πρεπει πρωτα να μας επιλεξουν ως εποπ και μετα δηλωνουμε οτι θελουμε να περασουμε εκπαιδευση για ειδικες δυναμεις; εχω 16 απολυτηριο γελ, αγγλικα λοουερ,6 χρονια ενσημα στον ιδιωτικο τομεα, υπηρετησα την θητεια μου ειδικες δυναμεις (λοκ), τριτεκνια και σκεφτομαι για ecdl. εχω αρκετα μορια; ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
George_Trls
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2020 2:30 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από George_Trls »

Adreaskila έγραψε:Καλησπερα επειδη εχω μπερδευτει με τοσα που διαβαζω... Ενδιαφερομαι για εποπ (οπλα). Μπορουμε να επιλεξουμε οσες ειδικοτητες θελουμε καθως λαμβανοημε συμμετοχη στην προκυρηξη και οπου μπουνε; Και δευτερον για ειδικες δυναμεις δεν πρεπει πρωτα να μας επιλεξουν ως εποπ και μετα δηλωνουμε οτι θελουμε να περασουμε εκπαιδευση για ειδικες δυναμεις; Εχω 16 απολυτηριο γελ, αγγλικα λοουερ,6 χρονια ενσημα στον ιδιωτικο τομεα, υπηρετησα την θητεια μου ειδικες δυναμεις (λοκ), τριτεκνια και σκεφτομαι για ecdl. Εχω αρκετα μορια; Ευχαριστω
1 ειδικότητα σύμφωνα με τις τελευταίες προκηρύξεις. Τωρα ενας θεός ξερεις αν θα αλλάξει κάτι.

Υπάρχουν ειδικότητες αποκλειστικά για ειδικές δυνάμεις και ειδικότητες πεζικού. Αν θες ειδικές δυνάμεις εχεις 2 επιλογές. Η μια να περάσεις απευθείας επειδή δηλωσες αυτο και η αλλη να δηλωσεις πεζικό και περνάει κλιμάκιο και ρωτανε ποιοι θελουν να πανε ειδικές δυνάμεις. Αν θυμάμαι καλα αυτό μου είχε πει ο δυκ επειδή είχα την ιδια απορία.(Δυκ αν κανω λαθος διόρθωσε με)

Το ecdl παλια δεν επιανε μορια, τωρα δεν ξερω, πάντως τα υπόλοιπα που εχεις ειναι σχετικά καλα, ειδικά η τριτεκνια βοηθάει πολύ. Αναλυτικά τα μόρια μπορεις να τα βρεις βλεποντας το φεκ του 09 προς το τέλος.

Navy
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2020 10:54 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Navy »

Αν η προκήρυξη εκδοθεί αρχές του 21 τότε οσοι ΟΒΑ μπήκαμε τον Αυγουστο θα έχουμε ήδη κλείσει ένα εξάμηνο. Θα ήταν άδικο, ως η πρωτη σειρά ΟΒΑ του 20, να μην παρουμε μόρια.
Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3252
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Diasostis31 »

Τα μόρια θα τα πάρουν όλοι, ακόμα και αυτοι που θα μπουν τον Δεκέμβριο. Οσοι υπηρετούν η έχουν υπηρετήσει σαν ΟΒΑ, έλεγε η προκήρυξη του 2009. Δεν υπήρχε κανένας διαχωρισμός.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από D.Y.K »

George_Trls καλά τα λες. Να σημειώσουμε ότι το ECDL ούτε τώρα θα δίνει μόρια αλλά μάλλον θα μπει ως προαπαιτούμενο προσόν σε κάποιες ειδικότητες στα πρότυπα του Πολεμικού Ναυτικού.

XristosMP
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2020 1:44 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από XristosMP »

Συμφωνω και επαυξανω με το να ανεβουν τα μορια των οβα αλλα το να παρουν και αυτοι που θα μπουν το δεκεμβρη το θεωρω αστειο.
Adreaskila
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 10, 2020 3:47 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Adreaskila »

Το θεμα ειναι οτι μπορει καποιος να δηλωσει μια ειδικοτητα ειδικων δυναμεων και να μην ειναι αρκετα τα μορια ενω αν δηλωνε ειδικοτητα πεζικου με τα ιδια μορια να περνουσε. Χωρις να αναφερομαι σε ειδικοτητες που θελουν πτυχειακες γνωσεις.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Προφανώς. Γι'αυτό έχουμε γράψει ότι όσοι ενδιαφέρεστε για ειδικές δυνάμεις καλό είναι να μεταπηδησετε σε αυτές διά μέσου της πλαγίας οδού που είναι το πεζικό.

Έτσι, βγαίνετε δίπλα κερδισμένοι καθώς και έχετε περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας και σε περίπτωση που αύριο μεθαύριο θέλετε να φύγετε από τις ειδικές δυνάμεις να αποδοθείτε και πάλι στο όπλο σας χωρίς να αποστρατευτείτε.

Άβαταρ μέλους
M.A.R.C.H.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 29, 2020 3:36 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από M.A.R.C.H. »

Με ειδικοτητα πεζικου Η μπορείς να λαβεις και 2η ειδικοτητα στις ΕΔ;
Adreaskila
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 10, 2020 3:47 pm
Επικοινωνία:

Βάσεις - Μόρια για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Adreaskila »

Ειναι πιο δυσκολο λογω του οτι παιρνουν λιγοτερα ατομα ή εχει μεγαλυτερη ζητηση;
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες