Αναβολή την τελευταία στιγμή και χωρίς χαρτί

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Νεοσύλλεκτος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2020 12:45 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή την τελευταία στιγμή και χωρίς χαρτί

Δημοσίευση από Νεοσύλλεκτος »

Καλησπέρα στην παρέα του φόρουμ.

Θα ήθελα τα φώτα σας αν γίνεται.

Έχει λήξει η αναβολή μου (σπουδών και για κοινωνικούς λόγους) και παρουσιαζομαι την Τρίτη. Όμως δεν έχω τελειώσει με τη σχολή μου, μου μένουν διπλωματική εργασία και 2 μαθήματα.

Πίστευα πως θα ήμουν εντάξει και λέω ας μπώ να τελειώνω με αυτήν την υποχρέωση. Τις τελευταίες μέρες όμως με έχει πιάσει ένα μεγάλο αγχος που στην ουσία οι σπουδές δε θα τελειώσουν πριν το τέλος του 21 αν μπω τώρα.

Στο δια ταύτα: Γίνεται αύριο τελευταία μέρα στη στρατολογία η και μέσα στο στρατόπεδο που παρουσιαζομαι να ζητήσω μια αναβολή για ψυχολογικούς λόγους ώστε να τελειώνω με το πανεπιστήμιο πρώτα;

Προφανώς δεν έχω ούτε χαρτί από γιατρό ούτε τίποτα και απλως υπολογίζω στην κατανόηση της επιτροπής αφού τους εξηγήσω την κατάσταση.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

giorikas
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2020 8:18 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή την τελευταία στιγμή και χωρίς χαρτί

Δημοσίευση από giorikas »

Ναι, αν δεν έχεις πάρει άλλη αναβολή για ψυχιατρικούς λόγους, θα σου δώσουν 6 μήνες με έναν χρόνο χωρίς χαρτί.
Νεοσύλλεκτος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2020 12:45 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή την τελευταία στιγμή και χωρίς χαρτί

Δημοσίευση από Νεοσύλλεκτος »

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Θα μπορούσες να μου πεις πως είναι πάνω κατω η διαδικασία; Πηγαίνεις στο στρατόπεδο που παρουσιάζεται και ζητάς να σε δει επιτροπή απαλλαγών; Και αν όντως πάρεις την αναβολή, επηρεάζεται η σωματική ικανότητα για την κατάταξη στο μέλλον;

Λαγό Έβρου παρουσιάζομαι αν τυχόν έχει κανείς εμπειρία από τους γιατρούς και την αυστηρότητα τους.

Επίσης βλέπω το σημείωμα κατάταξης γράφει "δεν έχει ολοκληρώσει τη βασική εκπαίδευση". Μπορεί πχ κάποιος να παρει αναβολή μετά την ορκομωσία;

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή την τελευταία στιγμή και χωρίς χαρτί

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Νεοσύλλεκτος έγραψε:Θα μπορούσες να μου πεις πως είναι πάνω κατω η διαδικασία; Πηγαίνεις στο στρατόπεδο που παρουσιάζεται και ζητάς να σε δει επιτροπή απαλλαγών; Και αν όντως πάρεις την αναβολή, επηρεάζεται η σωματική ικανότητα για την κατάταξη στο μέλλον;

Λαγό Έβρου παρουσιάζομαι αν τυχόν έχει κανείς εμπειρία από τους γιατρούς και την αυστηρότητα τους.



Υπαρχουν δυο τροποι να παρεις αναβολη υγειας 6 μηνων ή κ κ περισοτερο. Ειτε μεσω στρατοπεδου πηγαινωντας με συνοδο (δες εδω: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=20306 )

ειτε μεσω φρουραρχειου (δες εδω: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=8067&PN=114 )

Ο πρωτος ειναι πιο γρηγορος με την ενοια ξεμπερδευεις γρηγορα μιας και θα δεις την Επιτροπη Απαλλαγων (ΕΑ) την ιδια ημερα.

Ο δευτερος εχει μεγαλυτερη διαδικασια μιας και η ΕΑ θελει ραντεβου αν ερχεσαι απο τη διαδικασια του φρουαρχειου.

Καλη τυχη κ ενημερωσε το φορουμ για το αποτελεσμα σου.

anon

Αναβολή την τελευταία στιγμή και χωρίς χαρτί

Δημοσίευση από anon »

έγραψε:Μπορεί πχ κάποιος να παρει αναβολή μετά την ορκομωσία;

Θεωρητικά έως και την τελευταία προ της απολύσεώς του ημέρα δύναται κανείς να λάβει αναβολή/απαλλαγή. Μάλιστα οι αρμόδιοι (ιατροί, επιτροπές) φαίνεται να αντιμετωπίζουν με μεγαλύτερη επιείκεια τέτοιες περιπτώσεις, ίσως διότι θεωρούν πως ο κρινόμενος προσπάθησε στοιχειωδώς να προσαρμοστεί αλλά δεν τα κατάφερε, σε αντίθεση με κάποιον που ζητά εξαρχής να φύγει, και είναι ως εκ τούτου πιθανότερο να υπερβάλλει/να ψεύδεται. Στο reddit είχα διαβάσει ένα post, θυμάμαι, του οποίου ο συντάκτης δήλωνε πως ζήτησε αναβολή ενώ είχε ήδη υπηρετήσει κάποιες εβδομάδες ή μήνες, δεν είμαι σίγουρος, και έλαβε χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια διετή -- κάτι που σπανίζει σε περιπτώσεις όπου δεν αντιμετωπίζεται (σοβαρό) πρόβλημα, όταν ακολουθείται η συνήθης διαδικασία πριν ή κατά την κατάταξη.
Ρηαγς

Αναβολή την τελευταία στιγμή και χωρίς χαρτί

Δημοσίευση από Ρηαγς »

Καλησπερα σε ολους. Παιδια μενω στον βολο και αυριο πρεπει να παρουσιαστω. Ειμαι για αναβολη ξανα γιατι δεν μπορω να μπω για κανενα λογο εκει μεσα σε αυτην την περιοδο που βρισκομαι τωρα. Δεν υππαρχει καθολου κινηση με λεωφορεια και τρενα και δεν μπορω να φυγω απο τον βολο. Το χαρτι μου λεει οτι πρεπει να ειμαι αυριο στις 13 του μηνος εκει. Δεν εχω κανενα τροπο να παω. Τι μπορω να κανω;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες